Zaplaťte deset tisíc, pak se na to podíváme. Vloni přišlo na Antimonopolní úřad už jen 93 podnětů

Napsal/a Robert Břešťan 2. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Spolu s novým zákonem o veřejných zakázkách platí od podzimu 2016 i „lex Skuhrovec“, tedy povinnost platit Antimonopolnímu úřadu poplatek 10 tisíc korun za každý podnět týkající se veřejných zakázek.

Kritizují ho neziskové organizace, proti zavedení poplatku bylo i ministerstvo pro místní rozvoj, které má veřejné zakázky ve své gesci.

„Zásadně jsme nesouhlasili se zavedením poplatku za podnět při schvalování. Šlo o poslanecký návrh, poplatek v návrhu MMR nebyl,“ říká mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Přesto díky poslaneckému návrhu desetitisícová platba prošla – a má své jasné výsledky.

Zatímco v roce 2016 na úřad dorazilo 1305 podnětů k prověření konkrétních veřejných zakázek a o rok dříve 1014 podnětů, vloni se už zavedení poplatku zřetelně promítlo: Úřad na ochranu hospodářské soutěže prověřil jen 93 podnětů spojených s poplatkem 10 000 Kč.

Desítka za kus

„To považuji za zásadní problém. Ukazuje se, že poplatek výrazně snižuje kontrolu veřejnosti,“ říká ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

Poplatek je nevratný a v případě, že jej úřad nedostane, se ÚOHS podnětem nezabývá.

„Zákon mluví jednoznačně: poplatek ve výši 10 000 Kč za každou veřejnou zakázku, „ve vztahu k jejímuž zadávání je v podnětu uvedeno pochybení“. Je to v zásadě šito na míru pro znemožnění podnětů na více zakázek, jaké jsme podali my,“ říká expert na veřejné zakázky z organizace EconLab Jiří Skuhrovec.

Právě on a jeho kolegové ÚOHS opakovaně upozorňovali na řadu problémů spojených se zadáváním veřejných zakázek v Česku.

Poslední pomyslnou kapkou, která vyústila v poslanecký návrh na zavedení poplatku, byl podnět Jiřího Skuhrovce a organizace Oživení. Ti našli zhruba půl milionu různých chyb ve zveřejnění zakázek – nejčastěji chyběly ceny, dodavatelé, anebo zakázky vůbec nešly dohledat.

„Naše představa byla, že náš podnět Úřad v lepším případě podnítí k potrestání nejproblematičtějších zadavatelů, v případě horším podnět zahodí (nebylo by to poprvé..). Úřad se k věci rozhodl postavit nad očekávání čestně a všechna možná pochybení prověřit, aby následně konstatoval, že takový krok hraničí s lidskými možnostmi stávajícího personálu,“ popsal Skuhrovec na svém blogu.

Na stránkách ÚOHS stále visí tisková zpráva, jež Oživení viní ze zahlcení úřadu více než dvaceti tisíci podněty: „Na zpracování podání od Oživení bude muset ÚOHS vyčlenit významnou část svých kapacit, neboť běžně je schopen ročně prošetřit stovky, maximálně jednotky tisíc pochybení ve veřejných zakázkách,“ píše zde.

Připravte si pár milionů

ÚOHS se také nijak netají tím, že zavedení vysokého poplatku, který do připraveného zákona vtělili v rámci druhého čtení zákona poslanci, přivítal.

„V poslaneckém návrhu jsme viděli zejména nástroj, jak předejít hromadným podnětům, které zásadním způsobem zahlcovaly jeho kapacity. Například v roce 2016 jeden takový podnět namítal přes 267 000 pochybení a na řadu měsíců zcela vytížil sekci veřejných zakázek,“ říká předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Kdyby nyní chtěl někdo podat podnět třeba kvůli podlimitním zakázkám, jež pravidelně vypisuje řada tuzemských nemocnic na nákup materiálu, musel by si připravit miliony korun.

„Kdybychom chtěli napadnout třeba tyto zakázky Nemocnice Na Homolce, museli bychom si na poplatek pro ÚOHS připravit přes sedm milionů korun. Mimochodem – v návaznosti na naše zjištění Evropská komise potvrdila, že takovéto nákupy jsou obcházením směrnice o zadávání zakázek, a tedy z pohledu evropského práva nelegální,“ říká Jiří Skuhrovec.

„Nepřiměřeně vysoká výše poplatku budí dojem, že se zákonodárce snaží znemožnit veřejnou kontrolu vynakládání veřejných prostředků,“ okomentoval změnu už loni na serveru ePrávo advokát Tomáš Kessler.

Rafaj ale odmítá, že by se tím snížila kontrola nakládání s veřejnými financemi. Úřad se prý zabývá i některými podněty, které nebyly zaplaceny. „V případě, že se najdou indicie nezákonného jednání, jsou předmětné veřejné zakázky zařazeny na plán kontrol,“ říká Rafaj.

Jisté je však to, že úřad může, ale nemusí – pokud poplatek zaplacen není, úřad podnět ze zákona nevyřizuje.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)