Zahraniční stafáž ruských voleb. Na Putinovu výhru dohlédli i slovenští motorkáři
Ruské prezidentské volby opět proběhly bez nezávislých mezinárodních pozorovatelů. Rusko si však – tak jako už mnohokrát v minulosti – pozvalo jiné zahraniční „experty“, kteří mají navzdory hlášeným incidentům z volebních místností dosvědčit regulérnost hlasování. V minulosti se k tomu propůjčili i někteří čeští politici. Tentokrát ruské propagandě posloužili třeba vyslanci ze Slovenska.
„Celá Evropa by se v Rusku měla učit, jak se dělají volby,“ komentoval průběh hlasování v uplynulých dnech pro několik ruských médií Slovák Matúš Alexa. Prezidentské volby takzvaně monitoroval na anektovaném Krymu.
Alexa na Slovensku vede motorkářské sdružení Brat za brata, které plynule navázalo na dříve mnohem aktivnější klub Noční vlci sympatizující s režimem Vladimira Putina. S Nočními vlky také Alexa dříve jezdil na vzpomínkové jízdy.
Členové Brat za Brata se na Slovensku i v Česku věnují, jak sami tvrdí, udržování historické paměti. V praxi to znamená navštěvování památníků obětem 2. světové války a zejména neustálé vyzdvihování zásluh Rudé armády a Ruska – toho historického i současného.
Oficiálně čistě historické zaměření však motorkářům nebránilo třeba podpořit i nedávné protivládní protesty části českých zemědělců. Facebooková komunita sdružení Brat za brata už se blíží ke sto tisícům příznivců z Česka i Slovenska.
„Expert z vesnice pod Tatrami“
Alexa není na Slovensku politicky aktivní, jeho sdružení má ale očividně dobré vztahy s tamní ruskou ambasádou. On sám také do Ruska v poslední době několikrát vyrazil. Například letos v lednu byl součástí česko-slovenské „delegace“, složené zejména z fanoušků motorkářských klubů, která odcestovala na několik dnů do Moskvy a Petrohradu. Podle jednoho z účastníků to bylo „na pozvání ruského ministerstva kultury“.
Související články
Noví Noční vlci. Fandí Putinovi i českým „zemědělcům“ a jezdí do Ruska
Alexa se ve stejné době pochlubil na sociálních sítích fotkou, jak předává dřevěný suvenýr Michailu Švydkojovi, zvláštnímu velvyslanci Ruské federace pro mezinárodní kulturní spolupráci. Švydkoj mimochodem koordinoval také Česko-ruské diskusní fórum v roce 2018 v Praze, za prezidentství Miloše Zemana.
Alexa není žádný velký řečník, na propagačních videích, která sdílí buď na svých sociálních sítích, nebo je šíří ruská oficiální média, většinou mluví jednoduchou ruštinou a opakuje stále stejné fráze. Přesto dostal loni pozvánku na mezinárodní kulturní fórum do ruského Petrohradu, kde vystoupil jako jeden z panelistů. V jiné chvíli na téže akci hovořil i prezident Vladimir Putin.
Před deseti lety takové cesty nevadily ještě ani poslancům českého parlamentu. Na kontroverzní referendum po ruské anexi Krymu tehdy jeli „dohlížet“ třeba Stanislav Berkovec z ANO nebo Milan Šarapatka z Úsvitu.
Na petrohradské akci Alexu, který pochází z malé obce Vernár u Popradu, organizátoři titulovali jako „veřejnou osobnost a zakladatele občanského sdružení Motorkáři Slovenska“.
Teď, ani ne o půl roku později, při jeho oslavných výrocích na adresu průběhu voleb na Krymu, už ruská média poněkud překvapivě tohoto motorkáře titulují jako „prezidenta BRICS pro evropskou spolupráci v oblasti kultury“ (Zkratka BRICS označuje hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Jižní Afriky, Egypta, Etiopie, Íránu a Spojených arabských emirátů.)
Oblek místo bundy
Kde Matúš Alexa k tomuto titulu přišel ani co přesně zahrnuje, není zřejmé. Motorkářskou černou bundu však vyměnil za oblek a v ruských zprávách takové oslovení s přízviskem „expert“ zjevně funguje lépe než „motorkář“. Spolu s ním na Krymu v delegaci sledovali volby další hosté z Ghany, Srbska nebo Indie. Ze Slovenska dorazil jako pozorovatel i další člen sdružení Brat za brata Ján Brňák.
Rusko už od roku 2021 skutečné zahraniční volební pozorovatele k hlasováním na svém území (případně na územích, která anektovalo) nepouští.
Související články
Na seznamu falešných volebních pozorovatelů jsou i čeští poslanci. Autoritářům slouží jako fíkový list
O to více Kreml spoléhá na stovky pozvaných pseudo-pozorovatelů ze zahraničí, kteří vždy řeknou, co je třeba: volby proběhly regulérně, žádná porušení pravidel jsme neviděli.
Před deseti lety takové cesty nevadily ještě ani poslancům českého parlamentu. Na kontroverzní referendum po ruské anexi Krymu tehdy jeli „dohlížet“ třeba Stanislav Berkovec z ANO nebo Milan Šarapatka z Úsvitu.
Předloni při referendech v Doněcké a Luhanské oblasti, rovněž okupovaných Ruskem, o připojení k Ruské federaci asistovali i dva „pozorovatelé“ s vazbami na české komunisty.
Žádná expertní mise, jen dojmy
Mezi oficiální pozorovatelskou volební misí a mezi výše popsanými cestami Ruskem pozvaných zahraničních hostů je přitom zásadní rozdíl.
Zatímco monitorovací mise sleduje místo konání voleb dlouhodobě – v řádu týdnů, a to i po volbách samotných, zahraniční hosté přijíždějí jen na pár dní. Vidí zpravidla jen velmi úzký výsek reality samotného průběhu hlasování, a navíc nejde o metodologicky podloženou práci, ale spíš o zachycení subjektivních dojmů. Vzhledem k možnému konfliktu zájmů by také seriózní monitorovací mise neměla od země, kde volby probíhají, přijmout žádné finanční a další výhody.
O tom lze v případě česko-slovenských motorkářů úspěšně pochybovat, vzhledem k tomu, že se sami chlubí výše zmíněným pozváním od ruských úřadů. Nemluvě o tom, že nejde o žádné experty na monitoring voleb.
Cestu organizovalo Rusko, němečtí účastníci si však podle svých slov hradili náklady sami, aby předešli kritice kvůli možné podjatosti. Dopadlo to ale podobně jako u výše zmíněných slovenských a dalších „zahraničních expertů-pozorovatelů“ na Krymu. Tedy chválou Ruska.
Vstřícné zahraniční „pozorovatele“ se Kreml letos stejně jako v minulosti snažil lákat především tam, kde čekal nejvstřícnější reakci, například v některých západoevropských politických stranách dlouhodobě udržujících kontakty s Ruskem.
To se týká i německé AfD. Z bavorského zemského sněmu vyrazili na samozvanou pozorovatelskou misi do Ruska tři tamní poslanci Alternativy pro Německo. Navzdory tomu, že cestu kritizovalo zemské i celostátní vedení AfD.
Cestu organizovalo Rusko, němečtí účastníci si však podle svých slov hradili náklady sami, aby předešli kritice kvůli možné podjatosti. Dopadlo to ale podobně jako u výše zmíněných slovenských a dalších „zahraničních expertů-pozorovatelů“ na Krymu. Tedy chválou Ruska.
Členka německé delegace Elena Roonová sledovala volby až ve Vladivostoku. „Pozitivně ji prý překvapilo“, že lidé tam chodí hlasovat už v osm hodin ráno. Pro ruskou televizi z toho vyvodila závěr, že jde pro veřejnost o „velmi důležité volby“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
No a teď tu o Karkulce….
Vždy mě nejvíce pobaví ruští a proruští motorkáři, „vlci“😂 na strojích „západních nepřátel“ z USA a Japonska…, někdy v kožených bundách a doplňcích Harley-Davidson a pod… 😂
*
Další v pořadí je komické žvatlání o „Slovanech a Slovanské vzájemnosti“. O tomto bludu věděl své již v roce 1846 Karel Havlíček Borovský, který odjel do Ruska jako vášnivý „Panslavista“ a po návratu, když „to“ slovanstvo viděl na vlastní oči se navždy tohoto nesmyslu zřekl.
*
„Zkrátka s hrdostí národní řeknu: „Já jsem Čech“, ale nikdy „Já jsem Slovan““.
*
Naštěstí Češi nejsou geneticky žádní Slované, což podvědomě vycítil již zmiňovaný K.H.Borovský a potvrdili genetici ve 21. století.
*
„Rusové rádi nazývají vše ruské slovanským, aby pak mohli tvrdit, že vše slovanské je ruské. “ K.H.Borovský.
*
„Probuďte mě za 100 let a zeptejte se, co se děje v Rusku, a já okamžitě odpovím – pijí a kradou.“ Michail Jevgrafovič Saltykov-Ščedrin
U voleb v Rusku bylo jsme dopředu věděli, kdo vyhraje.
U voleb v USA ani 4 roky po volbách nevíme s jistotou, kdo zvítězil.
“ Podle Centra Levada se pohybovala podpora činnosti prezidenta V. Putina od 80% ruských občanů v září 2023 (proti bylo 17%) po 86% podporujících občanů v únoru tohoto roku (proti bylo 11%). Tato čísla v podstatě korespondují s výsledkem prezidentské volby v Rusku, když o tomto víkendu získal Vladimir Putin podporu cca 88% ruských občanů. “
Co Vy na to, pane Bergere?
Podle nějaké Spilkinovy metody (Novinky) matematicky spočetli, že že Putin získal nejméně 31,6 milionu hlasů podvodem.
Tak Vám nevím.
Není to Centr Levada nějaký zatuchlá skrýš Putinových trolů??
Co je komu po tom, jak se volí a kdo zvítězí v suverénním státu? Jedině strach vede západ ke špiclovaní nezávislého státu. Západ se bojí a to je krásné……
ČR je Západ… Proč by se měl Západ bát zfalšovaných ruských voleb?
To, že straší novináři je čistě jejich záležitost, jejich boj o titulek a vlastně i neschopnost, psát normállně. 🙂
*
Nebojím se. Vyspělá evropská společnost má možná obavy, protože žijeme v lenivém blahobytu a 1000 km východně se opět vydaly na pochod primitivní, hladové, chudé, ruské hordy bez inteligence a morálky za kterými zůstává spálená země, vyrabované domy a hromady mrtvol nevinných lidí.
*
Máme analogii z roku 1919-1921, kdy se primitivní ruské hordy vydaly na pochod do Evropy, šířit bolševickou revoluci. Tenkrát je zastavili a rozsekali na molekuly stateční Poláci u Varšavy a na řece Němen. Zbytek, který přežil, zahnali zpět do ruské ohrady. Zdecimovaní ruští bolševici podepsali Ryžský mír, který opět porušili, když se spojili v srpnu 1939 s Adolfem Hitlerem (Pakt Molotov-Ribbentrop).
*
Co se týká voleb, ekonomiky,… a všech dalších atributů státu a společnosti, jsou ruští primitivové k smíchu. Nejen proto, že si po rozpadu Sovětského svazu nedokázali vybudovat alespoň průměrně vyspělou společnost, ale nedokázali si vybudovat vůbec nic. Naopak se vydali opět vraždit, rabovat a loupit k sousedům, jako už v historii mnohokrát.
*
Největším vyznamenáním pro Západ je skutečnost, že sice píšete nesmysly, ale raději žijete tady s námi na vyspělém Západě v EU pod ochranou NATO a ne v Rusku, což vypovídá přesně o vašich kvalitách. Prakticky řečeno: „Žádný chytrý pták si nekálí do vlastního hnízda.“😂
*
Co si Rusáci zvolili to mají.
My budeme dál podporovat Ukrajinu a připravíme se.
*
Důležitá je jediná věc. Nepouštět Rusáky nikam mezi lidi ve světě. Jak říkávali staří legionáři. Z Ruska sem může přijít jenom svrab a neštovice. 😂
„Co se týká voleb, ekonomiky,… a všech dalších atributů státu a společnosti, jsou ruští primitivové k smíchu. Nejen proto, že si po rozpadu Sovětského svazu nedokázali vybudovat alespoň průměrně vyspělou společnost, ale nedokázali si vybudovat vůbec nic.“
Takové vnímání reality přivedlo Lipavského k přesvědčení, že stráví loňskou dovolenou na Krymu 🙂
Také jsme mu s manželkou drželi palce a vyšlo to. Zaplať pánbůh. Vladimír je jediný politik který za něco stojí.