Záhada jménem Folivora. Kde skončily peníze na pomoc ústecké zoo?
Víc než tři roky vybíral nadační fond Folivora peníze na projekty zoo Ústí nad Labem, doteď jí nedal ani korunu. Vše se navíc odehrávalo pouze ústní formou, zoo s fondem neměla uzavřenou žádnou smlouvu. O tom, kolik peněz se podařilo od dárců vybrat, vedení fondu mlží. HlídacíPes.org to zkusil zrekonstruovat z dostupných výročních zpráv: Jen za roky 2017 a 2018 Folivora vybrala 1,35 milionu korun.
Kolik peněz je na účtu, na který Folivora od svého založení v roce 2017 vybírala peníze? To nikdo přesně neví. Nadační fond stav účtu tají, v rozporu se zákonem nezakládá účetní závěrky ani výroční zprávy o hospodaření, na výzvu úřadujícího šéfa zoologické zahrady Dušana Usvalda, aby vše zpřístupnil do konce ledna, nereagoval. Podle prezidenta fondu Karla Sladkého prý proto, že měl málo času.
Zoologická zahrada proto v pátek oznámila, že s fondem ukončuje veškerou spolupráci, a dárce vyzvala, aby o své peníze požádali zpět. Město coby zřizovatel zoo se zase chystá předat celou věc policii.
Kde jsou peníze?
Klub lenochodíka Lubomírka a projekt nového slonince a pavilonu pro orangutany – to byly projekty, na které fond začal v roce 2017 ve velkém vybírat příspěvky. Na vysvětlenou – lenochod je latinsky folivora, odtud název fondu. Lubomírek odkazuje na bývalého ředitele ústecké zoo Lubomíra Moudrého, který s Karlem Sladkým celý projekt inicioval.
Projekt podpořily je desítky firem i obcí napříč Ústeckým krajem. V součtu jen za roky 2017 a 2018 to bylo 1,35 milionu korun. HlídacíPes.org částky vyčetl z jediné dostupné výroční zprávy fondu, která má alespoň částečně nahrazovat chybějící účetní závěrky. Zpráva, mimochodem plná hrubých chyb a podivného grafického zpracování („Program dlouhodobí pomoci“, Malý přispěvatelé“, „Klub lenochodíka Lubomírka, kde jsou oslovováni města obce a podnikatelské subjekty“) je zpracována ke konci června 2019 a pokrývá první dva roky činnosti fondu. Odkaz na další zprávu za následující období pak na webu fondu nedává žádné výsledky, zpráva neexistuje.
Související články
Ústecká ZOO končí s Nadačním fondem Folivora. Za tři roky od něj neviděla ani korunu
Pro HlídacíPes.org na opakovaný dotaz ovšem v sobotu uvedl, že jde o 700 tisíc. Jak vysvětlil rozpor?
„500 tisíc, já nevím, nebo 700, řekl jsem částku, na kterou jsem si vzpomněl,“ řekl Sladký. I tak jde ale o nepoměr, neboť z výpočtů vyplývá, že částka rozhodně výrazně přesahovala milion korun. Sladký tedy dostal otázku, jaký je aktuální přesný stav na účtu, mimochodem stejnou, na jakou odmítl odpovědět vedení zoo.
„Já to v tuto chvíli opravdu přesně nevím, nechci, aby mě pak někdo chytil za slovo,“ uvedl Sladký.
Kam zmizely zbylé statisíce? Velmi pravděpodobně do režijních nákladů fondu. Ten má ve svém statutu uvedeno, že každý rok ukousne z vybraných peněz 35 procent. To přiznává i Sladký. Pokud by na účtech bylo od roku 2017 velice střízlivým odhadem například 1,5 milionu korun, fond by si z nich odkrojil 525 tisíc, pro zoo by mělo zůstat něco pod milion korun. Ani to stále neodpovídá Sladkým uváděné částce 500 nebo 700 tisíc, které by měl fond nadále spravovat. „My ty peníze v podstatě jenom chráníme,“ říká k tomu Sladký.
Přispěla města i firmy
Ochota dárců byla hned po založení fondu velice slušná. Jen do Klubu lenochodíka Lubomírka přispělo 48 měst a obcí a přes 50 podnikatelů a firem. Ti za roky 2017 a 2018 poslali 814 tisíc. Kolik to bylo v dalších letech, není možné zjistit, protože Folivora neplní zákonnou povinnost a nezveřejnila zatím ani výroční zprávu za rok 2019.
Doklady pro to, že na účtu je aspoň zmíněných půl milionu, Sladký odmítl městu i zoo předložit. „Na té schůzce byl vyzván, aby doložil, kolik peněz má na účtu, kam se posílá na Klubík lenochodíka Lubomírka. Řekl, že nic neukáže, nic nedá. Podmínky, které si s ředitelem Končelem ústně dohodl, prý nebyly splněny,“ říká zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! Ústí), která byla schůzce za město přítomná. Jako zastupitelka už dříve opakovaně upozorňovala, že je vztah s Nadačním fondem Folivora nestandardní a je třeba smluvně zajistit, že peněžní prostředky poskytované tomuto fondu ZOO skutečně dostane. „Na několika jednáních zastupitelstva města jsem se na stav smlouvy ptala, vždy jsem dostala odpověď, že se na ní pracuje. Podepsána nikdy nebyla,“ uvedla Žákovská.
Sladký k tomu říká, že v průběhu loňského roku několikrát s tehdejším ředitelem zoo Romanem Končelem navštívil advokátku a návrh smlouvy připravovali. Podle dostupných informací smlouva v návrhu skutečně existuje.
Mezi těmi, kdo přispěl, byl i ústecký obvod Neštěmice. Poslal, stejně jako řada další měst, 8 tisíc korun. Podle starostky Yvety Tomkové fond vystupoval jménem ústecké zoo, což je doložitelné i ze smlouvy. Neštěmice teď chtějí peníze zpátky. „Prostřednictvím naší advokátní kanceláře jsme požádali o to, aby fond doložil, že peníze poskytl zoologické zahradě. Pokud to nedoloží, chceme bezodkladně vrátit peníze zpátky. Totéž doporučujeme i ostatním, kteří přispěli,“ řekla Tomková.
Další balík peněz vybrala Folivora na projekt nového slonince a pavilonu orangutanů. V roce 2017 153 tisíc, v roce 2018 408 tisíc. Kromě drobných přispěvatelů to bylo třeba 50 tisíc od ústecké firmy Auton, po 10 tisících dala ČSOB a Hypoteční banka, město Litoměřice a řada dalších.
Když částky sečteme, čísla jsou následující: Klub lenochodíka Lubomírka 814 tisíc korun (2017 a 2018). Program dlouhodobé pomoci 153 tisíc (2017) a 408 tisíc korun (2018). Celkem 1,375 milionu korun. Částky za roky 2019 a 2020 pak scházejí úplně.
Vytýkací dopis
To, že působení Folivory není úplně v pořádku, přitom sama ZOO věděla už v roce 2018. Fond totiž kromě příspěvků v některých případech nabízel za příspěvek reklamní plochu na neexistujících pavilonech, aniž by o tom ZOO řekl. ZOO fond upozornila na to, že nemůže prodávat plochu za třetí stranu, dopisem z 10. prosince 2018.
„Zoo Vás tímto upozorňuje, že Folivora není subjektem, který by bylo oprávněn poskytovat reklamní služby třetí osobě na majetku, který není ve vlastnictví Folivory, ale je ve vlastnictví třetí osoby, v tomto případě Statutárního města Ústí nad Labem, který má ve správě zoo jako jím zřízenou příspěvkovou organizaci. Folivora není rozhodně oprávněna za tímto účelem uzavírat smluvní vztah a za předmětné reklamní služby přijímat plnění,“ napsal Končel Sladkému.
Sladký odpověděl, že vše bylo projednáno před zahájením společné kampaně zoo a nadačního fondu. I tato dohoda ovšem byla pouze ústní. „NF Folivora se tedy chová v souladu s dohodou. V případě, že by zoo změnila názor, poskytnuté finanční prostředky budou se souhlasem partnerů použity jinde nebo vráceny, v opačném případě pokračujeme v souladu s dohodou,“ napsal prezident fondu řediteli zoo. Tím byla věc ukončena.
Zmíněná korespondence pochází z doby, kdy se na poradách vedení zoologické zahrady začaly množit připomínky k činnosti fondu Folivora. „P. Sladký vystupuje jménem zoo při získávání sponzorů. Množí se dotazy, zda má zoo s p. Sladkým něco společného. na ÚKV se dostala smlouva, ve které není zmíněno, že vybrané peníze jsou pro zoo, navíc slibuje reklamu na budoucím pavilonu po dobu životnosti pavilonu,“ stojí v zápise z porady vedení z 12. listopadu 2018, který má HlídacíPes.org k dispozici.
V únoru 2019 se téma na poradě probíralo znovu. Ředitel Roman Končel přítomné informoval, že Sladkému poslal vytýkací dopis, informaci, že na něj obratem dostal odpověď, už zápis nezmiňuje.
Konec spolupráce
Vztah s fondem se začal naplno řešit až před koncem loňského roku. Zastupující ředitel Dušan Usvald, který vede ZOO po podzimním odvolání ředitele Romana Končela, jednal s fondem Folivora v polovině prosince. Teď mu došla trpělivost.
„S politováním všem, kteří podpořili naší zoo prostřednictvím Nadačního fondu Folivora, oznamujeme, že s tímto fondem ukončujeme veškerou spolupráci. Od založení Folivory až do dnešního dne jsme neobdrželi žádné sponzorské finanční dary a po jednání se zástupci nadačního fondu se nezdá, že by se situace změnila, neboť z jejich strany není vůle zoologické zahradě tyto prostředky poskytnout,“ uvedla v pátek zoologická zahrada na svém facebookovém profilu.
Kromě peněz ze zmíněného účtu existoval v loňském roce ještě účet transparentní, kam se lidé zoologické zahradě skládali na tzv. covidovou pomoc. Jde o částku zhruba 135 tisíc korun, kterou už Karel Sladký rovněž z transparentního účtu převedl na hlavní účet fondu. Tam peníze opět „odpočívají“, až si o ně zoo požádá. Dohromady má dostat kolem 100 tisíc korun, zbytek je určen na režii fondu.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Vy jste úžasný detektiv, tak teď to vypadá, že ten klub je můj a ty peníze taky. Když jsem Vám kdysi po svém odchodu z funkce nabízel možnost osobního setkání a možnost dozvědět se, jak to s tím mým působením vlastně bylo, nikdy jste se už neozval a k ničemu nedošlo. Do své žurnál pusy jste si mne od té doby nicméně několikrát vzal, aniž byste mi jedinkrát zavolal a položil dotaz, jak se věci měly. Z toho je jasně vidět, kolik jste toho ochoten udělat, aby byla Vaše žurnalistika opravdu objektivní. Projekt jsem kdysi opravdu inicioval, a to v závěru roku 2016. Krátce po svém odchodu, když jsem viděl, kam věci v zoo směřují, jsem se rozhodl přihlásit se do konkurzu ještě jednou, a v návaznosti na to jsem byl s panem Sladkým ještě nějakou dobu v kontaktu, nijak jsem se ovšem nepodílel na tom, jakým způsobem měl NF fungovat a veškeré nabízené aktivity či funkce (byť čestné) jsem rezolutně odmítl. Po neúspěšném pokusu vrátit se do zoo jsem již s NF nebyl v žádném kontaktu. Podotýkám, že způsob, jakým oba subjekty spolupracovaly nebo nespolupracovaly, by v případě mého řízení zoo nikdy možný nebyl.
A teď si představte, kdyby do podobného fondu, bez kontroly vlastními příbuznými, měl odložit pan Babiš své podniky. To už by dneska chodil o žebrácké holi :)))