Žádost Itálie o vojenské lékaře na pomoc přetíženým nemocnicím česká vláda odmítla
Na české diplomaty v Itálii se už v polovině března obrátili zástupci lombardské vlády, regionu, který je nejvíce zasažen koronavirem. Prostřednictvím generálního konzulátu ČR v Miláně požádali Česko o vyslání vojenských zdravotníků, kteří by alespoň na čas posílili přetížený místní personál. Neúspěšně.
Česká vláda vyslání lékařů a dalšího zdravotnického personálu odmítla s tím, že by vojáky musela stahovat z nasazení v Česku.
Žádost lombardských politiků (vznesenou již 19. března) zmínil v rozhovoru pro HlídacíPes.org český konzul v Miláně Michal Bucháček. „Jsme v podstatě v permanentním kontaktu s lombardskou vládou. Do Prahy jsme směřovali jejich prosbu o pomoc k posílení zdravotnického personálu, kterého se tady přes veškeré nasazení a vnitroitalskou solidaritu stále nedostává,“ uvedl.
„Žádost jsme tlumočili obratem do Prahy. Ministerstvo zahraničí hned druhý den začalo jednat s Ministerstvem obrany,“ dodal Bucháček.
Ministerstvo obrany to na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo. „Je to tak, žádost o vyslání vojenských zdravotníků do Itálie skutečně přišla ministru obrany Lubomíru Metnarovi cestou ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Ministerstvo obrany důkladně zhodnotilo možnosti a stav aktuálního nasazení armády, a přestože stále platí, že armáda pomáhá všude, kde je třeba, v tomto případě byla odpověď negativní,“ říká mluvčí ministerstva Jana Zechmeisterová.
Ústně se pak tato možnost řešila i na jednání vlády, ta se ale přiklonila ke stanovisku ministra obrany Metnara.
Sounáležitost v obleku
„Čeští vojenští zdravotníci mají skvělou pověst a bezpochyby by byli velkým přínosem nejenom pro Itálii, ale v důsledku i pro Českou republiku. Zkušenosti, které by pak mohli přinést zpět domů, by byly neocenitelné. Česká republika je co se týče šíření koronaviru v časovém zpoždění tří čtyř týdnů po Itálii a zkušenosti tohoto typu, přímo z první linie, by mohly být ku prospěchu i českému zdravotnictví,“ myslí si diplomat Bucháček.
Albánie, nejchudší země Evropy, do Itálie poslala třicet svých zdravotníků. Poláci pět lékařů a deset sester. Až šedesát těžce nemocných italských pacientů převzaly či ještě převezmou německé nemocnice. Až stovku lékařů a epidemiologů do Itálie vyslalo i Rusko, celkem 52 zdravotníků poslala Kuba.
„Máme cca 500 vojáků – lékařů, sester a zdravotníků, kteří jsou buď v plném nasazení ve vojenských nemocnicích, nebo se chystají na chytrou karanténu. Kdybychom vyšli vstříc žádosti, museli bychom je odtud stáhnout. V případě vyslání do Itálie by zdravotníci chyběli jinde a navíc by po návratu museli do karantény,“ vysvětluje svůj postoj Ministerstvo obrany ústy mluvčí Zechmeisterové.
Sounáležitost s Itálií (a také Španělskem) česká vláda projevila alespoň zasláním zdravotnických ochranných pomůcek, především 20 tisíc ochranných obleků. Deset tisíc z nich určených pro Itálii zamířilo právě do Lombardie.
Předtím však italskou veřejnost pobouřila zpráva o tom, že české úřady zabavily zásilku mířící z Číny přes Česko právě do Itálie.
„Vyšlo tu v médiích několik velmi negativních zpráv. Snažili jsme se ty škody pokud možno omezit – komunikací směrem k médiím i k italské veřejnosti. Ale přišlo to pro Česko asi v nejhorší možný okamžik, protože zrovna v den, kdy se tento příběh objevil v médiích, Itálie zaznamenala do té doby nejvyšší počet mrtvých za jeden den,“ říká Bucháček.
„Tomu pak odpovídaly i reakce italské veřejnosti, která nám je dala velice jasně najevo. V podobě telefonátů, mailů a vzkazů na sociálních sítích, které byly velmi negativní. Obrazu Česka v Itálii tato kauza určitě neprospěla,“ upozornil český konzul.
Česko naopak vyslyšelo žádost Francie a nabídlo šest míst v brněnské nemocnici pro francouzské pacienty ve vážném stavu vyžadující napojení na plicní ventilaci. Nakonec ale Francie své občany do Brna neodešle. Francouzský premiér Edouard Philippe poděkoval, že Česko vyslyšelo jeho žádost, země prý už ale situaci zvládá lépe.
Vojáci pro chytrou karanténu
Pokud jde o českou armádu, aktuálně je podle údajů Ministerstva obrany v souvislosti s koronavirem nasazeno více než tisíc vojáků a zhruba 150 kusů techniky.
„Asi 940 vojáků na více než dvou desítkách míst na hranicích, 17 armádních zdravotníků a vojenských policistů v Litovli, kde zajišťují mobilní ambulanci a odběrové místo (zůstáváme tam na žádost hejtmana Olomouckého kraje), v pražské ÚVN a vojenské nemocnici Olomouc máme zřízena odběrová místa, od počátku krize vojáci zajišťují rozvoz zdravotnického materiálu pro Správu státních hmotných rezerv,“ říká mluvčí Jana Zechmeisterová.
Armáda je prý připravena vyčlenit až 300 vojáků a 82 kusů techniky pro takzvanou chytrou karanténu: sestaví až 33 odběrových týmů, které budou připraveny vyjíždět k potenciálně nakaženým a odebírat jejich vzorky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
kdyz muzeme neco dostat, tak vlada je s natazenou rukou prvni v rade a jeste krici, ze to je malo.
kdyz mame pomoct, vlada dela, ze se nas to netyka.
jak ja se stydim za tuhle vladu …
Podle hesla – nedam/nepomuzu, sam mam malo. Az budem jednou potrebovat pomoc v CR, nemeli bychom mit prehnana ocekavani.
Jsou události a okamžiky, kdy nemohu být hrdý na to, že jsem Čech. A toto je jedna z nich.
Mrzí mě to, jak se někteří naši vrcholoví političtí představitelé chovají příšerně. Jak k vlastnímu národu, tak k cizincům a konkrétně k Itálii. Děláme jako bychom na tom byli hůř. Ale my nejsme. S morálního hlediska je nepřípustné jak se k ní chováme. Jsme součástí jednotné Evropy a měli bychom si navzájem pomáhat. Činu velebíme a Itálii házime přes palubu. Jak je to absurdní!
A jak pomáhá Itálii EU nebo WHO ? Co takhle pod vlajkou EU vytvořit speciální , létací „Korona team“ lékařů nejen ze zemí EU, ale i z jiných, virem nezasažených, které bude Brusel nebo WHO financovat ? Nápadů jak pomoct by se našla ještě kopa.
Tak proč nikdo nic nedělá ?!!
Za této situace kopat do vlád zemí, které jsou zasažené a mají svých starostí dost, a ….zejména : slouží občanům své země, je pokrytecké…
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.
Jan Werich
Přesně tak! Mohu nahodit ( a nahodil jsem výše) mnoho způsobů, jak by EU, či WHO mohla pomoci. Ale oni raději mlčeli a jedou v zavedeném schématu nočních summitů a vytváření fondů a předpisů a regulací. Nic jiného se nedá očekávat, protože nic jiného neumí.
A mimochodem, nikde jsem nenapsal, že bychom pomáhat neměli. Naopak! Byl jsem na nás hrdý, když k nám do Brna měli namířeno ti nemocní Francouzi. A byl bych pyšný na to, že pošleme třeba do Milána 100 lékařů nebo sester, nebo alespoň ošetřovatelů do domovů důchodců. Třeba z řad vojáků nebo záchranářů. Proč tohle nedělá nebo nekoordinuje EU, je mi velkou záhadou. Nikoliv však překvapením. Bohužel.
A nenapadlo pisálka, že naše miniarmáda, má dost práce s koronavirom u nás doma?
Že by to tu bylo tak zlé?Vážně bychom se neobešli bez,dejme tomu, 10-ti vojáků??Nemyslím si..
Pomoct v Evropě, kde je to skutečně potřeba i v našem vlastním zájmu a i přes oficiální žádosti zemí odmítli. Teď Italům, před časem Řecku na hranicích proti invazi kobylek.
Ale jak pískne EU nebo NATO, pošlou naše lékaře a vojáky, které sami potřebujeme DOMA, „pomáhat“ do kdejaké ……… Navíc bez žádosti nebo dokonce proti vůli jejich vlád, tudíž jsou tam jako okupanti. Podivná náhoda, že odmítají pomoct právě těm, kteří se neklaní EU. Překvapivé? Jak pro koho.
Taky to nechápu. Když může armáda pomáhat při léčení plicních onemocnění v Afghánistánu, proč nemůže v Itálii?
To je pravda asi by bylo lepší je přesunout do Itálie.
Získáváme pověst arogantních sobců. Až bude nám špatně, každý se k nám obrátí zády. Do doby, než se to případně zvrne u nás, bychom měli pomáhat ostatním. Myslím, že po krizi se bude tato naše neochota řešit. Zdánlivě malé činy mohou mít obrovský význam.
Dle mne vláda konala správně. Myslíte si, že kdybychom okamžitě nezačali šít roušky a vytvářet ostatní ochranný materiál, že bychom byli s množstvím nakažených tam, kde jsme nyní? Všichni lidé na světě měli stejné možnosti, jako my-přiložit ruku k dílu. Lidé se u nás přizpůsobili a nosí roušky, drží karanténu. A co se dělo ve Francii, Itálii, VB, Německu, USA? Všichni se chovali a někde ještě chovají, jako když virové nebezpečí neexistuje. Nedovedu si představit, co byste právě Vy odsuzující kroky vlády dělali, kdyby vláda bez rozmyslu-na jakékoliv požadavky ostatních zemí přistoupila. To byste potom křičeli (až by se nemoc týkala Vás nebo Vašich nejbližších), proč se o Vás tato vláda není schopna postarat, tak jako křičí nyní někteří živnostníci, soukromí majitelé divadel, dokonce i modelky, herci, zpěváci. Chudinky malé, které mají velké úvěry na ty obrovské baráky, dovolené v zahraničí apod. Každý rozumný člověk si dělá nějaké fin. rezrvy . Uvědomte si, že lékaři, sestry, pracovnice veškerých sociálních služeb jsou lidé v prvníí linii, kteří nasazují za nás své životy. A pokud místo zde kritiky chcete opravdu pomoci, tak se přidejte k této první linii a potom kritizujte. To, že se můžete jít projít, uvařit si něco dobrého a strávit v relativním klidu tento nyní náročný svět, tomu vděčíte i této vládě, kterou zde kritizujete. Hezké Velikonoce