Za vaše špatné životy může Západ, tvrdí Afričanům ruská propaganda. A funguje to
Za vaše problémy může Západ a koloniální mocnosti. To je základní myšlenka kampaně, kterou Rusko úspěšně vede v subsaharské Africe. Ukázal to průzkum Centra pro africká studia rumunské Babes-Bolyai univerzity, podle kterého se Kremlu především díky sociálním sítím a proruským influencerům daří u mladých lidí posilovat přesvědčení, že za komplikovanou ekonomickou i ekologickou situaci v jejich zemích je zodpovědný Západ v čele s Francií a Spojenými státy.
Průzkum prováděli akademici od června do září minulého roku v patnácti členských zemích tzv. ECOWASU, tedy Hospodářského společenství západoafrických států.
Mladé lidi ve věku 18 až 30 let z různých etnických i náboženských skupin zpovídali ohledně jejich názorů na sociální a ekonomickou situaci v jejich zemích. A ta je podle většiny dotázaných velmi špatná.
„Žijeme v beznadějné situaci,“ řekl například během rozhovorů student ze Senegalu, podle něhož to pak „legitimizuje jakoukoliv činnost nebo akci, která umožňuje přežít“.
Podle mladého pekaře z Mali to například znamená připojení se k „maquis“, což je místní eufemismus používaný pro vojensko-politická islamistická hnutí, která pro řadu mladých mužů představují záchranu před hladem, který je především v rurálních oblastech tzv. Sahelu rostoucím problémem.
Pučem k lepším zítřkům
Jistou naději na změnu si mladí lidé v průzkumu spojovali se změnou vlád v Mali, Guinei, Burkině Faso, Gabonu a v Nigeru, kde během posledních čtyř let došlo k pučům a „vyhnání neokolonialistů“, respektive sesazení vlád, jež byly mnohými obyvateli považovány za podléhající západnímu vlivu. Nejvíc se to dotklo Francie.
Například v Mali byli ještě v roce 2013 její vojáci oslavováni, že pomohli vládě získat zpět území ovládané islámskými extremisty.
Po smrti šéfa Wagnerovců Jevgenije Prigožina a rozpadu skupiny převzala kontrolu nad „pěstováním vzájemných vztahů“ přímo Moskva.
Dva následné puče způsobily, že se v roce 2022 Francouzi z Mali úplně stáhli a podobný scénář pak následoval v Burkině Faso a Nigeru.
„Imperialistické a neokolonialistické síly už nejsou u nás vítány, začíná nová éra spolupráce a suverenity,“ uvedla k odchodu Francouzů nigerská junta.
A podobnou rétoriku v Subsaharské Africe používá také Moskva, které se, společně s Čínou, podařilo z oblasti „vymést vliv západních zemí“.
Zájmy Rusů v poslední dekádě prosazovala v Sahelu, ale také třeba na Madagaskaru nebo ve Středoafrické republice, tzv. Wagnerova armáda. Ta tamním politikům „vypomáhala“ bezpečnostně a získávala za to různé ekonomické výhody.
Po smrti šéfa Wagnerovců Jevgenije Prigožina a rozpadu skupiny převzala kontrolu nad „pěstováním vzájemných vztahů“ přímo Moskva, respektive ruské zpravodajské služby.
Jako mocný nástroj vlivu používají mimo jiné osvědčené metody šíření proruské propagandy šité na míru místnímu prostředí, tedy stavějící na již zakořeněné nenávisti ke kolonialismu a nedůvěře v bývalé koloniální mocnosti.
„Africký influencer“ z Moskvy
„Putinovo Rusko věnuje značné finanční a lidské zdroje na pokračující šíření protizápadních nálad, zejména v zemích Sahelu střední Afriky,“ popisují výsledky svého průzkumu autoři studie Babes-Bolyai univerzity.
Podle nich Moskva využívá různorodý soubor nástrojů – od tradičnějších, jakými jsou komunikační kanály, přes velvyslance, konzuláty, obchodních komory a ruské společnosti usazené v Africe – které veřejnost doslova „bombardují“ různými zprávami šikovně apelujícími na její touhu po „samostatnosti a osvobození se od Západu“.
Další strategií Moskvy je pak vytváření tisíců falešných účtů, které sytí sociální sítě.
„Specializovaní a proškolení kremelští influenceři pracují na základě pečlivého rozdělení úkolů podle cílových zemí/regionů/komunit, přičemž využívají diferenciaci profilů, která se pohybuje od nejneúprosnějších po méně důrazné, přizpůsobené ve vztahu k jejich cílovému publiku (mladí lidé, ženy, muslimové/křesťané, studenti atd.). Tento přístup jim umožňuje simulovat pocit blízkosti s cílovými skupinami nebo jednotlivými uživateli a vytvářet atmosféru důvěry živením iluze společné sdílené věci,“ popisuje studie Babes-Bolyai univerzity sofistikovaný systém ruského působení „uvnitř“ afrických komunit.
Podle autorů studie Ruskem živenou protizápadní propagandu, která „neokolonialismus a imperialismus“ uvádí jako hlavní příčinu všech afrických neštěstí, často podporují vlády zacílených zemí, ať už explicitním souhlasem nebo pouhým mlčením, protože je pro ně tento narativ výhodný.
Za problémy, kterým jejich země čelí, můžou vinit někoho jiného – „země na severu nebo Francii“.
„Zdá se, že mladí Afričané si do značné míry osvojili prvky protizápadní propagandy a jsou stále více přesvědčeni, že obtížná, ba dokonce zoufalá situace, v níž se jejich země nacházejí, je způsobena především přítomností a jednáním bývalých koloniálních mocností, včetně Francie. To alespoň částečně vysvětluje jejich chování, které spočívá v podpoře národních vůdců s protievropským a protiamerickým diskurzem, projevujícím sympatie k soupeřícím mocnostem Západu,“ píší ve výsledcích průzkumu vědci z Babes-Bolyai univerzity.
Podle nich to ale zároveň neznamená, že by se díky nebo kvůli ruské propagandě mladí Afričané přímo identifikovali s ruskou, čínskou nebo jinou ideologií a geopolitickými aspiracemi.
„Ve skutečnosti se mladí Afričané spíše mechanicky hlásí k protizápadní propagandě. Říkají, že pouze „dávají přednost Rusům před Francouzi,“ protože si myslí, že ti jsou zodpovědní za stagnaci afrických společností,“ vyvozují autoři z průzkumu.
Podle nich tedy spíše než pozitivní podporu Ruska vnímají postoj „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“.
Jak uvádí ve svém článku portál EUvsDiSinfo, mladí Afričané hledají především naději, systém, který by pro ně fungoval a demokracie to, zdá se, není.
Takže Rusko a Čína jen stavějí na základech, které už jsou u obyvatel subsaharských zemí hluboce zakořeněné:
„Kritika přetrvávajících postkoloniálních závislostí, zejména pokud jde o Francii, která stojí v centru ruských zpráv v Africe, se rozvinula dlouho předtím, než se k ní Moskva začala hlásit. Před desítkami let, když ve Středoafrické republice došlo k převratu nebo byly zavřeny školy, místní obyvatelé říkali, že za tím stojí Francouzi,“ píše Jedrzej Czerep, autor polské studie zabývající se proruskými diskurzy na sociálních sítích v Africe.
Pro mnoho mladých Afričanů je podle Czerepa demokracie přežitek, protože „v ní vyrůstali“ a problémy, kterým čelí v každodenním životě, jsou obrovské.
„Nové generace mladých lidí vyrostly v systémech, které byly považovány za formálně demokratické, ale to neuspokojilo jejich naděje na lepší živobytí a zastupitelnost. Proto vidíme, že nové, populární kvazi autoritářské koncepty jako Mali Kura (v jazyce bambara – Nové Mali), které odmítají západní modely vládnutí, se šíří organicky bez pomoci Ruska,“ říká Czerep.
Ruská propaganda podle něj jen umocnila a umí pracovat s narativy, které už ve společnosti fungovaly před příchodem Wagnerovců do oblasti.
Jízda na hoaxu
I to pak může být důvodem, proč některé kampaně na lidi zkrátka nezafungovaly. Jako příklad Czerep uvádí příběh, který se ruská propaganda snažila dostat do oběhu v souvislosti s tamní neúrodou, válkou na Ukrajině a islámskými extremisty.
Podle něj měl nigerijský prezident Muhammadu Buhari, který vloni skončil ve funkci, varovat, že zbraně dodané Západem pro Ukrajinu, končí v oblasti Čadského jezera v rukou teroristů. Podle Czerepa mu prakticky nikdo nevěřil.
„Z více než 200 skutečných komentátorů zdrojového tweetu téměř všichni poukázali na to, že tato historka je nekonzistentní (zbraně už jsou k dispozici) a recyklovaná, protože stejnou už slyšeli v souvislosti s Libyí a Sýrií.
A to i přesto, že stejní komentátoři horlivě přijímali jiné konspirace, například tu, že sám Buhari byl tajným sponzorem teroristů,“ uvádí Czerep.
Podle autorů polské i rumunské studie je důležité, aby Západ pochopil na jakých základech ruská propaganda v Africe staví a začal s tím nějak pracovat.
„Zaprvé je třeba posílit účinnou a efektivní přítomnost mezinárodních institucí na místě, konkrétně zvýšit finanční a logistickou podporu pro realizaci cílených projektů zaměřených na místní a regionální rozvoj afrických zemí, především pak stimulovat hospodářské aktivity, které vytvářejí pracovní místa,“ uvádí v souboru doporučení studie vědců z rumunské univerzity.
Kromě přímé podpory hospodářství a růstu pracovních míst je podle nich potřeba aktivně „jít proti ruské propagandě“ prostřednictvím influencerů, kteří by prezentovali demokratické a liberální hodnoty.
„Je třeba důkladně přezkoumat a posílit způsob, jakým se vytvářejí vazby mezi občanskou společností a formálními i neformálními akčními skupinami, které jsou mezi mladými Afričany hojně zastoupeny a mají významný vliv na utváření jejich myšlenek a názorů. Je třeba vynaložit značné úsilí na zvrácení současného trendu, aby mladí Afričané byli přímo a široce zmocněni stát se mluvčími demokratických a liberálních hodnot, které sdílí a podporuje Evropská unie a mezinárodní demokratické země a instituce,“ píše se v závěru studie rumunského týmu.
Soudě i dle aktivit českého Ministerstva zahraničí, které v posledních dvou letech prostřednictvím stáží a studijních programů významně posiluje spolupráci s mladými talenty z afrických zemí, si evropské země ale situaci uvědomují. A postupně se snaží pozice Západu v Africe zlepšovat. Je však zjevné, že Rusko má náskok.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Konec iluzí o věčném klidu a proč si Polsko raději kupuje korejské tanky
Ivan Kytka: Volání po silném vůdci. Svět jako věčné zúčtování
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
No a ????? Kdo je zotročoval ??? My ????
Je to tak ! Je-li jejich situace problém,pak to není náš problém.
Oni si musí projít svým vývojem tak jako jsme my procházeli tím naším. Ani nám nebývalo dobře a ani dnes nemáme tolik abychom živili Afriku !
Za prvé, junta je nigerská a nikoliv nigerijská. Za druhé, západ nedělá nic jiného, že „posiluje instituce“ a sype peníze. Výsledek rovná se nula. Jediné co by pomohlo, je to, že by frantíci v mali a jinde zůstali, wagnerovce vystříleli a podobně naložili i s pučisty.
Děkujeme za upozornění. Opraveno.
Netvrdí ta zpropadená ruská propaganda to samé, co na západě hnutí „Black Lives Matter“?
Není „Black Lives Matter“ vlastně skryté hnízdo ruských trolů??
Paní Engelová, vneste do toho pořádek.
To je otázka na FBI, plavčíku, nikoli na autorkou. S ohledem na zkušenosti s německými zelenými u nichž se zamořenost agenty kgb na začátku 90. let prokázala, a rusáčti zločinci se od těch dob vůbec nezměnili, na tom možná něco bude.
Ruská propaganda má pravdu, ať je jaká chce a v tom je pro tkz. demokraty v USA ten problém
Ty země mají samostatnost cca 60 let. Co za tu dobu samy dokázaly. Prakticky nic…
Na koho se vlastně chcete povyšovat?
Co dokázalo za 74 let existence Československo a jeho obyvatelé? 2x se vzdali okupantům bez boje. 6 let sloužili v předklonu jako správní oslící nacistům v Protektorátu, následně 44 let komoušům a Sovětskému svazu. Komouše si dodnes volí…😅
*
Lež z roku 1918 a nesplněný slib o konfederaci daný Slovákům vyvrcholil rozpadem v roce 1992. Z původního Československa zbyla asi polovina, která je jako vždy rozhádaná a světelnou rychlostí se zadlužuje. Jak také jinak, když zbylo většinově pouze líné a nechytré obyvatelstvo. 😅
Chceš říct, že žijeme jako domorodci v Africe? Podle tebe jsme od WW1 nic nedokázali, republika se nijak neposunula. Že tu žijeme pořád jako v době, kdy Češi začali pracovat na odtržení od R-U, tj za WW1, kdy Franc Josef zdevastoval ekonomiku, poslal na smrt masy mladých práceschopných chlapů, nechal vyhladovět civilisty v zázemí a kvůli stannému právu zastavil všechna občanská práva a demokratický vládní systém?
Za WW1 a rozvrat starého systému zodpovídaly dobové monarchie, na 1. místě Německo s Rakouskem. Vilém s Francem Josefem místo, aby udržovali mír, připravovali válku v bláhové naději, že zastaví moderní vývoj, kterému nerozuměli, a obnoví platnost aspoň některých feudálních institucí. Pak nechápavě zírali, když takové vládnutí jejich poddaní odmítli.
„Chceš říct, že žijeme jako domorodci v Africe? Podle tebe jsme od WW1 nic nedokázali, republika se nijak neposunula. “
*
1/ Všichni se posunuli. Ani Afričané už nejedí jenom kořínky a larvy… 🙂
2/ Čísla a historie hovoří jasně. Československo existovalo pouhých 74 let. Československo začínalo s průmyslovou základnou Rakouska – Uherska a silným měnovým kurzem 2,6 šilinku za 1 Kč. Dnes je situace přesně opačná. 1 Rakušan (69,069 USD) produkuje o 40% vyšší HDP na 1 obyvatele, než obyvatel ČR (49,025 USD). Dnešní měnový kurz je 25,9 Kč za 1 Euro. K tomu není potřeba slov. Rozdíl v kvalitě obyvatel je evidentní a nepřehlédnutelný. Dokonce i při cestě autem do Rakouska, člověk pozná, že přejel hranici do oku příjemnějšího státu…😂
Pokud jde o národnostní politiku, předválečné CS ji mělo nejlepší hned po Švýcarsku. Na rozdíl např od Francie, kde nebyla bretonština a bretonských jmen pro děti povolena ještě v 1970s.
Se Slováky jsme společný stát vzájemně potřebovali, ale trvale vydržet nemohl. Převážně venkovská, katolická (současnou terminologií „postsedlácká“) slovenská mentalita a industriální, městská, maloburžoasní CZ společnost se musely rozdělit.
Národnostní politika v ČSR 1918-1938 byla katastrofální. Již v březnu 1919 armáda ČSR střílela do demonstrujících civilistů v Sudetech, kteří chtěli volit s Rakouskem. Dále stačí připomenout volby v roce 1935 a okradení vítěze voleb – Sudetoněmeckou stranu o křesla v parlamentu, kdy v pořadí 2. agrární strana „dostala“ více křesel v „parlamentu“ než vítěz… Zatím co vláda ČSR na Sudety kašlala, Hitler rychle pochopil, že ekonomická pomoc a půjčky jsou správným krokem k získání sympatií německých spoluobčanů v uměle vytvořené ČSR… Ani maďarská a polská menšina v tehdejší ČSR, neměly žádný důvod, vládu v Praze milovat. Opak byl realitou a měl stejné příčiny, jako u německých spoluobčanů, Čecháčkové je považovali všechny za občany 2. kategorie, což se u mnoha jedinců zachovalo dodnes.
(historie – Němce do Sudet pozval Přemysl Otakar II., aby mimo jiné, naučili Čecháčky dobývat a zpracovávat rudy…)
Je mi líto, každý stát má právo udržet svou územní celistvost, třeba i násilím. Kdyby se Němci nesnažili násilně odtrhnout, byl by ve 20. letech ustanoven kantonální systém, se kterým se počítalo.
Dnes by v řadě států EU nebyla strana s podobným programem jako Sudetoněmecká nacistická strana vůbec puštěna do voleb, nebo by byly volby zrušeno (jako v době, kdy volební průzkumy ukazovaly na vítězství Švédských demokratů. Nacistické Německo se dnes snaží zakázat jedinou významnou demokratickou politickou stranu na své politické scéně – AfD.
Pro A. S. Pergill:
*
Proč lžete?
1/ Československo byl v roce 1918 uměle vytvořený stát a přesně tak i skončil.
2/ Kantonální uspořádání bylo slíbeno Slovákům a Němci s tím nemají vůbec nic společného, jak tady píšete. Navíc bez jediného důkazu.
3/ „Sudetoněmecká strana“ v Československu, neměla ve svém názvu slovo nacistická a i dnes by normálně kandidovala do parlamentu. Naopak by si nikdo ani dnes nedovolil, okrádat vítěze voleb o křesla v parlamentu, aby měl méně, než v pořadí druhý… Byl by to pěkný základ pro občanskou válku.
4/ Za všechno zlo, které napáchalo Československo během své historie už po zásluze zaplatilo.
5/ Křváctví Čechů ale neskončilo. Při rozdělení Československa se se Slováky dohodli, že ani jedna strana nebude používat státní symboly Československa, stačí se podívat na vlajku ČR, zlo pokračuje. 👎
Zvláštní je, že nikdo chytrý neutíká do Ruska, ale stále jenom do EU a USA. 🙂
Na druhou stranu, nejchytřejší důchodce na světě, tedy ty české, kteří po sobě zanechali pouze státní dluhy a ne „zázračné české Švýcarsko“, nemá kdo živit. Nastal čas, aktivně pozvat Afričany do ČR, aby zalepili pracovní trh po polovzdělaných českých chytrolínech, kteří na státní dluh, každý den bloumají v českých supermarketech a užívají si bohatě bezpracného socialismu. 👎😂
Tohle je narativ levice ze západních zemí, vč. západu EU. V reálu většině zemí koloniální statut pomohl a po „osvobození“ začaly jít do kopru.
Hlavně je to pravda.
… že wagnerovi jsou vraždící bestie, a afrika žere čínskou a rusáckou propagandu. Ano, to je pravda.
Mají pravdu, předsedo. Západ africké země kolonizoval, zotročil obyvatelstvo, rozkradl národní bohatství a přivedl země k úpadku. Mnohdy dodávkami zbraní rozpoutal a udržoval krvavé konflikty v zájmu nestability oněch zemí.
Migranty z Afriky by měli přijímat jen ty země, které tam měly kolonie. Česko kolonie nikde nemělo, takže žádný migrant.
Rusko je obrovský stát rozlohou a armadou o které se nepochybuje. To, že ruska politika má úspěch v Africe, vzdyt osvobozovaci hnuti mělo vždy podporu SSSR. Kolonialismus se sesypal jako domeček z karet. SSSR, ČSSR a, Jugoslavie se take rozpadly.Nyni se čeká na USA, jak to dopadne. Z kolonialnich mocnosti se staly státy, které tvoří EU, vymyká se VB, která odstoupila. Je neuvěřitelné, že VB ovládalo Indii, nebo Nizozemí Holandsko atd. Rusko ční jako ledovec, má obroviteho souseda CLR z kterého mají obavy USA i EU. Ukrajina se upnula k odtržení od Ruska a není jistý výsledek a tak se vede proxy valka. Nedivím se Maďarsku a Slovensku, že jsou opatrní. Trianon je zlá realita, která trvá 100let.Rakousko zvolilo neutralitu, Švédsko od ní odstoupilo, snad čeká územní zisky, nebo co? Nikdo nema patent na rozum, kotrmelce Turecka jsou neuvěřitelné. Je to hodně dramatické Teatro Mundi.
„Rusko je obrovský stát rozlohou a armadou o které se nepochybuje…“
*
1/ Rusko je velký stát pouze rozlohou, jinak ničím. Stačí se například podívat na mapu pokrytí permafrostem, nebo na ekonomické výsledky Ruska. Nebýt nerostných surovin, tak při své inteligenci a produktivitě ještě dodnes lezou po stromech v lepším případě žerou zelí v zemljankách a lemtají vodku… Opravdu hodně jim pomohla západní technika – kořist z 2. světové války na které založili svůj rozvoj do konce 20. století. Teď už opět zostávají, mentálně i technologicky. Proto se také opět dali na loupežnou výpravu do Evropy, podobně jako v roce 1919. 🙂
2/ Sovětské okupanty „vojáky“ jsem občas potkal v dobách socialistického koncetráku, ale skutečně z blízka „naživo“ jsem je viděl až na základní vojenské službě 1981-83. V podstatě označení ruský mužik sedí jako zadnice na hrnci. Odborník by je zřejmě charakterizoval, jako retardované, prostoduché služebnictvo s vrozenou oddaností k vrchnosti bez schopnosti samostatného myšlení. 👎😅
3/ Ať už dopadne válka na Ukrajině jakkoliv, Rusáci si demograficky pořádně pustili žilou a to je dobře. Čím méně Rusáků přežije, tím klidnější bude spánek v Evropě.
4/ Oni Afričané brzy procitnou z ruského snu. Hned jak se k nim začnou chovat pěkně „po rusku“.
5/ Své věděl v roce 1846 už Karel Havlíček Borovský, když se předčasně vrátil z Ruska a navždy se zřekl nesmyslu, nazývaného „Panslavismus“. 🙂
ad1 Ignorujete ruskou vědu (ještě před nástupem bolševiků – lidi jako Vernadskij, Mendělejev, Mečnikov a mnoho dalších), ruské výtvarné umění (od ikon až po modernu), literaturu.
Rusko paradoxně na sankce reagovalo rozvojem vlastní techniky. Tam, kde je západní technika nenahraditelná (což je relativně málo oblastí) si to dovážejí přes země třetího světa, které ve sporu Rusko – Ukrajina podporují Rusko.
Naopak nás sankce proti Rusku citelně oslabily a vedly k drsnému poklesu životní úrovně obyvatel. Nicméně zaplať pánbu za to, protože k tomu by došlo podstatně pomaleji také (viz Green Deal) a jen by se uplatnil „syndrom pomalu vařené žáby“, zatímco dnes to jde rychle a pro obyvatele citelně a vyvolává to masové protesty v celé EU, doufejme, že se touto cestou tohoto monstra zbavíme (bez ohledu na to, zda to bude cestou odchodu, rozpadu nebo drastických reforem, popírajících prakticky stoprocentně její současnou politiku).
…jen dodatek k té tzv. neutralitě Švédska… No to už dávno de facto neplatilo, protože to „neutrální“ Švédsko (ale i Finsko) vesele a rádo válčilo jak v Afghanistánu, ale i v Iráku… Švédsko se po zabití Olofa Palmeho „klonilo“ ke každé válce tzv.Západu.. Čili jako neutrální de iure, ale de facto v každé válce Západu.. Vstup do NATO tak pouze legalizuje tu neutrální neupřímnost..
to je z nejakeho prekladace? At si migranti jezdi do russka a ne do evropske unie, kdyz je tu tak hrozne s tou demokracii. Proc jim nikdo nerekne, ze v russku jim bude lepe…
K něčemu podobnému, k čemu vyzýváte vy, jsem už před časem vyzval zapřísáhlého odpůrce Evropské unie A. S. Pergilla, ale také se nějak k ničemu takovému nemá.