Po smrti šéfa Wagnerovců Jevgenije Prigožina převzala kontrolu nad vzájemnými vztahy s Afrikou přímo Moskva. Foto: AFP PHOTO / Telegram channel of Concord group/ Profimedia

Za vaše špatné životy může Západ, tvrdí Afričanům ruská propaganda. A funguje to

Napsal/a Tereza Engelová 26. března 2024
FacebookXPocketE-mail

Za vaše problémy může Západ a koloniální mocnosti. To je základní myšlenka kampaně, kterou Rusko úspěšně vede v subsaharské Africe. Ukázal to průzkum Centra pro africká studia rumunské Babes-Bolyai univerzity, podle kterého se Kremlu především díky sociálním sítím a proruským influencerům daří u mladých lidí posilovat přesvědčení, že za komplikovanou ekonomickou i ekologickou situaci v jejich zemích je zodpovědný Západ v čele s Francií a Spojenými státy.

Průzkum prováděli akademici od června do září minulého roku v patnácti členských zemích tzv. ECOWASU, tedy Hospodářského společenství západoafrických států.

Mladé lidi ve věku 18 až 30 let z různých etnických i náboženských skupin zpovídali ohledně jejich názorů na sociální a ekonomickou situaci v jejich zemích. A ta je podle většiny dotázaných velmi špatná.

„Žijeme v beznadějné situaci,“ řekl například během rozhovorů student ze Senegalu, podle něhož to pak „legitimizuje jakoukoliv činnost nebo akci, která umožňuje přežít“.

Podle mladého pekaře z Mali to například znamená připojení se k „maquis“, což je místní eufemismus používaný pro vojensko-politická islamistická hnutí, která pro řadu mladých mužů představují záchranu před hladem, který je především v rurálních oblastech tzv. Sahelu rostoucím problémem.

Pučem k lepším zítřkům

Jistou naději na změnu si mladí lidé v průzkumu spojovali se změnou vlád v Mali, Guinei, Burkině Faso, Gabonu a v Nigeru, kde během posledních čtyř let došlo k pučům a „vyhnání neokolonialistů“, respektive sesazení vlád, jež byly mnohými obyvateli považovány za podléhající západnímu vlivu. Nejvíc se to dotklo Francie.

Například v Mali byli ještě v roce 2013 její vojáci oslavováni, že pomohli vládě získat zpět území ovládané islámskými extremisty.

Po smrti šéfa Wagnerovců Jevgenije Prigožina a rozpadu skupiny převzala kontrolu nad „pěstováním vzájemných vztahů“ přímo Moskva.

Dva následné puče způsobily, že se v roce 2022 Francouzi z Mali úplně stáhli a podobný scénář pak následoval v Burkině Faso a Nigeru.

„Imperialistické a neokolonialistické síly už nejsou u nás vítány, začíná nová éra spolupráce a suverenity,“ uvedla k odchodu Francouzů nigerská junta.

A podobnou rétoriku v Subsaharské Africe používá také Moskva, které se, společně s Čínou, podařilo z oblasti „vymést vliv západních zemí“.

Zájmy Rusů v poslední dekádě prosazovala v Sahelu, ale také třeba na Madagaskaru nebo ve Středoafrické republice, tzv. Wagnerova armáda. Ta tamním politikům „vypomáhala“ bezpečnostně a získávala za to různé ekonomické výhody.

Po smrti šéfa Wagnerovců Jevgenije Prigožina a rozpadu skupiny převzala kontrolu nad „pěstováním vzájemných vztahů“ přímo Moskva, respektive ruské zpravodajské služby.

Jako mocný nástroj vlivu používají mimo jiné osvědčené metody šíření proruské propagandy šité na míru místnímu prostředí, tedy stavějící na již zakořeněné nenávisti ke kolonialismu a nedůvěře v bývalé koloniální mocnosti.

„Africký influencer“ z Moskvy

„Putinovo Rusko věnuje značné finanční a lidské zdroje na pokračující šíření protizápadních nálad, zejména v zemích Sahelu střední Afriky,“ popisují výsledky svého průzkumu autoři studie Babes-Bolyai univerzity.

Podle nich Moskva využívá různorodý soubor nástrojů – od tradičnějších, jakými jsou komunikační kanály, přes velvyslance, konzuláty, obchodních komory a ruské společnosti usazené v Africe – které veřejnost doslova „bombardují“ různými zprávami šikovně apelujícími na její touhu po „samostatnosti a osvobození se od Západu“.

Další strategií Moskvy je pak vytváření tisíců falešných účtů, které sytí sociální sítě.

„Specializovaní a proškolení kremelští influenceři pracují na základě pečlivého rozdělení úkolů podle cílových zemí/regionů/komunit, přičemž využívají diferenciaci profilů, která se pohybuje od nejneúprosnějších po méně důrazné, přizpůsobené ve vztahu k jejich cílovému publiku (mladí lidé, ženy, muslimové/křesťané, studenti atd.). Tento přístup jim umožňuje simulovat pocit blízkosti s cílovými skupinami nebo jednotlivými uživateli a vytvářet atmosféru důvěry živením iluze společné sdílené věci,“ popisuje studie Babes-Bolyai univerzity sofistikovaný systém ruského působení „uvnitř“ afrických komunit.

Podle autorů studie Ruskem živenou protizápadní propagandu, která „neokolonialismus a imperialismus“ uvádí jako hlavní příčinu všech afrických neštěstí, často podporují vlády zacílených zemí, ať už explicitním souhlasem nebo pouhým mlčením, protože je pro ně tento narativ výhodný.

Za problémy, kterým jejich země čelí, můžou vinit někoho jiného – „země na severu nebo Francii“.

„Zdá se, že mladí Afričané si do značné míry osvojili prvky protizápadní propagandy a jsou stále více přesvědčeni, že obtížná, ba dokonce zoufalá situace, v níž se jejich země nacházejí, je způsobena především přítomností a jednáním bývalých koloniálních mocností, včetně Francie. To alespoň částečně vysvětluje jejich chování, které spočívá v podpoře národních vůdců s protievropským a protiamerickým diskurzem, projevujícím sympatie k soupeřícím mocnostem Západu,“ píší ve výsledcích průzkumu vědci z Babes-Bolyai univerzity.

Podle nich to ale zároveň neznamená, že by se díky nebo kvůli ruské propagandě mladí Afričané přímo identifikovali s ruskou, čínskou nebo jinou ideologií a geopolitickými aspiracemi.

„Ve skutečnosti se mladí Afričané spíše mechanicky hlásí k protizápadní propagandě. Říkají, že pouze „dávají přednost Rusům před Francouzi,“ protože si myslí, že ti jsou zodpovědní za stagnaci afrických společností,“ vyvozují autoři z průzkumu.

Podle nich tedy spíše než pozitivní podporu Ruska vnímají postoj „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“.

Jak uvádí ve svém článku portál EUvsDiSinfo, mladí Afričané hledají především naději, systém, který by pro ně fungoval a demokracie to, zdá se, není.

Takže Rusko a Čína jen stavějí na základech, které už jsou u obyvatel subsaharských zemí hluboce zakořeněné:

„Kritika přetrvávajících postkoloniálních závislostí, zejména pokud jde o Francii, která stojí v centru ruských zpráv v Africe, se rozvinula dlouho předtím, než se k ní Moskva začala hlásit. Před desítkami let, když ve Středoafrické republice došlo k převratu nebo byly zavřeny školy, místní obyvatelé říkali, že za tím stojí Francouzi,“ píše Jedrzej Czerep, autor polské studie zabývající se proruskými diskurzy na sociálních sítích v Africe.

Pro mnoho mladých Afričanů je podle Czerepa demokracie přežitek, protože „v ní vyrůstali“ a problémy, kterým čelí v každodenním životě, jsou obrovské.

„Nové generace mladých lidí vyrostly v systémech, které byly považovány za formálně demokratické, ale to neuspokojilo jejich naděje na lepší živobytí a zastupitelnost. Proto vidíme, že nové, populární kvazi autoritářské koncepty jako Mali Kura (v jazyce bambara – Nové Mali), které odmítají západní modely vládnutí, se šíří organicky bez pomoci Ruska,“ říká Czerep.

Ruská propaganda podle něj jen umocnila a umí pracovat s narativy, které už ve společnosti fungovaly před příchodem Wagnerovců do oblasti.

Jízda na hoaxu

I to pak může být důvodem, proč některé kampaně na lidi zkrátka nezafungovaly. Jako příklad Czerep uvádí příběh, který se ruská propaganda snažila dostat do oběhu v souvislosti s tamní neúrodou, válkou na Ukrajině a islámskými extremisty.

Podle něj měl nigerijský prezident Muhammadu Buhari, který vloni skončil ve funkci, varovat, že zbraně dodané Západem pro Ukrajinu, končí v oblasti Čadského jezera v rukou teroristů. Podle Czerepa mu prakticky nikdo nevěřil.

„Z více než 200 skutečných komentátorů zdrojového tweetu téměř všichni poukázali na to, že tato historka je nekonzistentní (zbraně už jsou k dispozici) a recyklovaná, protože stejnou už slyšeli v souvislosti s Libyí a Sýrií.

A to i přesto, že stejní komentátoři horlivě přijímali jiné konspirace, například tu, že sám Buhari byl tajným sponzorem teroristů,“ uvádí Czerep.

Podle autorů polské i rumunské studie je důležité, aby Západ pochopil na jakých základech ruská propaganda v Africe staví a začal s tím nějak pracovat.

„Zaprvé je třeba posílit účinnou a efektivní přítomnost mezinárodních institucí na místě, konkrétně zvýšit finanční a logistickou podporu pro realizaci cílených projektů zaměřených na místní a regionální rozvoj afrických zemí, především pak stimulovat hospodářské aktivity, které vytvářejí pracovní místa,“ uvádí v souboru doporučení studie vědců z rumunské univerzity.

Kromě přímé podpory hospodářství a růstu pracovních míst je podle nich potřeba aktivně „jít proti ruské propagandě“ prostřednictvím influencerů, kteří by prezentovali demokratické a liberální hodnoty.

„Je třeba důkladně přezkoumat a posílit způsob, jakým se vytvářejí vazby mezi občanskou společností a formálními i neformálními akčními skupinami, které jsou mezi mladými Afričany hojně zastoupeny a mají významný vliv na utváření jejich myšlenek a názorů. Je třeba vynaložit značné úsilí na zvrácení současného trendu, aby mladí Afričané byli přímo a široce zmocněni stát se mluvčími demokratických a liberálních hodnot, které sdílí a podporuje Evropská unie a mezinárodní demokratické země a instituce,“ píše se v závěru studie rumunského týmu.

Soudě i dle aktivit českého Ministerstva zahraničí, které v posledních dvou letech prostřednictvím stáží a studijních programů významně posiluje spolupráci s mladými talenty z afrických zemí, si evropské země ale situaci uvědomují.  A postupně se snaží pozice Západu v Africe zlepšovat. Je však zjevné, že Rusko má náskok.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)