Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Z dodávek pro Dukovany mohou vypadnout i ty české firmy, které patří Rusům

Napsal/a Robert Břešťan 17. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslaneckou sněmovnou včera prošel zákon přezdívaný Lex Dukovany. Má sice v podtitulu název „nízkouhlíkový zákon“, zabývá se ale především okolnostmi dostavby jaderného bloku v Dukovanech a financováním projektu. Zákon prošel díky dohodě vládní koalice s opozicí, že do tendru nebudou připuštěni vedle Číňanů ani Rusové. Stopka se může (pokud se vůbec začne stavět) dotknout i těch českých firem, jež jsou v ruských rukou.

Ruská společnost Rosatom měla o zakázku na Dukovany enormní zájem; s ohledem na známé podmínky a požadavky na technické řešení platila dokonce za favorita. Nyní ale poslanci hlasováním potvrdili původní rozhodnutí vlády, že s ohledem na kauzu Vrbětice a na bezpečnostní zájmy Česka Rusové do tendru přizváni nebudou.

„Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách,“ rozhodli poslanci. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Na schválení zákona se shodli zástupci koalice i opozice, proti byli jen komunisté.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V tendru nejde ale jen o dodávku samotného reaktoru, ale i o celou sérii subdodávek technologií z nejrůznějších oborů strojírenství či stavebnictví.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky uvádí, že tuzemské firmy by měly hrát významnou roli v dodavatelském řetězci, a to „na úrovni až 75% podílu na celkových nákladech výstavby“.

Rozhodnutí nepřipustit do tendru Rusko může mít vliv i na ty potenciální subdodavatelské české firmy, které jsou sice experty ve svém oboru, ale vlastní je Rusové.

Kdo si koupí Škodu

Ano, mělo by se to týkat i subdodávek, a to do klíčových oblastí jaderného ostrova. Současně by se to mělo týkat i těch, kteří by drželi licenci Rosatomu pro tyto klíčové dodávky. Detailní posouzení je na expertní skupině pod ministerstvem vnitra,“ říká poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která se v tématice dostavby Dukovan silně angažuje.

Jedním z důvodů je to, že Česko by mohlo být v těchto strategických dodávkách vydíratelné. „Zjednodušeně řečeno třeba ve stylu: nedodáme, pokud vy nezrušíte sankce. Pozměňovacím návrhem, který by měli ještě vložit senátoři, by mělo být garantováno, že pokud nebude byť jedna instituce jako je BIS, Vojenské zpravodajství, ÚZSI, ministerstvo zahraničí a další, souhlasit, bude muset smlouvu schválit Poslanecká sněmovna i Senát,“ dodává Langšádlová.

Ministerstvo průmyslu na dotazy HlídacíPes.org k pozici subdodavatelských firem do vydání tohoto textu nereagovalo.

 

 

Příkladem takové tradiční tuzemské firmy v ruských rukou je Škoda JS (dříve Škoda Jaderné strojírenství), významný dodavatel zařízení a služeb pro jadernou energetiku, který se v posledních šedesáti letech podílel na stavbě jaderných elektráren nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Maďarsku, Bulharsku nebo Německu. Tradiční firma je v majetku ruského strojírenského podniku OMZ ovládaného Gazprombankou.

„Sledujeme vývoj spojený s přípravou výstavby nového jaderného zdroje od počátku. Jsme v kontaktu se všemi třemi potenciálnímu kontraktory, jednáme o možnostech našeho zapojení do jejich dodavatelských řetězců. Se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu jsme jsme v trvalém kontaktu,“ říká mluvčí Škoda JS Jan Stolár. Přímé odpovědi na dotaz, zda se firma neobává, že by mohla zůstat v tendru zcela mimo hru, se vyhnul.

Jak už dříve upozornil Ekonomický deník, ruský majitel se Škodu JS nedávno pokusil prodat. Požadoval okolo 250 milionů eur (6,5 miliardy korun), což ale žádný ze zájemců nebyl ochoten zaplatit. Zájem prý měly dvě francouzské společnosti Framatome a Nuvia, dále CE Industries zbrojního magnáta Jaroslava Strnada a také slovenská investiční skupina Crane Constancy Investments.

Nebudeme se vyjadřovat

Situaci ještě komplikuje spor se společností ČEZ o náhradu ušlého zisku, kdy musely být kvůli problémům s kontrolou svarů na čas vypnuty tři ze čtyř bloků Dukovan. ČEZ žaluje Škodu JS o náhradu škody ve výši 2,76 miliardy korun.

Sám ČEZ potenciální vyřazení subdodavatelů s ruskými majiteli nepovažuje za svůj problém.

Struktura subdodavatelů je součástí bezpečnostní prověrky a otázky bezpečnosti (nejaderné) jsou podle smluv záležitostí státu. Takže tuto politickou oblast nebudeme řešit a neřešíme my, ale je to věcí státu. Firmy nemohou řešit národní bezpečnost,“ říká mluvčí Ladislav Kříž.

Jinou českou firmou s ruským vlastníkem je společnost MSA. Vyrábí kohouty, šoupátka, klapky a ventily a speciální armatury pro jadernou energetiku; je součástí divize ruské skupiny ČTPZ (Čeljabinskij truboprokatnyj závod), jednoho z největších společností na výrobu potrubí v Rusku. Jako konečný majitel je veden podnikatel Andrej Iljič Komarov.

Na dotaz, zda se MSA neobává, že by rozhodnutí o vyřazení Ruska ze zakázky na Dukovany mohlo dopadnout i na ni, coby potenciálního subdodavatele, reagoval mluvčí Martin Határ stručně: „K dané situaci se nebudeme vyjadřovat.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)