Z dodávek pro Dukovany mohou vypadnout i ty české firmy, které patří Rusům
Poslaneckou sněmovnou včera prošel zákon přezdívaný Lex Dukovany. Má sice v podtitulu název „nízkouhlíkový zákon“, zabývá se ale především okolnostmi dostavby jaderného bloku v Dukovanech a financováním projektu. Zákon prošel díky dohodě vládní koalice s opozicí, že do tendru nebudou připuštěni vedle Číňanů ani Rusové. Stopka se může (pokud se vůbec začne stavět) dotknout i těch českých firem, jež jsou v ruských rukou.
Ruská společnost Rosatom měla o zakázku na Dukovany enormní zájem; s ohledem na známé podmínky a požadavky na technické řešení platila dokonce za favorita. Nyní ale poslanci hlasováním potvrdili původní rozhodnutí vlády, že s ohledem na kauzu Vrbětice a na bezpečnostní zájmy Česka Rusové do tendru přizváni nebudou.
„Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách,“ rozhodli poslanci. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Na schválení zákona se shodli zástupci koalice i opozice, proti byli jen komunisté.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
V tendru nejde ale jen o dodávku samotného reaktoru, ale i o celou sérii subdodávek technologií z nejrůznějších oborů strojírenství či stavebnictví.
Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky uvádí, že tuzemské firmy by měly hrát významnou roli v dodavatelském řetězci, a to „na úrovni až 75% podílu na celkových nákladech výstavby“.
Rozhodnutí nepřipustit do tendru Rusko může mít vliv i na ty potenciální subdodavatelské české firmy, které jsou sice experty ve svém oboru, ale vlastní je Rusové.
Kdo si koupí Škodu
„Ano, mělo by se to týkat i subdodávek, a to do klíčových oblastí jaderného ostrova. Současně by se to mělo týkat i těch, kteří by drželi licenci Rosatomu pro tyto klíčové dodávky. Detailní posouzení je na expertní skupině pod ministerstvem vnitra,“ říká poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, která se v tématice dostavby Dukovan silně angažuje.
Jedním z důvodů je to, že Česko by mohlo být v těchto strategických dodávkách vydíratelné. „Zjednodušeně řečeno třeba ve stylu: nedodáme, pokud vy nezrušíte sankce. Pozměňovacím návrhem, který by měli ještě vložit senátoři, by mělo být garantováno, že pokud nebude byť jedna instituce jako je BIS, Vojenské zpravodajství, ÚZSI, ministerstvo zahraničí a další, souhlasit, bude muset smlouvu schválit Poslanecká sněmovna i Senát,“ dodává Langšádlová.
Ministerstvo průmyslu na dotazy HlídacíPes.org k pozici subdodavatelských firem do vydání tohoto textu nereagovalo.
Příkladem takové tradiční tuzemské firmy v ruských rukou je Škoda JS (dříve Škoda Jaderné strojírenství), významný dodavatel zařízení a služeb pro jadernou energetiku, který se v posledních šedesáti letech podílel na stavbě jaderných elektráren nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Maďarsku, Bulharsku nebo Německu. Tradiční firma je v majetku ruského strojírenského podniku OMZ ovládaného Gazprombankou.
„Sledujeme vývoj spojený s přípravou výstavby nového jaderného zdroje od počátku. Jsme v kontaktu se všemi třemi potenciálnímu kontraktory, jednáme o možnostech našeho zapojení do jejich dodavatelských řetězců. Se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu jsme jsme v trvalém kontaktu,“ říká mluvčí Škoda JS Jan Stolár. Přímé odpovědi na dotaz, zda se firma neobává, že by mohla zůstat v tendru zcela mimo hru, se vyhnul.
Jak už dříve upozornil Ekonomický deník, ruský majitel se Škodu JS nedávno pokusil prodat. Požadoval okolo 250 milionů eur (6,5 miliardy korun), což ale žádný ze zájemců nebyl ochoten zaplatit. Zájem prý měly dvě francouzské společnosti Framatome a Nuvia, dále CE Industries zbrojního magnáta Jaroslava Strnada a také slovenská investiční skupina Crane Constancy Investments.
Nebudeme se vyjadřovat
Situaci ještě komplikuje spor se společností ČEZ o náhradu ušlého zisku, kdy musely být kvůli problémům s kontrolou svarů na čas vypnuty tři ze čtyř bloků Dukovan. ČEZ žaluje Škodu JS o náhradu škody ve výši 2,76 miliardy korun.
Sám ČEZ potenciální vyřazení subdodavatelů s ruskými majiteli nepovažuje za svůj problém.
„Struktura subdodavatelů je součástí bezpečnostní prověrky a otázky bezpečnosti (nejaderné) jsou podle smluv záležitostí státu. Takže tuto politickou oblast nebudeme řešit a neřešíme my, ale je to věcí státu. Firmy nemohou řešit národní bezpečnost,“ říká mluvčí Ladislav Kříž.
Jinou českou firmou s ruským vlastníkem je společnost MSA. Vyrábí kohouty, šoupátka, klapky a ventily a speciální armatury pro jadernou energetiku; je součástí divize ruské skupiny ČTPZ (Čeljabinskij truboprokatnyj závod), jednoho z největších společností na výrobu potrubí v Rusku. Jako konečný majitel je veden podnikatel Andrej Iljič Komarov.
Na dotaz, zda se MSA neobává, že by rozhodnutí o vyřazení Ruska ze zakázky na Dukovany mohlo dopadnout i na ni, coby potenciálního subdodavatele, reagoval mluvčí Martin Határ stručně: „K dané situaci se nebudeme vyjadřovat.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
Zřejmě by se to týkalo i Žďasu, který patří Číňanům, a také dodává pro jaderný průmysl.
„Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách,“ rozhodli poslanci. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. A já jsem se naivně domníval, že by se výstavby měly účastnit firmy, které jsou schopny Dukovany v dohledné budoucnosti a za plánovanou cenu dostavět. To není ani Westinghouse, ani francouzská EDF ani jihokorejská KHNP.
Až bude soutěž o nejméně inteligentní národ, tak Češi jistě zvítězí.
národ za to nemůže…
Národ za to může, protože si zvolil tak neinteligentní poliiky.
Teď jste to burešovi nandal. To si za rámeček nedá.
Ale může nechá vládnout ti ,kteří to zapříčinili, opozice a vláda , která na to jak je vidět z neznámého důvodu přistoupila a dala konečné razítko. ni vládě nejde o dobro této země.
Jasná snaha zabránit tomu, aby se cokoli smysluplného postavilo a my byli závislí na ruském plynu, pasírovaném přes Německo. Ty Vrbětice se stále více rýsují jako jakási obdoba přepadení vysílačky v Gliwicích.
Ano, ta paralela s Gliwicemi mě také napadla.
Dostavba Dukovan je vratná investice na 60-80 let. Nynější nesmyslný ideologický fanatismus nebude budoucí generace vůbec zajímat, bude je zajímat výsledek, tj. zda budou mít výkonné, spolehlivé a stabilní zdroje elektřiny. A kdo případnou energetickou krizi skutečně zavinil, je také nebude zajímat, bohužel.
Z Gliwic by se nasly cernobile fotky mrtvych muzu v uniformach polske armady.
Z Vrbetic bude ted uz jen ticho po pesine…
Chapu, ze po vybuchu a sedmi letech toho moc vysetrit nejde, ale mrzi mne, ze nevidim zadne predstirani aktivity treba ohledne tech pouzder na naslapne miny, prodeju na Ukrajinu pres Azerbajdzan ci uniku z tajnych sluzeb do Respektu.
Tyto veci z nas delaji mnohem bananovejsi republiku nez 20 aut na ruske ambasade nebo Zeman na voziku…
No, pokud by šlo čistě o technikálie (co, jak a proč tam mohlo bouchnout), to se prošetřovalo několik let a policejní vyšetřovatelé by měli mít zdokumentovaný prostor Vrbětic, doslova do špendlíku.
Ale o tom že by to mohlo být záměrně odpálené se nepsalo nikdy.
Takže jsem docela zvědav, co s tím u soudu ušijou ve spojení s ruskou stopou. I když zase u nášich soudů je možné všechno. Stejně jako, jak píšete, ta náhlá eliminace dalších verzí
Nicméně, v případě Vrbětic,, je podstatné něco jiného. Před tím soudem nebudou stát žádní obžalování (Rusko je samozřejmě nevydá), nebude lze je potrestat. Takže celý ten proces bude zcela politický, čistě jako propaganda proti Rusku. Ovšem – zda oprávněný, zda tedy , zcela bez pochybností, nás Rusové takto napadli, nebo ne, o tom vlastně budou muset rozhodnout právě ti soudci, svým verdiktem. A i z toho se pak pozná, jak kvalitní celý náš soudní i právní systém je. Jestli jak v banánově republice, nebo jinak.
I když můj odhad je, že k žádnému soudu nedojde, že se celé vyšetřování za pár let potichu odpíská, až už ta propaganda nebude potřeba.
Tohle je odhad při současných cenách. Jakmile Německo odstaví své JE a uhelky a začne být závislé na ruském plynu a chaoticky kolísající elektřině z OZE, může ta návratnost klidně spadnout pod dvacet let. Protože nad zlato nebude sůl, ale „šťáva“.
Jaká dostavba? .Dukovany běží pomalu 40 let.jedná se o výstavbu nového bloku.
Ale ve stejné lokalitě, což umožňuje mnoho věcí vynechat nebo zkrátit a navíc je snadnější připojení tohoto zdroje na rozvodnou síť. Proto to má spíš charakter dostavby než stavění na zelené louce.
Tupost a hloupost senátu placeného z našich daní nezná mezí. Proč oni by se museli snažit si něco vydělat, když mají svých 100 litrů jistých? Radši budou likvidovat know how našich lidí ( to si majitel ani z RF neodnese) a likvidovat průmysl v ČR. To je jejich pravé ideologické poslání.
Obávám se, že to mnozí z nich mají úkolem. To by ovšem musela BIS dělat svou práci pořádně, aby se to ověřilo nebo naopak vyloučilo.
ještě někdo věří, že se Dukovany postaví?
S agentem burešem neustále odkládajícím důležitá rozhodnutí tomu věřit nelze.
Před dvěma lety bych s vámi nesouhlasil, dnes vám dávám za pravdu.
Pokud se nepostaví.jsme totálně v …
Vážení stavitelé,ten obohacený uran do reaktoru chcete brát kde?!
Prodávají ho desítky firem z celého světa. Nějaký čas se kupovalo palivo pro Temelín od Westinghouse, ale ruské je kvalitnější a levnější 🙂
A proto má to „ruské“ stejné problémy jako to od Westinghousu, že. Tak, tak, díky úporné snaze tvelu vytlačit Westinghouse z oblasti, který rusáci považovali a považují za svou kolonii, v ČEZu dosáhli na dodávky od Tvelu za dumpingové ceny. Dlouhodobě však s takovou cenou, bez tlaku konkurence, nelze počítat. Naštěstí od místní lidových rusáků s mizivými znalostmi problematiky mají v ČEZu dost rozumu, takže nakupují palivo i od Westinghouse a palivo v temelínských reaktorech kombinují.
Nakupují-li od Westinghouse tak pak podporují důchodcovský fond v Kanadě, který „slavný“ Westinghouse (Wstgh) koupil když ten byl poněkolikáté „zu grund“. Čili peníze za palivové články Wsthgh. jsou vždy s takovým ziskem, aby důchodci v Kanadě byli spokojeni, no a našich důchodců se to dotkne v budoucnu, když budou muset „dobrovolně“ kupovat el.energii několikanásobně dražší než by tomu skutečně odpovídalo. Zisk bude mít Wstgh, aby splatil obří dluhy a pochopitelně i důchodci v Kanadě ho budou chtít také, budeme tak opětně jako banánová republika…
Tvoje fantasmagorie o kanadských důchodcích, josef, jsou stejně srandovní, jako tvoje úvahy na téma kapitalismus a komunismus.
Pokud vím, tak se pro absenci problémů k tomu ruskému vrátili. Současný stav nevím. Výhodou je, že jaderného paliva se dá nakoupit zásoba až na roky běhu elektrárny.
„absence problémů“ u paliva od tvelu neexistuje. Viz níže. Pokud se ČEZ k něčemu vrátil, tak k využívání paliva od westinghousu.
Pavle, proč neustále dáváte na odiv svou negramotnost? Jste to právě Vy, kdo tu i v jiných diskuzích prokazuje svoji naprosou neznalost problematiky. A politickými bláboly to nevylepšíte.
Jaké má problémy ruské palivo a kde? Pokud jde o velkou energetiku, tak ruské reaktory pracují asi v 15 zemích a o žádných problémech nevím. a kdyby byly, tak by toho jistě bylo plno v našich médiích.
Pokud jde o palivo, tak Američané kupují od Rusů jaderné palivo typu Kvadrat pro některé své jaderné elektrárny.
Takovu míru sebekritiky, bych od tebe „negramotný, kvadratický“ mirku, nečekal. To, že ty o jaderné energetice nic nevíš, neznamená, že o ní nic neví odborníci. Viz Dana Drábová a její rozhovor mimo jiné o problémech s jeho palivem zásadně nijak odlišných od problému s palivem od Westingnousu. https://radiozurnal.rozhlas.cz/dana-drabova-ve-dvaceti-minutach-radiozurnalu-6288699
Ještě k Pavlovi na příspěvek z 27. 6.: Na ten článek s Drábovou jsem se podíval. Bohužel, je 7 let starý (!!) a vůbec není aktuální.
Škoda, že pan Pavel vůbec nedovede rozlišit celkem nicotné problémy s palivem od TVELu a zcela podstatné problémy s palivem od Westinghouse, které zcela ohrožovaly bezpečnost reakoru. Mezitím se to prý Westimnghouse naučil dělat – ve Švédsku.
Mimochodem, teď velmi nedávno měl problémy s palivem i francouzský reaktor EPR postavený v Číně. O tom se naše sdělovací prostředky moc nezmiňovaly, protoře EDF chce postavit menší reaktor EPR u nás. (Ten menší ale nikde neexistuje.)
Zajímavé je, že i dnes Ukrajina odebírá velkou část paliva od TVELu, i přes nepřekonatelné nepřátelství s Ruskem. Mimochodem, Rusko stále provádí servis pro ukrajinské JE. I Slováci uzavřeli nedávno smlouvu na dodávku paliva s TVELem a ne s Westinghousem. To Američany hodně rozvzteklilo a hned přijela jejich vytýkací ministerská delegace.
Máte pravdu v tom, že o jaderné energetice nic nevím. Pouze jsem vystudoval jadernou fakultu, absolvoval 6-letou vědeckou přípravu v příbuzném oboru na Matfyzu a na Matfyzu jsem absolvoval 3,5-letý postgraduálkybernetiky s aplikací na energetiku. A hlavně, dlouho jsem pracoval v energetice, včetně nějakých výpočtů pro Temelín. Vy také?
Bohužel, z úřednice Drábové, která sama v energetice nikdy aktivně nepracovala, se v poslední době stala politička na plný úvazek. Škoda. S mnoha jejími názory souhlasím, s některými nesouhlasím.
Zívěr: oproti článku došlo k velkému vývoji realtorů i paliva jak v Rusku, tak v Číně. USA ale zakrňují.
A jakým způsobem se fakta, která nastala před oním rozhovorem Drábové změnila, negramotný mirku. Můžeš to nějak upřesnit? Nemůžeš, protože nezměnila. Tvoje dojmy, co je „nicotné“ jsou ve světle toho, že si tvrdil, že tvel nemá žádné problémy a reality, tedy že problém má, směšné. Stejně tak, jsou směšné tvoje fantasmagorie na téma vlastního vzdělání. U Drábové si všichni můžeme ověřit jak její vzdělání, tak její dlouholetou odbornou praxi. U tebe si můžeme ověřit akorát, to že vykládáš fantasmagorie o a jádru víš kulový. Takže sis nevšiml, že o poškození 0,01 % palivových tyčí v reaktoru česká média psala. Fakta, která uvádí Drábová, tedy o ekonomických důvodech pro využívání paliva od Tvelu (dumpingové ceny, kterými se snaží získat ztracené trhy) ti jednoduše nejdou pod čumák. A jasně to dokazuje, že pokud někdo zakrněl tak ty a nikoli Westinghouse, od kterého ČEZ vylepšené palivo zase odebírá.