Xaver není Kroupa. Externisté mají volnější pravidla, a to i v debatách s politiky, rozhodli radní ČRo
Rada Českého rozhlasu nevidí problém v působení moderátora Luboše Xavera Veselého v soukromé televizi XTV či na jeho YouTube kanálu. Radním proto nevadí ani to, že v jednom ze svých pořadů slíbil Veselý i „jeden jistý hlas“ ve volbách Václavu Klausovi mladšímu. Rada konstatovala, že nejde o porušení Kodexu Českého rozhlasu – i proto, že se některá jeho ustanovení nevztahují na externisty, kterým je vedle řady dalších rozhlasových moderátorů i Xaver Veselý.
„Radě Českého rozhlasu nepřísluší hodnotit jeho (Luboše Xavera Veselého, pozn. red.) příspěvky zveřejněné na jeho soukromých sociálních sítích. Rada ČRo vztahuje zákon o ČRo a Kodex ČRo na vysílání Českého rozhlasu či na jeho oficiální komunikační kanály,“ odepsali radní v e-mailové reakci na podnět ředitele Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřeje Neumanna.
Neumann ve svém podnětu citoval i tu část Kodexu Českého rozhlasu, kde se píše: „Autorský příspěvek připravený pro jiné médium musí odpovídat standardu kvality vlastní Českému rozhlasu. Není přijatelné, aby se zaměstnanci vystupující v pořadech Českého rozhlasu prezentovali v jiných médiích způsobem, který by byl v Českém rozhlasu nepřípustný.“
To se týkalo i rozhovoru moderátora Veselého se zakladatelem hnutí Trikolóra Václavem Klausem mladším na internetové televizi XTV, publikovaného letos v červnu, dva týdny po začátku moderátorova angažmá v Českém rozhlase.
Zaměstnanec vs. externista
„Vámi citované ustanovení Kodexu ČRo se týká explicitně zaměstnanců Českého rozhlasu, nikoli moderátorů zábavných pořadů spolupracujících s Českým rozhlasem na externí bázi,“ rozhodla Rada. Z výroku plyne, že se externí moderátor nemusí držet stejně přísných pravidel jako interní zaměstnanci.
Kodex přitom spolupráci s jinými médii zaměstnancům ČRo povoluje jen „za předpokladu, že tato činnost nenaruší povinnosti a závazky, jež zaměstnancům vyplývají ze zaměstnání v Českém rozhlasu, a nevytvoří dojem, že konkrétní zaměstnanec je spojen s určitými politickými nebo náboženskými názory či obchodními zájmy.“
Související články
Ondřej Neumann: Jak jsem (ne)potkal Xavera
Andrej Babiš si v rozhlase vyprávěl, co chtěl. Nešlo o diskusi, ale o zábavní pořad, hájí se ČRo
Ve zmiňovaném rozhovoru moderátor Veselý Václavu Klausovi řekl: „Na závěr mám pro vás jednu dobrou zprávu pane Klausi, až budou volby, tak máte jistý jeden hlas.“ Český rozhlas už ale dříve skrze svého mluvčího odmítl, že by šlo o porušení Kodexu, s tím, že není jisté, o jakém „jednom hlasu“ konkrétně moderátor mluvil.
V argumentaci Rady je klíčový právě rozdíl mezi „zaměstnancem“ a „externím spolupracovníkem“.
Na minulém zasedání v září se jeden z radních Tomáš Kňourek dotazoval, za jakých podmínek umožnil Český rozhlas svému investigativnímu reportérovi Janku Kroupovi souběžnou spolupráci s komerční televizí Nova. Kroupa mezitím v ČRo podal výpověď, skončil a odešel do Seznam Zprávy.
„Případ Janka Kroupy a Lubomíra Xavera Veselého jsou diametrálně odlišné. Dotaz na redaktora Janka Kroupu padnul, protože byl interním zaměstnancem Zpravodajství Českého rozhlasu. Lubomír Xaver Veselý je naproti tomu externím spolupracovníkem Českého rozhlasu, u kterých je běžné a legitimní, že mají i jiné pracovní závazky,“ argumentuje Rada.
Kodex pro všechny. Nebo ne?
Podle stejné logiky odmítli radní i další dotaz – zda má Luboš Xaver Veselý podepsaný pro angažmá v soukromé XTV písemný souhlas nadřízeného, jak to Kodex předepisuje.
„Jako externí spolupracovník Českého rozhlasu (na pozici moderátor zábavného pořadu), písemný souhlas nadřízeného dle bodu 25.6 Kodexu ČRo mít nemusí,“ odpověděli radní s tím, že zmíněné pravidlo se opět explicitně vztahuje na interní zaměstnance Českého rozhlasu.
Kodex ČRo přitom jasně stanoví, že „Český rozhlas je povinen seznámit s Kodexem všechny pracovníky Českého rozhlasu, nově přijímané zaměstnance ještě před vznikem pracovního poměru a externí spolupracovníky ještě před uzavřením příslušné smlouvy“.
Radní působení Luboše Xavera Veselého přirovnávají k moderátorům jiných zábavních či lifestylových pořadů na stanicích ČRo, kteří také s rozhlasem spolupracují jako externisté.
„Jedná se např. o Terezu Kostkovou (pořad ČRo Dvojka Blízká setkání), Aleše Cibulku (pořad ČRo Dvojka Tobogan), Ivo Šmoldase (pořad ČRo Dvojka Lenoška), Pavla Vítka (pořad ČRo Region Tady to znám) atd.,“ píše Rada.
Ve zmiňovaných pořadech se ale až na výjimky objevují zejména hosté z prostředí kultury či showbyznysu; v případě Blízkých setkání byly od letošního června hostem i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, bývalá velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová či někteří známí moderátoři České televize.
Nešlo ale o žádné aktivní, navíc vrcholné politiky, jichž se naopak v pořadu Xaver a host vystřídalo od června hned několik, včetně ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha, šéfa ODS Petra Fialy a premiéra Andreje Babiše.
Vyprávění o kytičkách
Na to, že premiér v rozhovoru v září dostal od moderátora volný prostor prezentovat svůj pohled na své vlastní politické kauzy aniž byl moderátorem jakkoli konfrontován, upozornil HlídacíPes.org. O měsíc později totéž potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Související články
Ondřej Neumann: Potvrzeno! Xaver Veselý nechal Babišovi volný prostor k politické sebeprezentaci
Ta konstatovala, že „host pořad využil pro propagaci svých osobních kvalit a politických úspěchů a cílů, a to v nadstandardní míře, neboť ho moderátor nijak neusměrňoval, přestože si uvědomoval, že zde tato propagace probíhá“. Rada nicméně konstatovala, že zjištěné nedostatky jsou věcí dramaturgie pořadu a že při vysílání nebyl porušen zákon.
Český rozhlas se za moderátora Veselého opakovaně postavil. Na říjnovém zasedání Rady ČRo jeho nadřízený, šéf regionálního vysílání Jan Menger prohlásil: „Co bylo odvysíláno, za to dám ruku do ohně.“
Na stejné schůzi Rady přesto jeden z radních Jiří Vejvoda vedení Českého rozhlasu doporučil, aby zvážilo, zda politici patří do podobných zábavných pořadů.
Namítal, že když moderátor nechá politika v takovém pořadu „vyprávět o přírodě a kytičkách, tak mu umožňuje dělat PR za peníze koncesionářů,“. Politici mají podle Vejvody dost příležitostí mluvit na specializovaných stanicích ČRo pro zpravodajství a publicistiku – na Radiožurnálu nebo na ČRo Plus.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Někteří moderátoři si sliní prst a jiní přímo lezou někomu do zadku. Kam paří pan Veselý je jasné z jeho pořadu kde si zve hosty. Těžko se zeptá zloděje zda krade nebo politika zda lže. A už vůbec nemá odvahu je usvědčit ze zlodějny nebo lži.
Proboha nejprve si zjistěte fakta, LXV si do svého pořadu žádné hosty nezve… to je týmová práce a hlavně jsou to různé hosté z různých oborů a polických stran. Nedělá politický pořad, ale zábavný… takže klid.
Klid není namístě. Pořad měl být zábavný ale nebyl.
Kdo pozval Babiše je nepodstatné, ovšem že mu byl dopřán prostor pro politickou prezentaci, je podstatou problému. Dejte si 15 panáků :-).
Nenechte se vytočit, někteří lidé nechápou, že i smutné záležitosti mohou být zábavné, tedy i nová doba, kdy staří bolševici si plíživě ( nenápadně) za pomoci chápajících některých novinářů a externích lokajů staví cesty k uchopení té správné moci ku prospěchu těch, kteří se nikdy neměli tak dobře, jako dnes. Pochopení nové doby se brání jen profesionální kverulanti z řad „pražské kavárny“, někteří „elitáři“ působící ve školství, odboráři nejen ve zdravotnictví a školství, ale také odpadlíci z těch stran a hnutí, kteří „to“ vidí jinak. Takže klídek, s těmi si poradíme! Bude to zábava pro všechny.
Z tohohle trapneho slovickareni je jasne, ze CRo uz je prolezly babisovsko-zemanovskou uderkou. Je zrejme, ze Xaver jako moderator selhal – nemoderoval. Je to takovy trojsky kun. Kdyz bude ve vysilani v primem prenosu posilat Zidy do plynu, nestane se mu vubec nic – je to externista, takze nemusi hrat podle pravidel. Menger jeste za nej strci ruku do ohne. Co takhle „dobre jmeno“ CRo? Ale to radni vubec nezajima. Byli posluchaci pred vysilanim Xaverova poradu upozorneni, ze to neni novinar, ale vsehoschopny lokaj? Ne? Tak by ho meli z CRo hnat svinskym krokem.
Tím se ovšem dostáváme k meritu věci. Protože pokud přijmeme argumentaci Rady, redukujeme tím funkci vřp. médií na ono primitivní „5 minut Žid, 5 minut fašista“. Čimž by se sice dostala vřp média mimo kontrolu establishmentu (posluchači by to třeba ocenili).. Jenomže, současně tím ztrácí vřp. média svou společenskou funkci – protože takovou „pluralitu názorů“ si může každý člověk zajistit v době internetu sám v daleko větší míře a nepotřebuje k tomu státem vnucovaná veřejnoprávní média
Závěry Rady ČRo i různá prohlášení vedení ČRo ve věci Xaver jsou natolik účelová a prezentovaná naprpsto zdeformovanou logikou nelogikou, že nemá cenu se jimi vůbec zabývat. Jde o jinde,v jiných zemích, neobvyklé řiťolezectví.
Shlédl jsem i to Xaverovo video, kde k moderátorce Newsroomu byl tak otřesně agresivní (a také opakovaně ironizoval zdroj posměšně se slovy: „jakej pes“?). Já jsem spatřoval Xavera Veselého jako nějakého bulvárního moderátora, snad angažovaného sympatizanta SPD, ale nyní shledávám, že ho fascinuje i Trikolóra. Na video-pořadu Xaver si troufale zahrál i na osobního rádoby zpovědníka premiéra. Údajně mělo to být zábavné … neuvěřitelné, to se snad líbilo i Babišovi? „Externí spolupracovník Českého rozhlasu“ může tedy vše? Na našem sídlišti obsadil Xaver snad všechny lavičky svou dojemnou tváří s potměšilým satanským úsměvem (hodně už je počmáráno, nevím kdo si tam ještě kdy sedne). Myslím, že autor tohoto příspěvku HP se přesně trefil do černého, ten hlas tu (na sítích) scházel.