"Investiční mince XTV si lidé kupují tak, jako si někdo kupuje obrazy: protože se mu líbí, že mají rádi autora." Foto: Profimedia

Xaver a Holec na prodej – na zlaté minci za 75 tisíc. Záštitu dal africký Niger

Napsal/a Robert Břešťan 9. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Fanoušci XTV na svých hvězdách nešetří. Emise 100 kusů zlatých mincí s vyobrazením Luboše Veselého alias Xavera je již vyprodaná. Další mince s tváří a jménem jiného moderátora Petra Holce lze ale již předobjednat. A v přípravě je ještě jedna série: s podobiznou další moderátorky internetové televize Karolinou Stonjekovou.

Zlatou minci o váze jedné unce a za sumu 75 000 Kč bylo možné zakoupit na e-shopu XTV – vedle plechových hrníčků se sloganem „Xaver jede“, textilní tašky či knihy rozhovorů s Václavem Klausem. U zlaté mince Xaver ale web hlásí „momentálně vyprodáno“.

„Nakupují to lidi, kteří mají rádi Xavera a XTV. Kupují to tak, jako si někdo kupuje obrazy proto, že se mu líbí, že mají rádi autora. Ale nemá to jen tu emoční stránku, ale i investiční. Prodává se to za stanovenou tržní cenu a lidé již minci vykoupili,“ říká ekonom Vladimír Pikora, který minci organizačně pomáhal na svět.

Upozorňuje i na to, že „mince Xaver“ s výrobním číslem jedna byla dokonce vydražena na Aukru za 143 000 Kč: „To ukazuje, že poptávka existuje, že to není žádný nesmyslný projekt.“

Z katalogu světových mincí

Své fanoušky XTV ke koupi investičních mincí vybízí například i důrazem na to, že jde hlavně o investiční nástroj, „který poskytuje stabilitu a ochranu proti kolísání trhu“.

„Jedinečný design a pouze 100 vyrobených kusů činí z každého kusu mimořádný sběratelský i investiční počin,“ stojí na webu; pod dalším sloganem pobízejícím ke koupi je podepsán Luboš Xaver Veselý: „Hodnota mincí a zlata obecně roste a představuje bezpečnou cestu k ochraně vašich úspor.”

Hmotnost mince je stejná jako u jiných podobných produktů, průměr 32 milimetrů, váha 1 oz (tedy jedna trojská unce odpovídající váze 31,103 gramů) a ryzost 999,9. Tržní cena unce zlata byla na konci září 42 705 Kč. Za posledních deset let jen dvakrát krátce přesáhla hranici 45 000 korun.

„Když člověk zlato nebo stříbro kupuje, měl by se dívat nejen na nákupní cenu, ale zvážit i výkupní ceny a hlavně podmínky. Výkupní ceny jsou vždy pod burzovní cenou,“ říká například investor Vladimír Brůna.

Mince však může mít i svou numismatickou, sběratelskou hodnotu. Nakolik je požadovaná částka 75 000 Kč přiměřená, se podle Petra Bárty, člena výboru České numismatické společnosti, „od stolu“ určit nedá.

„Každý předmět, mince, či medaile, se kalkuluje zvlášť. Roli hraje cena razidla, certifikát, náklady na výrobu, odměna umělci, kvalita i cena řemeslné práce se liší… Je to tedy velký součet nákladů, cena materiálu plus nějaká přidaná hodnota,“ vypočítává.

Postup, že si nějaký soukromník nechá v zahraničí vyrobit i licencovat třeba právě investiční minci, není podle Petra Bárty výjimečný.

„Třeba právě v Nigeru když dostanou peníze, tak podepíšou cokoli. Mince jsou pak uvedeny v katalogu světových mincí. Je možné si nechat takto vyrobit třeba jen jednu unikátní minci a ta pak v tom katalogu bude taky,“ vysvětluje.

Razítko Nigeru, ražba v Číně

A jak mince vypadá? Na rubu je z půlky logo XTV, z poloviny tvář moderátora. Na lícní straně mince pak znak emitenta africké republiky Niger a nominální hodnota mince 100 franků.

Lehce pikantní je, že v této bývalé francouzské kolonii nedávno proběhl ozbrojený převrat s otevřenou podporou Ruské federace. Ražba mincí pak probíhala v Číně.

Emisi v Nigeru vyjednal výše zmíněný ekonom Vladimír Pikora, který také moderuje na youtubovém kanále Xaver Live propojeném s internetovou televizí XTV, která na kanál vlastní ochrannou známku.

„Podařilo se mi to zařídit a emisi vydat. Bylo to náročné, přeci jen s Afrikou se nejedná tak snadno jako s Evropou. Niger byl ale ochoten do toho jít, v Evropě vám nikdo minci s živým člověkem nevydá. I v tom je ta originalita a hodnota té mince. To, že tam pak přijde převrat, jsme samozřejmě čekat nemohli,“ říká Pikora.

To, že jsou pamětní či investiční mince ze zlata či stříbra formálně vydány v zahraničí, je v oboru běžné. Například licenci pro vydávání pamětních mincí České mincovny poskytují tichomořské ostrovní státy Niue a Samoa, ale také Tuvalu a Fidži.

„Averzní (lícní) strany všech ražeb tohoto typu proto musí ze zákona nést příslušné státní náležitosti, což do určité míry svazuje jejich podobu,“ upozorňuje sama Česká mincovna.

Emitentem mincí Xaver a Holec je tedy zmíněný Niger. „Pokud nějaký soukromoprávní subjekt vydává investiční zlaté mince, musí tak činit výhradně na základě licence zákonného emitenta. Mince oběžná, investiční i pamětní je zákonné platidlo se všemi náležitostmi, tedy s uvedenou nominální hodnotou příslušné měny a označením zákonného emitenta,“ potvrzuje i mluvčí ČNB Petra Vlčková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)