Wall Street Journal o Číně v Česku i kauze, na niž upozornil HlídacíPes.org
Americký byznysový deník Wall Street Journal si ve svém tištěném vydání z 2. června všiml kauzy, na niž upozornil i HlídacíPes.org. Konkrétně chystané cesty starosty města Varnsdorf na konferenci do Číny placené čínskou stranou.
Cestu starosty Stanislava Horáčka (ANO 2011) schválilo zastupitelstvo města ve Šluknovském výběžku na svém dubnovém zasedání. Už tehdy to v patnáctitisícovém městě vyvolalo trochu zlé krve.
Starosta Horáček totiž nebyl schopen zastupitelům říct, kdo přesně bude jeho červnovou čtyřdenní cestu platit. V odůvodnění plánované cesty napsal, že půjde o firmu ZhongDe Metal Group Co., Ltd. a že město zaplatí jen letenky a starostovy diety ve výši kolem 25 tisíc korun. V této výši také zastupitelstvo rámec výdajů schválilo.
Jenže pak v rozhovoru pro Děčínský deník starosta řekl, že vlastně neví, kdo ho pozval. „Ani já sám nevím, kdo to financuje. Dostal jsem oficiální pozvánku, iniciativa nevznikla ani ze strany Varnsdorfu, ani ze strany mé. Přestože máme jen patnáct tisíc obyvatel, při jednání se to neprojevilo, protože mne brali jako starostu města,“ řekl deníku Stanislav Horáček.
Prý ho kontaktovali čínští zástupci při návštěvě jedné z varnsdorfských továren, se kterou dlouhodobě spolupracují.
ČTĚTE VÍCE: „Vláda města Varnsdorf“ podepisuje česko-čínskou spolupráci. Že je to nesmysl? To starostovi nevadí
WSJ tímto příběhem otvírají svůj názorový text o rostoucím čínském vlivu ve střední Evropě – prostřednictvím projektu nové hedvábné stezky.
„Je to zajímavý detail v širší debatě o čínském úsilí o rozšíření svého vlivu ve střední a východní Evropě. Ekonomické pozice Pekingu jsou v tomto regionu sice stále spíše humbuk než realita, ale politický vliv je zřetelný,“ konstatuje autor textu, komentátor evropské edice WSJ Sohrab Ahmari.
Připomíná, že projekt hedvábné stezky úzce souvisí s diplomatickou platformou 16 + 1.
„V dramatickém pojetí Peking užívá tuto strukturu k průniku do Evropy i k tomu, aby rozdělil Evropskou unii na Východ a Západ (11 ze 16 zemí jsou členy EU). Jiní mají za to, že je to způsob, jak z regionu vytlačit Rusko, ačkoli mnohem pravděpodobnější je, že se Moskva a Peking i zde, podobně jako ve střední Asii, naučili spolu vyjít,“ píše WSJ.
V textu cituje i ředitele projektu Sinopsis.cz a spolupracovníka HlídacíPes.org, sinologa Martina Hálu.
ČTĚTE TÉŽ: Martin Hála: Česká republika na Hedvábné stezce. Jak Čína fúzuje s českým státem
„Je to Čínou řízený proces s cílem prosadit v těchto zemích Číně vyhovující agendu,“ říká Hála.
WSJ připomínají i to, že v Česku je nejviditelnější čínskou společností energetická firma CEFC a to, že její ředitel Je Ťien-ming je oficiálním poradcem prezidenta Miloše Zemana.
Konstatuje i fakt, že bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík je ve vedení CEFC, vede Česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce a i on je prezidentovým poradcem.
„Čínská angažovanost nabízí platformu pro kontakty na všech úrovních. Včetně vesnické úrovně, uzavírá svůj text Wall Street Journal.
PSALI JSME: S čím radí šéf CEFC českému prezidentovi? Nevíme, říkají na Hradě
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)