Wagenknecht: Odmítl jsem dělat Babišovi politruka
Lukáš Wagenknecht má tři velká témata, která chtěl jako náměstek ministra financí Andreje Babiše, dotáhnout do konce: zákon o vnitřním řízení a kontrole, centrální nákupy státu a pokračování v otevřených datech…
Z ministerstva financí však odešel a zejména osud prvního jmenovaného zákona je podle něj nejistý. Mimo jiné proto, že jasně určuje, kdo má na ministerstvech a státních úřadech za rozhodování odpovědnost. V rozhovoru pro HlídacíPes.org se Wagenknecht vrací k detailům svého působení na „Babišově“ ministerstvu.
- Nevyjmenoval jste teď vlastně tři hlavní důvody, proč jste na ministerstvu jaksi upadl ve nemilost?
Pokud bych měl hledat nějaké věcné důvody, tak některý z nich by to asi být měl. Nic jiného mne nenapadá.
… to byla poslední kapka
- Je to tak, že největší emoce vyvolával asi zákon o vnitřním řízení a kontrole? Hlavně jeho pasáž o osobní, tedy nejen politické, ale i právní, zodpovědnosti konkrétních lidí ve vedení ministerstev a úřadů…
K tomu zákonu bylo velké množství připomínek. Pojí se s tím i zábavná historka, jak byl pan náměstek Gregor na Asociaci krajů a zástupce krajů dost vyděsil. Z krajů pak přišlo asi nejvíc připomínek. Jinak ten zákon zasahuje ohromné množství subjektů, týká se úplně všech orgánů státní správy, i zdravotních pojišťoven, vysokých škol… Je to i velká mentální změna. Tlačíte tím lidi k velké osobní zodpovědnosti a k pochopení důležitosti auditu a kontroly.
- Jde i o to, že třeba hejtman a jeho náměstci sice budou moct delegovat činnosti, ale nebudou se už moct zříct zodpovědnosti jen tím, že konkrétní rozhodnutí podepsal nějaký úředník. Věříte, že ten zákon v navržené podobě projde?
Nejsem naivní. Vím, že tu je legislativní proces a jak funguje, ale hodlám to sledovat a udělám maximum pro to, aby se to podařilo. Protože tenhle zákon byl můj osobní motiv pro to, abych do státní správy vůbec šel.
- Pokud vím, tak vám sekce IT nebyla na ministerstvu financí odebrána, ale zřekl jste se jí sám. Proč?
Upřímně řečeno jsme toho měl na starost ve své sekci hodně a s týmem, který jsme tam měl, jsme vše nestíhal. Nicméně měl jsem i odlišný názor na jednu konkrétní zakázku. Byla to zakázka na projektovou studii k elektronické evidenci tržeb. To byla asi ta poslední kapka.
Já jsem pro to, aby se všechny zakázky řešily transparentně ve veřejných soutěžích, i když to ze zákona třeba není povinné. To je postoj, který jsem si chtěl udržet.
- Vy jste v odpovědích dost diplomatický. Je to tím, že cítíte k ministerstvu pořád loajalitu?
K zaměstnavateli se má člověk měl chovat slušně. Kritizovat po odchodu, to se nedělá.
Babiš je náročný workoholik
- Na ministerstvo jste přicházel jako muž vybraný přímo Andrejem Babišem. Teď jste jedním z řady jeho blízkých spolupracovníků, kteří v poslední době skončili. Čím si ty personální odchody vysvětlujete?
To je otázka na Andreje Babiše. Já k tomu můžu říct jen to, že se řada věcí podařila, ale když vás někdo nechce, tak vás nechce.
- Andrej Babiš vaše odvolání prezentuje tak, že vám vlastně nabídl povýšení na pozici politického náměstka.
Už jsem to říkal několikrát. Z mého hlediska je pozice politického náměstka nesmysl, říkám tomu politruk. Dělal byste vy něco, co je z vašeho pohledu zbytečné a nesmyslné? Já takhle nefunguji. A Andrej Babiš věděl, co si o tom myslím a věděl, že tuhle nabídku nepřijmu.
- Jaký byl Andrej Babiš šéf?
Náročný, což mně osobně nevadí. Workoholik, pracuje opravdu od rána do večera, o víkendech. V této oblasti je to šéf extrémně pracovitý. Takových lidí moc neznám.
- Odkud se vzaly ty zvěsti, že se na ministerstvu fackuje?
Myslím, že to byla nějaký mediální kampaň, protože to je samozřejmě nesmysl.
- Zůstanete členem dozorčí rady ČEZ?
Zatím zůstávám. Pokud mne bude chtít akcionář odvolat, je to jeho pravomoc a já to respektuji. Nikdo se o tom se mnou nebavil. Moje opětovné schválení proběhlo minulý měsíc a v tuto chvíli není důvod, proč bych měl odstoupit.
- V ČEZ patříte k aktivním členům dozorčí rady, nemrzelo by vás osobně, kdybyste tam teď měl skončit?
Myslím, že nominace do dozorčích rad by měly být odborné. Nechci se moc chválit, ale myslím, že audit a účetnictví umím, a proto jsem tam, předpokládám, byl nominovaný. Pokud mne ale hlavní akcionář bude chtít odvolat, tak to udělá a já to budu respektovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Plíseň, švábi, konflikty. Matky popsaly život v ubytovně v domě vlivného podnikatele
Jan Urban: Promočený chlap v hasičském mundúru. Je jedno, koho volí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Obavám se, že pan wagenknecht nepochopil, co je funkce politického náměstka. Jako PN je nejbližším spolupracovníkem ministra, má například možnost navštěvovat klub za účastnit se důvěrných politických diskusi o zákonech. Konec konců je to klub, kdo rozhoduje o podobě zákona nikoliv odborné útvary ministerstva
Já si práce pana wagenknechta v auditu vážím, je mi však líto, že nevěnoval víc pozornosti politickým aspektům svoji funkce