Kontrolní místnost reaktoru číslo čtyři jaderné elektrárny Paks. Foto: EPA-EFE/ HUNGARY OUT/ Profimedia

Jak se staví jaderná elektrárna s Ruskem. Vývoj v Maďarsku je pro Česko varující

Napsal/a Attila Babos 9. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Jediná maďarská jaderná elektrárna leží zhruba pět kilometrů od města Paks ve středním Maďarsku, asi 100 km jižně od Budapešti. Elektřinu začala vyrábět v roce 1982, pouhé čtyři roky před jadernou katastrofou v Černobylu. Její jaderná historie má pokračovat i poté, co se původním jaderným blokům přiblíží konec jejich životnosti. Díky Rusku.

Premiér Viktor Orbán a ruský prezident Vladimir Putin podepsali v roce 2014 dohodu o spolupráci a dostavbě dvou nových velkokapacitních bloků elektrárny.

V současnosti jsou čtyři jaderné bloky elektrárny Paks zodpovědné za více než polovinu veškeré výroby elektřiny v Maďarsku. V provozu by podle předpokladů měly být přinejmenším dalších 12 let, očekává se, že vyřazování z provozu proběhne postupně v letech 2032 – 2037.

Třeba maďarská poslankyně Erzsébet Schmucková za maďarskou Stranu zelených (LMP) či Benedek Jávor, bývalý europoslanec za stranu Dialog pro Maďarsko (Párbeszéd), jsou přesvědčeni, že už nyní je jasné, že se dodávka dvou nových bloků zpozdí nejméně o šest až sedm let.

Současná maďarská vláda sice vyzdvihuje ruskou jadernou technologii jako „nejvyspělejší na světě“, kritici ale poukazují na to, že ruská dokumentace stále neodpovídá standardům Evropské unie a že nemusí zapadat do právního rámce požadovaného Evropskou komisí.

Ostatně ruská společnost Rosatom, která má nový Paks stavět, stále ještě nedodala potřebnou dokumentaci. I to je jeden z důvodů, proč se na staveništi stále nic neděje, i když stroje tu měly jet naplno už několik let. Místo toho je stále slyšet jen ujišťování, že stavba by měla začít už brzy.

Prostě to podepíšeme

Původním termínem spuštění dvou nových bloků na plný výkon byl rok 2026. To se zcela jistě nestane, v mezičase alespoň Rosatom slíbil, že nezbytnou dokumentaci dodá už brzy, do konce června.

Podobně jako v České republice, i v Maďarsku má jaderná energetika poměrně vysokou podporu veřejnosti. Významná část společnosti je přesvědčena, že bez jaderné energie se země v budoucnu neobejde a že nové bloky jsou i zárukou toho, že elektřina bude levná. Je to přesně v souladu s tím, co stále opakuje Viktor Orbán a jeho ministři: že pouze jádro zajistí Maďarsku levné, bezpečné a spolehlivé dodávky elektrické energie.

O jádru se v Maďarsku v podstatě nevede žádná smysluplná veřejná diskuse, vláda ji prostě – podobně jako v řadě dalších případů – v podstatě vůbec nepřipouští. Navzdory tomu se objevují i kritické hlasy ve vztahu ke stavbě nových bloků i angažmá Ruska: mezi opozičními politiky i nevládními organizacemi. Všemu ale vládne roky ověřená komunikační strategie strany Fidesz, kdy hlasy neziskových organizací a opozice pro řadu Maďarů nic neznamenají, bez ohledu na předkládaná fakta či vědecké expertízy.

Politici Schmucková i Jávor jsou přesvědčeni, že dostavba Pakse je zbytečná a extrémně nákladná investice jak ekonomicky, tak z hlediska ochrany životního prostředí i bezpečnosti země. Návratnost se dá očekávat jen za cenu vysokých výkupních cen elektřiny, kterou budou muset platit všichni spotřebitelé. Alternativou jsou podle nich stále se zlevňující a dosažitelné obnovitelné zdroje elektřiny.

Místo toho maďarská vláda náhle a v tichosti už v roce 2014 podepsala dohodu s Ruskem, bez jakékoli expertní debaty, bez studií dopadů, bez veřejného tendru, bez sebemenší snahy nechat si krok posvětit parlamentem.

Nárůst ruského vlivu

Od té doby v Maďarsku také znatelně narostl vliv Ruska, vztahy obou zemí se mnohem více provázaly. Většinu Maďarů to ale nezajímá. Ostatně – významná část voličů strany Fidesz v průzkumech veřejného mínění vyjadřuje mnohem více sympatií Putinovi a Moskvě než Evropské unii a Bruselu. I na tom důsledně pracuje komunikační strategie Viktora Orbána, který se k Rusku stále více přibližuje.

Orbán se v posledních několika letech hned několikrát sešel s Vladimirem Putinem. Vloni na jaře se do Budapešti přesunula centrála ruské Mezinárodní investiční banky a získala k tomu i příslib, že zaměstnanci banky budou mít v Maďarsku diplomatickou imunitu.

Nárůst ruského vlivu lze ilustrovat i na stavbě plynovodu TurkStream, který má dodávat ruský plyn přes Turecko, Bulharsko a Srbsko až do Maďarska.

Pokud jde o jádro, maďarský opoziční politik Benedek Jávor je přesvědčen, že konečná cena za nové dva jaderné bloky bude nejméně o polovinu vyšší, než jak se kontrakt tváří nyní. Rosatom přislíbil cenu 12,5 miliardy eur (což odpovídá zhruba 160 miliardám korun za jeden blok, s prakticky stejnou částkou operuje v případě Dukovan i česká vláda, pozn. red.).

Investici dojednanou v eurech dále prodraží slábnoucí maďarská měna. Už nyní jen kvůli změně kurzu původní částka narostla z původních 3,6 bilionu forintů na 4,375 bilionu forintů. A třeba poslankyně Erzsébet Schmucková odhaduje konečnou sumu na deset bilionů forintů.

Maďarská vláda ale stále opakuje, že jde o stavbu na klíč a že ruská strana musí zakázku dokončit za původně vyjednanou cenu. Původní smlouva se ale už jednou měnila – zcela přepsat se musel kontrakt na budoucí dodávky jaderného paliva. Evropská komise konstatovala, že představa, že by měl Rosatom po dobu dvaceti let exkluzivitu, neodpovídá evropskému soutěžnímu právu.

Evropská komise je skeptická i k celé ideji financování stavby, kdy náklady má nést investor, tedy ruská strana. Maďarská vláda věří, že tenhle postoj zvrátí – mimo jiné tím, že se chystá významnou část subdodávek nabídnout německým a francouzským firmám.


Autor je redaktorem maďarského nezávislého webu Szabad Pecs

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)