Vývoj ekonomiky napovídá: vláda si kvůli covidu život v Česku znovu zastavit netroufne
POZNÁMKA Náklady na novou vlnu zásadních karanténních opatření, omezení pohybu a zavírání byznysu, by byly politicky i ekonomicky takové, že to vláda prostě riskne. A pokud se covid rozjede, dá se čekat, že Česko půjde „švédskou cestou“. Českou specialitou je pak to, že vláda nyní rozdává nové finanční dárečky důchodcům a do toho nepromyšleně škrtá daně.
Jak na blogu České národní banky popisují ekonomové Aleš Michl a Tomáš Adam, ve vztahu ekonomiky a covidu jsme nyní v přechodové fázi: „Uzavřené části ekonomiky se postupně otevřely. Cílem hospodářské politiky je vyhnout se ekonomické depresi a finanční krizi. Zabránit především tomu, že začnou padat banky, kterým by lidé a podniky přestali masivně splácet úvěry. Cenou za to je opětovný nárůst počtu nově nakažených. Vše rozhodne to jak se s covidem-19 a jeho mutanty naučíme žít.“
Níže uvedený graf ukazuje, že počet nově nakažených v Česku je v absolutních číslech dle známých dat na rekordu. Avšak počet hospitalizovaných je více než dvakrát nižší než v dubnu. Počet zemřelých na covid-19 na jeden milion obyvatel je dle údajů ministerstva zdravotnictví nyní v ČR 39, v Německu 112, v USA 565, v Itálii 587.
Dobrý příklad z Německa
Česká ekonomika se podle aktuálních statistických čísel v druhém čtvrtletí propadla ještě o něco více, než naznačovaly předběžné odhady. Ve srovnání s prvním čtvrtletím HDP kleslo o 8,7 %, meziročně o 11 %. Česko v tom pochopitelně není samo, jsme zhruba v evropském průměru – covid řádil prostě všude.
Největší díl propadu má na svědomí zahraniční obchod, ale i slabší výdaje domácností. Ochromená ekonomika se pochopitelně odráží na daňových příjmech státu, ty se do července propadly o více než 60 miliard korun a díra nepochybně narostla i během srpna.
Pokud jde o státní rozpočet, tak ten ke konci srpna skončil historicky rekordním deficitem 230,3 miliardy korun. Jen za samotný srpen se prohloubil o 25,2 miliardy.
Do toho končí mimořádné programy na podporu firem a domácností, dají se tedy čekat odložené krachy firem, propouštění a nárůst nezaměstnanosti. Ekonomičtí experti jako řešení doporučují programy zaměřené na restart ekonomiky, pokud možno chytrou podporu poptávky a investice.
„Dobrým příkladem je německý stimulační balík v celkovém objemu okolo 130 miliard eur, který má přímo podpořit investice do digitalizace, dopravní infrastruktury, nových technologií a bezuhlíkové ekonomiky,“ popisuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Jenže vládní nápady – dané předvolebními časy – jsou chytré a funkční asi tak jako slavná chytrá karanténa… Ekonomiku mají rozhýbat penzisté díky předvánočním pěti tisícovkám od vlády, do toho vláda ruší superhrubou mzdu, de facto tak drtivé většině zaměstnanců sníží daň z příjmů o pět procent.
Peníze vláda nevydělává
Tenhle stamiliardový výpadek příjmů, stejně jako nabobtnalý rozpočtový schodek, se bude muset nějak pokrýt. Buď dramatickými úsporami na státním aparátu, což se jeví dosti nereálně, nebo navýšením daňových příjmů tam, kde to lidi bude zdánlivě bolet méně.
První testovací balónky už začali politici vypouštět. Vláda zvažuje zvyšování daní ze spotřeby a z „neřesti“. Dále tedy poroste spotřební daň na tabák (i ten zahřívaný) a cigarety, sáhnout by vláda mohla znovu i do zdanění hazardu. Čímž mimochodem Babiš – opět – šlápne na kuří oko i velkým hráčům tuzemského byznysu jako je Karel Komárek, skupina Penta či majitel Synot Tip, senátor Ivo Valenta. Dá se čekat, že nebudou rádi…
„Vláda bude zřejmě muset přistoupit k zavedení zcela nových daní, například ekologického rázu. Pravděpodobné jsou tak úpravy sazeb v oblasti daně z přidané hodnoty, a to spíše ve směru celkového růstu zatížení touto daní,“ odhaduje člen Národní ekonomická rada vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ve hře je růst i spotřební daně z alkoholu a z pohonných hmot nebo daně z nemovitostí.
Byla to vláda, kdo se s ohledem na pandemii rozhodl zastavit ekonomiku, byla to vláda, kdo problém řeší pro letošek sekerou v rozpočtu ve výši až 500 miliard a je to opět vláda (hlavně ta příští), kdo bude tuhle díru látat z našich daní. Nutno stále připomínat triviální pravdu: vláda žádné peníze netvoří, bere si je na daních od nás: od lidí a od firem.
Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Chceme funkční a právní stát
Chceme spravedlivou a nezadluženou společnost
Chceme budoucnost bez korupce
Chceme výkonnou veřejnou správu
Chceme lepší budoucnost pro své děti
Aby stát začali řídit zkušení, slušní a odpovědní lidé, kteří prokázali své schopnosti
Aby se zde dalo slušně žít, aby nejen odborníci, ale ani naše děti neodcházely do zahraničí
Aby politici na občany tupě nepřenášeli náklady za svoji neschopnost a lhostejnost
Aby se kvůli reformním „pokusům-omylům“ vlády nezhroutil důchodový, zdravotnický či školský systém
ANO 2011
Souhlasím.
Ta poslední věta byla myšlena jak?Pokud tak jak si myslím,tak s hnutím ANO se vám to jistě splní.
1) Takze ted uz to konecne vime – lock-down byl uplne zbytecny, meli jsme jit Svedskou cestou od pocatku a ne se jim hloupe posmivat. Proc tady nemame stejne odvazne politiky jako maji ve Svedsku? 2) Odkdy je planovano zruseni superhrube mzdy (mimochodem vymysl 1. Topolankovy vlady, aby se opticky snizila sazba dane, ale castka zustala stejna – 15% superhrube = 19% hrube mzdy)? Od ledna? Tak to nam do konce roku uz nepomuze vubec nic. Do te doby zkrachuji (zombie) firmy cerpajici podporu. A duchodci zacnou utracet tech 5000 az po novem roce. To nebude deficit jen 500 mld. Kc. Podle me se z toho ceska ekonomika nikdy nevzpamatuje. 3) Nebyl to Babis, kdo tady vykrikoval, ze ANO dane nezvysuje? Uprimne bych si pral, aby DPH zvedli – treba na jednu sazbu 23%. Tim by doslo k tomu, ceho se vsichni politici boji – konecne by se duchodci vic zacali podilet na financovaniho tohohle (stale socialistickeho) statu.
nechapu, proc se vsichni navazi do superhrube mzdy, ktera znamenala snizeni dani proti byvalemu zdaneni a navic na vyplatni pasce byla skutecna cena prace.
a to vecny poukazovani ze to nebylo 15%, ale 20.1% hruby je nesmyslny, protoze kdyz k tomu pripoctes slevu na dani, skutecny zdaneni prumerny hruby mzdy bylo v roce 2008 cca 11%, 2013 12% a ted je 14%. ti co nedosahnou na prumernou mzdu, kterych jsou 2/3, maji skutecne zdaneni nizsi a ti s nejnizsimi mzdami neplatili zadnou dan.
to je podobny jako kdyz babis lze, ze kalousek nepridal duchodcum nic, nebo jen 40 koroun, jako vcera v radiozurnalu.
nejmin kdo pridal byl fischer 66 korun na rok 2010, pak babis kdyz byl ministrem financi pridal kolem stovky a az pak kalousek, kterej taky pridal kolem stovky. jinak behem let 2006-2013 se duchody zvedly o necely 3tis. babis zveda duchody az ted, kdyz zjistil, ze nikdo jinej nez duchodci a statni zamestnanci ho uz skoro nevoli
1) Švédsko 575 mrtvých na 1mil. obyvatel, ČR 40mrtvých na 1 mil. obyvatel. Pokles HDP ve 2.Q 2020 mezičtvrtletně : Švédsko -8,6%, ČR po korekci -8,8% . Viz.: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/svedska-ekonomika-klesla-vic-nez-ceska-navzdory-liberalnimu-pristupu-115080 .
2) Ach ta matematika….Chtělo by se to naučit počítat…. 15% superhrubé =20,1% hrubé … ( nikoliv 19 % ) . Základ superhrubé je 134% hrubé…
3) Zkrachování zombie firem je více než žádoucí. Konečně se pročistí trh.
4) Deficit 500 mld. stačit bude. Teď je 230 mld. a Babiš sám neví za co to ještě honem utratit.
5) Česká ekonomika se z toho , stejně jako všechny ostatní, vzpamatuje. Ovšem, čím méně regulací a programů Antivirus, tím se vzpamatuje a očistí dříve.
6) Ano, ANO zatím daně nezvyšuje. Ale volačo sa chystá…. Třeba spotřební daně na cigára a chlast.
7) DPH zůstane stejné, zatímco náš velký vzor – Německo – jej snížilo. Od novinářů na snížení DPH tlaky byly taky. Třeba Moravec pořád do Schillerové ryl v OVM…
odecti slevu na dani 24840 za rok a s prumernou mzdou jsi na zdaneni 14%, v roce 2013 to bylo 12%, v 2008 11%. uvadenych 20.1% je prinejmensim demagogie. kdyby zdaneni prumerne mzdy melo byt stejne jako v 2013, tedy 12%, stacilo zvednout slevu na dani o 1000kc mesicne a vic by na tom vydelali ti menevydelavajici, soucasnou upravou vydelaji hlavne ti s vysokymi prijmy. ale o to babisoj mozna jde..
To je fakt. ovšem něco jiného je „Základ daně“ a „Základ daně ke zdanění“ pro výpočet daňového odvodu. Tedy po odečtení slev na dani.
V tom je ten průšvih, ->vláda<- si už skutečně zastavit ekonomiku a vše další netroufne. Ovšem, důvtipně předala tu pravomoc na nižší stupně. Zastavit život lokálně mají pravomoc místní hygienici, své mohou vyhlásit v pokynech ministerstva, ředitelé institucí..Stačí jeden nakažený a na 10 dní se zastaví chod celého podniku. Stačí aby se vyhlásily povinně roušky a spousta aktivit se utlumí – v rouškách se toho příjemně moc nedá.
Vlastně jediný důvod proč to na jaře vyhlásila celostátně vláda i bylo, že tenkrát převládal právní názor, že nebude muset platit za způsobené škody. Na což už se stejně spolehat nedá (tedy ani že ne, ani že ano, ty soudní spory se potáhnou řadu let )….A i kdyby se snad muselo, tak tak ten kouzelnický trik "abrakadabra, a 500 miliard (vypůjčených) korun je ve státní kase navíc si přece mohou kdykoli zopakovat :)))Stejně jako i ty daší vlády, co příjdou po nich…Je to tak snadné, jak se ukázalo..
Ano je to snadné.
Ono je vůbec snadné obalamutit lidi a slova jako zachránili jsme tisíce mrtvých atd.
A já se ptám, kde nyní jsou ti ODBORNÍCI??
Tenhle team jen a pouze zobe z ruky největšímu gaunerovi…..Jinak neumí nic.
Čest práci
No problém je v tom, že jak se dnes ukazuje, tak ani ti odborníci Vám dnes nedají naprosto zaručené optimální řešení, podle všech aspektů. Můžou leda doporučovat ve svém oboru, , že „dle tohoto hlediska “ by toto bylo nejlepší .
Tudíž a samozřejmě že na jaře všichni epidemiologové křičeli že nejlepší řešení bude uzavřít celý stát ať se nákaza nešíří. A ekonomické náklady neuvažovali..
letos je vzber dani jeste celkem v pohode, dane se plati y roku 2019, ale pristi rok nastane ficak.
jestlize ma letosni HDP spadnou o 8%, a pristi rok stoupnout do 3%, celkovy propad je 5%, tedy se dostavame do roku 2017, kdy byly prijmy rozpoctu 1273mld. letosni planovany byly 1578 se schodnem 40mld, tedy s prijmy z roku 2017 a vydaji letosnimi se dostavame na schode 1578-1273+40 = 340mld. k tomu si pripocteme valorizaci duchodu 30mld, snizeni dani 75mld, zruseni dane z nabyti nemovitosti 15mld, predvolebni darecek duchodcum, ktery pristi rok jiste taky prijde 15mld, 250tis novych nezamestnanych 50mld, takze dohromady nam to dava 340+30+75+15+15+50 = 525mld.
je jasny, ze takhle uplne to scitat nejde, ale obavam se, ze z hlediska prijmu dani to bude vyrazne horsi nez letos, a vydaje evidentne porostou