Vývoj ekonomiky napovídá: vláda si kvůli covidu život v Česku znovu zastavit netroufne

Napsal/a Robert Břešťan 1. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA Náklady na novou vlnu zásadních karanténních opatření, omezení pohybu a zavírání byznysu, by byly politicky i ekonomicky takové, že to vláda prostě riskne. A pokud se covid rozjede, dá se čekat, že Česko půjde „švédskou cestou“. Českou specialitou je pak to, že vláda nyní rozdává nové finanční dárečky důchodcům a do toho nepromyšleně škrtá daně.

Jak na blogu České národní banky popisují ekonomové Aleš Michl a Tomáš Adam, ve vztahu ekonomiky a covidu jsme nyní v přechodové fázi: „Uzavřené části ekonomiky se postupně otevřely. Cílem hospodářské politiky je vyhnout se ekonomické depresi a finanční krizi. Zabránit především tomu, že začnou padat banky, kterým by lidé a podniky přestali masivně splácet úvěry. Cenou za to je opětovný nárůst počtu nově nakažených. Vše rozhodne to jak se s covidem-19 a jeho mutanty naučíme žít.“

Níže uvedený graf ukazuje, že počet nově nakažených v Česku je v absolutních číslech dle známých dat na rekordu. Avšak počet hospitalizovaných je více než dvakrát nižší než v dubnu. Počet zemřelých na covid-19 na jeden milion obyvatel je dle údajů ministerstva zdravotnictví nyní v ČR 39, v Německu 112, v USA 565, v Itálii 587.

Graf 2: Počet osob s aktivním onemocněním COVID-19

Dobrý příklad z Německa

Česká ekonomika se podle aktuálních statistických čísel v druhém čtvrtletí propadla ještě o něco více, než naznačovaly předběžné odhady. Ve srovnání s prvním čtvrtletím HDP kleslo o 8,7 %, meziročně o 11 %. Česko v tom pochopitelně není samo, jsme zhruba v evropském průměru – covid řádil prostě všude.

Největší díl propadu má na svědomí zahraniční obchod, ale i slabší výdaje domácností. Ochromená ekonomika se pochopitelně odráží na daňových příjmech státu, ty se do července propadly o více než 60 miliard korun a díra nepochybně narostla i během srpna.

Pokud jde o státní rozpočet, tak ten ke konci srpna skončil historicky rekordním deficitem 230,3 miliardy korun. Jen za samotný srpen se prohloubil o 25,2 miliardy.

Do toho končí mimořádné programy na podporu firem a domácností, dají se tedy čekat odložené krachy firem, propouštění a nárůst nezaměstnanosti.  Ekonomičtí experti jako řešení doporučují programy zaměřené na restart ekonomiky, pokud možno chytrou podporu poptávky a investice.

„Dobrým příkladem je německý stimulační balík v celkovém objemu okolo 130 miliard eur, který má přímo podpořit investice do digitalizace, dopravní infrastruktury, nových technologií a bezuhlíkové ekonomiky,“ popisuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Jenže vládní nápady – dané předvolebními časy – jsou chytré a funkční asi tak jako slavná chytrá karanténa… Ekonomiku mají rozhýbat penzisté díky předvánočním pěti tisícovkám od vlády, do toho vláda ruší superhrubou mzdu, de facto tak drtivé většině zaměstnanců sníží daň z příjmů o pět procent.

Peníze vláda nevydělává

Tenhle stamiliardový výpadek příjmů, stejně jako nabobtnalý rozpočtový schodek, se bude muset nějak pokrýt. Buď dramatickými úsporami na státním aparátu, což se jeví dosti nereálně, nebo navýšením daňových příjmů tam, kde to lidi bude zdánlivě bolet méně.

První testovací balónky už začali politici vypouštět. Vláda zvažuje zvyšování daní ze spotřeby a z „neřesti“. Dále tedy poroste spotřební daň na tabák (i ten zahřívaný) a cigarety, sáhnout by vláda mohla znovu i do zdanění hazardu. Čímž mimochodem Babiš – opět – šlápne na kuří oko i velkým hráčům tuzemského byznysu jako je Karel Komárek, skupina Penta či majitel Synot Tip, senátor Ivo Valenta. Dá se čekat, že nebudou rádi…

„Vláda bude zřejmě muset přistoupit k zavedení zcela nových daní, například ekologického rázu. Pravděpodobné jsou tak úpravy sazeb v oblasti daně z přidané hodnoty, a to spíše ve směru celkového růstu zatížení touto daní,“ odhaduje člen Národní ekonomická rada vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ve hře je růst i spotřební daně z alkoholu a z pohonných hmot nebo daně z nemovitostí.

Byla to vláda, kdo se s ohledem na pandemii rozhodl zastavit ekonomiku, byla to vláda, kdo problém řeší pro letošek sekerou v rozpočtu ve výši až 500 miliard a je to opět vláda (hlavně ta příští), kdo bude tuhle díru látat z našich daní. Nutno stále připomínat triviální pravdu: vláda žádné peníze netvoří, bere si je na daních od nás: od lidí a od firem.

Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)