Foto: Profimedia

Volby jako cochcárna. Soud odhalil šlendrián komisařů, nastal čas na digitál

Napsal/a Robert Malecký 11. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Chyby se staly, zapomeňte. Nejvyšší správní soud zamítl stížnost končící lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové na letošní volby do Evropského parlamentu. Prakticky nám, laikům, sdělil, že volby jsou volná tvorba dam a pánů z volebních komisí, kteří si do sčítacích archů zapisují jakési podružné údaje podle svojí momentální nálady či mentální dispozice. Hovorová čeština pro to má přiléhavý termín cochcárna. Ale nic se prý neděje, mohlo to být horší.

Michaela Šojdrová možná byla vůlí lidu zvolena europoslankyní, možná ne. Přesně už to nikdy nikdo nezjistí. Převodní páka mezi zmíněnou vůli lidu, nejvyšším orgánem demokracie, a vyhlášenými výsledky, totiž odvedla zmetkovou práci. A soud, který ve věci vykonával přezkum, si nad vším umyl ruce.

Našel totiž obezličku, kterých jsou právní systémy plné a umožňují vynášet stanoviska, nad kterými se selskému rozumu kroutí prsty u nohou, ale které si kdykoli obhájí. V našem případě jde o tzv. premisu správnosti, která říká cosi takového: platí vyvratitelná domněnka, že volební výsledek odpovídá vůli voličů, pokud není předložen důkaz tuto domněnku vyvracející nebo alespoň neexistuje významná indicie, na jejíž důvodnost by bylo možné usuzovat. Na tuto premisu se odvolal předseda volebního senátu Ivo Pospíšil, když v horkém brněnském poledni svůj verdikt obhajoval.

Přeloženo do srozumitelného jazyka to znamená předpoklad, že komisařky a komisaři odvedli svou práci bezchybně, dokud někdo neprokáže opak. Případně pokud neexistují vážné pochyby, že chyb nasekali tolik, až to mohlo významně volby ovlivnit. To už se pohybujeme ve volné kategorii, kdy si soud může určit, jak hluboko ve svém přezkumu půjde.

Hlasy v luftě

Šojdrová zpochybnila sčítání preferenčních hlasů a zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09), který byl na kandidátce Spolu posledním zvoleným kandidátem. Ona sama na téže kandidátce mandát neobhájila, přičemž jí scházelo 616 hlasů. Namítala, že některé její preferenční hlasy přidělily okrskové volební komise jiným kandidátům.

Ve třech nezávislých okrscích seděli lidé, kteří udělali úplně stejnou chybu, následkem čehož přidělili všechny přednostní hlasy pro Šojdrovou někomu jinému. Hlasů bylo skoro sto. To už vypadá jako slušný průšvih.

Soud postupoval tak, že nejprve prověřil tři okrsky ve Zlínském kraji, které označila sama Šojdrová. Měla informace od voličů, že ji kroužkovali, ale v detailních výsledcích po jednotlivých okrscích svůj hlas nenašli. Po tomto prvním kole se skutečně ukázalo, že všechny přednostní hlasy, které ve vyhlášených výsledcích voleb byly přičteny kandidátovi Filipu Bendovi, ve skutečnosti patřily Šojdrové.

Přečteme si to ještě jednou: Ve třech nezávislých okrscích seděli lidé, kteří udělali úplně stejnou chybu, následkem čehož přidělili všechny přednostní hlasy pro Šojdrovou někomu jinému. Hlasů bylo skoro sto. To už vypadá jako slušný průšvih.

Soud šel tedy dál. Vybral si dalších 97 okrsků, namátkou ve Zlínském kraji, na Vysočině, v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. I zde našel chyby: Volební koalice Spolu v nich získala o deset hlasů více oproti zveřejněným volebním výsledkům. Kolář získal o jeden přednostní hlas méně, Benda o 56 přednostních hlasů méně, zatímco Šojdrová o 99 přednostních hlasů více. Což bylo míň, než Šojdrová ve svém podání odhadla, a to se ukázalo jako vhodná příležitost další šetření ukončit. Zde leží ten okamžik, kdy soud podání zamítl a potvrdil mandát Ondřeje Koláře.

Šlo podle všeho o zcela běžné, průměrné, ničím se nevymykající okrsky, které „jen“ nasekaly spoustu chyb. Znovu si řekněme, že takových okrsků bylo v celé ČR 14 tisíc.

Ne tedy proto, že by pochybení neprokázal, ale že jejich míra neodpovídala míře, kterou končící europoslankyně předpokládala. Voliči dostali informaci, že chyby se děly, naštěstí se ale našel způsob, jak do toho dál moc nevrtat. Ve zhruba stovce volebních okrsků komisaři svévolně přidělili či přerozdělili zhruba dvě stovky hlasů. Znovu: 100 volebních okrsků, dvě stě hlasů kdesi v luftě. Okrsků je v Česku 14 tisíc.

Starý dobrý analog

Jak se něco takového vůbec může stát? Volby jsou přece vrcholným svátkem demokracie, lidé ve volebních jsou svéprávní vyslanci garantů demokracie – politických stran, navíc školení profesionály pod záštitou ministerstva vnitra. Přece nemůže jít o soubor ignorantů, kteří v lepším případě nedokážou přepsat pár čísel na vedlejší papír, v horším je jim to jedno a v tom nejhorším mohou mít zlý úmysl. Nebo ano?

Dělo se toto: Přednostní hlasy se počítají na pomocném sčítacím archu. To je tabulka, kde jsou na jednotlivých řádcích jména kandidátů a komisaři k nim zapisují čárky jako výčepní v hospodě. Ve zmíněných okrskových volebních hlasy pro Šojdrovou spočítali – a zapsali je do jiného řádku. Druhé pochybení spočívalo v tom, že správně sečetli přednostní hlasy pro Šojdrovou ve formuláři, který nese hezké úřední pojmenování „Výsledky hlasování pro politické strany, politická hnutí a koalice ve volebním okrsku“, a opět je zapsali někomu jinému.

V žádném ze zmíněných okrsků, ať už šlo o první tři ve Zlínském kraji nebo o další stovku v dalších čtyřech krajích, se neukázalo, že by to mělo nějakou specifickou, vysvětlitelnou příčinu. Dejme tomu podobná jména kandidátů. Nemáme informace, že by zde třeba lidé byli rozptylováni hejnem vlaštovek vniknuvším otevřeným oknem do sčítací místnosti, případně příliš vyzývavě oblečenou členkou komise. Šlo podle všeho o zcela běžné, průměrné, ničím se nevymykající okrsky, které „jen“ nasekaly spoustu chyb.

Znovu si řekněme, že takových okrsků bylo v celé ČR 14 tisíc.

Podle soudu šlo situace, kterým lze do budoucna předejít, nebo alespoň jejich riziko snížit. A teď ty návrhy: V případě archu by prý pomohlo vizuální odlišení řádků tabulky. Hezké české offline řešení. Prostě analog, žádnej digitál. U formuláře lze zase uvažovat o uvádění jmen kandidátů spolu s jejich čísly. Výborné, lidem, kteří podle všeho nepřepíšou číslíčka deset centimetrů vedle do správného řádku, tam ještě nasázíme nějaká ta čísla navíc.

Soud propásl příležitost nechat přepočítat celé volby. Krok by to byl revoluční, ale věděli bychom, jak na tom skutečně se schopnostmi našeho v mocnářství uvízlého offline světa jsme. V Evropě by se bez našich 21 poslanců pár týdnů obešli, stejně se zatím věnují víceméně bizarní agendě. A pro nás by byl čas začít přemýšlet o tom, jestli se náš svět papíru přece jen nepřekonal. Řešení je elektronická volba nejen pro krajany v zahraničí. Excel chybu v řádku neudělá.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)