Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Demonstrace na podporu Ukrajiny. Foto: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia
,

Vojenský psychiatr: Putin cítí křivdu ze ztráty role světovládce. Spousty lidí to teď bude stát život

Co se děje s psychikou lidí ve chvíli, kdy jsou napadeni nepřítelem? Jaké mají sklony reagovat a jak se vojáci motivují k obraně proti silnějšímu nepříteli? HlídacíPes.org požádal bývalého armádního psychiatra Jana Veveru, aby popsal, co se ve vypjatých situacích jako začátek války děje s lidskou psychikou. Jan Vevera nyní působí jako přednosta Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty v Plzni. Specializuje se na neurobiologii násilí.

Co se lidem honí v hlavě, když začne válka?

Šok, zděšení, obavy, hrůza. V případě Ukrajiny je to i proto, že útok vlastně přišel nečekaně. Mluvil jsem s ukrajinskými studenty, kteří v Česku studují medicínu a ještě před týdnem se divili, o čem se v médiích pořád mluví, že oni na Ukrajině žádnou válku neočekávají, ani nemají. Ani lidé na Ukrajině neměli pocit, že by je válka opravdu čekala. Nemluvím teď o oblasti kolem frontové linie. Takže ukrajinská veřejnost je teď určitě v šoku.

Jsou nějaké popsané reakce chování v takové situaci?

Psychologická reakce na takovou situaci je v zásadě dvojí. Jedna je velmi dobře známá a to je boj nebo útěk. V anglickém jazyce na to existuje termín 3F – fly, fight or freeze. Tedy uteč, bojuj nebo zmrzni – schovej se. Není sice situace na vtipkování, ale ono do těch přirozených reakcí na stres patří vlastně 4F, v angličtině je to takový košilatý vtip – fly, fight, freeze or fuck. Tedy čtvrtou reakcí na stres může být sex. Až v roce 2000 byla odborně popsána ještě další reakce. V anglickém jazyce je pro ni termín – tend and befriend. Já to česky překládám jako péče a přátelení. U zvířat je to jev pozorovatelný spíše u samic. Co dělají samice, když je někdo napadne? Shluknou se a chrání mláďata. Shlukování se ve stresu je něco, co také děláme, akorát jsme tomu nevěnovali odbornou péči. Když jsou lidé ve stresu, tak se shluknou do skupin, protože se v nich cítí bezpečněji. Tahle reakce je na rozdíl od 3F, moderovaných adrenalinem, moderovaná spíše vasopresinem – laicky hormonem přátelení se.

Přirozenou psychologickou reakci shlukování, sdružování, se naopak učí ve výcviku překonávat vojáci. To, že se máte držet tři metry od sebe, aby vás jedna rána nezabila všechny, to je něco se musí trénovat a drilovat. To civilisté určitě nemají. Takže shlukování se do houfů a panické reakce, kdy vystresovaný dav vystraší nějaký vnější podnět je velmi pravděpodobné.

Jan Vevera působil v letech 2007 – 2019 jako psychiatr Armády ČR. Foto: archiv Jana Vevery

Utéct je racionální

V ulicích některých ukrajinských měst panika vypukla. Jakkoliv ukrajinský prezident nabádá obyvatele Kyjeva, Mariupolu ke klidu a aby v rámci vlastní bezpečnosti zůstali doma a nevycházeli ven, lidé přesto nasedají do automobilů a snaží se dostat pryč, směrem na západ Ukrajiny.

Je to naprosto racionální reakce. Je známo, že občanské války bývají krvavější, než mezinárodní a ačkoliv toto je mezinárodní konflikt, může nabrat rysy občanského konfliktu. Lidé se navzájem mnohem víc nenávidí a mají tendenci si vyřizovat účty. To, že se před tím snažíte utéct do bezpečí je z psychologického hlediska pochopitelné.

To, že představitelé státu přesto vyzývají ke klidu, je asi také pochopitelná reakce.

Představitelé státu nemůžou lidi vyzývat, aby utekli. Pokud máte důvod, tak je ale racionálnější utéct. Myslím tím například, pokud máte problém s rusky mluvícími sousedy, pokud jste veřejně aktivní osoba, která se politicky projevovala, tak je racionálnější utéct. To, že k tomu vláda nevybízí, není překvapivé. Vláda, která by vyzývala civilisty k útěku, pak nemůže vyzývat vojáky, aby je bránili.

Co se týká obrany. Sám jste mluvil o momentu šoku, překvapení. Ruská armáda je v početní převaze. Do jaké míry to z hlediska vojenské psychologie může hrát roli právě v motivaci ukrajinských vojáků bránit svou zem? Jaké se v takové situaci používají metody k motivaci vojáků?

Každý rodič je ochoten zemřít za své dítě. Proto se armády snaží vycvičit vojáky k tomu, aby se pro ně jejich jednotka stala rodinou. Vojáci jsou ochotni zemřít spíše za svoji jednotku, než za nějaký abstraktní pojem, jakým je například obrana demokracie. Připravenost na smrt se u nich nedá natrénovat, ale obětovat se z lásky – k rodině, k vlasti, k Bohu – možné je. Rozhodující je kontext, pocity sounáležitosti. Vlivem okolností se dají zvýraznit. V autoritářských společnostech, které nectí jedince, ale právě skupinovou soudržnost, jsou proto kamikadze a sebevražedný způsob boje častější.

V rámci vojenské strategie víme, že obrana je silnější forma boje, než útok. Proto při útoku potřebuješ mít převahu tři ku jedné, protože obránci mají víc co ztratit. Jak moc jsou motivovaní Ukrajinci bránit svou vlast se ukáže během následujících několika dnů. V prvních dnech války se ta motivace projeví.

Neútočíme, bráníme

A co motivovanost u ruských jednotek? Jakou můžou mít kromě poslouchání rozkazů vnitřní motivaci k takovému útoku?

Myslím, že je to podobné jako při okupaci Československa v roce 1968. Nás šli zachraňovat před imperialisty. Ukrajince jdou teď zachraňovat od fašismu a Banderovců. Jdou pomáhat vlastencům.

Prezident Vladimir Putin obhajuje invazi ochranou utiskovaných ruských občanů na území Ukrajiny.

Kdo tomuto výkladu má rozumět lépe, než my Češi a Slováci, kteří jsme to slyšeli při obsazování Sudet Hitlerem. Kdo, když ne my? Je to to nejjednodušší a efektivní vysvětlení, jdeme pomáhat utiskovaným. Obrana se lépe vysvětluje, než útok. Nikdo neříká jdeme útočit, všichni říkají, jdeme bránit.

Formou boje je i šíření dezinformací. Ruská strana je v tom velmi aktivní. Jsou lidé z psychologického hlediska pod nátlakem ochotnější podléhat dezinformačním kampaním?

Já jsem psychiatr, ale k dezinformacím se dá z psychologického i psychiatrického hlediska říkat hodně věcí. Lidé jsou náchylní k dezinformacím, protože jim často nabízejí jednoduché a přijatelné vysvětlení. Realita je mnohem složitější. Dezinformace je jednoduchá, srozumitelná, to je základ. Můžou za to nějací oni a stačí si tam dodat podle situace: Židé, Tutsiové, Bill Gates, boháči… Stejně tak teď může Putin říct jdeme pomáhat utiskované ruské menšině, proti většině, která páchá zvěrstva. Jednoduché a účinné.

A co se týká reakce Západu? Vědělo se, že útok hrozí a přesto se teď horečně všichni radí, co dál. Jak se to dá z psychologického hlediska vysvětlit? Vytěsňování nepříjemných věcí až do chvíle, kdy se stanou? Bezmoc?

Na to se dá říct, že na tom není naprosto nic nového. Lidé jsou velmi obtížně poučitelní. Historie lidstva je taková. O to lépe, bychom Ukrajinu měli chápat my Češi, protože jsme to už zažili. Ale to už jsme příliš daleko od mého oboru psychiatrie.

Pohledem psychiatra. Po pondělním projevu prezidenta Putina se objevily komentáře typu, že se zbláznil, že je odtržen od reality, že  žije ve své paranoidní bublině. Stejně tak se ale může jeho jednání dát označit za promyšlené, strategické. Nebo psychopatické. Vykazuje Vladimir Putin známky psychopatie?

Psychiatr nemůže určit diagnózu lidí, které nevyšetřoval a v případě, že je vyšetřoval, tak zase o diagnóze nesmí mluvit. Obecně se dá ale říct, že do vyšších pater politiky v autoritářských státech se častěji dostávají psychopati. Chladná, racionální, promyšlená bezohlednost je typická pro lidi, kteří udělají kariéru v diktátorských režimech. Nezájem o city druhých, manipulativnost, to jsou charakteristiky, kterými se psychopat vyznačuje. Psychopat má výhody v tom, že nepociťuje úzkosti a deprese, ničeho nelituje, netrápí ho výčitky svědomí, nepochybuje o sobě samém. Nebezpečí čelí doslova a do písmene bez mrknutí oka, nemá strach.

Co se týká přímo samotného Putina je potřeba zvážit ještě jeden aspekt. Je u moci už velice dlouho. A pokud vám léta lidé kolem vás jen přitakávají, nutně se to musí odrazit na vývoji osobnosti člověka. Pocity vlastní moci i pocity paranoi se prohlubují, ale to není psychiatrická diagnóza. Jistě nemá vážnou duševní poruchu jakou je například schizofrenie, která se může projevovat paranoidními bludy. Jeho obviňování okolí je reakcí na pocity ukřivděnosti  ze ztráty role světovládce, po které se Rusku tak stýská. Spousty lidi to teď bude stát život.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. toky napsal:

  Celá Evropa je povinna dodávat Ukrajině munici. Je nutné vyhlásit bojkot ruských letadel na celém světě, zmrazit jim veškeré bankovnictví a vyhlásit nad Ruskem bezletovou zónu.

 2. Dr. B napsal:

  No kéž by se v Rusku našla dostatečně silná skupina generálů typu Stauffenberga a tu zrůdu Putina by se pokusili odstranit. A kéž by jim to netrvalo tak dlouho, jako Stauffenbergovi a spol. a šli by do toho co nejdříve. A kéž by měli úspěch. Jinak toho gaunera jen tak něco nezastaví a vtáhne celý svět do největšího šílenství, jaké si dokážeme představit. Vždyť tím nakonec dneska ráno vyhrožoval ve svém projevu.
  Snad se ještě v Rusku nezbláznili všichni, jako ten jejich car prašivej.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ta skupina důstojníků se našla, až když bylo jisté, že Hitler stojí na porážku. Paradoxně, kdyby západní státy nepředhodily Hitlerovi Československo (výzbroj pro 40 divizí, ekvivalentní produkci německých zbrojovek za dva roky + spousta movitého i nemovitého majetku), tak by se bez jeho vydrancování Německo ekonomicky zhroutilo. Přitom skutečně existovala velká skupina důstojníků, která by ho odstranila i s dalšími nacisty (mj. to zachytila i akta Norimberského tribunálu). Protože ale Hitlerovi mnichované zobali z ruky, tak ho upevnili u moci na dalších šest let.

   Čili pokud bude Rusko v Ukrajině vítězit, přitom lze důvodně předpokládat, že ano (na většině území Ukrajiny převládá ruskojazyčné obyvatelstvo, které spíš bude podporovat Ruskou armádu), do té doby případná opozice mezi důstojníky nemá moc šancí. Spíš nějaký „osamělý vlk“ jako atentátník.

   MMCH srovnání se sudetami pokulhává v tom, že Němci nemuseli v ČSR klápnout hubou jinak než německy s výjimkou když byl Němec na postu státního úředníka, tam se musel umět domluvit s českými úředníky, případně s česky hovořícími občany na úřadě. Stačila na to ovšem zkouška jednodušší, než jakou zvládali studenti ze zemí 3 světa, když v rámci rozvojové pomoci studovali u nás v češtině. Je to tedy rozdíl oproti ukrajinskému jazykovému zákonu, který ruskojazyčné obyvatelstvo silně diskriminuje, možná víc než jak byli jazykově diskriminováni naši předkové v Rakousko – Uhersku (spíš by se to dalo srovnat s postavením česky mluvícího obyvatelstva za protektorátu).

   • Martin Svoboda napsal:

    Na Ukrajině není ruskojazyčná většina. Váš příspěvek je mimo.
    Tvrdíte, že je v na Ukrajině ruskojazyčná většina a vzápětí tvrdíte, že je ruština diskriminována. Doporučuji si nejdříve příspěvek přečíst a pak jej postnout.

    • Ondrej napsal:

     presne tak, je to uplne mimo. v zapadni a stredni casti ukrajiny uz russacko az na vyjimky nikdo podporovat nebude…v donecke a luhanske oblasti tam to samozrejme je jine, ale ani tam neni jiste, ze ma putler vetsinovou podporu, ono se to totiz po jeho agresi samozrejme jeste vice zmeni v jeho neprospech a vyjma ozbrojenych separatu to muze byt jinak a tech neni vetsina …spousta lidi, co se citi byt rusy navic uz odjela takze situace se meni v jeho neprospech a vrazdenim civilistu si rozhodne nepomuze…snad ten svinak na toto dojede

    • A. S. Pergill napsal:

     Je mi líto, na východě Ukrajiny, i na jejím jihu je více ruskojazyčného obyvatelstva (nejen Rusů, ale i poruštěných Ukrajinců, které Ukrajinci ve statistikách vydávají za „své“, a další poruštěné národy). Tihle lidé se cítili a cítí ukrajinskými jazykovými zákony poškozeni. Faktem je, že my jsme měli Němců za první republiky méně, ale nějakou obdobu ukrajinských jazykových zákonů jsme nevyhlásili. Naopak, Němci měli v ČSR menšinová práva, jaká jim mohou závidět prakticky všechny menšiny v rámci států současné EU. Přes to to nestačilo, když se v Německu dostal k moci Hitler.
     A mimochodem, naprostá většina sudetských Němců byli fakticky poněmčení Češi a příslušníci dalších národů. Nicméně platilo ono známé „poturčenec horší Turka“. A to jsme se je opravdu nesnažili prohlašovat za Čechy a vracet násilím k českojazyčnosti. Proto se obávám, že obdobně si budou počínat i poruštění Ukrajinci.

   • Toky napsal:

    Přiblblé tlachy ze Sputniku!!

    • A. S. Pergill napsal:

     Reálná historie, na kterou stačí jakákoli slušnější učebnice dějepisu. Měla by stačit i středoškolská.

 3. Zdenál napsal:

  To se dalo všechno čekat. Putin mluvil o válce již před dvaceti lety, a čeští soudruzi mu tleskali. Když jsem mluvil s ruskými vojáky, kteří přežili krvavou válku v Afgánistánu, tak se při vyprávění dali do pláče. Co našli mrtvé kamarády, tak ti byli bez přirození a bez střev. Říkali: Proč ? Vždytˇ my ani Rusama nejsme, Moskvany jsme tam ani nepotkali. Bez tvrdých drog se tam ani přežít nedalo. Teď podobnou hrůzu zkouší Putin na Ukrajincích. A zase se objeví Hradní tleskači.

  • josef napsal:

   … no tak trochu se zároveň popíráte. Třeba „když jsem mluvil s ruskými vojáky,…“ a pak v další větě píšete : “ Proč ?, Vždyť my ani Rusama nejsme, Moskvany jsme tam také nepotkali…“. Ano, tehdy tam byli spíše vojáci, kteří měli „blíže“ k  těm Afgháncům tj. zejména Uzbekové, Tádžikové, ale určitě tam byli v menšině i jiné národnosti z býv.SSSR – tedy i Ukrajinci… No a to je právě to chci teď napsat.. Někdy před cca 2-3 roky se „chlubil“ stávající velvyslanec Ukrajiny u nás Jevhen Perebyjnis, že věrně sloužili po boku USA v Afghanistánu a i v Iráku – tehdy to velice zdůrazňoval tu podporu tam… Myslíte si, že tehdy ti občané Iráku a Afghanistánu měli také „celosvětovou podporu“ proti okupaci… Nevím kolik dalších národností z bývalého SSSR bylo také v těchto USAválkách, určitě tam byli vojáci z Pobaltských států, ale rozhodně tam nebyli Rusové a Bělorusové… To nepíšu jako opodstatnění nynějšího stavu, protože každá válka je smutná…

   • Toky napsal:

    Vrať se do Ruska Ivane!!

   • Sámo napsal:

    Zato nyní jsou Rusové v každé válce a nepokojích. Byli v Sýrii, kde jsou nasáčkováni dosud a zůstalo po nich statisíce mrtvých civilistů a miliony utečenců po celém světě kromě Ruska- jenom v Turecku je asi 4 miliony utečenců pod stany, protože se nemají kam vrátit, protože v Sýrii učili Rusové válčit. Jsou také v Libyi a ve střední Africe- Mali, Nigerie, zkrátka tam, kde cítí ropu. Úmyslně nepíšu o přímých sousedech Ruska, kteří v minulosti byli v tom žaláři národů- SSSR.

   • Pavel napsal:

    ANo, afghánští a iráčtiné občané měli celosvětovou podporu proti talibánské okupaci a okupaci islámského státu.

    • josef napsal:

     … no ale taliban tam nebyl skoro dvacet let u moci, a i ten islámský stát tam „přišel“ až za USA – čili ty argumenty jsou ideologicky popletené (ostatně jako často).

  • Sámo napsal:

   Rusy ztrestá až příroda, které také dávají zabrat. Jak se teď postupně mění klima, tak se otepluje i Sibiř a čím dál tím víc jsou tam častější lesní požáry, které řádí na rozloze České republiky. Také dochází k rozmrznutí věčně zamrzlého permafrostu a podle znalců místních poměrů jsou v sibiřských městech a obcích v každé větší obci desítky propadajících se domů a budov do bažin. Postupem času asi během 10 let toto rozmrznutí permafrostu nabude masívních rozměrů a jako vedlejší produkt bude unikat z těch bažin metan, který se tam ukládal miliony roků, takže může dojít k situaci, kdy celé velké Rusko se stane neobyvatelné, protože ovzduší bude plné jedovatých plynů, což si Rusové jako národ zkurvysynů zaslouží za svoje jednání se slabými.

   • A. S. Pergill napsal:

    Sámo, v lidské historii byla opakovaně a dlouhá období, kdy bylo výrazně tepleji než dnes. Naposled před 30 letou válkou. Za Karla IV u nás běžně rostly smokvoně (doloženo archeologicky). Za Jagelonců a prvních Habsburků byly v Polabí pěstovány melouny (a neměli foliovníky, jaké máme my). Přesto k žádné katastrofě nedošlo.
    Je otázka, nakolik permafrost opravdu roztaje, když přes řadu teplejších období v trvání desítek let dokázal uchovat mamuty a jinou zvěř raných čtvrtohor.

 4. Jan napsal:

  Všem vládám: Zastavme to než bude pozdě! Hitler šel také obdobným způsobem, a co zbylo z Evropy a kolik miliónů mrtvých??To chcete opakovat dějiny a zase vše nechat rozmlátit? Pak už nic jiného nezbývá! Polsko má pravdu – Putin se nikdy nezastaví, je to psychopat, kterého nelze plně odhadnout! Příště to může být Česká republika, Polsko, Slovensko a dál…..

  • A. S. Pergill napsal:

   Jak to chcete zastavit? Německo bude sabotovat prakticky vše, protože v Rusku má zaháčkovány tisíce firem a tisíce investičních projektů. Berou 55 % plynu z Ruska, který po odstavení uhelných a jaderných elektráren budou životně potřebovat. Jejich expolitici sedí na lukrativních místech v ruských firmách a jejich současní politici se na taková teplá místečka jen třepou. Dtto appendix Německa, Rakousko. Ti budou jako nejvlivnější stát EU sabotovat jakékoli sankce, které by Rusko opravdu bolely.

   Čímž neříkám, že citelné sankce by nebyly vhodné. Jednoznačně ano, ale proti ruským loutkám v Německu a dalších západních státech jsou neprosaditelné. Ostatně, tihle lidé mají zřejmě představu, že se Putin zastaví na bývalé železné oponě a dál nepůjde.

  • A. S. Pergill napsal:

   Faktem je, že tč. nevíme, zda se Rusko zastaví na západní hranici Ukrajiny, nebo na bývalé hranici SSSR (sbohem, Pobaltí!), nebo zda půjde až k bývalé železné oponě. Asi půjde až tam, kam mu to dovolíme. V situaci naší totální závislosti na ruském plynu (která se nedá nijak obejít, nebo ne hned) si může dovolit hodně. IMHO kdyby šel přes Slovensko a my se začli bránit (nějaké možnosti tu jsou), vpadlo by nám Německo do zad, jako druhdy SSSR Polsku, bránícímu se před Hitlerem.

   • Pavel napsal:

    Fakt je, že ani roky puťkova hraní si na vojáčky a ožebračování vlastní země za tímto účelem, nestačily na to, aby porazil mnohem slabší stát, tak jak si to představoval. Jedinou „totální závislost na ruském plynu“ lze pozorovat u tebe a tobě podobných, ovšem ten plyn nepochází ze země.

    • A. S. Pergill napsal:

     Pavle, Rusko má v řadě kategorií zbraní a vojska převahu 10:1. Na úspěšný útok stačí, podle vojenské teorie, převaha 2:1.
     Opravdu si nedokážu vybavit, proč proti Ukrajině poslal nevycvičené nebo špatně vycvičené brance a ještě s blbým logistickým zajištěním (např. tankům v půlce plánované cesta dojde palivo – stalo se na víc místech).

     Buď je Putin totální magor jako Hitler v roce 1945 (ovšem s jaderným kufříkem), nebo je to něco ještě jiného (nevím co, a to mě zneklidňuje).
     Bylo by to krásné, kdyby Ukrajina během tohoto týdne Rusy vypráskala, ale měli bychom být připraveni na to, že může dojít k něčemu dalšímu, zlomu v situaci pro nás špatným směrem, a nemělo by nás to zaskočit a vyděsit.
     Dokážu si představit i to, že invazi svěřil nějakému podřízenému a za její neúspěch ho postaví ke zdi a „ujme se vedení“ sám s připravenými jednotkami. Někteří orientální despotové to tak udělali.

   • petrph napsal:

    O to právě jde. V okamžiku kdy Rusko překročí západní hranice Ukrajiny a vstoupí na území některého z východních států NATO, tak NATO bude muset proti němu vojensky zasáhnout, a to doslova vším co má.
    Nedej bože, aby se tak nestalo, a západní velmoci hodlaly pomoc napadeným východním členským zemím řešit podobně jako pomoc Ukrajině, tedy sankcemi a dodávkami zbraní…

    • A. S. Pergill napsal:

     Možná, že právě o tom nabyl Putin přesvědčení v souvislosti s debaklem NATO v Afghánistánu a se zvolením senilního Bidena na presidentský post v USA.

 5. Sámo napsal:

  Rusy ztrestá až příroda, které také dávají zabrat. Jak se teď postupně mění klima, tak se otepluje i Sibiř a čím dál tím víc jsou tam častější lesní požáry, které řádí na rozloze České republiky. Také dochází k rozmrznutí věčně zamrzlého permafrostu a podle znalců místních poměrů jsou v sibiřských městech a obcích v každé větší obci desítky propadajících se domů a budov do bažin. Postupem času asi během 10 let toto rozmrznutí permafrostu nabude masívních rozměrů a jako vedlejší produkt bude unikat z těch bažin metan, který se tam ukládal miliony roků, takže může dojít k situaci, kdy celé velké Rusko se stane neobyvatelné, protože ovzduší bude plné jedovatých plynů, což si Rusové jako národ zkurvysynů zaslouží za svoje jednání se slabými.

  • A. S. Pergill napsal:

   Sámo, to jsou zelené bláboly. V historii bylo opakovaně tepleji než dnes a celá desetiletí. Vícekrát v Antice, před tím za rozvoje Mínojské civilizace (a taky Egypta), potom před husitskými válkami a nakonec za Jagelonců a prvních Habsburků. A žádná světová katastrofa se nekonala.

   Mapy Piriho Reise ukazují Antarktidu bez ledu až k pobřeží a bez ledových bariér v mohutných zálivech (asi jako bylo Grónsko za času vikingské kolonizace). Nevěřím na hodné mimozemšťany kteří předali místním zástupcům lysých opic zmínky z vesmíru z dob třetihor.

   Hanibal prokazatelně přešel přes Alpy Velkým Bernardem, který je ještě pořád pro slony neprůchodný (Haliburton šel se svou slonicí jinudy právě pro neschůdnost tohoto průsmyku, na který odkazují antické texty, a také snad i nějaké moderní vykopávky).

   Verne i Souček nechali cestovatele do středu Země lézt kráterem Sneffelsu (na Islandu), který je ovšem od 17. století zavalen ledovcem. Souček čerpal z cestopisu po Islandu od Daniela Strýce, někdy ze 16. století a patrně i Verne čerpal poučení o Islandu z pramenů vzniklých před malou dobou ledovou.
   Zase ukázka toho, že bylo tepleji, než je dnes. A ještě nedávno.

 6. petrph napsal:

  Gratuluji, naprosto přesně popsáno, ve vší hrůze, děkuji.

  Ale, v čem vidím další velkou hrozbu je co řekl pan doktor Vevera dále „Reakce Západu ..Vytěsňování nepříjemných věcí až do chvíle, kdy se stanou? Bezmoc. .. O to lépe, bychom Ukrajinu měli chápat my Češi“..
  Jenomže potíž je v tom, že my už jsme přes 30 let politicky součástí toho Západu. A naši vládní politici se (krom těch uklidňujících mediálních projevů ) chovají stejně jako ti západní politici. Takže a bohužel nejen že Ukrajíně náš stát účinně nepomůže (jest to trapno, leč náš stát Ukrajině nedodal ani to slíbené střelivo, s naprosto hloupou výmluvou, že prý si pro ně nepřijeli ?))))) ale že bohužel i další obrana proti postupu Rusů bude chabá, naše i Západu, takže se v té zóně útoku můžeme skutečně za pár měsíců ocitnout i my.

  • A. S. Pergill napsal:

   Je nám těch 30 let vyčítáno, že nejsme plnohodnotný Západ.

 7. petrph napsal:

  Máte bohužel pravdu, jenomže jako výhoda pro ty ruské soldáty, Ukrajina s Ruskem tu válku povede slušně, se zachováním civilizovaných pravidel.
  Tudíž, zajaté soldáty nečeká tam žádné mučení, ale velice fešácký zajatecký tábor, že jim tam bude líp než v Rusku 🙂

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost