Víte, čím budete svítit v roce 2040? Stáhněte si kompletní novou Státní energetickou koncepci
Víte, čím budete svítit v roce 2040? Triviální odpověď, „pravděpodobně elektřinou“, neobstojí. Neřeší se tím totiž otázky, kde, jak a za jakou cenu budoucí elektřinu vyrobíme.
Odpověď se snaží nabídnout aktualizované znění Státní energetické koncepce, které počátkem prosince dokončilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
„Dekarbonizace, zajištění energetické bezpečnosti, soběstačnost v elektřině,“ shrnuje v jedné větě dvousetstránkový text náměstek ministra průmyslu a hlavní autor koncepce Pavel Šolc v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
„Chceme tedy rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů a mírné posílení jádra. K tomu jsou ale zapotřebí sítě. Významným akcent je proto i na infrastrukturu. Jak na úrovni vysokého napětí, tak na úrovni inteligentních sítí, které by měly umožnit připojení řádově šesti tisíc megawattů malých zdrojů,“ dodává Šolc.
Co bude za čtvrt století?
Výhled na 25 let dopředu má samozřejmě svá rizika. Energetika se v posledních dramaticky proměnila. Například díky rychlému růstu obnovitelných zdrojů v Německu cena elektřiny v posledních pěti letech klesla až o 60 procent.
„Spíš než koncepce nebo strategie bych tomu říkal vize. V textu koncepce jsou vlastně varianty ve variantách. Koridory v jednotlivých oblastech energetiky jsou napsány natolik široce, že se do nich vejde v podstatě cokoli,“ míní expert na energetiku, někdejší náměstek ministra průmyslu, dnes předseda dozorčí rady společnosti Vršanská uhelná Tomáš Hüner.
Sama koncepce se ve svém úvodu definuje takto: „Hlavním posláním Státní energetické koncepce je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek.“
Dá se očekávat, že nová energetická koncepce bude i ve znamení boje o vliv nad společností ČEZ. Stát v koncepci mimo jiné navrhuje tři nové jaderné bloky, manažeři ČEZ ale otevřeně říkají, že stavět nové elektrárny nyní nechtějí a vlastně ani nemohou.
ČEZ nic stavět nechce
„Dnes, při ceně elektřiny 35 eur za kilowatt, nelze postavit žádný nový zdroj elektřiny. Otázka je, jak dlouho vydržíme se stávajícími zdroji. Pohled ČEZ je, že nové elektrárny se nyní nevyplatí stavět,“ řekl například na nedávné veřejné debatě o energetice 21. století Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie ČEZ.
„Říkat, že teď se nevyplatí stavět zdroj, který bude fungovat ještě ode dneška za sto let, je nesmysl. Jde o dlouhodobou investici. Pokud chce stát stavět nové elektrárny nebo jaderné bloky, bude muset management ČEZ přitlačit,“ říká Hüner.
Co přesně a konkrétně tedy aktualizovaná Státní energetická koncepce přináší a s čím počítá?
HlídacíPes.org zveřejňuje její kompletní znění (soubor ke stažení na konci tohoto textu) v podobě, jak se jí bude – zřejmě ještě na svém posledním letošním jednání 22. prosince – zabývat vláda.
V následujících dnech jednotlivé kapitoly detailněji rozebírat. Pro začátek to, jak klíčové silné a slabé stránky české energetiky vidí v textu koncepce zveřejněná SWOT analýza:
Silné stránky | Slabé stránky |
|
|
Příležitosti | Ohrožení |
|
|
Kompletní znění aktualizované Státní energetické koncepce:
formát docx ASEK 20141120
formát doc ASEK 20141120
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)