VIDEO: Válka na Ukrajině pod lupou internetových Sherlocků. Od klávesnice usvědčují Kreml
Nejen novináři a analytici, ale i řadoví uživatelé sociálních sítí aktuálně mapují konflikt na Ukrajině a ověřují záběry z války kolující internetem. Taková spolupráce mezinárodní investigativní komunity není novinkou, podobně sledovala už válku v Sýrii nebo třeba sestřelení malajsijského Boeingu MH-17. Tehdy se jí podařilo prokázat porušování mezinárodního práva Ruskem.
Záběry z války na Ukrajině využívají internetoví investigativci k tomu, aby zmapovali pohyby ruských jednotek, používanou vojenskou techniku či útoky na civilní oblasti a obyvatelstvo. Mnohdy jim k tomu stačí jen volně dostupné internetové nástroje, jako jsou satelitní mapy či aplikace pro odhalování metadat.
Jak „z obýváku“ usvědčit Kreml
Na Ukrajině se stejně jako v jiných současných konfliktech ukazuje, že o válce už neinformují jen novináři, ale také běžní civilisté i vojáci. Ti mají zpravidla k dispozici de facto vlastní kapesní televizní štáb – se svými chytrými telefony s kvalitní kamerou, přístupem k internetu a k sociálním sítím.
Záběry, které zveřejňují na svých sociálních sítích, tvoří zásobu důkazů válečných zločinů a porušování mezinárodního práva.
Členové ověřovací komunity každý den konzumují desítky až stovky takových videí zachycujících bojující vojáky, vojenskou techniku i civilní oběti. Sledují exploze, zničené tanky a letadla nebo brutální válečné zločiny. Ačkoli sami nejsou ve válce, zažívají ji doslova v přímém přenosu.
Pokaždé, když se objeví nové video nebo fotografie, zjišťují zda se záběry skutečně odehrávají na Ukrajině, a pokud ano, tak kde přesně. K tomu jim pomáhají vizuální vodítka, jako například poznávací značky aut, specifické ulice a stavby nebo různé nápisy a značení. Tímto způsobem se s jistou dávkou trpělivosti při prohledávání satelitních map většinou dopátrají výsledku.
Podobně mezinárodní investigativní komunita analyzovala zatím přes tisíc dalších fotografií a videí zachycujících letecké či tankové útoky, tanky přijíždějící k městům, civilní oběti, zničené stavby i využitou munici a vojenskou techniku.
Digitální Sherlockové
Rozsáhlá síť dobrovolníků umožňuje analyzovat ruskou invazi na Ukrajinu v reálném čase a v měřítku, o kterém se nesní ani běžným tajným službám. Vznikla dokonce veřejná interaktivní mapa analyzovaných vizuálních materiálů z konfliktu na Ukrajině.
„Chceme světu předat důvěryhodné informace. Veškerý obsah je ukládán v centrální databázi, kde jsou materiály archivovány pro budoucí využití výzkumnými pracovníky, novináři i orgány zajišťujícími spravedlnost,“ uvádí Centrum pro informační odolnost, které mapu zřídilo a spolupracuje na ní například se známým investigativním týmem Bellingcat. Ten se podílel třeba na odhalování totožnosti ruských agentů GRU, kteří stáli za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.
„Zapojení veřejnosti byl vždy důležitý étos organizace. Dobrovolníci zapojení do pátrání to dělají zadarmo z odhodlání dosáhnout spravedlnosti a získat odpovědi na otázky, ale také z jisté soutěživosti, ať jsou první, kdo zjistí něco, co nikdo jiný nenašel,“ píše dnes již bývalý šéf Bellingcatu Eliot Higgins ve své knize Jsme Bellingcat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Hlavně, že zachytili včas dva agenty s ricinem a Kolář se z toho strachy podělal. Takým blbostem, může věřit jen průměrný blb, ti hloupější sedí ve vládě a dodávkami zbraní udržují válku v chodu, vždyť válka na Ukrajině je pro Fialovu vládu požehnáním. Ještě 20 let se budou vymlouvat na Putina, že za všechno může. Za drahý benzín, za drahé potraviny, za nedostupné bydlení, za státní dluh, za covid, za přeplněné věznice, za hloupé děti ve škole, za nedostatek zdavotního personálu, za inflaci i drahý plyn, může Vladimír Vladimírovič Putin. ivan
Tobě ta škola taky moc nedala Váňo Váňo Ivane.
souhlasím, konečně někdo kdo se nebojí a zná hloubku a příčinu