Viceguvernér ČNB Hampl: Pokud není EU dobrá pro Brity, tak pro koho?

Napsal/a Mojmír Hampl 19. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Před projektem evropské integrace a před Evropskou unií leží dosud nejzásadnější zatěžkávací zkouška – britské referendum o vystoupení či setrvání v EU.

Ještě v polovině loňského roku to mohlo znít – ve světle uprchlické krize, trvajících řeckých turbulencí – jako přílišné přehánění.

Nenahraditelná síla Británie

Jako by býval nestačil fakt, že i euro i schengenský prostor se jeví jako projekty, které (ke škodě všech uvnitř i mimo jejich prostor) přijatelně fungují jen v dobrých časech. V těch špatných však dokazují, že jsou nedostatečně robustní.

To stále platí. Zcela zásadní pro Evropu a Evropskou unii je však blížící se britské referendum o budoucím členství či nečlenství Spojeného království v Evropské unii.

Nemluvím ani tak o tom, jaké vnitropolitické důsledky bude mít případné ANO či NE na samotnou ostrovní zemi, její vnitřní celistvost a současnou vládu, jakkoli i ty mohou být potenciálně velké.

Jde však mnohem více o důsledky pro kontinentální část Evropy, které nelze přehlížet.

I na základě vlastních zkušenosti z řady debat na evropské úrovni si dobře uvědomuji, jak je britský hlas a britská pozice často zásadní pro rozumné vyvažování pozic ostatních zemí.

Ne vždy je s Británií nutné souhlasit, ale vždy je třeba ji brát vážně. Instinktivně cítím, že ve srovnatelné pozici a síle je Británie nenahraditelná. Z dlouhodobého hlediska dává členství Británie v Evropské unii celému projektu větší smysl a vyváženost.

Proto mě irituje, když debata o britském referendu v kontinentální Evropě sklouzává tak často od realismu k povýšenému mentorování a poučování, či až k výhružným výzvám, aby se Británie „správně rozhodla“, nebo pocítí důsledky. Což je uvažování velmi kontinentální a velmi nebritské.

Ostrov svobody a rozumu

Rozhodnutí britské veřejnosti, ať chceme nebo ne, bude totiž i rozhodnutím o nás všech ostatních, o celé integraci a o celé EU. Britové mají na své straně jednoho důležitého spojence; a tím je historie.

Minimálně po dvě stě let se tato nejstarší, nejodolnější a nejstabilnější demokracie v Evropě přes všechny peripetie a slepé uličky rozhoduje v klíčových dějinných okamžicích v zásadě správně. A stojí na správně straně.

V případě Napoleona, Viléma II., Hitlera či Stalina to byla právě Británie, kdo systematicky – a někdy zcela osamoceně – stála na straně svobody, rozumu a uměřenosti proti despotismu, falešným mesiášům a agresivním megalomanům schopným Evropu spolehlivě zničit.

Dějiny ukázaly, že tento britský korektiv slouží Evropě často jako poslední útočiště, poslední záchrana.

Mohu provokativně dodat, že během poslední velké recese to byli opět Anglosasové, kdo se dokázali rychle a správně rozhodnout a aplikovat správnou politiku – masivní monetární uvolňování . O kontinentální Evropě nic takové říct nemůžeme.

Takže nechme stranou pocity povýšenosti a vzteku na Brity a proberme se. Protože pokud Britové řeknou, že Evropská unie pro ně není dost dobrá, pak je tu otázka – je vůbec dobrá pro kohokoli jiného?


Je to už půl roku, kdy viceguvernér ČNB Mojmír Hampl napsal v angličtině komentář pro OMFIF – Oficiální fórum měnových a finančních institucí – o rizicích plynoucích z možnosti, že Británie opustí Evropskou unii. Dnes, necelý týden do britského referenda, by na svém textu podle svých slov příliš nezměnil a serveru HlídacíPes.org jej nabídl k publikaci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)