„Velký voči“ dua Ištvan-Šlachta. Rytířové smutné postavy z kauzy Nagyová po deseti letech
KOMENTÁŘ. Rytíř smutné postavy Robert Šlachta, bývalý policista nyní statující v roli neúspěšného politika, dostal opět svých pět minut slávy. ČTK cituje jeho vzpomínky na deset let staré události, které 13. června 2013 vedly k zásahu policie na Úřadu vlády a k pádu kabinetu Petra Nečase. Kdyby chtěl dnes někdo znovu psát parodii na rytířský román, těžko by našel vhodnější hlavní postavu než právě Šlachtu. Což neznamená, že v příběhu planých nadějí tzv. protikorupční revoluce nebylo tragikomických figur víc.
Nebýt toho, že lidé milují výročí, kalendária a různé připomínky všeho možného, jako by naše realita nenabízela dostatek aktuálních příběhů i tak, nebyl by dnes žádný důvod se k onomu červnovému čtvrtku roku 2013 vracet. Všechno bylo tisíckrát omleto tam i zpátky a dá se shrnout pod hezký český termín „velký voči“. Lidé ale kalendária milují, a musí je tedy milovat i média.
Pro ČTK se Robert Šlachta usadil do své pózy nejoblíbenější, kterou je hystrionská dramatizace. „Bylo hrozně náročné to zorganizovat narychlo. Pamatuji si, že na instruktáži, když jsme našim lidem řekli, o co jde, tak jim spadly brady,“ říká nyní bývalý policista.
Škoda, že tehdy podlehli pojmu-dojmu, že musí zasáhnout rychle, protože se jeden z podezřelých chystá odjet na dovolenou. Třeba by se policistům z organizovaného zločinu podařilo akci připravit líp. Svá podezření líp vyfutrovat, aby pak uspěli u soudu.
Nebo třeba taky ne.
Asi je zbytečné připomínat, co z případu zbylo; vhodně to připomínají dnešní novinové titulky:
„Zásah na úřadu vlády podle politologů výrazně změnil českou politiku.“ To bezpochyby a k tomuto tématu se ještě vrátíme. „Kauzy vzniklé po razii na úřadu vlády vedly k několika podmíněným trestům.“ Tento aspekt milujeme a není titulek, který by tragikomedii lépe podtrhl.
A vůbec nejlíp se ke kauze postavila MF DNES ze svěřenského fondu Andreje Babiše, který se mediálním magnátem stal shodou historických náhod tehdy jen o pár dní později: „KVÍZ: Před deseti lety padla Nečasova vláda. Vzpomenete si na detaily kauzy?“
Ano, kvíz. Kauza, v níž se Šlachta s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem hřáli ve světlech reflektorů s báchorkami o zadržených stovkách milionech korun a desítkách kilogramů zlata, se právem posunula k magazínové historce z hospodského kvízu.
Vlastně je to dobře.
Příležitost pro Zemana
Z dnešního pohledu je možná ještě tak zajímavé řešit otázku, zda byl zásah na Úřadu vlády skutečně pučem, jak před třemi lety v rozhovoru pro Českou justici tvrdil expremiér Petr Nečas. Policisté a státní zástupci se podle něj snažili svrhnout legitimní a legální vládu politicky motivovaným trestním stíháním.
Neexistuje pro to žádný důkaz. A už vůbec neexistují důkazy pro občasná tvrzení, že by duo Šlachta-Ištvan jednalo v nějaké shodě s nejvýraznějším beneficientem nastalé politické krize, kterým byl bezpochyby Andrej Babiš.
Podzimní předčasné volby pro něho byly startem raketové politické kariéry, volby sice ještě vyhrála ČSSD, ale Babiš už s ní zasedl ve vládě a během následujících osmi let ji prakticky zlikvidoval.
Dá se s jistotou říct, že předčasné volby Babišův úspěch urychlily, dočkal by se ale tak či tak. Možná musel s přípravami na volby trochu spěchat, ale dočkal by se i v těch řádných v roce 2014. A kauza Nečas ho nezrodila, to bychom se museli obrátit ještě o kus dál do minulosti, k opoziční smlouvě a k prostředí, které tady společná vláda-nevláda Zemanovy ČSSD a Klausovy ODS nastolila. Stejně jako z tohoto prostředí vzešli nejrůznější populisté a antisystémové strany, jako byl Okamurův Úsvit a později SPD nebo jeho předchůdci z Věcí veřejných.
Poté, co zásah policie vedl k pádu vlády Petra Nečase a jeho odchodu z čela ODS, se iniciativy chopil prezident Miloš Zeman. Tím se dostáváme snad k nejvýznamnějšímu dopadu Šlachtovy razie, shrnuté pod oním titulkem o dopadu na českou politiku. Zeman přes nesouhlas parlamentních stran jmenoval dočasnou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka – navíc složenou ze svých stoupenců.
Přeloženo do srozumitelné řeči: prezident odstavil suveréna jmenování exekutivy ve státě, kterým je parlamentní většina, a zcizil si pro sebe moc, která mu nepatřila. Sněmovní většina (tehdy zahrnující i opozici) s tím svedla toto: vůbec nic. A v dalších letech se pak situace jen zhoršovala.
Připomeňme si, že 25. června 2013 oznámila ODS prezidentovi, že má 101 podpisů pro podporu případné nové vlády stávající koalice. Zeman ovšem týž den jmenoval premiérem nestraníka Jiřího Rusnoka, bývalého ministra financí své vlády. A učinil tak přesto, že s tím nesouhlasily strany bývalé vládní koalice ani opozice, a zároveň proto, že věděl, že si to může dovolit. Rusnokův kabinet prezident jmenoval 10. července a vláda pak bez důvěry v klidu vládla skandálního téměř půl roku.
Pokud bychom už chtěli použít slovo puč, hodilo by se daleko líp právě na tento případ.
Až bude další výročí
O událostech června roku 2013 se už moc nového nedozvíme. Podmínky byly rozdány, étos protikorupční revoluce se chvála bohu vyčerpal a vyprchal. Nejaktivnější orlové práva mají spoustu práce s kauzami, které rozjeli před dávnými lety a nic moc nového nerozjíždějí.
A když už, stíhají pomýlené dezinformátory. Ivo Rittig žije spokojeně v zahraničí. Ivo Ištvan jako vrchní žalobce skončil a bádá v trestním právu jako řadový státní zástupce na NSZ v Brně.
A Robert Šlachta pořád čeká na svých dalších pět minut slávy. Dá-li pámbu, zase je dostane za deset let, až bude nějaké to výročí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Puč. Tak jednoduché to bylo 🙁 Zapšklí lidé s „blbou náladou“, lidé neinformovaní, lidé naštvaní na celý svět, na Šoroše, na Kalouska a všechny pražáky, co můžou za jejich po***né životy volali po krvi a chtěli důkaz, že je na nich pácháno příkoří, že je celá republika rozkradená a konečně praská zločinné spiknutí „Slánského“ bandy…atd.atp.
Samozřejmě to je úplná pitomost…Výsledkem celého tyjátru jsou nezdaněné kabelky jedné nány a nástup Bureše k moci, což znamenalo jediné – rozklad demokratických principů (agrofertizace státu), orientace na ty nejspodnější a nesmrdutější pudy českého voličstva, velká role hradního kremelského gubernátora, nevyužití konjunktury a prožraná budoucnost, rozvrat veřejné správy včetně toho nejdůležitějšího – státního rozpočtu. To je výsledek tzv. velké protikorupční revoluce, které posloužili tito neužiteční idioti :(((
Autor i pan Loucký vnímají úsilí policistů před deseti lety, jako zcela zbytečný „tyjátr jedné nány.“ Zjevně si neuvědomují, jak děsivý vývoj měla všechna předcházející politická neřádstva v režii ODS, – ani to, že Šlachtův útvar policie jen konal svou povinnost! Prošetřoval korupci, podvody rozkrádání, kryté z kabinetu předsedy vlády! A jistě nejsem sám, kdo si rozhodnosti Šlechtových policistů váží. Pro případ, že své vidění minulosti autor nepřehodnotí, – dovolím si dotaz: Ani dnes mu nevadí, že žádný z poslanců ODS (ze 6 současných modrých ministrů vlády ČR, s vedoucí úlohou, paradoxně včetně ministra spravedlnosti) před 4 roky, v roce 2019 nezvedl ruku pro zákon, k prošetření privatizačních zločinů v letech 1992-2005. Proč asi 6. 6. 2019 současní ministři vlády z postu poslanců spolu s poslanci TOP 09 bránili potrestání viníků privatizačních neřádstev?
Zdalipak si tak děsivého vývoje všimnou novináři a přiznají, že dnes v klidu – po odstranění Šlachtových policistů – politici, naši mandatáři v lumpárnách pokračují?
Tím se dostáváme jaksi k tomu, pane Loucký, že k rozkradení republiky jaksi došlo, a že to je pocit člověka, kterému divoká privatizace vadila, jako každému člověku, který má rád spravedlnost. Ale ve Vašem pojetí se jedná o dezoláta, nespokojeného s vlastním životem. Jenom by zajímalo, co se Vám na té ODS líbí, že jste ochoten nevidět zločiny, které napáchala za posledních třicet let, a ještě ji obhajovat. Zvlášť když nemůžete v noci spát kvůli Babišovi. Že by dvojí metr?
kde jsme za tech 10 roku mohli byt, nebyt naslednych 8 let vlady populistu, kteri rozfrcali vse co mohli (140mld z rezervniho fondu, 21mld z FNM), privedli nas na spici v poctu mrtvejch na pocet obyvatel na chinskou chripku, a rozvratili verejny finance a duchodovy system.
a na pocatku toho marasmu byl jeden bejvalej traktorista, kterymu sekundoval zeman, jehoz portrety na stenach skolnich trid pres noc zmizely, aby se jim deti nemusely denodenne pohorsovat
Když ono je to jinak než v závěru uvedeno. U událostech onoho roku 2013 jsme se toho dozvěděli od té doby spoustu, a kdo chtěl mohl si udělat docela jiný obrázek Takže tak zběžně
1) Jak publikováno sotva před pár dny
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-necas-pravomocne-odsouzen-40431238
Čili, Nečas skutečně kryl svou (tehdejší bokovku Nagyovou v její kauze zneužití vojenského zpravodajství…
rovně Nagyová byla našimi soudy za to odsouzena
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-ustavni-soud-zamitl-stiznosti-v-kauze-zneuziti-vojenskeho-zpravodajstvi-220256
Oba pochopitelně podmínečně, čili jsou (ač to zní) trapně na tom kriminálně ještě hůř než ten lotras Babiš, který ještě ani na tu podmínku, kterou navrhuje prokurátor, odsouzen nebyl.
2) Nicméně, jedna věc je trestní právo, věc druhá „prostá“ slušnost demokratického politika. A v tomto lze poděkovat panu Nečasovi, za to že vzal tu zodpovědnost osobně na sebe a podal demisi.
3) Teď se tedy dostáváme k onomu zločinu páně Zemana, který „najednou“ jmenoval úřední vládu pana Rusnoka, což se vydává za zločin „..odstavení suveréna jmenování exekutivy ve státě, kterým je parlamentní většina, a zcizil si pro sebe moc, která mu nepatřila. !..
Jenomže, ona mu ta pravomoc slovy Ústavy patří, jak říká Ústava čl.62 P rezident a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu
Skutečně, Ústava říká že prezident nikoliv parlament. Ale popsat jak to funguje v „politickém reálu“ by bylo na mnohem delší samostatný článek.
4) Nicméně a co je podstatné, jak každý ví, už v říjnu se konaly mimořádné parlamentní volby kde si dosavadní pravice mohla svou důvěru občanů obhájit. A poněkud se jí to nepovedlo.
5) A pokud se týká nástupu pana Babiše, zapomíná se na tehdy velmi medializovanou schůzku u pana prezidenta těsně po volbách. Skutečně stačilo málo – a tu vládu tehdy skládala ČSSD s komunisty..
Oproti tomu, převzít do vlády pana Babiše s jeho ANO, byla tehdy mnohem lepší demokratická varianta.. Nakonec, a proč to nepřipomenout, tedy s nimi v té koalici seděli i zástupci KDU ČSL a i ti pro páně Babiše hlasovali rukama, nohama..:))))
Ano, je asi lepší z dnešního pohledu, kdyby se o miliony obohacovala kantýnská, než o miliardy oligarcha. Ale to nezbavuje ODS odpovědnost, že o té situaci tenkrát věděla a nic s tím nedělala. A ani nijak neprotestovali proti oposmlouvě, která nebyla ničím jiným, než spoluprací ve prospěch těch dvou stran a ničení naší země. Je to velmi smutný příběh našich dějin.
„Velmi smutný příběh našich dějin“ je okupace nebo komunistická diktatura nebo bitva na Moravském poli ale nikoli tahle blbost. Tohle je nepodstatná lapálije, přičemž podobných respektive mnohem horších lapálií za minulých 30 let byly tisíce.
Opoziční smlouva je naprosto legitimní součástí demokracie. je to prostě dohoda strany nebo bloku, schopného sestavit menšinovou vládu, s částí opozice o tom, které aktivity budou vládě tolerovány. Takových smluv zažily staré státy EU (a mnohé další) spoustu.
Určitou výhodou OS bylo to, že to bylo jediné období v naší moderní historii, kdy nebyli lidovci součástí vlády.
Stále hladové šelmě bylo nabídnuto masíčko.
Urvala se ze řetězu a nastalo tzv.boží dopuštění.
Souhra okolností?
Osud?
Těžko říct.
Nicméně, neseděla-li by na Hradčanech stále po moci hladová šelma, kdoví.
Šlachta a Ištvan se odvážili jít proti kriminalitě kolem premiéra Nečase. Nečasova milenka ve funkci ředitelky kabinetu premiéra páchala trestnou činnost a řídila svého milence jako premiéra svými úkoly a pocity. Ohrožovalo to bezpečnost státu. Přijala dary v hodnotě 10 milionů Kč a je podezření, že to souviselo s uplácením a klientelismem.
No jasně, Policie tohle skutečně vůbec řešit nemusela
Tohle totiž měla řešit BIska, která takové věci má ze zákona na starosti. Čili, ta měla o té činnosti paní i ředitelky už tak půl roku předtím vědět a přednést na vládě, aby to slyšeli všichni její členové a nemohli se vymlouvat že o tom neví. A pak premiér Nečas mohl tu svou demisi podat hned.. Pokud by se to stalo takto, tak potom by skutečně nebyl problém, aby si vládní koalice včas určila „náhradního premiéra “ za něj.
Jenomže, Biska to neudělala /i když to monitorovat musela/ , tudíž mi jen slušnost zakazuje slovně popsat její tehdejší vztah k vládním partajím…
Takže to nakonec udělali Šlachta s Ištvanem. Nějaká trestná činnost v tom byla, a na to že naše slavná policie může v případě nezbytné události zatknout i poslance, jsme si mohli zvyknout už dříve…
Podle mého názoru šlo o nejhorší období po sametové revoluci a výsledek v žádném případě neodpovídal logice předešlého vývoje. Zásah policie mohl být chápán jako špatný vtip. Tak to bral i premiér a vládnoucí ODS, ale bohužel to tak nebrala velká část národa. Zeman se „osvědčil“ jako garant Ištvána. Stejně tak později připravil puč i na premiéra Sobotku, když do Lán pozval Haška a jeho kumpány. Pak teprve aspoň někteří jeho voliči poznávali, co je zač. Zvláštní je, že se ani policie, ani státní zastupitelství, natož Zeman za své přehmaty nikdy neomluvili. Navíc nikomu z nich nebyl ani zkřiven vlásek na hlavě.
Rád bych věřil tomu, že rčení „NA KAŽDOU SVINI SE VAŘÍ VODA“ platí i dnes. Mám ale obavu, že některých sviní se to nikdy týkat nebude.
Všichni postradatelní detektivové NCOZ (dřívější varianta ÚOOZ) byli tenkrát náhle nasazeni na tuto superkauzu. Ještě si pamatuju, jak jsme na školení sledovali nešťastné reakce těch, kteří se nemohli obrovské zatýkačky a potenciálního odměňování za hvězdné výkony zúčastnit. Za 14 dní už ale bylo všem jasné, že hranice mezi padouchem a hrdinou na obou stranách barikády nebude tak docela jasná. A ti samí původně nešťastní se začali zase usmívat 😬 Že šlo od začátku o politickou objednávku, a že se Šlachta s Burešem posléze nečekaně skamarádili, pochopil od té doby asi úplně každý. Ne že by ostatní naši reprezentanti neměli máslo na hlavách….😉
Faktem je, že v demokratických státech by se střetla policie s ochrankou vlády a byli by mrtví.
Faktem také je, že to, co se nakonec prokázalo, byly v podstatě prkotiny, spíš zanedbání řádné „štábní kultury“ zacházení s majetkem než zločiny jako takové.
To nic nemění na tom, že Nečas byl mizerný premiér i politik, jako vše, co přišlo po Klausovi. Současný stav je ještě horší a žádný policejní puč na obzoru.
Mimochodem, a že je nutný si to přiznat, tak se podívejme kam mezitím dospěla trestní kauza zmíněného Babiše, který byl rovněž po dlouhou tu dobu policejně vyšetřován, a mediálně kriminalizován a dehonestován, kvůli jeho kauze s Čapím hnízdem.
Nebudu hodnotit jeho trestní vinu, ta bude dána výrokem soudu – rozuměno až toho pravomocného (úplně stejně jako v případě Nagyové a Nečase).
Ovšem, z hlediska časové osy. Případ se stal v roce 2008,
Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš i stíhán od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu. Šaroch se proti verdiktu odvolal v polovině dubna.
Čistě objektivně a nestranně, jaký se dá očekávat stal tohoto případu taky po deseti letech od jeho zahájení? Bude to taky
„Velký voči“ nebo se to ještě pár let bude tahat po soudech nahoru a dolů???
Bohužel, toto není moje tvrzení, že Babiš je nevinný, ale o tom že naše justice něj vůbec vyšetřovat a soudit politiky neumí..
V nižších patrech politiky mají ovšem policie a justice naprosto devastující vliv. V současné době se většina politiků na této úrovni, od obcí po kraje, bojí dělat jakékoli rozhodnutí s ekonomickým dopadem (typicky někoho nebo něco vybrat ve výběrovém řízení), protože nechce být nesmyslně vláčena po soudech.