Velký bratr v praxi: Čína testuje na Ujgurech, jestli se dá společnost absolutně kontrolovat
„Digitální leninisté“ v Číně zkoušejí nový druh absolutního dohledu nad společností. Má vyřešit dosavadní klíčový problém totalitních režimů – neschopnost v praxi skutečně řídit a sledovat veškerý život občanů. Změnit to mají nejmodernější technologie ve službách komunistické strany a vlády. Laboratoří těchto represí je provincie Sin-ťiang.
Nejzápadnější čínská provincie Sin-ťiang je oficiálně označována jako ujgurská autonomní oblast. Z četných studií zabývajících se touto tematikou je nicméně zřejmé, že Ujguři, původní a kdysi dominantní etnikum tohoto regionu, mnoho autonomie nepožívají. Dlouhodobě jsou ekonomicky i společensky marginalizováni pro svou odlišnou víru a zvyky.
Číňané (z majoritního etnika Chan) oblast kolonizují kvůli nerostnému bohatství a nyní také kvůli strategické poloze na novodobé “Hedvábné stezce”. Odpor místního obyvatelstva vůči diskriminaci v kombinaci s vysokou mírou nezaměstnanosti mezi mladými a agitací radikálních islamistů vedl k nárůstu násilí včetně teroristických útoků po celé Číně.
Související články
Až vypnou firewall, padne komunismus, říká muž, který prolamuje cenzuru internetu v Číně
Do Sin-ťiangu, který je oficiálně označován za bojovou linii „lidové války proti teroru“ vyhlášené v roce 2014, byl povolán ze sousedního Tibetu osvědčený stranický tajemník Čchen Čchüan-kuo. Správy regionu se ujal v létě roku 2015 a od té doby rychle roste bezpečnostní rozpočet Sin-ťiangu. Již v roce 2016 činil v přepočtu přes 110 mld. korun, ale v prvním pololetí letošního roku vydala vláda na bezpečnostní systémy a složky o 50 % více než za stejné období loni.
Bezprostředním dopadem bylo najmutí až sta tisíc nových policistů a celoplošné pokrytí bezpečnostními složkami. Policisty teď můžete najít téměř na každých sto metrech, a “rizikové” profese (například kováři, kteří by mohli vyrábět nože) jsou místy pod permanentním dohledem.
Čistá síť vyčistí internet – od Ujgurů
Čím však situace v Sin-ťiangu skutečně vybočuje i v čínském kontextu, je masivní zapojení bezpečnostních technologií. Skoro na každém rohu i v těch nejchudších oblastech můžete najít kamery, telefony jsou rutinně odposlouchávány, a nově si musí Ujguři instalovat do svých chytrých telefonů šmírovací aplikaci s názvem Ťing-wang, tedy Čistá síť.
Pokud aplikaci nemáte a na policejním check-pointu (a že jich je po Sin-ťiangu dost) to zjistí, hrozí vám převýchovný tábor. V těch již zmizely tisíce Ujgurů a osob z dalších místních etnik vyznávajících islám. Pod záminkou boje proti terorismu proměnila komunistická strana Sin-ťiang v jednu velkou laboratoř, kde může testovat nové metody kontroly obyvatelstva.
O tom svědčí i množství čínských společností zabývajících se bezpečnostními systémy, které mají v Sin-ťiangu pobočky, především se zaměřením na výzkum a vývoj. Jedna z nich, Leon Technology Co., Ltd. zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku nárůst obratu o 260 %. Bezpečnostní technologie a sledovací zařízení jsou totiž také velký byznys, a kdo je lepším zákazníkem než paranoidní autoritářská vláda?
Mezi masivně zapojovanými výdobytky moderní techniky můžeme najít bezpečnostní kamery s umělou inteligencí, skenery zornic, zařízení na identifikaci pomocí hlasu nebo počítačový spyware. Policie vybavená těmito zařízeními provádí náhodné kontroly a zatýká za nevhodné myšlení či zakázané aplikace.
Čínské společnosti zde také zkouší využití velkých dat pro kontrolu populace. Na metody a technologie, které se v Sin-ťiangu osvědčí, se pak mohou v další fázi těšit obyvatelé zbytku Číny. Po novodobé „Hedvábné stezce” se již šíří do Pákistánu.
Čtete Maa? Bod pro vás!
Za velká data jsou označovány obrovské soubory počítačových dat, které nelze za pomoci běžně dostupného softwaru zpracovat v rozumném čase. Velkými daty a jejich analýzou se zabývají především nadnárodní firmy jako například IBM. Za pomoci velkých dat lze efektivně zlepšovat fungování vlády, zdravotnictví, školství nebo ekonomiky. Jsou také klíčovým komponentem pro vývoj internetu věcí a umělé inteligence.
Toho si je vědomo i čínské komunistické vedení. Podporuje proto domácí technologické firmy jako je Alibaba nebo Tencent, aby na analýze a sběru velkých dat pracovaly. Do čínských start-upů zabývajících se jednotlivými oblastmi využití velkých dat, jako je například zdravotnictví, přetahuje ČLR systematicky experty z USA.
Související články
„Rychle mu vyndejte játra a ledviny!“ Zpověď lékaře, který musel čínským vězňům odebírat orgány
V Číně neexistuje ochrana soukromých údajů, a velká data jsou skutečně velká – vláda a komerční společnosti shromažďují data od miliardy uživatelů nejrůznějších digitálních služeb. Výsledné analýzy jsou dostupné pro stranický a státní aparát, který na jejich základě upravuje řízení ekonomiky a současně sleduje chování celé populace.
Tomuto trendu říká německý filosof Sebastian Heilmann digitální leninismus. Podle něj Si Ťin-pching pomocí nových technologií zavádí systém sledování veškerých aktivit firem i jednotlivců. Těm jsou pak vytvářeny velmi detailní a neustále revidované profily, aby tak čínské úřady věděly o svých občanech všechno, nebo rozhodně víc, než o sobě (či o své vládě) vědí občané samotní.
Celý systém by měl vyvrcholit zavedením „společenského kreditu“, který už je nyní ve zkušebním provozu v některých částech ČLR. Každý občan by měl přiřazeno číslo, které odpovídá jeho důvěryhodnosti a loajalitě vůči režimu. Veškerá aktivita jednotlivce se eviduje a analyzuje.
Koupíte si počítačovou hru? Jste líný – dostanete minusové body. Koupíte si sbírku Maovy poezie? Správně – získáváte bonusové body! Život se mění v trochu nebezpečnou “hru”, v níž odevzdáváte straně cenná data o svém soukromí.
Nová éra digitální dystopie
Si Ťin-pching získal na posledním sjezdu Komunistické strany Číny postavení novodobého císaře. Jeho “myšlení o socialismu s čínskými rysy v nové éře” bylo zapsáno do stanov strany jako její oficiální dogma. Je proto důležité vědět, co si tento dnes patrně nejmocnější muž světa myslí.
Z průběhu 19. sjezdu je zřejmé, že Si Ťin-pching pokládá Teng Siao-pchingovy reformy a větší otevřenost, kterou přinesly, za dočasné řešení nepříznivé hospodářské situace po Maových ekonomických a politických experimentech.
Za 35 let reforem Čína dostatečně zbohatla, a může se tedy vrátit k původnímu programu čínských komunistů – tuhé centrální kontrole. Ta se v minulosti příliš neosvědčila, ale generální tajemník Si a digitální leninisté kolem něj věří, že v současné, o poznání lepší ekonomické situaci, a s využitím pokročilých informačních technologií, strana zvládne kontrolovat jak obyvatelstvo, tak ekonomiku.
Nové digitální nástroje podle nich umožní centrální kontrolu na kvalitativně novém stupni. Z pozic liberální demokracie, nebo jen úcty k lidské svobodě, zní Si Ťin-pchingova “nová éra” jako děsivý přízrak digitální dystopie.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Digitální leninismus? To je hezký název pro něco co už se na Západě používá dávno pod názvem placení kartou:))))))
jasne, pretoze ked kartou platit nebudete, pojdete na prevychovu do tabora. oh wait, ono to tak nie je. tak nic, nabuduce mozete skusit iny blabol.
I to chystá Váš krajan Andrej. Zatím je v realizaci jen „naši na nich klekají“.
Ano souhlasim….Ti tu uz maji prehled o tech kdo tu vyslovi svuj nazor.Tak proc ryjete do Ciny kdyz to je uz davno v Cesku?!
Máte pravdu, že v určitém ohledu je to podobné. Ovšem s ohledem na zákony o ochraně soukromí, nemohou s těmito daty korporace nakládat jak se jim zlíbí. A už vůbec k těmto datům nemají přístup represivní složky státního aparátu. Leninismus je to pak primárně proto, že je to centrálně plánováno politickou státo-stranou.
V principu podobné, leč problematická je míra zvůle, jakou je s těmi daty možno zacházet.
Už jsem to jednou popsal, ale zopakuji Vám to : „už před cca 10 léty jsem při náhodné silniční kontrole zjistil, že v policejní databázi o mém vozidle je i to, kde a kdy jsem ho koupil nové a že jsem platil hotově (tehdy se to ještě smělo), samozřejmě policista v policejním autě odcitoval tomu druhému i všechny mé údajně chráněné osobní údaje.“
Ale to není všechno, existuje, nebo se vytváří několik dalších databází či registrů, které údajně mají usnadnit občanům život , na př. při získávání stavebního povolen (to totiž každý ze všech 10,5 milionů občanů vyřizuje nejmíň 3x do roka!), zdravotní péči (kolik zaplatí komerční pojišťovny činné v životním pojištění za přístup do elektronické zdravotní dokumentace, nebo aspoň do registru elektronických receptů, potenciálních pojištěnců!), a tak dále a dále.
Vy jste asi uz nezazil komunismus, ze? Protoze jinak byste dokazal delat rozdil mezi tim, co se deje na Zapade a na Vychode.
Rekl bych, ze marketingove spolecnosti delaji to same. Na druhou stranu,muze zo slouzit jako zpetna vazba a cinske vedeni ziska prehled o tom, co si lide preji. A muze jim v leccemz vyhovet. Jen idiot si mysli, ze cilem totalitnich a autoritardkych rrzimu je, aby se lidem vedlo spatne.
Jistě, kupříkladu v Severní Koreji budují ráj na zemi.
Ironie je zbytečná. Nebo si opravdu myslíte pane Břešťan, že Kim se snaží co nejvíc popudit obecný lid (proti sobě)?
U nás, dobře si to pamatuju, se chodili předsedové ZO KSČ každý měsíc vyptávat, co si my nestraníci myslíme o tom či onom, na př. o zdražení banánů a jižního ovoce vůbec; psali totiž každý měsíc hlášení o náladách na pracovišti a možná i obyvatel vůbec.
To až dnes se na př. ceny zvyšují bez jakéhokoliv varování a o zjišťování názorů lidí (kromě cinknutých volebních průzkumů), je zbytěčné mluvit,
Protože ceny určuje trh. Nechci zbytečně snášet argumenty ad hominem, ale u vás je opravdu pozoruhodné, jak přemýšlíte. Třeba že jste si ještě za téměř 30 let nestačil všimnout, že ceny se již neurčují centrálně, ale tržně. Rozumíte teď, jaký nesmysl jste řekl?
Jen idiot si mysli, ze cilem totalitnich a autoritarskych rezimu je dobro lidu.
A ještě větší idiot si myslí, že cílem totalitních režimů je, zlo lidu!
Cílem totalitních režimů je, aby měli klid na práci, tedy mohli ovládat všechny převody moci. Občani jsou jim srdečně jedno, samozřejmě pokud se příliš nebouří. A to světe div se paltí i pro komunisticko-lidové „demokracie“. Tam prostě není motivace, občané stejně nemají de fakto tak co se namáhat.
Naši digitální leninisté zatím zavedli EET. Pokud nás nezachrání před Babišem OLAF, tak dopadneme jako Ujguři.
Co se týká sbírání dat o bočanech, o tom vím své. už před cca 10 léty jsem při náhodné silniční kontrole zjistil, že v policejní databázi o mém vozidle je i to, kde a kdy jsem ho koupil nové a že jsem platil hotově (tehdy se to ještě smělo), samozřejmě policista v policejním autě odcitoval tomu druhému i všechny mé údajně chráněné osobní údaje.
A tak se musím jen smát tomu Vašemu skoro hysterickému sdělení, že něco podobného se dnes děje v Číně. Kam se ta, na náš demokratický a právní stát hrabe, mají ještě mnoho dohánět, velmi mnoho.
Oprava : …občanech .., místo bočanech.
Milý/á Sinopsis, i o Vás se ví všechno a to tak, že úplně. Ne v Číně, ale v ČR, v legálních státních registrech. A pokud bude potřeba, bude to použito.
Krytizujete Cinu ale sami zde vyzadujete po kazdem registraci s emailem kde jsou vsechny soukrome a osobni udaje.To je nanejvys trapne!Stydte se s vasi novinarskou nezavislosti!!!!
Jen tak mimochodem, když už nestačí obecně platební karty, tak připomeňme projekt sKarta, zavedený u nás před pár lety. Tam to bylo zavedeno přímo a otevřeně v podmínkách , že stát bude moci kontrolovat a regulovat co si lidé s těmi kartami budou kupovat. Arciť samozřejmě (na začátku) se uvádělo, že z dobrodějných důvodů, aby si lidé ze socdávek nekupovali alkohol a cigarety. Jenže už tehdy se ty karty netýkaly jen nemakačenků, ale i řady dalších lidí, a za pár let měli přibýt i všichni důchodci…
A s podivem, nezaváděli ho zde levičáci, ale naopak vláda u nás ze všech nejpravicovější… Halt touha politiků vládnout řídit a kontrolovat veškerý život svých ovčanů nezná mezí a neomezuje se jen na rudou Čínu.
Fakt myslíte, že je výhodnější mít aparát úředníků co vydávají dávky, posílají je na poštu atd, než to vše řešit nebankovním převodem na kartu? U Vás ve firmě také používáte telegraf?