Velké finále podle připravených not. Jak v Ústeckém kraji vyhnali z galerií odborníky

Napsal/a Robert Malecký 12. srpna 2020
FacebookXPocketE-mail

Každá slušná pohádka má mít dobrý konec. Ta, kterou napsalo končící vedení Ústeckého kraje v pěti severočeských muzeích a galeriích, takový dobrý konec má. Aspoň pro dosavadního náměstka hejtmana a starostu Krupky Zdeňka Matouše, který se stane ředitelem teplického muzea. Je to taková hezká tečka za tři roky trvajícím příběhem odstranění ředitelů kulturních institucí, který HlídacíPes.org po celou dobu detailně sledoval. Zde je jeho shrnutí.

„Máme na to, abychom si to tady společně udělali hezčí. A máme lidi, kteří ten potenciál dokážou zúročit. Jdeme do toho. Srdcem!“

Citace z volebního materiálu uskupení Lepší sever nemůže být přiléhavější. Dva členové ČSSD na jeho kandidátce – konkrétně náměstci ústeckého hejtmana Martin Klika a Zdeněk Matouš – rozhodně mají na to, aby to společně udělali hezčí druhému jmenovanému. Šli do toho srdcem, a tak první jako člen výběrové komise dokázal druhému zajistit přiklepnutí místa ředitele Oblastního muzea v Teplicích. Měsíc a půl před volbami, do nichž Lepší sever rozhodně nejde v roli favorita.

Není to ovšem jediná podivnost, která příběh, plný mlžení, protekce i ponížení, provázela.

Předem známý výsledek

O tom, že se Matouš po volbách stane šéfem teplického muzea, se v zasvěcených kruzích kolem úřadu Ústeckého kraje mluví od konce minulého roku. Právě tehdy kraj nečekaně neprodloužil smlouvy trojici ředitelů krajských kulturních institucí, kteří je přitom získali v konkursech jen o dva roky dřív. Tehdy proběhla první velká vlna obměny ředitelů, během které se kraj zbavil například ředitele muzea v Chomutově Stanislava Děda. Toho upřímně nenáviděli vládnoucí komunisté v čele kraje, třeba za jeho práci se sudetoněmeckými krajanskými spolky nebo za otevřenou podporu Tibetu.

Druhým vyhnaným v rámci první vlny pak byl respektovaný ředitel galerie moderního umění v Mostě Petr Svoboda, který se konkursu na své místo protestně nezúčastnil a odešel kurátorovat do středních Čech. Kraj pak jím vybudovanou galerii sloučil s muzeem. Galerie – muzeum – všechno jedno, řekli si na kraji a začali místo moderního umění vystavovat čínskou terakotovou armádu.

Ale zpátky do současnosti.

Na konci roku 2019 rada kraje překvapivě neprodloužila dvouleté smlouvy ředitelům, kteří je získali v konkursech v roce 2017. Šlo o Jana Štíbra z galerie v Litoměřicích, Alicu Štefančíkovou v Lounech (tito dva „přežili“ první vlnu čistek) a Radka Spálu, který se stal ředitelem právě v teplickém muzeu. O Spálovi a jeho roli v celém příběhu ještě bude řeč.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Předpověď, že se náměstek hejtmana Matouš stane ředitelem muzea v Teplicích, aby si zajistil po nejistých volbách místo, je zpráva z prosince loňského roku. Zpráva o tom, že Matouš skutečně do křesla usedne, je pak z minulého týdne. Zprávy dělí půl roku a zasedání výběrové komise, která Matouše krajské radě doporučila.

Co se výběrových komisí týče, kraj neponechal nic náhodě. Jak už HlídacíPes.org upozornil dříve, sice do nich pozval zástupce odborné veřejnosti, ale podržel si rozhodovací většinu. Sedmičlenné komise tvořila vždy povinná trojice – krajská radní pro kulturu Jitka Sachetová (KSČM), vedoucí odboru kultury Adam Šrejber a jeho podřízená Lenka Holavová. K nim kraj doplnil vždy ještě jednoho zástupce z organizací řízených krajem, takže bylo předem jasné, že kandidát neschválený z ústecké „vany“, jak se sídlu kraje říká, nemůže projít. V Teplicích pak do komise jako pátý usedl i náměstek Martin Klika – lídr kandidátky Lepšího severu, na níž figuruje i zmíněný Zdeněk Matouš.

„V žádném případě se nemohou odborné instituce stávat odkladištěm vysloužilých krajských funkcionářů či jejich rodinných příslušníků; pevně ale věřím, že to v daném případě nehrozí,“ napsal už na jaře, když byly konkursy vyhlášeny, Vít Vlnas z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Přesně to se ovšem stalo.

Nechoď Vašku s pány na led

Ale zpátky k dosavadnímu řediteli teplického muzea Radku Spálovi. Jak bylo řečeno, ten se stal ředitelem v roce 2017, dostal dvouletou smlouvu, která nyní nebyla prodloužena. Nese to nelibě: „Musím říci, že mě to nepřekvapilo, protože tato věc byla dlouho připravovaná a jasně daná.“

Takto mluví nyní pro ústeckou redakci MF DNES. Před třemi lety byl ovšem Spála jedním z architektů první vlny čistek. Poslušně jako tehdejší šéf odboru kultury a památkové péče (Adam Šrejber byl na rodičovské dovolené) plnil zadání politiků z kraje. Konkursy připravil a pak sám na jedno z uvolněných míst usedl.

Právě Spály se týkají úvodní slova a podivných praktikách i o ponížení. Nyní musel ustoupit silnějšímu zájmu – podle svých slov nepředpokládá, že by v muzeu zůstal na řadové pozici.

Po volbách změna?

Vyvrcholení příběhu odvolaných ředitelů a jejich nahrazení novými lidmi přichází na poslední chvíli a v situaci, kdy je jisté, že se vedení kraje výrazně obmění. Určitě skončí hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), který kraji vládl dvě volební období – z rodinných důvodů už potřetí nekandiduje. Skončí – aspoň prozatím – i v politice jako takové – v červnových doplňovacích volbách do Senátu na Teplicku skončil na třetím místě a nepostoupil do druhého kola.

Je třeba říct, že Bubeníček i přes svou pověst „hodného komunisty“ proti čistkám v galeriích a muzeích nijak v uplynulých třech letech nezasáhl. Stejně jako jeho stranická kolegyně Jitka Sachetová, v jejímž resortu se všechno dělo. Ta působila dojmem loutky, kterou v akci proti chomutovskému řediteli Stanislavu Dědovi „vodil“ chomutovský krajský zastupitel a další z náměstků hejtmana Jaroslav Komínek. Akce „křeslo pro Matouše“ pak byla v rukou Martina Kliky. Ovšem přikryl ji i končící hejtman Bubeníček: „Přece když někdo skončí jako politik, tak to neznamená, že musí pracovat u technických služeb. Pan Matouš má vzdělání, dvě vysoké školy, přednáší na vysoké škole, publikuje. Myslím, že je to dostatečná kvalifikace k tomu, aby mohl vést regionální muzeum.“

Nejistá je i budoucnost Kliky a Matouše, coby kandidátů Lepšího severu. Před čtyřmi lety se do vedení kraje dostali za ČSSD, ta ale nyní společnou kandidátku s Lepším severem neschválila a postavila vlastní.

Existuje zatím aspoň teoretická šance, že příští vedení kraje, které vzejde z říjnových voleb, situaci zase změní. Slibuje to třeba mostecká senátorka Alena Dernerová, která o zastupitelstva kandiduje na společné kandidátce Starostů a menších regionálních uskupení. A také je třeba zmínit, že změny v galeriích a muzeích se děly bez přispění favorizovaného ANO. To sice už před čtyřmi lety vyhrálo v Ústeckém kraji volby, ale Bubeníček, Klika a spol. ho vládnout nenechali a postavili koalici komunistů, ČSSD a slepence Okamurovy SPD a Zemanovců.

I o této křivdě budou volby, které se uskuteční první říjnový víkend.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)