Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bývalý mukl František Weindl vystupuje i ve svých 95 letech aktivně proti zániku Konfederace politických vězňů.
Paměť národa, zdroj

Vedení Konfederace politických vězňů chce „spolek muklů“ rozpustit. Bez vědomí svých členů již rozdává majetek

Pamětníci dvou velkých totalit 20. století postupně umírají, odráží se to i na kdysi vlivné a početné Konfederaci politických vězňů. Z původních zhruba šedesáti tisíc členů jich nyní zbylo zhruba 1400. Tím také současné vedení Konfederace argumentuje, když prosazuje ukončení činnosti spolku sdružujícím někdejší muže a ženy určené k likvidaci. Podle odpůrců takového kroku jde však o něco úplně jiného – o zametání stop po neprůhledném hospodaření.

Spory uvnitř Konfederace politických vězňů se táhnou již několik let. Po smrti dlouholeté předsedkyně Naděždy Kavalírové se nepodařilo zvolit nového předsedu, v čele jsou jen místopředsedové, reálný chod KPV ale zajišťuje její tajemnice Blanka Matějíčková – dcera Naděždy Kavalírové.

Přestože se má o ukončení činnosti hlasovat až na konci října na sněmu KPV, současné vedení již činí některé nevratné kroky.

Vezměte si Věž smrti

A to přesto, že probíhají soudní spory o to, zda je stávající vedení vůbec řádně zvoleno. Podle kritiků zevnitř KPV, kteří se obrátili na soud, byl poslední sněm v roce 2015 neusnášeníschopný, navzdory tomu zvolil místopředsedy, kteří nyní pracují na ukončení činnosti „spolku muklů“.

„Zcela logicky lze vyvodit, že není-li ukončeno soudní jednání, nemají tito autokraté právo ani navrhovat ukončení činnosti KPV ČR,“ namítá František Wiendl, který za převádění lidí přes hranice dostal v roce 1950 původně 16 let vězení, šest let strávil v jáchymovských uranových dolech, další čtyři roky na Pankráci. Ve svých 95 letech je stále velmi vitální a účastní se soudních jednání.

 

 

„V programu Shromáždění delegátů KPV ze dne 30. 7. 2018, který nám rozeslalo předsednictvo, není vůbec připuštěna možnost pokračování KPV ČR. Naopak, dle programu by se měl rovnou volit likvidátor spolku,“ říká další bývalý mukl Pavel Horák z teplické pobočky KPV.

Jak zjistil HlídacíPes.org z registru smluv, vedení Konfederace politických vězňů se – aniž čekalo na výrok soudu i na svolaný sněm – již zbavilo svých dvou nemovitostí.

Jde o pietní místo Rudá věž smrti v obci Ostrov na Jáchymovsku, kde političtí vězni často holýma rukama v likvidačních podmínkách zpracovávali uranovou rudu. Objekt již KPV převedla darovací smlouvou na Národní památkový ústav.

Smlouva byla podle registru smluv uzavřena 29. 3. 2018 s příslibem, že „obdarovaný se zavazuje budovat Mezinárodní muzeum otrockých prací komunistických režimů a umožnit dárci či jeho případným právním nástupcům pořádat pietní a další akce související s předmětem činnosti dárce“.

Podepsáni jsou za KPV dva poslední žijící místopředsedové František Šedivý a Leo Žídek.

V té době přitom platilo předběžné opatření Městského soudu z ledna 2018 o zákazu s nakládání s majetkem. „Vrchní soud předběžné opatření zrušil až v květnu, podpis této smlouvy tedy spadá do doby, kdy bylo předběžné opatření v platnosti,” upozorňuje právní zástupce odpůrců současného vedení KPV Vilém Fránek.

Chatky pro finanční úřad

Stejné podpisy místopředsedů KPV nese i druhá darovací smlouva. Ta převádí soubor rekreačních chatek ve Smilovicích u Slapské přehrady bezúplatně na Generální finanční ředitelství.

Smlouva byla uzavřena 17.7.2018 a „obdarovaný se zavazuje, že přenechá dárci a jeho členům a jejich rodinným příslušníkům za poplatek k užívání chaty číslo 4 a 5 v období od 15.06. do 30.09. každého roku“.

Než se vše převedlo v katastru, mohlo již Generální finanční ředitelství rekreační objekt začít používat od 1.9. 2018 na základě smlouvy o výpůjčce.

Rekreační středisko bylo přitom podle svědectví dnes již odvolaného dlouholetého správce Víta Brycha bývalými politickými vězni hojně využíváno.

„V minulosti byly v sezoně všechny chaty ve všech termínech vždy plně obsazeny. Později za řízení paní Matějíčkové se často stávalo, že členové měli zájem, ale ona jim nepotvrdila termín a chaty zůstávaly často neobsazené,“ napsal v dopise členům KPV.

Političtí vězni dostali původně areál z majetku KSČ a SSM v roce 1993 darem právě pro účely rekreace a zotavení bývalých muklů.

Na otázky HlídacíPes.org nikdo z ústředí KPV ani přes urgence nereagoval. Tajemnice KPV ale už dříve na novinářské dotazy týkající se majetku KPV a možnosti ukončení činnosti odpovídat nechtěla.

„Shromáždění delegátů to připravuje pro sněm. Více informací vám teď dávat nemůžeme,“ řekla na dotaz Aktuálně.cz.

Každý rok pět až sedm milionů

Celou věc dále zamotává i probíhající soudní spor. Soud v první instanci dal za pravdu těm, kdo volbu současného vedení označují za neplatnou. Vrchní soud rozhodnutí z formálních důvodů zrušil a vrátil zpět. Nový verdikt Městského soudu v Praze by měl padnout zítra, 16. října.

„Pokud nám dá soud za pravdu, tak všechny kroky které předsednictvo udělalo od roku 2015, jsou právně neplatné,” říká právník Vilém Fránek.

Podle kritiků, členů KPV, vládne konfederaci ve skutečnosti již zmíněná tajemnice Blanka Matějíčková (dcera dlouholeté předsedkyně Naděždy Kavalírové).

Neprůhledné je podle nich i to, jak KPV nakládá s penězi. K dispozici nejsou účetní uzávěrky ani detailní přehled příjmů a výdajů. V žádosti o dotaci od Ministerstva financí z loňského roku KPV přiznává dva placené zaměstnance (pravděpodobně jde právě o tajemnici Matějíčkovou a dále právního zástupce KPV).

Letos a vloni dostalo KPV finanční dotaci od Ministerstva financí ve výši 5,75 milionu Kč https://www.dotinfo.cz/Default.aspx, v předchozích letech byla pravidelná dotace ve výši 6,75 milionu.

V žádostech se opakuje, že jde o výdaje na „centrální péči o členy, provoz muzea III. odboje v Příbrami, ozdravné a rekondiční pobyty členů KPV ve středisku Smilovice, hromadné zájezdy a akce, příspěvky na pohřebné, mezinárodní setkání, příprava projektu Mezinárodního muzea otrockých prací, paměti, archivní činnost a dokumentaci“.

V řádech statisíců jsou pak příjmy za členské příspěvky, různé dary a příspěvky samospráv.

V roce 2016 KPV v dotazníku pro ministerstvo financí uvedla, že hospodařila s výdaji 7,5 milionu korun.

Jako obec legionářská

V dopise členům konfederace vedení vysvětluje své rozhodnutí ukončit činnost KPV tím, že členstvo vymírá a činnost spolku upadá.

„Stojíme na konci cesty, nejen té pozemské, ale i konfederační. Ze společenství, čítajícího desetitisíce muklů, je nás malá hrstka. Nás mukly nemohou nahradit ani vnukové nebo sympatizanti, to už by nebyla Konfederace politických vězňů,“ píše se v dopise, který vedení rozeslalo členské základně.

Té se takový postoj nelíbí. Bývalý politický vězeň František Wiendl nabízí srovnání s Československou obcí legionářskou, která stále existuje navzdory tomu, že z původních československých legionářů již není naživu nikdo.

Podobně nehodlá končit ani Sdružení bývalých politických vězňů, které se už v 90. letech od KPV odštěpilo.

„I kdyby byl jen jeden mukl, stojí za to spolek zachovat. I s pomocí rodinných příslušníků. Je nás ještě dost, kteří chceme v KPV pokračovat. Je to nadmíru důležité, protože pokud tu jsou komunisté, musí být i muklové jako memento a důkaz, jak byli týráni, zavíráni jen proto, že měli jiný názor,“ je přesvědčena Viera Mráková.

Podle ní by KPV měla přijímat nové členy z řad dětí, vnuků i pravnuků a přátel bývalých politických vězňů.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Tak to je srandovni – tajemnice se chova jako majitelka a rika, ze nic nebude rikat a vse se bude resit na snemu. Jenze v te dobe uz zadny majetek KPV mit nebude. A proc se rozhodla vse takhle velkoryse „darovat“? Nejspis bude chybny predpoklad, ze deti se budou chovat stejne zodpovedne jako jejich rodice.

  • Martin Vadas napsal:

   Jak které děti. Nezákonnosti, Bohu žel, spadají i do období bývalé předsedkyně, která si tam paní Matouškovou instalovala. Nehorázné jednání vedení KPV vůči účastníkovi třetího odboje a válečnému veteránovi Vladimírovi Hučínovi spadá i do období jejího předchůdce.

 2. bolek.vala napsal:

  Ti lidé nebyli zavíráni za názor , ale za konkrétní činnost , ten pán přece převáděl lidi přes hranice ! Dle ČT tito lidé z “ III.odboje “ zabili na 600 občanů ČSR !

  • Vojtěch Berger napsal:

   Miladu Horákovou taky podle Vás zavřeli (a popravili) za „konkrétní činnost“, nebo spíš za ten názor?

  • Viera Mrázková napsal:

   Bolek Vala,co napsal komentář předemnou,bude s největší pravděpodobností komunista.Jinak by nemohl napsat,,že lidé z 3.odboje zabili 600 lidí ČSR.Kde vzal to číslo? a kolik lidí ČSR zabili ,umučili,popravili komunisté,o tom pan Vala neslyšel,o tom nic neví zřejmě.Ať skusí vytrpět to,co si museli vytrpět političtí vězni v uranových dolech,ve věznicích,kde hladověli,mrzli,byli mláceni opravdu za jak svůj názor,tak za činnost proti komunistické zlovůli.Ale neberu p.Valovi jeho názor,má na to právo

   • bolek.vala napsal:

    Ještě si k tomu připočtěte 199 demonstrantů zastřelených kapitalistickými četníky za 1.kapitalistické republiky a dalších cca 500 těžce zraněných ! V 50. letech sedělo i několik mých příbuzných a rozhodně tam nebyli za názor !!

  • Tomáš napsal:

   Bolku.valo, chtělo by to trochu úcty. Chováte se jako absolutní primitiv.

  • Petr Glomb napsal:

   Můj táta seděl 2 roky jen za to,že byl starší činovmík v JUNÁKU!

 3. Jiří Kubík napsal:

  Kpv vlastně likvidují dva zaměstnanci, kteří nejsou politickými vězni. Dotyčná paní Matějíčková která není tajemník, ale asistentka bývalé už neexistující předsedkyně a její známý právník pan Martinek nedávno nepravomocně odsouzený Advokátní komorou za nezákonnosti. V Kpv jde o rozsáhlé machinace s členskými přihláškami, žádostmi o rekreaci, dopisy, členskými schůzemi atd. Jimi zmanipulovaní místopředsedové jim podepíší jakouloliv nezákonnost, jak se ukazuje z těchto smluv na tomto webu. Navíc zavedli v Kpv naprostou diktaturu. Staří členové jsou zděšení takovou všehoschopností a zničením Kpv. Sbírají důkazy a podávají trestní oznámení pro krádež nemovitostí. Obrat staré lidi je snadné, jak je známo z kauzy tzv šmejdů a jejich manipulaci. Čeho se ve stáří tyto oběti komunismu dočkali, je podle nich skandální, jsou už opět zdrceni bezprávím a žádají okamžitě odstoupení nelegálně zvolených místopředsedů.

 4. Miloslava Kelblová napsal:

  Zásadně jsem pro zachování Konfederace. Mám jednu faktickou připomínku a to- proč nemůžeme hlasovat korespondenčně právě tak, jako třeba při volbách, kdy Češi, kteří jsou v cizině a mají volební právo takto mohou dát oficiálně svůj hlas? Já sama se nemohu účastnit pro zdravotní problémy shromáždění v Praze a tak je mi líto, že svůj nesouhlas se stávajícími skutečnosti nemohu vyjádřit osobně. Přesto věřím, že dobrá a spravedlivá věc musí dojít spravedlnosti. Přeji Vám všem, kteří takto bojujete za konfederaci pevné zdraví a také hodnou dávku štěstí při takto téměř beznadějné situaci, abyste dosáhli zdárného konce. S úctou vám všem, kteří takto konáte M. Kelblová

 5. Pavel Horák napsal:

  Článek přesně vystihuje současnou destrukci Konfederace politických vězňů ČR. Hlavní aktérka, zaměstnaná jako asistentka na ústředí Blanka Matějíčková, současně se dvěma starými pány Šedivým a Žídkem, kteří nebyli zvoleni řádně Sněmem KPV ČR, likvidují a zbavují se veškerého majetku, který jim nepatří. A to tajně bez sebemenší informace Rady KPV ČR, nebo Shromáždění delegátů KPV ČR, které je nejvyšším orgánem KPV ČR mezi Sněmy. Usilují všemi prostředky o rozklad členské základny a ukončení činnosti KPV ČR. Podepsaly darovací smlouvy na veškerý nemovitý i movitý majetek členů KPV, který odhadem činí cca 30 milionů Kč. Nikdo z členské základny o tom nevěděl. Teď je KPV ČR na mizině. Zmíněným aktérům teď už jde „o krk“. Jsem přesvědčený že tahle krádež „za bílého dne“ jim neprojde a to za ně může jejich advokát Martínek (odsouzený AK za aktivity v KPV ČR) kopat jak chce. Oni už to tuší že je zle a je „průšvih“. Takhle si na sklonku života zničit svou pověst. Čeká je na stará kolena kriminál. Nikdo z politických vězňů jim ani nepřijde na pohřeb. Hořký konec. Pavel Horák

 6. Baron napsal:

  uzasne jak Bolek Vala krasne podava svuj nazor … jeste dnes po nejmene padesati letech existuji lide, kteri veri, ze politicti vezni byli vezneni pravem. Tusim, ze existuji lide, kteri by i dnes pozavirali vsechny kteri nehlasaji komunizmus, pripadne zidy, Polaky, Rusy a cikany. Muslimove rezaji krky komuniste uchylne nici lidske osudy. Opravdu neuveritelne asi jako vrazdeni v Jugoslavii nebo na Ukrajine. Nechapal jsem bratrovrazdu ve valce Jihu proti Severu, rikal jsem si, to uz je davno, a asi existovalo trosicku jine mysleni, ale dnes a jeste stale to jine mysleni v Cechach? Proc neexistuje zakon, ze vsichni komuniste a bachari, milicionari a STBaci si musi odkroutit aspon 2 roky vezeni, neco podobneho jako byla 2 roky povina zakladni sluzba…Proste napomoci zlym lidem k naprave, stejne jako oni napravovali sve okoli.

  • bolek.vala napsal:

   Co takhle bombardování Jugoslavie , zničení Iráku , Afganistánu , Libye , Syrie , Jemenu , miliony mrtvých a uprchlíků ?! To vše mají na svědomí kapitalisti z USA a západní Evropy !! Co miliony prapodivných migrantů v Evropě a jejich kriminalita ? Vy se probudíte , až budete muset mlátit hlavou do modlicího koberečku !! A žádný komunista nejsem , ale štve mě , že stát je rozkradený , zadlužený ,armáda prakticky neexistuje , v ničem nejsme soběstační , politici zalezlí v  německém a bruselskék zadku víc než kdysi v ruském ! Kašlete na komunisty , ti už tady 30 let nevládnou , zabývejte se dneškem , nebo nakonec lidi budou vzpomínat na ta vaše komunisty se slzou v oku !!

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „Z původních zhruba šedesáti tisíc členů jich nyní zbylo zhruba 1400. Tím také současné vedení Konfederace argumentuje, když prosazuje ukončení činnosti spolku sdružujícím někdejší muže a ženy určené k likvidaci“. Zajímalo by mne, jak došel autor Robert Břešťan k tvrzení, že členové Konfederace politických vězňů,byli – někdejšími muži a ženami určenými k likvidaci?
  Poznamenávám, že já sám jsem politickým vězněm nebyl (byl jsem jenom jako 16ti letý tři dny a tři noci vyslýchán a to v souvislosti uvězněním mých rodičů podnikatelů). Moji rodiče byli sice vězněni a kromě toho,že byli „vykořisťovatelé“ se nedověděli proč , ale nic nenasvědčovalo, že by byli určeni k likvidaci, ani tehdy, ani později, když byli v roce 1969 rehabilitováni a odškodněni, ba ani po listopadu 1989, kdy byli rehabilitováni podruhé a odškodněni malou částkou znovu, ani když jsme, jako rodina, pátralli po okolnostech jejich uvěznění (naši letité diskriminace) se našlo ve spisu ledacos, ale o likvidaci tam zmínka nebyla.
  Proč tato lež?
  Ptám se proto, že považuji takové účelové lhaní za urážku rozumu lidí., za pokus o jejich oblbování.
  Samozřejmě, že KPV by se rozpouštět neměl, dokud bude naživu jediný člen.
  Ještě poznámka k pí. Kavalírové: před léty, ještě za jejího života, se objevila tvrzení, že Dr. Kavalírová byla informátorkou StB a možná, že nešlo jen o JPP (jedna paní povídala).
  s pozdravem Oskar

 8. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Co kdo vložil do vyhledávače je jedna věc a osobní zkušenost druhá. Jsem kmet, ale ledacos si ještě pamatuji a co si nepamatuji to najdu v rodinných písemnostech.

  • PM napsal:

   Oskare oni ti komunisti nebyly vůbec špatní, zatočili s vašimi vykořisťovatelskými rodiči, zabít je ale nechtěli, to ne. Zato vám dokonale vyprali mozek, bylo by to až k smíchu kdyby jste nebyl k pláči.

  • Tomáš napsal:

   Oskare, můj známý říká: „Co si nepamutuju, to se nestalo.“ Taky dobrý, ne? 😁

 9. petrph napsal:

  Mimochodem, i tohle zase ukazuje že žijeme v postfaktické době, kdy se nedá věřit nikomu, a je lépe si všechno ověřit.
  Protože, stačí se podívat na Google, jak je to s tím „pietním místem Rudá věž smrti v obci Ostrov na Jáchymovsku“, tak zjistíme že sice ho Konfederace v roce 2008 získala, leč žádné pietní místo z něj neudělala. Je to pořád značně zdevastovaný objekt, obehnaný plotem, kam je nepovolený vstup, a ve vnitřním prostor věže (i kdyby se někdo k objektu dostal), je riziko že se člověk někam propadne..Tudíž – buď Konfederace peníze na tu potřebnou rekonstrukci a předělání na pietní místo či muzeum prostředky nemá,..nebo se o takovou činnost vůbec nezajímá. (Nechtěl bychc urážet členy konfederace dotazy v čem vlastně spočívá prakticky její činnost).
  Takže – onen darovací převod na Národní památkový ústav, je naopak pro ten objet šance, že tam to proklamované Muzeum otrockých prací komunistických režimů“ konečně postaví – navíc jak říká smlouva, „umožnit dárci či jeho případným právním nástupcům pořádat zde pietní a další akce“
  Skutečně nechápu, co by ti bývalí političtí vězni chtěli víc a co by asi měli z dalšího vlastnictví zdevastovaného monstra, které může kdykoliv někomu spadnout na hlavu..

  • Jira napsal:

   Což je ale výsledek pouze oněch nelegálních představitelů Kavalírová s dcerou Matějíčkovou. A jejich naivních oveček Žídek, Šedivý. Nikoli celé KPV. Jde povahou o nehorázné a agresivní diktátorky, matka si přes ovečky vybudovala stalinistický kult osobnosti. S dcerou oddanou tomuto kultu dokázaly snadno ovládnout 1500 přestárlých členů (viz fungující metody šmejdů).
   Už v tomto roce 2008 byli ony právě to vedení KPV, které zničilo vztahy a spolek a zanedbalo opravy památek. Tehdy na to jen neměly síly, dnes už likvidují spolek ve vyšinuté mysli rozdáním všeho majetku. Nejde o majetkový prospěch. Jde o těžkou manipulaci KPV osobou, která je pouze zaměstnancem, ne politickým vězněm – Blanka Matějíčková a vlastně i její kámoš advokát Václav Martinek. Nemohou ve své zvrácenosti připustit, aby po nich vládl někdo jiný. Takže metoda spálené země po mě.

   • petrph napsal:

    Ano, tak to může být. Sice bych se zase musel ptát, proč už si to „stalinistické vedení“ členská základna legitimně (na mimořádné schůzi) neodvolala, leč jak to vyplývá z úryvků výše v komentářích, naráží na náš zbyrokratizovaný právní systém , který bohužel takové nelegitimní jednání spíše chrání, než by ho dokázal eliminovat.

    Samozřejmě, věc druhá, musíme si položit otázku, i kdyby nějaké funkční vedení měli, zda by ty památky zrestaurovat mohli, Protože psalo se o tom už od doby převzetí té věže, je to finančně zcela nad jejich síly. Leda by si to vy*** ve vládě asi jako Romové v Letech ten prasečák

Přidávání komentářů není povoleno