Válka v přímém přenosu. Některá „autentická“ videa z Ukrajiny jsou z počítačových her
Válku na Ukrajině sleduje svět díky moderním technologiím prakticky v přímém přenosu. Proud videí na sociální síti TikTok podporuje vlnu solidarity a doplňuje novinářský pohled na válku o nikým needitovanou perspektivu ukrajinských civilistů a vojáků. Válečný obsah se ale kvůli algoritmům dostává i k dětským divákům. A hlavně – v záplavě videí je těžké odlišit ta falešná od skutečných a aktuálních záběrů z války.
Svá videa na sociální síti TikTok začal ukrajinský voják Alex Hook sdílet v roce 2020, údajně proto, aby zlepšil náladu své dcery a manželky v době, kdy nemohl být doma. Jeho videa z té doby obsahují záběry z vojenských cvičení a misí, ale také rodinné momentky tanečků s jeho dcerou.
Dnes jeho profil sledují víc než tři miliony lidí; jeho nejsledovanější video vidělo přes 70 milionů lidí po celém světě. Na svých novějších videích buď sám, nebo společně se svou jednotkou tančí v plné polní. Díky tomu se nyní stal jedním ze symbolů ukrajinské války na sociálních sítích. Lidé na jeho videa masivně reagují a sdílí je.
@alexhook2303 #🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #🇺🇦🇺🇦🇺🇦💙💛 #Топ #ЗСУ #Рек #украинатикток #славаукраїні #Армия #ООС #огонь ♬ πρωτότυπος ήχος – Giannis Karaolis
Profil Alexe Hooka – i vzhledem k historii účtu – nevzbuzuje pochybnosti, že by šlo o podvod. To se ale o mnohých dalších účtech s podobným obsahem rozhodně říct nedá.
Kapesní televizní štáb
Situace na Ukrajině dodává nový rozměr pojmu „válka v přímém přenosu“, který se dostal do širšího povědomí při válce v Kuvajtu v roce 1991. Tehdy americká televizní stanice CNN zprostředkovávala svým divákům v podstatě nepřetržitý přenos konfliktu. Lidé sledovali přesuny amerických letadlových lodí či ničení nepřátelských cílů.
Po třiceti letech, v době sociálních sítí, se mediální situace změnila. Dnes má již téměř každý v kapse chytrý telefon s kvalitním fotoaparátem, videem vysoké kvality a připojením k internetu, a tedy i s přístupem k milionům potenciálních diváků. Vedle profesionálních novinářů dnes pohled na válku utváří i osobitější, ale také nikým needitovaná perspektiva místních civilistů a vojáků.
Jenže pokud někdo čerpá informace pouze ze sociálních sítí, má pohled výrazně zkreslený. Videa jsou často krátká a ve většině případů z nich nejde bez větších zkušeností vyčíst okolnosti a kontext jejich vzniku. Navíc jde ve většině případů o obsah s nevelkou informační hodnotou. Tančící vojáci, výbuchy bomb, projíždějící tanky, nic z toho samo o sobě divákovi příliš neřekne.
Bez pečlivé reportérské a redakční práce nejde o dokumentární a informativní obsah, ale především o obsah šokující, či dokonce zábavní. Velká míra takového obsahu může brzy vést u lidí k rezignaci na téma, případě k pocitům úzkosti, beznaděje či strachu.
Nevyhnou se tomu ani děti. Algoritmy sociálních sítí, které uživatelům nabízí další a další obsah na základě toho, co by je aktuálně podle umělé inteligence nejvíce mohlo zaujmout, totiž dětem vedle videí tančících vrstevníků a záběrů z luxusních dovolených influencerů naservírují i mohutnou zásobu válečných záběrů.
Parašutista z jiné války
K tomu všemu je často na sociálních sítích náročné zjistit skutečný původ šířených videí. Ověřovací komunita funguje především na Twitteru a její informace se dostanou jen k omezenému počtu lidí.
Příkladem je video ruského vojenského parašutisty, který údajně právě zahajuje invazi na Ukrajině. Video viděly a sdílely miliony lidí po celém světě. Dokonce jej šířily i některé osobnosti českého Twitteru.
Video sice bylo skutečné, jenže… Jenže vůbec nepocházelo z aktuálního rusko-ukrajinského konfliktu. Bylo zveřejněno na sociálních sítích už v roce 2015 a v současnosti bylo pouze opětovně publikováno, pravděpodobně za účelem zvýšení jeho dosahu na sociálních sítích.
Populární je také video ruských stíhaček, které údajně prolétávají nad Kyjevem. Miliony lidí ho sdílely s emotivními komentáři. I v tomto případě ale jde o video uvedené v nesprávném kontextu. Jak zjistili analytici z USA Today, video bylo zveřejněno už v roce 2020 s poznámkou, že se jedná o cvičení v Moskvě před oslavami Dne vítězství.
Ověřování videí vyžaduje, aby si ho fact-checker zpravidla pustil několikrát dokola nebo jej sledovat dostatečně dlouho. To však algoritmus této sociální sítě vyhodnotí tak, že lidé „mají o tento obsah zájem“ a začne jim podobného obsahu nabízet ještě víc.
Lajkujte a plaťte
S čím dál realističtějšími videohrami se také stále více šíří záběry z počítačových her, které jsou však vydávány za skutečné snímky z války.
Šíření takového videa se dopustilo i ukrajinské ministerstvo obrany, když na svém oficiálním twitterovém účtu sdílelo záběry z leteckého simulátoru „Digital Combat Simulator World“. Kolují třeba také záběry z akční videohry Arma 3 vydávané za záběry z Ukrajiny.
Viral footage of ‚Ghost Of Kyiv‘ blowing up a Russian aircraft is actually from a video game…
The footage is actually from a 2013 game called ‚Digital Combat Simulator: World‘. Originally uploaded to YouTube by ‚Comrade_Corb‘ pic.twitter.com/2AVnxyLpGv
— GAMINGbible (@gamingbible) March 1, 2022
Další falešné video se zase vydávalo za živý přenos. Bylo natočené v naprosté tmě, slyšet byla pouze siréna, sténání a výstřely. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o autentické živé vysílání přímo z konfliktu na Ukrajině. Při delším sledování se však ukáže, že jde ve skutečnosti jen o neustále se opakující sérii záběrů. Záběry ve tmě jsou navíc přiřazeny k času 16:17, kdy na Ukrajině bylo ve skutečnosti ještě světlo.
Jiné falešné živé přenosy obsahovaly záběry na budovy s popiskem, že jde o ukrajinská města. Ve skutečnosti však americká televizní stanice NBC zjistila, že tik-tokový účet, na kterém se videa objevila, zveřejnil jiná videa ze stejného místa, n nichž však byla auta s britskými poznávacími značkami.
Autoři těchto videí je často doplňují o emotivní komentáře, o výzvy k solidaritě, o sdílení a v některých případech i o finanční pomoc. Komentáře a „srdíčka“ jim pak přicházejí od lidí z celého světa. TikTok navíc umožňuje monetizaci formou takzvaných virtuálních dárků, které uživatelé mohou zaslat tvůrcům během živého vysílání.
Může jít o virtuální dárky v hodnotě od několika málo korun do tisíců. Celkové množství financí, které autorům falešných videí lidé v dobré víře zaslali, zjistit nelze.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Škoda, že tato válka, která trvá už od roku 2014 začala EU a svět zajímat až teď.
15 000 mrtvých od roku 2014, nikoho nezajímá. Kdyby se EU a západ zajímal od roku 2014, co se na Ukrajině děje, nemuseli bychom dnes sledovat válku v přímém přenosu. To je ten hlavní problém dnešní situace.
S kdyby se dá vyřešit všechno.. 🙂
Nic nového pod sluncem, stačí si připomenout „Vrtěti psem“.
Tohle je prostě dáno rozvojem techniky:
Lhát lidi mohli ústně od vynálezu řeči
Lhát písemně od vynálezu písma
Lživé obrazy (dtto sochy a další výtvarné projevy) existují co existuje výtvarné umění
Lživé fotomontáže se objevily na konci 19. století, krátce po vynálezu mokrého kolodiového procesu, který umožňoval zvětšeninu nastříhat, poslepovat v kombinaci s jinou a výsledek přefotit v takové kvalitě, že se výsledná fotografie nedala na první pohled odlišit od originálně vyfotografované scény. Nicméně už daguerrotypie se běžně retušovaly.
Digitální fotografie je jen hromada nul a jedniček, to se dalo pozměňovat i falšovat od jejího vzniku, a taky se to dělalo.
Falšování videa muselo počkat na zařízení, umožňující vygenerování dostatečného počtu obrázků v tak krátkém čase, aby z nich slepené video bylo ještě aktuální. Toho jsme nyní svědky a předpokládám, že naprostá většina čtenářů HP má na stole počítač, na němž by to, vzhledem k rychlosti procesoru a kapacitě disku, bylo možné spáchat. Byť většina z nich to asi nebude umět.
Rusáku, jdi s těma kydama do Petrohradu!!
Pravda bolí, co?
MMCH, první lživé fotomontáže, o kterých vím, pocházejí z Francie.
Valka je valka.Každy spusob pro vitěztvi je dobrej.A brat to že lže jenom nepřitel je najivní . Sorry za moji češtinu
Válka je vždycky nastolení zvířecích pudů kdy se lidé mění v to co jsou. Inteligentní zvířata toužící po ovládnutí svého druhu a uzemí!Je to nepředstavitelná hrůza a utrpení které nás vrací do jeskyní.Nejhorší je na tom že skupinka lidí dokáže vládnout většině a posílat je na smrt!Rusko je v současné době řízeno šílencem kterému na liských životech vůbec nezáleží.Protože nedokáže udělat kompromis a nehledá dohodu.
Napadením jaderné elektrárny fakticky Putin překročil Rubikon (už po několikáté), protože takový útok konvenčními zbraněmi na jaderné zařízení se bere podle mezinárodních konvencí jako ekvivalent jaderného úderu. Pokud bychom dodali Ukrajině jaderné zbraně, byla by oprávněna je použít.
…a Ty vlastníš oprávnění používat počítač ?????
Dnes na Novinkách proskočila zpráva, že část mlaďochů na Západě považuje válku na Ukrajině za filmový hit. A oběti za herce.
Ostatně, něco podobného se stalo, když Orson Welles realizoval velmi realistickou rozhlasovou (televize byla tehdy naprosto v plenkách) hru Wellsovy „Války světů“. Spousta lidí to považovala za realitu a vypukla obrovská panika, i s oběťmi na životech.