V nažehlené uniformě se neválčilo, říká historička nad nově objevenými fotografiemi z konce války
Řadoví vojáci i důstojníci, ti v polních uniformách, i v nažehlených z týlu. Vojáci s medailemi za odvahu, i bez řádů na hrudi. I dlouho po skončení druhé světové války se objevují dosud neznámé dokumenty a fotografie (nejen) z května 1945.
Některé z nich publikoval HlídacíPes.org již vloni. Najdete je ZDE. Níže jsou nové fotografie. Poprvé je zveřejnila facebooková stránka Ořechovka.
Sovětské vojáky ve dnech po konci války, v květnu 1945 před svým domem na Praze 6 v Dělostřelecké ulici číslo 40 portrétoval Antonín Hanousek (ročník 1907). Jeho potomci snímky našli teprve nedávno v jeho pozůstalosti.
Nové fotografie stručně okomentovala (viz popisky) historička Ústavu pro studium totalitních režimů Anna Chlebina.
O dalším osudu vojáků na fotografiích rodina již nic neví, neznámá jsou i jejich jména. Nešlo však o takzvané vlasovce, ale o vojáky Rudé armády.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poslední bitva sovětského vojáka. Litoměřice chystají novou podobu parku
Vašku, nepodepisuj to, radil Havlovi. František Lízna šel za vším vytrvale
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Voják na frontě nemohl mít nažehlený plášť? Na vlastní oči jsem viděl důstojníka sovětské armády, který mně udivil proti druhým spolubojovníkům ,jak měl plášt krásně vyžehlený, Bylo to v závěrečném útoku na Brno. Při tom dirigovat dva mladé prosté vojáky, kteří s kulometem vyháněli z okolí naší ulice ustupující Němce. Utkvělo mně to v paměti. Odnesl si také moje náramkové hodinky.
Samozřejmě že když se lidé takto organizovaně fotí, zpravidla se předtím zkontrolují, jestli vypadají dobře, umyjí si obličej, vykartáčují a vyžehlí oblečení atd.; s vyznamenáním se člověk obvykle fotí hned poté, co ho slavnostním obřadem dostal, nebo při jiných význačných událostech, kdy platí totéž. Pokud by se jednalo o fotky z fronty během útoku, bylo by to méně pravděpodobné, na druhou stranu ne úplně nemožné, ale tohle jsou všechno fotky určené do rodinných archivů foceného, dnešním slangem selfíčka.