V nažehlené uniformě se neválčilo, říká historička nad nově objevenými fotografiemi z konce války
Řadoví vojáci i důstojníci, ti v polních uniformách, i v nažehlených z týlu. Vojáci s medailemi za odvahu, i bez řádů na hrudi. I dlouho po skončení druhé světové války se objevují dosud neznámé dokumenty a fotografie (nejen) z května 1945.
Některé z nich publikoval HlídacíPes.org již vloni. Najdete je ZDE. Níže jsou nové fotografie. Poprvé je zveřejnila facebooková stránka Ořechovka.
Sovětské vojáky ve dnech po konci války, v květnu 1945 před svým domem na Praze 6 v Dělostřelecké ulici číslo 40 portrétoval Antonín Hanousek (ročník 1907). Jeho potomci snímky našli teprve nedávno v jeho pozůstalosti.
Nové fotografie stručně okomentovala (viz popisky) historička Ústavu pro studium totalitních režimů Anna Chlebina.
O dalším osudu vojáků na fotografiích rodina již nic neví, neznámá jsou i jejich jména. Nešlo však o takzvané vlasovce, ale o vojáky Rudé armády.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart o neznámé epizodě dějin: Gorbačov nám místo Havla podsouval svého prezidenta
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Voják na frontě nemohl mít nažehlený plášť? Na vlastní oči jsem viděl důstojníka sovětské armády, který mně udivil proti druhým spolubojovníkům ,jak měl plášt krásně vyžehlený, Bylo to v závěrečném útoku na Brno. Při tom dirigovat dva mladé prosté vojáky, kteří s kulometem vyháněli z okolí naší ulice ustupující Němce. Utkvělo mně to v paměti. Odnesl si také moje náramkové hodinky.
Samozřejmě že když se lidé takto organizovaně fotí, zpravidla se předtím zkontrolují, jestli vypadají dobře, umyjí si obličej, vykartáčují a vyžehlí oblečení atd.; s vyznamenáním se člověk obvykle fotí hned poté, co ho slavnostním obřadem dostal, nebo při jiných význačných událostech, kdy platí totéž. Pokud by se jednalo o fotky z fronty během útoku, bylo by to méně pravděpodobné, na druhou stranu ne úplně nemožné, ale tohle jsou všechno fotky určené do rodinných archivů foceného, dnešním slangem selfíčka.