V EU vzniká plán na nové sazby daní z energií

Napsal/a Adéla Denková 13. prosince 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Členské země by měly dojednat způsob, jakým se budou v EU danit pohonné hmoty a paliva. Na stůl by se měla v příštím roce dostat finální podoba směrnice, která nově stanoví minimální sazby daní na uhlí, zemní plyn, benzin nebo naftu.

Minimální zdanění má vycházet ze dvou faktorů: množství emisí CO2 a energetického obsahu, tedy množství energie, které lze z daného paliva získat. Daně na energetické produkty by tak měly podle nové směrnice lépe zapadat do evropské klimatické politiky.

Pravidla pro minimální zdanění energie pro sektory mimo systém obchodování s emisními povolenkami platí v EU už dnes. Brání mimo jiné narušování hospodářské soutěže. I současná podoba by navíc měla zvýhodňovat čistší paliva.

V dubnu 2011 ale Evropská komise navrhla revizi s tím, že regulace z roku 2003 ve skutečnosti se snahou o snižování emisí příliš nesouzní. Evropský parlament návrh dávno schválil, v Radě EU se ovšem legislativa zasekla.

Ministři financí o ní naposledy jednali v říjnu. Z novějších členských zemí se v minulosti ozývaly obavy, že zdanění může být nevýhodné pro ekonomiky s vysokou energetickou náročností a vysokým podílem klasických paliv – tedy i Česko. Tyto země ovšem mohou využít přechodného období do roku 2021.

Členské státy se shodují například v tom, že zdanění by mělo být mírnější pro energeticky náročné podniky nebo firmy, které přijímají opatření na snižování emisí a zvyšování účinnosti.

Zdůraznily také, že by mělo být zachováno nižší zdanění pro LPG a zemní plyn, které se využívají v dopravě. Na tom záleželo i českému Senátu, který se ke směrnici v minulosti vyjadřoval.

Radost by to mohlo udělat zastáncům aut na stlačený zemní plyn (CNG), kteří v Česku usilují o zvýhodnění tohoto paliva i v dalším desetiletí. Chtějí, aby se na něj dál vztahovala výrazně snížená sazba, kterou má zajištěnu do roku 2020.

Autorka je redaktorka EurActiv.cz

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)