Ústecký unikát. Městskou akciovku vede pět manažerů, řídí pouhých třináct lidí
Ústecká městská akciovka Metropolnet, která funguje jako servisní organizace pro město v oblasti IT, překonala letitou personální krizi. Od loňského léta má řádného ředitele, a od konce roku dokonce k němu rovnou i čtyři náměstky. V organizaci, která má dohromady pouze osmnáct zaměstnanců. Včetně zmíněné pětice manažerů.
„Každý tady máme svého náměstka,“ glosuje situaci s nadsázkou zdroj zevnitř Metropolnetu, jehož jméno se redakce rozhodla s ohledem na jeho soukromí nezveřejňovat.
Při bližším zkoumání se jeho slova tak úplně nadsazená nezdají. Pětice manažerů řídí dalších třináct lidí. Město jako stoprocentní vlastník společnosti v tom problém nevidí. „Změna je vnitřní věc společnosti,“ říká primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO 2011).
Šlo to i bez náměstků
Do loňského léta vedl společnost pověřený ředitel Petr Kučera. A vedl ji sám, koneckonců na řízení 17 lidí speciální „náměstkovské“ patro nepotřeboval.
Související články
Kdo řídí Metropolnet? Nikdo. Kam směřuje a proč byl založen? Nikdo neví. Audit popisuje krizi v městské společnosti
Potichu, tady vládneme my. Zlá krev kvůli veřejné kontrole IT nákupů pro ústeckou kulturu
V létě převzal společnost nový ředitel David Vejsada. A na přelomu roku si další čtyři pracovníci rozdali vizitky, na nichž mají uveden titul náměstka. Mezi nimi třeba i jeden ze dvou původních zaměstnanců z oblasti GDPR – nový náměstek pro ochranu dat a projekty Martin Kolář, který vede svou bývalou kolegyni – specialistku GDPR Kateřinu Slivovou.
I bývalý ředitel Petr Kučera je nyní náměstkem – provozně-technickým. Náměstkyní pro IT je Petra Jouklová a čtveřici uzavírá ekonomická náměstkyně Petra Mistolerová. Právě ona má ve svém referátu nejméně podřízených, konkrétně dva. Ekonomické služby si navíc Metropolnet externě objednává u teplické účetní společnosti, přímo v Metropolnetu jen připravují podklady.
Ředitel společnosti David Vejsada změnu hájí. Přinese podle něho „větší pružnost řízení a zastupitelnost klíčových rolí“.
„Hlavní motivací změny je pružnější model řízení a přenesení určitých pravomocí na nižší úroveň managementu. Metropolnet se tak částečně vrací k modelu řízení před rokem 2009, kdy vedle výkonného ředitele měl i technického a ekonomického ředitele,“ říká.
Pro srovnání – model se čtyřmi náměstky má například samotné město Ústí nad Labem, kde se primátor Nedvědický opírá o čtveřici uvolněných zástupců.
Ještě přiléhavější příměr pak nabízejí Městské služby – které jsou příspěvkovou organizací a starají se třeba o bazény, koupaliště, stadiony a městské hřbitovy. Organizaci vede ředitel, který má k ruce jednu zástupkyni na úrovni vedoucí provozně-ekonomického oddělení. Víc manažerů organizace nepotřebuje – přitom je v ní zaměstnáno přes sto lidí.
Metropolnet jako městskou akciovkou vede ředitel a představenstvo. Akcionářská práva na úrovni valné hromady pak vykonává městská rada.
Město jen platí, zisky chybějí
Město každoročně fungování společnosti stojí přes 40 milionů korun, vyplácených na základě provozní smlouvy. Změna z konce roku přitom není konečná.
Pod ředitele má přibýt ještě další přímo podřízený pro oblast kybernetické bezpečnosti. Podle plánů by celkový počet zaměstnanců společnosti měl narůst na 23. Tomu odpovídá i budoucí organizační struktura, kterou redakci poskytl ředitel David Vejsada.
Zatím se změna nepromítla do mzdových nákladů, k tomu dojde až s přijetím nových zaměstnanců. „Tato místa bohužel jsou zatím neobsazena z důvodu špatného stavu na trhu práce,“ říká ředitel Metropolnetu.
Město Ústí nad Labem do Metropolnetu každý rok nalévá přes 40 milionů korun. V roce 2019 a shodně letos to má být přesně 40 milionů a 784 tisíc. Dalších zhruba pět milionů město prostřednictvím své akciovky vydá za obnovu softwarových licencí a další služby.
Výměnou za to by město rádo, aby samotný Metropolnet vykazoval zisky, které by provozní výdaje zmenšily. To se ale dosud neděje, což ostatně před dvěma lety konstatovala i kontrola finančního výboru, o níž HlídacíPes.org informoval.
Kontroloři tehdy konstatovali, že společnost zcela rezignovala na jakékoli možnosti využít svého postavení na lokálním ústeckém trhu a zisky generovat. Vedlejší činnosti tehdy vedení společnosti odmítalo se zdůvodněním, že by z toho potom muselo platit daně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Klasicky scenar ala ANO – nasadit vsude spoustu loalajnich jedincu, kteri budou vysavat verejne penize. Jako vsi v psim kozichu. Jak se jmenoval ten sampon? Orthosan?
Fantazie IT je ta, že většinou nikdo mimo obor tomu pořádně nerozumí, býť se snaží sebevíc. Potom lítají ceny za IT služby, jako vlaštovky a nejen politici to většinou odkývnou.
Tomáš Baťa dobyl svět mimo jiné, tužkou a papírem. A my v dnešní době stejně IT nevěříme, že zabijíme svoje osobní životy šanony papíru a společně makáme na ceny za IT služby.