Ústecký kraj zakázal Lesům ČR kácet staré krušnohorské lesy
Krajský úřad Ústeckého kraje již podruhé zakázal státnímu podniku Lesy ČR kácet v lesích starších 120 let v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. Zákaz kácení se týká zhruba 900 hektarů a platí do roku 2031, tedy po dobu platnosti lesního hospodářského plánu.
Opatření má fungovat jako záchranná brzda, aby staré krušnohorské bučiny ve velkém nemizely. Podle analýzy Agentury ochrany přírody a krajiny by totiž všechny nejstarší lesy zmizely, pokud by místní vlastníci lesů – včetně Lesů ČR – pokračovali v kácení podle současných lesních hospodářských plánů.
Je kácení nezákonné?
Krajský úřad již jednou kácení ve starých lesích ve státním vlastnictví zakázal, ale Lesy ČR se odvolaly a Ministerstvo životního prostředí pak dala úřadu za úkol rozhodnout znovu a lépe své rozhodnutí odůvodnit.
Oproti původnímu rozhodnutí nyní úřad například upřesnil, za jakých podmínek bude možné v dotčených porostech v lesním hospodářském celku Litvínov a Telnice kácet stromu u cest kvůli bezpečnosti turistů.
Související články
Ochrana lesů na český způsob: rychle to vykácíme, než nám to zakážou
Úřad také omezil výsadby jehličnatých dřevin s výjimkou jedle bělokoré, čímž reagoval na zvýšení výsadby smrků a dalších nepůvodních druhů v nižších polohách Krušných hor.
Podle hnutí Greenpeace, které se tématu kácení starých bučin v Krušných horách dlouhodobě věnuje, je plán Lesů ČR pro lesní hospodářský celek Litvínov a Telnice je nezákonný, protože ho firma získala i přes odmítavé stanovisko státní ochrany přírody. Ta kritizovala například plán na vykácení bučin starších 170 či 200 let i masivní kácení v lesích nad 120 let.
Podle tohoto hospodářského plánu by mohly Lesy ČR vykácet až 150 000 stromů. V současné době usilují o pokácení více než 15 000 z nich, přičemž zhruba na 7000 již mají od úřadů povolení.
Ústecký kraj již dříve zakázal kácet krušnohorské bučiny i dalším 12 vlastníkům – církvím, obcím i soukromým firmám. Někteří z vlastníků rozhodnutí akceptovali a někteří – včetně Lesů ČR – se odvolali.
Jde o bezpečnost, hájí se Lesy ČR
Kraj přitom přistoupil k vydávání zákazů kácení i proto, že Lesy ČR a jedna soukromá firma nerespektovaly povinnost žádat o každé nové kácení úřady, a vykácely 250 let staré bučiny bez povolení, což je podle České inspekce životního prostředí i Ministerstva životního prostředí ilegální.
Právě nyní se přitom vyhlašuje Chráněná krajinná oblast Krušné hory, a podle Ústeckého kraje by proto měla platit předběžná ochrana území, během níž “se musí každý zdržet všech zásahů, které by negativně měnily či poškozovaly dochovaný stav přírody území navrhovaného ke zvláštní ochraně”.
Lesy ČR dlouhodobě argumentují tím, že těžba je nezbytná kvůli bezpečnosti – podle nich hrozí v „přestárlých porostech evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. (…) vysoké riziko pádu starých, odumírajících nebo již odumřelých stromů i jejich částí“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kolik má kráva žaludků? Ústecký kraj zvýšil počet výborů, rozhodovaly stranické knížky
Čína slibuje prosperitu a mír. Udělá ale jen to, co pro ni bude výhodné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Pokud lesy ČR argumentují rizikem pádu stromů, tak ať tam vyhlásí zákaz vstupu. Na Boubíně také padají stromy, na Šumavě jsou také bezzásahové zóny. Ať nechodí s takovými dětinskými výmluvami na veřejnost. Jsou trapní.
…hm, a za dalších 50 let tam přibudou další stromy, ty dnes chráněné budou zase starší a pak na někoho spadnou a všichni se budou divit, jak je to možné?
Možné to je, protože ochrana přírody je stále bez zodpovědnosti a podléhá návalu rádoby ochranarskym názorům, které nemají základ v nějaké materii, ale na pocitech…
Ať dotčení vlastníci lesů statisticky dokáží kolik turistů bylo zabito, nebo zraněno „pádem starých, odumírajících nebo již odumřelých stromů i jejich částí“.
Hned se ukáže, nejde o životy a zdraví, ale opět jen o vytěžení bohatství Severních Čech.
Ať zkusí těžit tak staré stromy na Šumavě, nebo v Krkonoších, to by je lidé hnali.
Na Šumavě už žádné nejsou. Zlikvidoval je ekology protežovaný kůrovec.
…hm, a za dalších 50 let tam přibudou další stromy, ty dnes chráněné budou zase starší a pak na někoho spadnou a všichni se budou divit, jak je to možné?
Možné to je, protože ochrana přírody je stále bez zodpovědnosti a podléhá návalu rádoby ochranarskym názorům, které nemají základ v nějaké materii, ale na pocitech…
Ono se dá naprosto jednoznačně prokázat, které stromy jsou zdravé, a které prohnilé a odumírající, které je záhodno pokácet (i jako eliminaci zdroje infekce vším možným zbylých zdravých stromů). To by ovšem o těchto věcech nesměli rozhodovat ekologové, jejichž jediným cílem je ničení lesů.
Opakujete se a přitom omíláte úplný nesmysl
Petr má pravdu v tom, že ekologové a ochrana přírody (včetně institucionální) mají nulovou odpovědnost.
Před pár lety na Ekolistu byla zmíněna kauza, kdy nějaký občan opakovaně žádal tyhle instituce o povolení skácet na svém(!) pozemku strom s prohnilým kmenem a opakovaně dostával zamítavou odpověď. Dokud strom nespadl sám a nenadělal škodu jemu i sousedům.
Kdyby se ekologové a úředníci, podepsaní pod ty zamítavé odpovědi, museli na ty škody složit (a ze svého, ne ze státních peněz), podobných případů by asi dost ubylo.
Jak je vůbec možné, že lesy ČR káceli bez povolení. Ředitel státního podniku by měl vyfičet a zastavit se až jako zametač chodníků. Výte že tento státní podnik je sám garantem tj. lesním hospodářem všem malým vlastníkům lesů. Zloděj volá chyťte zloděje.