Auto s plakátem za propuštění čínské novinářky Čang Čan. Foto: Profimedia

Únosy, represe i placená inzerce. Metody, jak prosadit ten „správný čínský příběh“

Napsal/a Sinopsis 27. července 2023
FacebookXPocketE-mail

Čínská média jsou z hlediska svobody projevu druhá nejhorší na světě, hned za KLDR. Dokládá to pravidelný průzkum Reportérů bez hranic (RSF). V tom letošním se Čína propadla na předposlední místo. Důvodů proto je celá řada. Nepohodlné novináře Čína vězní, unáší i zavírá do psychiatrických léčeben.

Propad o čtyři příčky ze 175. na 179. místo je podle studie RSF způsoben několika faktory, především však dlouhodobým a stále se zintenzivňujícím omezováním práce novinářů a jejich svobod.

Důležitou roli sehrála i dlouhodobá a striktní omezení během pandemie covidu-19.

Viry v měnícím se politickém prostředí

Zhoršující se situaci, kvůli které pod Čínou prasklo hned několik příček v respektovaném žebříčku, velmi dobře ilustrují dvě epidemie z uplynulých let. Epidemie SARS v roce 2002 podnítila novinářskou obec k tomu, aby napsala množství „průlomových článků“.

Ty vznikly ve zcela jiné atmosféře, než která nyní v Číně převládá – média měla částečnou pravomoc vyjadřovat se kriticky, a to díky konceptu „dohled veřejným míněním“.


Autorkou textu je Kateřina Procházková. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Generální tajemník a čínský prezident Si Ťin-pching však po nástupu do funkce zhodnotil, že dohled není třeba a strana se může kontrolovat sama. Podle kampaně z roku 2016 „Média se musí jmenovat strana“ tak novináři už nemají zastávat funkci „hlídacího psa“, ale naopak straně sloužit.

I počátek koronavirové epidemie tak zvedl velkou vlnu mediální aktivity, tu však úřady velmi rychle potlačily, a to jak cenzurou, tak represemi konkrétních novinářů.

Jednou z obětí je i zatčený novinář Fang Pin, kterého držely čínské složky ve vězení od února 2020. Tříletou detenci si vysloužil za to, že informoval o počátcích pandemie přímo z epicentra, města Wu-chanu. Odtud natáčel a sdílel šokující dokumentární videa o šířící se nákaze, například i záběry zachycující pytle s mrtvými, hromadící se před nemocnicemi.

Fang byl nyní po třech letech propuštěn, patří vtom ale mezi výjimky. Takové štěstí zatím neměla třeba jeho kolegyně, blogerka a právnička Čang Čan.

I ta reportovala o situaci ve Wu-chanu a mimo jiné zpochybňovala oficiální čísla mrtvých. Od zatčení v květnu 2020 zůstává ve vězení, v prosinci byla odsouzena ke čtyřem rokům vězení.

Represe novinářů, jejich umlčování a věznění, kupování mediálních společností či placená inzerce v zahraničním tisku mají společný cíl – aby už všichni vyprávěli jen ten „správný“ čínský příběh.

Hlad i násilně na psychiatrii

Kromě věznění využívá čínská vláda i další metody, jak zakročit proti žurnalistům, kteří „úmyslně vyvolávají roztržky“. V čínštině se rozšířil pojem „být zblázněn“. Odkazuje na praktiky, kdy čínské úřady zavírají novináře a aktivisty do psychiatrických léčeben.

V podobném duchu vznikly i pojmy jako „být odcestován“ či ještě temnější „být zasebevražděn“.

Psychiatrickému vyšetření se musela podrobit i výše zmíněná Čang Čan, odsouzená za psaní o pandemii koronaviru ve Wu-chanu. O „ženě se vzpurnou duší”, jak se Čang popsala v jednom z interview, napsala stanice BBC toto:

„Krátce po zatčení zahájila hladovku. Podle skupiny “Free Zhang Zhan” ji poté, co zhubla pod 40 kilogramů, často násilně krmili. Neví se, zda stále hladovku drží, její rodina ani blízcí nedostávají informace o jejím stavu. Loni v prosinci bratr Čang tweetoval fotky dopisu, který vězeňkyně napsala své nemocné matce. Na obálku jí nakreslila květiny, i tento neškodný obrázek ale úřady okamžitě ze sítí smazaly.“

Čang loni získala Mezinárodní cenu Forum 2000 za odvahu.

Podobnými útrapami jako ona si prochází i australsko-čínská mediální hvězda Čcheng Lej, soud s ní probíhá od loňska za zavřenými dveřmi. Čcheng pracovala pro čínský mediální gigant CGTN.

Zatčena byla v srpnu 2020 a souzena je za vyzrazení státního tajemství, za což jí hrozí i doživotí. Podle jejího partnera ve vězení trpí hlady a je ve špatném zdravotním stavu.

Alarmující Hongkong

Neutěšený je i vývoj v Hongkongu. Zákon o státní bezpečnosti s dalšími omezeními v podstatě zničil kdysi dobře fungující mediální prostředí. Ilustrující je nedávný případ, kdy současný správce Hongkongu John Lee pokáral reportéra za to, že nazval protivládní demonstrace z roku 2019 „protesty“, a ne „násilnostmi“.

Tamní vláda řízená Pekingem se snaží v tomto kontextu slovo „protesty“ vymazat, stejně jako vzpomínky na celé hnutí. A to přesto, že právě v souvislosti s demonstracemi je přes sto lidí ve vězení či bylo vyšetřováno.

Za poslední rok úřady zakázaly řadu nezávislých médií, nejznámější je případ deníku Apple Daily a jeho zakladatele Jimmyho Laie. Laureát ceny RSF za svobodu tisku je od prosince 2020 zadržován na základě vykonstruovaných obvinění, dle zákona o státní bezpečnosti mu hrozí až doživotní trest.

Hong Kong Free Press, jedno z mála větších lokálních nezávislých médií, komentuje situaci v kdysi demokratickém Hongkongu takto:

Nízké hodnocení Hongkongu (v Indexu RSF) by nemělo být pro nikoho překvapením. (…) Pokračují soudní procesy s redaktory zaniklých médií, jako jsou Apple Daily a Stand News. Minimálně 13 obránců svobody tisku bylo letos v Hongkongu zadrženo na základě vykonstruovaných obvinění.

Hongkongský prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai byl již odsouzen k pěti letům a devíti měsícům vězení za podvod. Proces s ním bude pokračovat v září, kdy by měl být souzen podle zákona o státní bezpečnosti a zákona o pobuřování z koloniální éry. Obviněn je ze spiknutí s cizími silami a z trestného činu vydávání pobuřujících publikací.

Tlak i proti zahraničním novinářům

Kroky, kterými čínská vláda omezuje svobodu tisku, se nedotýkají jen jejích vlastních občanů, ale v mnoha případech i cizinců působících na území ČLR, nebo dokonce mimo něj.

V dubnu čínské úřady potvrdily, že v Šanghaji zatkly tchajwanského nakladatele Li Jen-cheho, známého pod pseudonymem Fu Čcha. Jeho nakladatelství Gusa Publishing vydává v Tchaj-peji mimo jiné i knihy kritické vůči Komunistické straně Číny.

Případ vyvolal nepříjemnou vzpomínku na pět zatčených knihkupců v roce 2015. Jeden z nich, Kuej Min-chaj, si dosud v čínském vězení odpykává desetiletý trest za špionáž. Další, Lam Wing-kee, žije v Tchaj-peji, kam utekl z Hongkongu. Právě on médiím řekl, že Li Jen-cheho zatčení má být „varováním ostatním tchajwanským nakladatelům“.

Tlak čínské vlády silně pociťují i zahraniční novináři v ČLR. Jejich situaci dlouhodobě monitoruje profesní sdružení China Foreign Correspondents‘ Club. Podle loňských statistik:

  • 63 % respondentů (tzn. zahraničních novinářů působících v ČLR) se setkalo s nějakým druhem překážek při zpravodajské práci. Úřady a policejní složky tvrdily, že jde o preventivní opatření v rámci boje s koronavirem. Tato opatření se však nevztahovala na běžné čínské občany.
  • 56 % dotázaných uvedlo, že jim v roce 2022 alespoň jednou bránila v práci policie nebo jiné úřady.
  • 57 % z nich dále zmínilo, že byli při své práci sledováni.
  • 38 % potvrdilo, že alespoň jeden z jejich zdrojů byl obtěžován, zadržen, předvolán k výslechu nebo byl jinak potrestán za interakci se zahraničními novináři.
  • 45 % dotázaných uvedlo, že na jejich čínského kolegu či kolegy byl alespoň jednou vyvíjen nátlak, byli obtěžováni nebo zastrašováni, což je nárůst oproti 40 % v loňském roce.

České zkušenosti

Čínská komunistická strana nejen striktně kontroluje mediální prostředí ve vlastní zemi, ale snaží se ovlivňovat i zahraniční média, a to prostřednictvím „správného vyprávění čínského příběhu“. Jak píše britský deník The Guardian:

„Čína se pokouší o přenastavení globálního informačního prostředí investováním ohromných finančních částek do placené inzerce, sponzorovaných reportáží a smršti pozitivních zpráv o Číně v mainstreamových médiích zaměřených na co největší počet kliknutí. Zatímco v samotné Číně jsou média čím dál tím přísněji kontrolována, v zahraničí se Peking snaží co nejvíce využít slabin ve fungování svobodného tisku pro vlastní prospěch.“

S tím má své zkušenosti i Česká republika. Za finanční podpory od čínských partnerů vznikla v jednom z nejstarších českých magazínů Literární noviny (a poté v jejich moderní webové verzi Literárky) rubrika China Reading +.

V ní pak časopis přetiskoval propagandistické texty spřízněného čínského vládního deníku Kuang-ming ž’-pao, které názorně ilustrovaly čínskou představu o tom, jak by se o zemi a čínské komunistické straně mělo v zahraničí referovat.

V českém deníku Právo pak vycházely tematické inzertní přílohy čínské ambasády.

Důkazem vřelé česko-čínské spolupráce na mediálním poli byla i Empresa media, vydávající tituly jako je Sedmička či Týden. Společnost do roku 2017 spoluvlastnila společnost CEFC, po jejím pádu převzal podíl čínský státní konglomerát CITIC. Ten zde do roku 2020 vlastnil 56% podíl prostřednictvím společnosti Rainbow media.

Nápomocná při „správném vyprávění čínského příběhu“ byla i firma Lukáše Jirsy C&B Reputation Management, placená společností Home Credit za to, „aby ‚racionalizovala‘“ český diskurz o Číně.

Represe novinářů, jejich umlčování a věznění, kupování mediálních společností či placená inzerce v zahraničním tisku tak mají společný cíl – rozšířit kontrolu strany nad mediálním prostředím, aby jak doma, tak v zahraničí už všichni vyprávěli jen ten „správný“ čínský příběh.

 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)