Lékařka Olga Žernosek, šéfka spolku zahraničních lékařů Doktor Čechov, který pomáhá ukrajinským lékařům s vykonáváním jejich profese v Česku. Foto: Jan Žabka/ HlídacíPes.org

Ukrajinští doktoři chtějí v Česku léčit. Brzdí to náročná aprobace i předsudky

Napsal/a Jan Žabka 3. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Mají letité zkušenosti, často na Ukrajině provozovali vlastní kliniky a měli důvěru svých pacientů i prestiž, nakonec našli útočiště před válkou v Česku. To však odbornost ukrajinských lékařů nedokáže využít a v cestě jim stojí aprobační proces. Podle řady z nich je příliš zdlouhavý, netransparentní a náročný. Část z lékařů přišla do Česka již před ruským napadením Ukrajiny především za lepšími pracovními podmínkami.

„Jednou ráno mi zavolal manžel a řekl: ‚Sbal věci, dokumenty, vezmi dítě a jedeme.‘ Seděli jsme v bunkru a šli na procházku a za deset minut něco spadlo v docela malé vzdálenosti. Strašně jsme se lekli a já jsem pochopila, že to je konec, už to dal trvat nemůže,“ vzpomíná Olga Jurčenko, která s dítětem odešla před válkou z Ukrajiny a teď žije v Havlíčkově Brodě.

Je jednou z ukrajinských lékařek a lékařů, kteří do Česka přišli s uprchlickou vlnou v důsledku ruské invaze. Stejně jako mnozí další i ona doufala, že se zde bude moct věnovat lékařské profesi v některé z místních nemocnic. Narazila však na realitu českého aprobačního procesu, který má potvrdit znalosti a zkušenosti zahraničních lékařů.

Proces ale trvá minimálně rok a vyžaduje pečlivou přípravu na úrovni čerstvých absolventů vysokých škol. Olga ani další lékařky si to ale podle svých slov nemohou dovolit.

Ženy s dětmi a bez partnerů

„Ti lidé kolikrát přijdou a je jim třeba 45 nebo 50 let. Takže věnovat další třeba dva roky povinným zkouškám a specializaci je prostě hodně náročné. Na Ukrajině měli vlastní ordinace, někteří byli na pozici primáře či vedoucích lékařů. To je psychicky náročné začít takto úplně od nuly, navíc často s vidinou, že se vrátí po válce domů,“ říká lékařka Olga Žernosek, šéfka spolku zahraničních lékařů Doktor Čechov, která pomáhá ukrajinským lékařům s vykonáváním jejich profese v Česku.

„Většina uprchlíků jsou ženy s dětmi a bez partnerů. Nedá se kvalitně připravit na aprobační zkoušku, když máte dítě. Nebo dá, když dítě bude celou dobu sedět u kreslených filmů a bude bez maminky. Za to, že tady budu doktorka budu muset zaplatit psychickým zdravím dítě, které nechápe, proč najednou zmizel tatínek a proč najednou maminka sice tady je fyzicky, ale už ne psychicky,“ říká Olga Jurčenko.

„Paní, která u mě bydlí, pracuje na směny a nemůže chodit tak často na nějaké vzdělávání. To by si mohla dovolit, kdyby tady měla rodinu, ale ona tady má jenom chlapce, který studuje vysokou školu. Čili ona ho musí živit a musí se živit také sama. Není čas, aby se mohla připravovat na aprobační zkoušku,“ říká Zuzana Herčíková z Prahy, která u sebe ubytovává ukrajinskou lékařku Světlanu.

Lékařská komora: snažili jsme se to změnit

Česká lékařská komora v březnu loňského roku navrhla ministerstvu zdravotnictví, aby vytvořilo program pro co nejrychlejší a nejsnazší zapojení ukrajinských lékařek a lékařů prchajících z války. Návrh však neprošel.

„Plán spočíval v tom, že je třeba zbavit tyto lidi existenčních starostí, přiznat jim nějaké státní stipendium, podporu, postarat se jim o děti, aby nemuseli chodit do práce a mohli se učit česky. Poté by složili zkoušku z češtiny, aby měli možnost navštěvovat kurzy teoretické medicíny v českém jazyce, tak aby se připravili na aprobační zkoušky,“ vysvětluje Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

Komora pod jeho vedením zároveň navrhovala zrušit odborné praxe, které jsou dnes součástí aprobační zkoušky a trvají šest měsíců. Ani to se ale prosadit nepodařilo.

„Ministerstvo zdravotnictví od začátku zaujalo pozici, že jsou tady pouze krátkodobě, že se budou rychle vracet zpátky na Ukrajinu. My jsme tomu nevěřili a ukazuje se, že jsme měli pravdu. Jednak proto, že ten konflikt bude dlouhý a jednak proto, že ze zkušenosti z jiných dalších humanitárních krizí se prostě velká část uprchlíků do mateřských zemí už nikdy nevrátí,“ dodává Kubek.

HlídacíPes.org se ministerstva zdravotnictví dotázal, zda se chystá nějaké usnadnění aprobačního procesu. Resort odpověděl pouze zasláním aktuálních pravidel pro uznání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře.

Netransparentní testy a falešné diplomy

Zatímco Česká lékařská komora řešila především praxe, ukrajinští lékaři si stěžují hlavně na teoretickou část. Problematická je podle nich netransparentnost testů a jejich vyhodnocování.

„Když uchazeč udělá test a třeba neuspěje a má tam nějaké chyby, tak vůbec nemá možnost se podívat, kde ty chyby udělal. Nikdo mu to neukáže. Takže zaplatí za to peníze, připravuje se a pak odchází z testu, ale není vůbec o nic chytřejší,“ popisuje aktuální nastavení Olga Žernosek ze spolku Doktor Čechov.

Podle ní by měl být postup jasnější a transparentnější. „Bylo by dobré, kdyby se lékař, který třeba u testu neuspěl, mohl podívat, kde chyby udělal a v čem se musí zlepšit. Taky medicína není jen černá a bílá, ale je tam obrovská šedá zóna, kde se dá polemizovat, diskutovat,“ dodává s tím, že by měli uchazeči dostat možnost odvolání a obhajobu takových případů.

Aprobačním zkouškám předchází takzvané nostrifikace, neboli uznávání zahraničních diplomů českými vysokými školami, kde jsou lékařské fakulty. To spolu s následujícími aprobacemi má předejít možným rozdílům v kvalitě vzdělávání, ale i podvodům s falešnými diplomy.

„Když přichází člověk ze země mimo Evropskou unii, musí mít nejprve nostrifikovaný diplom. Pokud žadatel neuspěje na jedné univerzitě, může kontaktovat univerzitu jinou. A byly zaznamenány případy, kdy se ta rozhodnutí lišila. Stejně tak byly zaznamenány případy falešných diplomů,“ upozorňuje Kubek.

A dodává: „Nechci říct, že jde o nějaké specifikum zrovna pro Ukrajinu, ale věrohodnost některých dokumentů pocházejících z Ukrajiny byla a je sporná.“

Podle Olgy Žernosek ale zkušený lékař snadno pozná, zda někdo skutečně prošel lékařským vzděláním či nikoli. Větší problém než falešné diplomy je podle ní vysoká míra korupce na Ukrajině, kdy si někteří lidé mají možnost zaplatit za „splněnou zkoušku“, a tak se dostat k pravému diplomu. Proto nepodporuje ani tak zlehčování aprobací, jako spíš jejich lepší srozumitelnost a transparentnost.


Video v článku bylo vytvořeno ve spolupráci s mezinárodní novinářskou organizací Free Press for Eastern Europe v rámci projektu Science+

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)