Tvrdíkova CEFC v londýnské aukci v tichosti vydražila obraz za 300 milionů korun
Čínská společnost CEFC tento týden sečetla své dosavadní investice v Česku a došla k sumě 22,8 miliard korun. V portfoliu má ale i nákupy, o nichž tak aktivně neinformuje. Čerstvě například nakupovala v aukci moderního umění – za stovky miliónů korun.
CEFC, která z Prahy řídí své evropské aktivity, si na říjnové aukci moderního umění v Londýně vyhlédla obraz německého malíře Gerharda Richtera. Získala jej nakonec v přepočtu za více než 300 miliónů korun.
Richterův obraz Zahrada (Garten) z roku 1982 dražila londýnská aukční síň Sotheby’s. CEFC za něj zaplatila 10 miliónů a 299 tisíc liber (jde o cenu včetně aukční přirážky).
Sama aukční síň prodejní cenu obrazu původně odhadovala výrazně níže – v rozmezí tří až čtyř miliónů liber.
Sotheby’s jména vítězů v aukci ze zásady nesděluje, pokud si to sami nepřejí. V tomto případě zůstává nový majitel neveřejný. „Nemůžeme poskytnout žádné informace nad rámec toho, že kupujícím je soukromá osoba z Evropy,“ říká za londýnskou Sotheby’s Matthew Floris.
HlídacíPes.org má však informaci o tom, že kupujícím byla právě tuzemská pobočka CEFC, potvrzenu z několika na sobě nezávislých zdrojů.
„Ta koupě byla ušlechtilý zájem. Otázka, zda je cena 10 miliónů liber příliš vysoká, není na místě. Běžná cena u Gerharda Richtera se pohybuje od dvou miliónů eur až po třicet. Richter je velký umělec a náleží mu velké ceny,“ podotýká pražský galerista, který si přál zůstat v anonymitě.
Sama CEFC svůj nákup v londýnské aukci nijak nemedializovala, jakkoli jinak o svých českých akvizicích a investicích běžně informuje. „Privátní transakce není důvod jakkoliv komentovat,“ omezil se na strohé prohlášení ředitel komunikace CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář.
Není tak jasné, zda obraz stamiliónové hodnoty skončí v trezoru, bude zdobit některé z reprezentačních prostor CEFC v Praze nebo zda má sloužit jiným účelům. Nebo – zda poputuje do Číny. V takovém případě by se však na vývoz uměleckého díla vztahovala povinnost uhradit daň a clo.
Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Když na to mají, tak proč ne? Jen doufám, že si na to nevydělali způsobem, kterým vydělává Česká pošta s.p. Uvedu příklad: Včera jsem posílal Lékařům bez hranic 2x 500Kč složenkami a zaplatil jsem za to 58Kč, což je 5,8% ze zaslané částky. I tak parazituje český stát na dobročinnosti svých občanů.