Tvrdá data o fungování EET: výběr DPH v pohostinství setrvale klesá. Nejvíce na severu Moravy
I po téměř roce a půl od zavedení elektronické evidence tržeb panují značné rozpory kolem toho, jaké jsou reálné dopady EET. Například podle zástupců živnostníků vloni kvůli EET zaniklo zhruba tři tisíce převážně venkovských hospod. Tento údaj ale ministerstvo financí odmítlo s tím, že registrací živností v oboru pohostinství naopak přibylo.
Jasno není (respektive nebylo) ani v tom, jaký dopad na výběr DPH v pohostinství EET vůbec má. Změnu pohledu přináší následující analýza.
Ta vychází z oficiálních dat o EET, jež poskytla Finanční správa ČR programátorovi Marku Sušickému na základě žádosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Data, respektive přehledný nástroj pro práci s nimi a pro vyhledávání například podle krajů či předmětu činnosti, jsou k dispozici na stránkách datazeet.cz. Zachycují časové období od prosince 2016 do listopadu 2017.
Data za první čtyři měsíce 2017 jsou podle Sušického zatížena extrémní chybovostí, níže uvedené údaje proto pracují s přesnějšími daty za šest měsíců od května 2017.
První části analýzy se HlídacíPes.org věnoval již v tomto textu.
„EET je výborným zdrojem dat. Informace o spotřebě lze mít téměř v reálném čase, a tak je možné vidět, jestli ekonomika brzdí, nebo přidává. Samozřejmě nepostihuje případy, kdy se výběr daní snižuje, protože dochází k podvádění,“ říká Sušický.
„Navíc, pokud máme informace o tom, že se ekonomice daří a výběr DPH bude setrvale klesat, je to známka toho, že preventivní význam EET již nefunguje,“ dodává.
Ve své analýze poukazuje na to, že právě toto se od zavedení EET děje v oblasti pohostinství.
V následujícím grafu je trend výběru DPH v pohostinstvích v ČR od dubna 2017 do listopadu 2017:
Graf jednoznačně ukazuje pokles, hlavně v září 2017. Pravděpodobně to znamená odeznění „odstrašujícího efektu“ EET.
Hlavní podíl na poklesu má především Moravskoslezský kraj:
HlídacíPes.org požádal o reakci a vysvětlení tohoto trendu ve výběru DPH Finanční správu. Odpověď ale do uzávěrky tohoto textu nepřišla.
Zde můžete s daty interaktivně pracovat, vyhledávat, sledovat dopady EET
(kompletní data jsou k dispozici od počátku EET, 1. 12. 2016, do listopadu 2017)
ZDROJ DAT: Finanční správa, zpracovatel Marek Sušický, datazeet.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
32 komentářů
Analyza EET dat je urcite tema, kteremu je treba se venovat dukladne. Bohuzel nemohu se ztotoznit s interpretaci dat, ze pokles trzeb v pohostinstvi muze byt dan pominutim odstrasujiciho efektu EET. Proc by se to melo odehrat k 1. zari? To uz mi prijde pravdepodobnejsi, ze deti skolou povinne cele letni prazdniny nedelaji nic jineho, nez ze vysedavaji po hospodach. Ale vazne – spise jde o sezonni zalezitost a data v MS kraji jsou kontaminovana nejakym vnitrnim testovanim systemu nebo zmenou klasifikace skupiny dat k 1.9. Dokud nebude k dispozici delsi casova rada, je spekulace nad dlouhodobymi trendy chuzi ne po tenkem lede, ale primo po vode. Zajimavejsi by podle meho bylo korelovat EET data s jinymi soubory dat, napr. regionalni prumerna utrata v hospode vs. median prijmu.
Autor píše „Graf jednoznačně ukazuje pokles, hlavně v září 2017. Pravděpodobně to znamená odeznění „odstrašujícího efektu“ EET.“ Takže ne k 1. září, navíc odstrašující efekt je uveden jako domněnka. Problém je ale u listopadu, neboť ve zdrojových datech od Finanční správy jsou data pouze do 24.11.2017, tudíž ten nelze srovnávat s ostatními měsíci.
Víte, ono je to asi nepřesně v textu napsané „.. pokles, hlavně v září 2017“. Přesnější by bylo že pokles byl celou dobu, ale v září dosáhl dna. A u toho už zůstal.
Hlavně v tom druhém grafu z Moravskoslezského kraje je to naprosto patrné:))
Tam je problém v tom, že kromě toho sestupného trendu v tom grafu jsou i v rámci letních měsíců ohromné výkyvy nahoru a dolu, takže ta proložená čára trendu není tak přesná. Jako první mne sice napadlo, že v řadě hospod měly v ty dny třeba zavírací dny 🙂 Ale pak jsem mi došlo že důvod je zcela jiný.. Totiž – vidím to i v řadě hospod a restaurací v mém okolí. Mimo centrum města už má málokterá otevřeno „durch “ od rána do noci každý den (třeba bez toho jednoho zavíracího dne v týdnu). Spousta z nich otvírá na 2 hodiny přes poledne, a pak až večer pro štamgasty..Jinak by se jim nevyplatil ani personál . A „naplno mají otevřeno třeba jen o víkendech..
Takže, kdyby se ten graf roztáhl aby ukazoval data po jednotlivých dnech týdnů v měsíci, asi by to ukázal líp..
Dovolím si popsat, co se stalo u nás na vesnici. Mohlo by to částečně vysvětlovat zářijový pokles. Měli jsme poměrně prosperující hospodu – obzvláště čtvrtky, pátky a soboty plno, od jara se sedělo na zahrádce. V květnu přišel zákaz kouření. Na kuřáky, kterých je z návštěvníků hospody cca 80 až 90 %, neměl zákaz vliv, protože se kouřilo venku. Stoly uvnitř jsou od jara do konce léta neobsazené. S prvními zářijovými dny přislo ochlazení a kuřáci, kteří generovali většinu obratu, museli buď sedět uvnitř bez cigarety nebo klepat kosu na cigaretě venku. Pro mnohé z nich, kromě toho, že to bylo nepohodlné, to bylo taky ponižující. Proto následovalo logicky to, co přijít muselo. Většina hostů se prostě v září do hospody nevrátila, protože jim přestala nabízet komfort a pohodu, kvůli kterým tam chodili dřív. S nástupem jarních měsíců jsou venkovní stoly opět plné, a uvnitř není ani noha. A tak to bude zase až do září. Nejsou to žadné domněnky, je to konstatování toho, co se stalo v tradiční středočeské vesnici o 400 lidech.
Naprosto souhlasím. A s tím ponížením, jste to vypíchl opravdu skvěle. Taky jsem se cítil jako prašivý pes, když po 20 letech v naší hospodě jsem musel s cígem ven.
to máte smůlu na místo. U nás na vesnici stojí 2-3 kuřáci před hospodou a uvnitř plno.
Protože v naší obci byly vloni uzavřeny všechny dvě hospody.
V naší obci byla loni uzavřena polovina hospod , tedy jedna ze dvou.
Torpédovi ušatému to nevadí můžete poděkovat ANO kdo je volil takové šmejdi ???
JSEM NEKUŘÁK. CHODÍM ZA KAMARÁDY DO HOSPODY 2X ZA TÝDEN.HOSPODA BYLA ROZDĚLENA NA KUŘÁCKÝ SALON A NEKUŘÁCKÝ. I KDYŽ JSEM NEKUŘÁK, TAK PŘI OBSAZENÍ NEKUŘÁCKÉHO SALONU NĚJAKOU AKCÍ, TAK JSEM ŠEL DOBROVOLNĚ A S PLNÝM VĚDOMÍ DO KUŘÁCKÉ ČÁSTI RESTAURACE. Z KUŘÁKŮ BYLY UDĚLÁNI BEZDOMOVCI, KTEŘÍ MUSÍ JÍT KOUŘIT PŘED HOSPODU. PROČ, KDYŽ JE HOSPODA ROZDĚLENA NA KUŘÁCKOU A NEKUŘÁCKOU ČÁST, NEMŮŽE BÝT NADÁLE TAKTO PROVOZOVÁNA. JEN MÍRNÝ DOTAZ. VE VLÁDNÍCH PROSTORÁCH, T.J. V PARLAMENTU A VE SNĚMOVNĚ.JE POVOLENÝ ALKOHOL V PRACOVNÍ DOBĚ? A KOUŘENÍ JE TAM URČITĚ TAKÉ POVOLENÉ, PROTOŽE JSEM NEVIDĚL POSLANCE, SENÁTORY A PANA PREZIDENTA KOUŘIT NA ULICI, NEBO DVORANÁCH ÚŘADŮ. TAKŽE MÁME OBYČEJNÉ OBČANY A VRCHNOST? NEHLEDĚ NA JINÉ CENY STRAVOVÁNÍ!
No to víte, data nelžou ale ukazují rovněž pouze to další co bylo zřejmé, totiž efekt protikuřáckého zákona který platí právě od května 2017 a který vyhnal většinu běžných štamgastů z hospod. Samozřejmě že se nevyplnily nesmyslné argumenty sluníčkářů o tom že by je masově nahradily usměvavé rodinky s dětmi toužící se v těch čisťounkých hospůdkách bohatě stravovat :))))
Jenže v tom případě to bude politicky složitější – jestli lze EET hodit na hlavu Babišovi, tak za protikuřácký zákon mohou svým hlasování, i demokratické strany..
petrph – Tvoje vidění světa je poněkud zmatené. Jen namátkou, pokud si dobře vzpomínám, tak protikuřácký zákon odhlasovala sněmovna zvednutím ruky např. poslanců Foldyny, Faltýnka, Tejce, M. Benešové, Berkovce, Grospiče, Okamury, Grebeníčka, Semelové a dalších. Pokud jsou tyto osoby dle tvého seriózního mínění sluníčkaři, tak s tebou nejspíš není něco v pořádku nebo ses možná právě usvědčil z vlastního sluníčkářství 😉
Zkuste se podívat kdo všechno hlasoval pro..
asi si ti není jasný rozdíl mezi restaurací a hopodou kam nikdo usměvavé děti tahat nebude
Vidíte a v tom grafu v tom taky není vidět rozdíl, společně jdou do kytek.
To je ten problém, ani ty restaurace kam mohly chodit rodiny s dětmi občas na oběd se bez večernich pravidelných štamgastů neobejdou..
Tedy — s vyjímkou pár nóbl restaurací v centrech zadraho, ale tam se obvykle s dětmi nechodí..
Může mi někdo vysvětlit, k čemu bylo vlastně EET zřízeno? Pro zvýšení příjmů do státního rozpočtu asi těžko. Pro narovnání podnikatelského prostředí mi to také nesedí. Pak už mi zbývá jen, že se mělo jednat o znepříjemnění malého a středního podnikání všeobecně.
Co se týče kontrol, tak i před EET měla finanční správa dost možností, jak nekalé podnikání odhalit. To, že to nedělala není problém většiny slušných podnikatelů, kterým EET přidělalo práci a zvýšilo náklady.
A výsledek? Očekávané miliardy na nemocnice a dětská hřiště nepřišly. Naopak odešlo mnoho malých živnostníků, hlavně na venkově, kde je to citelná ztráta. Místo slibovaných 200 miliard z EET musel Babiš sáhnout na rezervu, kterou vytvořily předešlé vlády, aby voličům ukázal, jaký je pašák.
EET bylo zřízeno k rtomu, aby Babiš viděl, kde se prodávají jeho potraviny a aby mohl likvidovat nepřijemnou konkurenci. o ničem jiném to není.
A navíc tvrdil, že žádná hospoda kvůli EET neskončí a pokud ano, tak ať mu ji někdo ukáže. Kvůli EET skončily tisíce hospod, hlavně na vesnicích a Babiš stále tvrdí, že žádná neskončil a fakta nechce vidět.
Evidentně účelovka, provokace Kalouska a EU a ty hospody účelově krachujou jen proto, aby měli hloupí novináři střelivo k tomu, že mu to můžou předhazovat… 😛
EET je zejména výborný nástroj pro naprosto přesné zmapování trhu v jednotlivých odvětvích. Na základě toho se dá plánovat byznys a trh ovládat. Tedy pokud máte přístup k datům, což není problém, pokud jste ministr financí, případně premiér. Maximum špína.
Nesmysl! Z částky, datumu a IČA nepoznáte nic, než za kolik korun někdo v ten den a hodinu a minutu něco nakoupil! Ale už ne co nakoupil!
To se velice mylite. Presne poznate v jake ulici je dobre podnikat a take na jakem rohu dane ulice. Presne odkryjete karty nekomu , kdo pro to nehnul prstem. Jake dny jsou top a jake ne. U sitovych restauraci ani nemluve jak jim muzete videt do karet. Kdyz k tomu jeste pridate mesicni hlaseni , tak jste Babisovi usetril nekolik milionu u jedne provozovny za prvni rok fungovani. A to ani nemluvim o jejich nemistnicg praktikach pri prevzeti podniku , ktere chteji.
Přijde mi, že v grafu z Moravskoslezského kraje musí být chyba ve vstupních datech. Takovýto náhlý pokles a pak křivka jak z EKG nemůže mít přirozené vysvětlení.
Ano, o chybách v datech (dodaných Finanční správou) jsme psali včera, jsou tam a je jich tam dost.
Jako obyvatel Ovya okoli potvrzuji, že grafy skoro přesně odpovídají dopadu protikurackeho zákona na návštěvnost v pohostinství v souladu s uzavřením zahrádek. Osobně mi bylo potvrzeno v 9 podnicích z 10 majiteli a obsluhou.
Graf odpovídá skutečnosti & potvrzeno majiteli & obsluhou v 9 z 10 podniku kde je osobně znam. Dopad protikurackeho zákona v souvislosti s uzavřením zahrádek.
asi tak 150000 prodaných přístrojů an přenos EET, připojení na internet, placení SW služeb, papír a já ani nevím čeho ještě, někdo se slušně nabalíkoval
No, tak mame 2 moznosti, jak se to mohlo v MS kraji stat. 1) Hostinsti podvadeji jeste vic. Pak nevidim v zavedeni EET zadny prinos. 2) Spousta podniku zavrela kram. Tady uz nevidim vubec zadny prinos – kdo nepodnika, neplati do spolecne kasy penize. Kdo se projde po Stodolni, snadno zjisti, ktera moznost je spravne.
Pokles inkasa DPH na podzim 2017 má úplně jiné vysvětlení: Tvůrci a programátoři EET jaksi zapomněli na neplátce DPH a tak od rozjezdu EET všichni neplátci vesele posílali data jako plátci (jediná možnost, jak tehdy nahrávat tržby bez DPH byly vratné obaly, což asi nikdo nezvolil). Někdy v druhé polovině roku 2017 se někdo probudil a začal to řešit (FS začala rozesílat dopisy s upozorněním na chybný stav) a postupně se předchozí data defiskalizovala a vkládala čerstvá (bez DPH). Takže házet „divná čísla“ na nepoctivé podnikatele jde snadno. Oo totiž najít „tam nahoře“ někoho kdo má v hlavě mozek a ještě k tomu ho používá, je dost výjimečné.
Jo, to dává odpověď na tu hlavní otázku – pokles DPH naprosto neodvisle od výše celkových tržeb s propady na nižší úroveň různě pro 15% a 21% a s celkově vyšším propadem nižší daně. Hospody s kuchyní pravděpodobně byly plátci DPH. Celkově jsem kdysi četl údaj, že plátců DPH je mezi z hospod je jen nějakých 20%, v objemu tržeb samozřejmě mnohem více.
I tak ale zůstává dost pochybností, vývoj tržeb v pohostinství celkově ještě neukazuje zjevné chyby ale při prokliknutí jen na některé kraje (moravskoslezký, pleňský) jsou tam nevysvětlitelné skoky.
Nejraději bych to debilní EET nacpal soudruhovi, agentovi z St.B. Burešovi do jeho zádele!!!
EET je zejména výborný nástroj pro naprosto přesné zmapování trhu v jednotlivých odvětvích. Na základě toho se dá plánovat byznys a trh ovládat. Tedy pokud máte přístup k datům, což není problém, pokud jste ministr financí, případně premiér. Maximum špína.
Graf jednoznačně ukazuje, že Babiš lhal, své tvrzení o přínosu EET neměl ničím podložené. Nakonec jako většinou. Naopak dada ze zahraničí, kde tato forma elektronické evidence funguje, tento trend naznačila již před zavedením. No a dalším neméně příjemným efektem EET je zdražení .
Podívám-li se na problém z druhé strany, a na Babiše a jeho ambice, pak mohu jednoznačně a sklidem prohlásit, že kdyby mělo EET jeden jediná kladný efekt, kromě on-line informací o okamžité spotřebě, zřejmě potřebných pro Agrofert, už by se s tím dávno chlubil.
Tohle tu zanechám, jen tak pro úplnost:
https://ihned.cz/c1-65777060-eet-je-podle-podnikatelu-druhym-nejlepsim-zakonem-roku-zvitezila-otevrena-data
https://ihned.cz/c1-65975740-eet-ztizila-restauracim-a-hospodam-podvody-majitele-priznavaji-vice-trzeb-naklady-prenesli-na-zakazniky-vyssimi-cenami
a bonus
https://ihned.cz/c1-65777060-eet-je-podle-podnikatelu-druhym-nejlepsim-zakonem-roku-zvitezila-otevrena-data
Taky zajímavé čtení.