Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

První nezávislá analýza dopadů EET: data vykazují řadu chyb, výkyvů a propadů

Finanční správa od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) v prosinci 2016 až do současnosti provedla sice 113 tisíc kontrol a rozdala pokuty v řádech milionů, tvrdá a veřejností kontrolovatelná data o výběru DPH v souvislosti s EET však dosud k dispozici nebyla. Nyní to mění práce programátora Marka Sušického.

Ten si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od Finanční správy ČR vyžádal kompletní datové podklady k výběru EET od samotného počátku (od 1. 12. 2016 pro ubytovací a stravovací služby) až ke dni podání žádosti o informace, do listopadu 2017.

A nezůstalo zdaleka jen u hrubých dat. Počínaje dnešním dnem, 15. květnem 2018, spouští Sušický webové stránky datazeet.cz, kde přehledně zpracovaná data dává k dispozici všem.

„Finanční správa odpověděla na žádost o data z EET překvapivě kladně. Bylo potřeba něco zaplatit a chvíli počkat, ale nakonec jsme data v excelu dostali. Excel má 24MB a 142 tisíc řádek,” říká Sušický.

V datech lze volně a jednoduše vyhledávat podle krajů, předmětu činnosti či časového období, nabízejí přehled o nahlášených tržbách ze systému EET i o výběru daně z přidané hodnoty ve všech třech aktuálních sazbách.

„Finanční správa by byla schopna poskytnout data, jak přicházejí po hodinách. Díky tomu by bylo možné provést další analýzy, například odchodů z restauračních zařízení, největší nápory v obchodních střediscích a podobně,“ vysvětluje možnosti práce s daty z EET Marek Sušický.

Práce na takovém souboru dat by však podle Finanční správy vyšla žadatele na 150 tisíc korun. S ohledem na to, že data zpracovával z vlastního zájmu a ve volném čase, takový výdaj zavrhl. I tak stávající data nabízejí zajímavý potenciál.

Zde můžete s daty interaktivně pracovat, vyhledávat, sledovat dopady EET
(kompletní data jsou k dispozici od počátku EET, 1. 12. 2016, do listopadu 2017)

ZDROJ DAT: Finanční správa, zpracovatel Marek Sušický, datazeet.cz

Níže uvedené příklady toho, co lze také v datech o EET vidět a nalézt, vycházejí z této analýzy, jejímž autorem je Marek Sušický.


ANALÝZA DAT

Nejvýraznější zjištění je, že data jsou ve velkém nepořádku. Co to znamená?

Až do dubna zjevně do produkčního EET prosakovala testovací data. Některé řádky nedávají smysl. Celková tržba by měla vzniknout jako základ nepodléhající DPH a pak jednotlivé složky DPH ve výši 10, 15 a 21 %. Tento vzoreček platí jen u 782 řádků ze 142 tisíc. Tzn. pouze 0,55% řádků je úplně v pořádku.

Dle oficiálního vyjádření někdy obchodníci posílají informace o tržbách s mínusem.

Někdy jsou v datech patrné omyly a jejich následné korekce – jeden den například obchodník vykáže obrovský nárůst tržeb (pravděpodobně jde omyl či chybu), v dalším dnu proto provede korekci opačným směrem.

Pro potřeby důkladné analýzy by bylo zapotřebí data čistit, což se nyní zjevně neděje (nebo nám poslaná data jsou nečištěná).

Dostupná data jsou tedy dotčena jistou chybou, pro určité typy analýz je ale možné k nim nepřihlížet.

Další analýzy jsme proto prováděli nad daty od dubna 2017. K čemu jsme došli?

Podíl EET na celkovém výběru DPH

Protože jsme nedostali data za celý rok a první čtyři měsíce roku 2017 jsou zatíženy extrémní chybou, vzali jsme data od května za šest měsíců.

Za toto období se na DPH ve firmách používajících EET vybralo (evidovalo) 119 miliard korun. Ovšem v roce 2017 Ministerstvo financí deklaruje výběr DPH 381 miliard korun.

Při jednoduchém vynásobení (šest měsíců krát dva) se dostáváme na 238 miliard, což by znamenalo, že EET pokrývá cca 62,5 % vybíraného DPH.

To se zdá více, než je očekávaná hodnota, a opět to může vést k závěru, že poskytnutá data neodpovídají skutečnosti.

Pravidelnost

Na diagramu je vidět jasná pravidelnost v objemu i dnech, kdy dochází k výběru DPH. Čtyři výrazné poklesy připadají na státní svátky, kdy musejí mít nově větší prodejny zavřeno.

Na základě těchto informací lze postavit rozumně fungující systém, který bude detekovat anomálie ve vybíraných částkách.

Díky tomuto lze také zodpovědět otázku, kolik stojí státní rozpočet svátky, kdy jsou nuceně zavřené obchody. Srovnejme dva květnové svátky: 1. května obchodníci zavírat nemusejí, 8. května ale ano a na diagramu je vidět pokles o cca 40 milionů korun.

Z dat je však patrné i to, jak se lidé před volnými dny předzásobují. Například 13. dubna 2017 byl výběr naopak rekordní – šlo o čtvrtek před volným Velkým pátkem a Velikonočním pondělím; nárůst ve výběru byl o 40 milionů korun.

Jde o velice prostou analýzu, která by zasloužila detailnější a delší rozbor, nicméně ukazuje potenciál těchto dat. Další zajímavá analýza by se mohla týkat například dnů mezi státními svátky, kdy si řada lidí bere dovolenou.

Trendy

Některá odvětví jsou registrována do EET, nicméně objemy jsou spíše symbolické. To však neznamená, že tím klesá jejich vypovídací schopnost. Příkladem je následující výběr DPH v oblasti kempů a tábořišť:

 

Jak je vidět z dat, sezóna začíná v červnu a končí v září. Nepřekvapivě jsou lepší víkendy. Podobně lze zobrazovat trendy i pro ostatní obory podnikání.

Typy DPH

V další rychlé analýze jsme se chtěli podívat na speciální typy DPH. V ČR v tuto chvíli existují následující kategorie DPH:

DPH 10 % – Kojenecká výživa, radiofarmaka, knihy, časopisy, mlýnské výrobky (mouka, krupice…)
DPH 15 % – potraviny, teplo, zdravotnické pomůcky apod., dětské sedačky… (kompletní seznam ZDE)
DPH 21 % – vše ostatní

Struktura výběru podle oborů podnikání je vidět v následujícím diagramu:

V únoru a březnu 2017 je výrazný sloupec pohostinství, což je ale pravděpodobně způsobeno náběhem testovacích dat. Nicméně poměr pohostinství se následně signifikantně snižuje.

Zaměřili jsme se na 10% DPH a výsledný obrázek pro odvětví Maloobchod mimo prodejny, stánky a trhy dává tušit, že je v datech asi opět nějaký problém:

 

Stalo se 1.září v Jihočeském kraji. Co se dělo, to mohou zjistit pouze lidé na finanční správě.

Podobný případ se stal opět v Jihočeském kraji 2. listopadu:

Jedná se o oblast maloobchodu s ostatními výrobky převážně pro domácnost za 80 milionů korun, což by ale jen v listopadu 2017 a v tomto oboru znamenalo odběr zboží za 800 milionů. To jistě neodpovídá realitě.

Poslední příklad je z Moravskoslezského kraje, z 8. října:

Hlavním problémem poskytnutých dat je datová kvalita a absence základních kontrol. Tím, že nesedí mnoho hodnot, se důvěryhodnost tohoto vzorku snižuje.

„EET je systém, který může zodpovědět mnoho otázek. Z výše uvedeného se domnívám, že finanční správa jeho význam zatím nedocenila a pravděpodobně neprovádí pokročilejší analýzy,” konstatuje Marek Sušický.

Redakce HlídacíPes.org požádala o reakci Finanční správu, do uzávěrky tohoto textu však odpověď nedorazila.

Sušický na druhé straně oceňuje spolupráci Finanční správy: „Velký dík jí patří za to, že data v agregované podobě poskytla, a tím umožnila vznik této a třeba i dalších analýz.“


V pokračování tématu nabídne zítra HlídacíPes.org další analýzu vycházející z dat o EET, mimo jiné o zřetelném poklesu výběru DPH v pohostinství.

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. amper77 napsal:

  выдержи пионер,
  za svoji podporu dostaneš výlet na Čapí hnízdo.

 2. Frenky napsal:

  Od samého začátku jsem přesvědčen o tom, že EET je jen marketinkový tah hnutí ANO pro naivní veřejnost, za účelem posílení vžitého názoru, že každý malý podnikatel/živnostník je podvodník.
  Co se s tím pak děje dál už nikoho tam nahoře nezajímá. Pak už stačí jen párkrát vydat zprávu o tom, o kolik miliard korun navíc se, díky EET, vybralo.
  Díky autorovi, že si dal s tím práci, aby objasnil, jak to ve skutečnosti je a jaké chyby celý systém má.

 3. amper77 napsal:

  V původním článku („analýze“) je navíc zajimavá část, kdy v pohostinství postupně klesají evidované tržby. Od dubna do listopadu spadly skoro na 1/3!!
  Skoro bych z toho měl i radost, protože jsem vždy tvrdil, že EET prostě nebude fungovat a kdo bude chtít zatajovat tak zatají. Jenže to by ty čísla musela být uvěřitelná. Porovnáním s tržbami človběk zjistí, že to jsou nesmysly. Binec v datech jak noha.

  • Kyled napsal:

   Z něčeho je ale třeba vyjít a pokud je toto vydáváno za oficiální data, tak je vidět, že to nemůže fungovat. Zítra tady bude článek právě o tomto poklesu, je to naznačeno na konci stávajícího článku, takuvidíme…
   + by bylo zajímavé vyjádření Finanční Správy, kdyby nějaké vydali…

   • Amper77 napsal:

    Aha, té kurzívy jsem si vůbec nevšiml. Pak jsem už byl na původní stránce. Jen z nich mám takový pocit, že nejsou tak úplně nezávislí. Tipl bych na piráta.
    Kdybych nebyl vážně nemocný (prokrastinace je zlá nemoc) tak jsem už dávno požádal MF o vysvětlení, jak došli k odhadu v téhle jejich větě: „Celkový pozitivní dopad EET na inkaso DPH za rok 2017 na úrovni veřejných rozpočtů odhadujeme ve výši 5,2 mld. Kč.“ Podle mě to je vycucané z prstu.

 4. Petr Kaminsky napsal:

  Cele EET je jedna velka habadura. Ma vytvorit dojem, ze az Babis si konecne na nepoctivce posvitil. Zajimalo by me, jaky je opravdu rozdil ve vyberu DPH pred a po zavedeni EET. Rada lidi si mysli, ze vykazovani do EET ma neco spolecneho s placenim DPH. Nema. Tim ze neco vykazu do EET, jen rikam, ze to jednou zaplatim. Zajimalo by me, jestli FS nejak propojuje udaje z EET a zaplacenou DPH u jednotlivych subjektu. Nebo to spis slouzi jako strasak, ze si na ne muze „posvitit“ (poslat kontrolu). Excesy jako pokuta za nevydanou stvrzenku za 1 baleni TicTac a „milionarska“ loterie podporuji celospolecenskou naladu zavisti a nenavisti. A kdo to cele zaplati? Naklady na provoz (pripojeni trafiky k internetu, pronajem terminalu/software) promitne obchodnik do koncovych cen. Takze my vsichni. Dekujeme Ti, Andreji. Zajimalo by me, jestli se nekdo v budoucnu (az tady nebudou znecistovat vzduch populiste), odvazi EET zrusit.

 5. petrph napsal:

  tak to opravdu gratuluji panu Sušickému k jeho mimořádnému výkonu. To opravdu stojí za to.

  Trochu jsem se zamyslel na to o čem píše „Celková tržba by měla vzniknout jako základ nepodléhající DPH a pak jednotlivé složky DPH ve výši 10, 15 a 21 %. Tento vzoreček platí jen u 782 řádků ze 142 tisíc. Tzn. pouze 0,55% řádků je úplně v pořádku.“
  A ten problém (po nahlédnutí do té tabulky v Excelu) vidím v tom, že obchodníci posílají těch údajů o každém prodeji skrze EET víc, viz zde http://www.etrzby.cz/cs/technicka-specifikace
  Zatímco v té tabulce je těch sloupců mnohem méně.
  Ergo, tedy předpokládám že Finanční správa poslala panu Sušickému nikoliv čistě všechna surová data , ani data pouze agregovana za den, ale bohužel
  navíc zde spoustu položek (sloupců) zcela vynechala a pouze je dle vlastního (neznámého,možná špatného ) algoritmu agregovala do spolecne polozky Celkova trzba (za celý den). Čili pak se z těch dat skutečně nic moc /kromě několika obecných trendů/ vyčíst nedá..
  A dále,,že záporné údaje mohou znamenat storno – ale to obsahuje /jak uvedeno v příkladech/ i storno zboží (i v dalších dnech ) díky reklamacím, vracení zboží i výměnu za jiné, atd..Zvláště v eshopech poměrně běžné, ale i v jiných oborech to může mít důvody.
  Zase, pouze s až příliš velkou agregací (navíc možná se zásadní chybou) se z toho moc vyčíst nedá.
  Navíc, (třeba se mýlím), ale z uvedených příkladů na onom webu vyplývá, že doporučení jak zadávat různé varianty prodeje vznikaly až později, se snahou je napasovat na již hotový IS, tudíž zase se spousta užitečných a vhodných podrobností při zaslání ztrácí.
  Tudíž bohužel, nejen pro hlubší analýzu těch dat z hlediska dalšího zkoumání , ale bohužel i z hlediska jejich analýzy pro potřebu jakékoliv komplexnější kontroly objektu (jak se slibovalo),je a bude využitelnost poměrně nízká..A ničemu jinému než masové buzeraci obchodníků pří přímých kontrolách nesloužila a sloužit nebude..

  • ondravojta napsal:

   Souhlas, napadly mě v podstatě ty samé postřehy.

   Z dat lze dle mě usuzovat hlavně to, že je finanční správa neumí poskytnout. O funkčnosti systému a možná i kvalitě surových dat to ve výsledku moc říkat nemusí.

 6. Weber napsal:

  „Babrat“ se v EET je zbytečná ztráta času, je třeba tento „systém“ chápat objektivně jako výchovný signál (politický) navenek těm podnikatelům, kteří si po našem dokáží vylepšovat bilanci a vylepšovat domácí pokladnu na úkor daňového systému a dovnitř společnosti signál o tom, že my ( ANO 2011) myslíme na ty poctivé občany a nenecháme je okrádat garniturou nečestných podnikatelů s blahoskloností (zaplacenou) starých politických struktur (ČSSD, ODS atd.). Výtěžek ekonomický je samozřejmě zanedbatelný, ale ten marketingový má „páru“, ti méně zdatní matematicky a ekonomicky budou určitě tleskat této skvělé metodě (EET) k umravnění zlodějů. Čert vem propagátora EET, který jeden podfuk (čápi) vymyslel, aniž by o něm věděl (nehlásí se k němu) a je třeba věřit, že tentokrát myslí také na ostatní. Já mám jiný problém a to je těch 200 rozkradených miliard na daních ročně a pod., o které čápotvůrce opřel svou politickou kampaň při startu do politiky a které nejen já, tak i on zajisté nemůže dohledat. Připomenu si tyto miliardy každý den, když jsem nucen cestovat po rozbitých silnicích. Takže čekám, až mu nějaký odporný novinář připomene tu sumičku a on s ověřeným úsměvem mu sdělí, že zdroje jsou, jen chybí práceschopné obyvatelstvo, které by u nás ten ANOráj, na který nás navnadil vytvoří.

 7. Petr napsal:

  Velká pohostinství se zjevně naučila optimalizovat….. například velká pizzerie Turbanti naprosto bezostyšně vydává při rozvozu doklad, na kterém je férově napsáno: „Toto není fiskální doklad“… a občas je některá položka připsaná propiskou …… Takže pokles je logický – drtivý dopad EET je jen na ty nejmenší,

Přidávání komentářů není povoleno