Tři podoby „věku drahých energií“. Co chystá vláda a jak to bude účinné?
ANALÝZA. Energetická krize má dnes tři podoby. Tři dny před koncem roku oznámila nová vláda jeden akční plán na každou z nich. Půjde o opatření s různou efektivitou, ale obecně vždy smysluplnější než prázdné gesto ilegálního zrušení DPH vládou minulou. To většině lidí pomáhalo přespříliš a draze, a těm nejpotřebnějším stejně nijak nepomohlo.
Prvním, dočasným, ale o to citelnějším problémem je přechod zákazníků zaniklých dodavatelů na obří spotové ceny v režimu dodavatele poslední instance (DPI), dokud si nenajdou nového dodavatele. Do té doby se mnoha lidem zvyšují zálohy několikanásobně, a ti sociálně nejslabší prostě na tu složenku nemají. Na nové dodavatele se přitom nemusejí být schopni ani dovolat.
Druhým, trvanlivějším problémem, je příchod dlouhého věku drahých energií. Na většinu z nás se ještě ani zdaleka neprojevil v plné síle – cenu energie zdražila většina dodavatelů na příští rok zhruba o třetinu, a vzhledem k tomu, že až polovinu účtu dělávají fixní položky, tak většině zdražila energie zhruba o pětinu. Státní dotace na energie všem by nic neřešila a byla by dokonce demotivační (nevyplatilo by se třeba zlepšit izolace), ale i zde se chce stát soustředit zejména na ty sociálně nejslabší.
A třetím, nejrozšířenějším problémem, je prostup cen energií do zdražování všeho. Všechno, co si kupujeme, má v sobě nějakou energii. Dle Einsteinova slavného E=mc² je energií všechno materiální; ale i zdánlivě nemateriální služby básníka, kterého si pozvete na večírek, vyžadují energii na jeho dopravu.
Jak chce vláda pomoci?
Hlavním rozdílem od přístupu předchozí vlády je pokus o adresnost pomoci. Ano, celkově stát vydá na pomoc méně. Ale i méně znamená více, pokud to méně skutečně doplyne lidem ve vážných problémech a neplýtvá se státní pomocí na ty, kteří to zase tak moc nepotřebují. (Jistě, všichni se ve věku drahých energií budeme muset uskrovnit, ale většina lidí kvůli tomu nepřestane jíst.)
Problém šoku režimu DPI chce vláda řešit dávkou mimořádné okamžité pomoci, kterou již nyní mohou dostat lidé po posouzení Úřadem práce – ale pro jiné účely. Budou muset přinést složenky „před a po“, kolik je režim DPI stál.
Pro věk drahých energií se chudším zvýší sociální dávka „příspěvek na bydlení“. Dnes do jejího výpočtu nelze započítat skok nákladů na energie, což má změnit rychlá novela po 5. lednu. V závislosti na dalších parametrech by mělo jít o 1 120 až 2 147 Kč (měsíčně). Nově budou moci žádat i podnájemníci, nejen nájemníci, a státní rozpočet to má stát zhruba 3 miliardy ročně.
Podnikatelům se stát zaručí za až 80 procent půjčky, kterou si vezmou na pokrytí nákladů energií – ale jen těm, jejichž současný dodavatel odešel z trhu.
Jak úspěšně pomáhají tyto tři programy v řešení tří problémů věku drahých energií?
Mimořádná okamžitá pomoc
Ze všech tří nových programů jde jednoznačně o nejracionálnější úpravu. Zatím bylo o dávku možno žádat jen v šesti vyjmenovaných případech, pod které se nemusel vejít okamžitý nárůst cen energií v režimu DPI, a to byla přitom hlavní příčina okamžitých problémů spousty sociálně slabých domácností.
Problémy končících dodavatelů tu trvá již dva měsíce, a dva měsíce se lidé dostávají do režimu DPI, který pro ně může být větší ranou než nové tarify u nového dodavatele. Dříve to současná vláda logicky nemohla zavést, ale něco podobného měla okamžitě udělat vláda minulá, namísto nelegálního rušení DPH, které stejně těm nejzasaženějším domácnostem problém obrovských záloh nemohlo řešit.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Také je dobré, že dávka je podmíněna tím, že žadatel již ukončil režim DPI a přihlásil se k novému dodavateli. To působí motivačně – režim DPI počítá s tím, že lidé si rychle najdou nového dodavatele, ale mnoho lidí v problémech to může paradoxně odkládat, když stejně na vyšší energie nemají, a problém tak jen násobit. To se může ještě ukázat jako veliký problém, přejít na nového dodavatele není dnes triviální. Ještě mezi svátky, dávno po nejvyšší vlně nástupů na DPI, bylo normální, že na telefonní lince, kde chcete alespoň zaregistrovat žádost, aby vám nový operátor zavolal, se ani po třech hodinách čekání nedostanete na řadu.
Stále problém poplatků v režimu DPI dávka řeší až zpětně, lidé si tedy museli na zálohy půjčit někde jinde, ale vzhledem k datu, kdy mohla nová vláda takto konat, to již není zásadní, většina žadatelů již doufejme u nového operátora je, a podmínky tak splňuje. Pokud by však následovala další velká vlna, měl by podobný program ošetřit i možnost pro sociálně slabé získat (alespoň zálohově) nějakou platbu dopředu.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení se snaží řešit zcela jiný problém: nikoli dočasné náklady v režimu DPI, nýbrž dlouhodobý nárůst ceny energií. Vzhledem k dlouhodobosti problému, který řeší tato dávka, tolik nevadí odklad na potřebnou novelu zákona. Rozšíření dávky i na podnájemce je důležité, na rozdíl od ceny podnájmu nelze o ceně energií individuálně vyjednávat s dodavatelem – třetí stranou.
Odhad nákladů pro státní rozpočet je však čistě hypotetický, může být nižší i mnohem vyšší, podle toho, jak trvanlivé budou vyšší ceny energií. Nízký odhad nákladnosti může být motivační, aby vláda nevyvolala paniku o přicházejícím věku drahých energií.
Pomoc výrobě
Formulace pomoci pro podnikatele je naopak největší minelou ze všech tří programů. Rostoucí ceny energií dopadají na všechny podnikatele. Pomoc však směřuje pouze na ty, u kterých bylo zvýšení (standardních) cen energií spojeno s vynuceným přechodem na jiného dodavatele, ne pokud na výrobu citelně dopadlo zvýšení nákladů jako takové.
To nedává moc smysl. Náklady energií při výrobě vzrostly všem, a všichni je budou promítat do ceny. Jen u náhodné malé části podniků bylo toto navýšení spojeno s odchodem stávajícího dodavatele. Ano, postihlo je DPI, ale podnikatelé jsou lidé agilní, oni si nového dodavatele našli do pár hodin, maximálně dnů.
Tato státní pomoc nakonec nemusí stát ani korunu. Jde jen o záruky za komerční půjčku, aby ji v nejisté době banka vůbec dala, případně za lepší úrok. Výdaj státního rozpočtu by to byl pouze při jejím nesplacení. Pak ale taková krachující firma asi i odchází z trhu a výběrčí daní má mnohem větší problém.
Vysoké ceny energií jsou – a ještě budou – příčinou přehodnocení mnoha byznys-plánů. S pomocí investorů a věřitelů budou muset podnikatelé své výrobní plány přenastavit na přicházející věk drahých energií, ale budou to dělat všichni, kterým zásadně vzroste cena energií, nezávisle na tom, jestli změnili či nezměnili dodavatele.
Minulá vláda si tyto beznákladové „garance za půjčky“ nesmyslně započítávala ve výkazech svých údajných stovek miliard pomoci. Zda bude v tomto sci-fi pokračovat i současná vláda, ještě nevíme. Ale pokud chce vláda takto „beznákladově“ podpořit přenastavení ekonomiky na drahou energii, nedává smysl program omezovat touto náhodnou podmínkou.
V extrému by totiž podmínka mohla vést až k absurdnímu strategickému vyhledávání slabých dodavatelů v sázce na to, že za chvíli odejdou z trhu, a tím si podnik zajistí přístup ke státním garancím za půjčky. Půjčky, které jinak jako podnikatelé a investoři budou muset nést tak jako tak, v přicházejícím věku drahých energií.
Autor je hlavní ekonom investiční skupiny Natland
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Tedy, nabízí se otázka, zda se naopak Babišova vláda ke konci nepoučila. A že tedy raději volila rychlý jednoduchý a masový způsob slevy formou zrušení DPH, než aby u energií opakovala složitou cestu použitou při výplatách podpor ze svých programů v souvislosti s koronavirem. Kdy úřady ta velká množství žádostí nestačily zpracovávat, takže byly vypláceny se zpožděním několika měsíců,.. ale a kupodivu si později našly úřady sdostatek času (mezitím byly posíleny novými úředníky), aby ty již vypořádané žádosti zpětně podrobně kontrolovaly a při zjištění nejmenších formálních pochybení je pak zase od adresátů (často stále v těžkých podmínkách) vymahaly zpět…Takže, pokud snad chce Fialova vlád opakovat tyto chyby , bude mít možnost :)))
Ostatně, pokud je v článku zmíněno „..a neplýtvá se státní pomocí na ty, kteří to zase tak moc nepotřebují.“, stačí si uvědomit, že na jaře se konalo sic prakticky zbytečné Sčítání ludu, leč přeci jen dostal soudruh stát velice podrobné informace, o podmínkách života občanů v téhle republice, a ví tedy přesně, kolik z nich tu pomoc (při i těch zvýšených ostatních nákladech) potřebovat bude.
Ostatně, stoí za škodu připomenout argument pravicových politiků, když před rokem společně s ANO, odhlasovali dosti citelné snížení daně z přímu ( že nejlepší je když stát občanům ty peníze z daní nechá, než aby je vybíral a pak zase draho přerozděloval na různých podporách a dotacích
V tomto článku „protržního dogmatika“ investiční skupiny NATLAND P.Bartoně chybí nejprve úvod, tedy jak to fungovalo před r.2005 . Skoro to vypadá, že dodávky el.energie ani nebyly – protože přece nebyl trh… A až teprve „trhem“ po r.2005 jsme se dostali do vysoce „liberalizovaného prostředí“, které nám může „závidět“ celý svět. Dnes na „ose“ výrobce až ke spotřebiteli“ je celkem 6 mezisložek a každá z nich (vyjma toho posledního) si přidává své „zásluhy“, které na konci musí zaplatit ten poslední. V tomto týdnu krachnul také jeden „dodavatel energií“, který měl „zářných“ 21 odběratelů. To by znamenalo, že licenci od ERÚ dostal (resp.mohl dostat) každý kdo měl „díru z útrob…“. Energetický poradce u vlád Václav Bartuška se také nedávno vyjádřil, že EU se musí rozhodnout zda energie budou komoditami nebo veřejnými statky… Pokud to bude veřejný statek, tak to musí být regulováno, ale jsou i hlasy, že to má být stále komodita – to může vytvářet další obludnosti a pojem DPI bude pak na každodenním stole ( ale bude stále „trh“…).
Dobrý den. Energie (tedy alespoň ty, o kterých je článek) veřejným statkem býti nemohou, nejsouce ani rivalitními, ani vylučitelnými.
Hezký den.
no buďte pozdraven také,
já z té Vaší odpovědi nejsem příliš srozumněn… Ale dedukuji z toho, že tedy elektřina musí být jen komoditou – to tedy musí každý spotřebitel jen „uvítat“. Vy ale v té odpovědi jste mi neodpověděl na tu první a základní část, že např. „proč tedy je mezi výrobcem a konečným uživatelem je tolik mezistupňů“ když v kapitalismu jsou jen „cesty přímé“. Já jsem možná stále nepochopil, že když do domu (bytu) vedou pouze jedny „dráty“, že se do „nich vejde“ mraky dodavatelů a i zprostředkovatelů se „svou elektřinou“, která je zřejmě třeba jinak barevná, nebo bio, nebo z ciziny, nebo vydatnější, nebo „bez éček“, atd. atd. Skoro to vypadá, že bez toho trhu jsme nejenom tady do r.1989 vč.- a to až do toho r.2005, elektrikou nesvítili, nevařili, nejezdily vlaky, tramvaje , atd., atd, že to vlastně všechno bylo na kličku… A za ten zázrak po r.2005 bychom se měli vlastně klanět…
Je mi líto, my nepotřebujeme „věk drahých energií“. Potřebujeme vládu, která odmítne grýn dýl, zruší emisní povolenky (minimálně do doby, než za každou uhelnou elektrárnu bude stát jedna jaderná). I za cenu odchodu z EU.
Jenže kdo to postaví?.Socialistické Československo to zvládlo z 90% samo jenže tehdy fungovali výrobní a stavební kapacity.
Lidi máme, suroviny vesměs taky. Jen je třeba to chránit proti zeleným. Naprosto nekompromisně. Klidně vytvořit zákon, který by je dal do pozice „veřejných nepřátel“, jimiž fakticky jsou.
Tak po zkušenostech s vládami ODS+TOP09 /topolánek,nečas,kalousek/ nelze věřit vládě slep/en/ců ani slovo ! Piráti lžou sotva otevřou ústa ….
Zásadní chybu u domácnosti vidím v minulé vládě – měla být poskytnuta okamžitá bezúročná půjčka na zálohy u DPI – poté po vyúčtování a vrácení přeplatků od DPI, řešit navýšení cen ( 30-50 % ) v režimu příspěvků na bydlení.
Vytápím byt na 21°C + ohřev vody, téměř 1 měsíc u DPI – několikatisícová záloha vrácena, srážka 500 Kč.
No jo to měla, jenomže ta stará vláda to neudělala, právě proto že nevěděla kdy přesně skončí – a pak je těžko začít zařizovat bezúročné půjčky, když prakticky ze dne na den může být jmenovaná vláda nová.
V tom se ukázal Zeman jako opravdu mistr pokeru, tahat všechny za fusekli skoro tři měsíce, s nejistotou kdy tu vládu jmenuje, půl roku plus mínus se žalobou nebo bez. S ním si ještě Fiala užije, když od něj bude něco potřebovat…
Řešit to příspěvkem na bydlení je kolosální nesmysl.Vyrábíme lacinou el.energii,ale co je nám to platné když ji papírově dodáme na burzu v Lipsku a my ji kupuje za několikanásobně vyšší cenu od němců?
ceny energii jsou pro všechny cca. stejné proč nejsou výhody pro všechny stejné?
výhodu mají jen ti co nikdy nepracovali nebo jim firmy dávají žebrácké platy!
kde je ta spravedlnost p. Fialo jak stále melete v rozhovorech? 5 koalice je slepenec který neví co děla a co dělat bude! Německo ruší JE a přeplácí náš levný proud.
Je třeba chránit komodity pro naše odběratele! Přebytky odprodávat na burze!
ODS vždy říká že základem je rodina a ta je na prvním místě nebo už ne p. Staňuro?? Nebo chce vláda udělat více lidí na hraně přežívání tím že je nechá platit předražené energie?
Príspěvek bude 1120 až 2140 kč tak to je teda síla když jen za plyn jsem platil měsíčne 5tis a ted po nové smlouvě 18tis měsíčne. At se jdou vycpat. Vymením kotel za kotel na tuhá paliva a budu topit vším co shoří.
Přesně tohle je logický důsledek grýn dýlu.
Přestavba našeho prumyslu na tržní proběhla z většími či menšími ztrátami. Omezil se těžký průmysl, náhrada se hledala a našla v automobilovém průmyslu, je to z energetického pohledu z bláta do louze je to energetický náročné. To se nepovedlo, staví se JE kde vychází el. energie nejdrazsi o uhlí to je přežitek, který zůstal. A tak jsme takovy skanzen průmyslu 19-21stol. Školství zanedbané, erudice u studentů není tak se placame od mantinelu k mantinelu, hlavně že se od nás vyvyzi kapitál. Německo sleduje jak dál Nord Stream2 je hotový, Polsko bere plyn z bridlic z USA, který je neekonomicky, Jamal reverzuje Dodávky Z Polska do Nemecka a Slováci to zopakuji u Druzby kdo to bude platit?Američtí Boys by se měli vrátit zpět odkud přísli a Evropa výkročí na novou trajektorii bez porucnikovani proradneho a pokryteckeho Sama.
Elegantním řešením je postavit dva atomové bloky 1200 MW v Dukovanech,jeden v Temelíně,prostavět a nechat si rozkrást 2 biliony a pak mít cenu energie za cenu na burze v Lipsku! A Němci a Rakušáci si můžou v klidu grýndýlovat,když jim to my budeme platit.
Pražák uklouzne a venkovan si nohu zláme
Pokud bude pomoc jen těm sociálně slabším tak to je hruza protože se energie zdraží všem a ne jen doma na vaření a ohřev ale také výrobě tudíž i ve zboží,takže to vlastně pocítíme všichni a dvakrát.A jen by mě zajímalo do kšeftování s cigaretama stát měl pravomoc kecat a totální předražování ostatních věcí nemá pravomoc
Pane Bartoni, co to řešíte za nesmysle, řešíte DŮSLEDKY a naprosto pomíjíte PŘÍČINY.
Jakékoli řešení DŮSLEDKÚ, ať už tak, či onak, zaplatíme MY.
Přitom se jedná o důsledky naprosto chybných rozhodnutí EK. Obchodování energií pře burzu je zločin, zvěrstvo, tudíž je třeba začít tam a vyvázat se za každou cenu z takového pro nás extra nevýhodného systému.