Trafikanti v Madarových službách, díl druhý: Příliš krátká karanténa „nové“ ODS
ANALÝZA. Je jich devatenáct a umí se spolu domluvit, když je třeba. Jak vládne křehká ústecká koalice vedená hnutím UFO? A co za podporu umí svým věrným nabídnout? HlídacíPes přichází s druhým dílem analýzy poměrů v městském zastupitelstvu – tentokrát o „nové“ ODS coby stabilním prvku koalice-nekoalice vedené náměstkem Jiřím Madarem.
Když bylo na podzim roku 2014 po volbách a v Ústí nad Labem se sestavovala koalice, jedna věc byla zřejmější než jiné: ODS si své hříchy z minulosti, ať už domnělé nebo skutečné, odkroutí v opozici.
Pro vítězné hnutí ANO a „divadelníky“ z PRO! Ústí neexistoval větší symbol arogance moci, než byla právě ODS, která radnici ovládala nebo spoluovládala do roku 2012.
Související články
Výběrová řízení level Ústí nad Labem. Předem známé výsledky, křesla pro ty, „co spolu mluví“
Pevnou součástí „devatenáctkových“ ad hoc koalic, které Madar potřebuje pro klíčová hlasování, je přitom právě ODS. Její karanténa trvala pouhý rok. A samozřejmě si za to trojice jejích zastupitelů umí vybrat, co potřebuje.
Trafika u trolejbusů
V létě 2015 vyvrcholil konkurs na místo ředitele ústeckého Dopravního podniku, akciovky stoprocentně vlastněné městem. Mezi šesti uchazeči byli čtyři lidé z praxe, dokonce přímo z managementu Dopravního podniku. Trojice stávajících náměstků ani personální manažer společnosti ale neuspěli, rada města dala přednost politickému řešení.
Ústecké trafiky: Pro koho a co za to?
HlídacíPes.org se rozhodl detailně zmapovat zájmy a vlivy, které provázejí shánění klíčového devatenáctého hlasu pro Madarovu koalici. Přinášíme sérii článků o jednotlivcích, kteří v případě potřeby podporují křehkou většinu v ústeckém zastupitelstvu.
Ředitelem se stal zastupitel za ODS Libor Turek. Bývalý náměstek primátora nebo místostarosta centrálního městského obvodu stál tou dobou už rok mimo volené nebo jmenované funkce. Splátky za trafiku pro Turka vrací ODS dodnes.
Madarem vedená koalice-nekoalice (v níž se ODS mimochodem potkává s komunisty, což by ještě před pár lety strana řešila vyloučením a zrušením buňky) ukázala, jaký bude po další roky modus operandi jejího vládnutí. Hlasy potřebné k dosažení minimální devatenáctičlenné většiny dodají lidé, pro které Madar najde uplatnění v městem spravovaných společnostech.
Quid pro quo
ODS a její tři zastupitelé – Miroslava Lazarová, Libor Turek a Jan Tvrdík – jsou každopádně pevným jádrem, o které se náměstek Madar může kdykoli opřít.
Ústí nad Labem přineslo před lety do české politiky nový výraz kmotři. Právě tak označil někdejší šéf ODS Mirek Topolánek podnikatele, kteří byli zároveň z velké části hybateli politiky. Ústecká ODS se označuje za novou vlnu, která nemá s minulostí nic společného. Skutečnost je ale jiná.
Po volbách 2014 si ODS se svými třemi mandáty plnila roli opozice a ostře kritizovala nováčky z koalice ANO a PRO! Ústí. Jenže přišlo jaro 2015, pnutí uvnitř ANO, které se fakticky rozpadlo na dva tábory. A ODS vycítila šanci.
Část ANO začala vyjednávat o změně ve vedení města, nesouhlasila hlavně s koaličním PRO!Ústí, které pod taktovkou Martina Hausenblase vítěze voleb válcovalo. Nakonec to dopadlo tak, že polovina ANO sundala svého primátora Josefa Zikmunda a postavila koalici-nekoalici s Madarovým UFO s podporou komunistů, ČSSD a právě ODS.
Políbit prsten
Šéfem „nové“ ODS je právě Libor Turek.
Profesionální politik se poprvé na kandidátce ODS objevil v roce 2006 a hned se stal náměstkem tehdejšího primátora Jana Kubaty. Byl to právě Turek, který v roce 2009 zastupitelům předkládal navýšení ceny na opravu budovy muzea. Ta byla podle policie minimálně o 53,5 mil. předražená. Policie ale nikoho nemohla obvinit, byť chtěla. V té době totiž nemělo město záznamové zařízení, které by prokázalo, jak který zastupitel hlasoval. A Turek, stejně jako další, kteří navýšení ceny podpořili, trpí amnézií a nepamatuje si.
V dalším volebním období, kdy ODS hlavně kvůli předchozím skandálům výrazně ztratila, byl místostarostou centrálního ústeckého obvodu. Odejít musel po volbách 2014 po vzniku koalice ANO a PRO! Ústí, která se stejně jako na „velké“ radnici promítla i do většiny městských obvodů.
A pak přišlo zmiňované září 2015, kdy Turek, který v té době neměl manažerské zkušenosti, zázračně uspěl ve výběrovém řízení na ředitele Dopravního podniku města Ústí nad Labem. „On nikdy v životě nepracoval, všechny funkce, které získal, byly podle politického klíče. Nemá žádné zkušenosti v managementu. Byl politickým exponentem v nejkrutějších dobách, kdy se toto město rozkradlo a zadlužilo. Stál mimo jiné u kauzy muzea, která stála město desítky milionů korun.“ glosoval Turkovo jmenování Hausenblas.
ODS umí projevit vděk. Třeba když letos v červnu opozice navrhovala odvolání náměstků za UFO Jiřího Madara a Pavla Dufka, nedostal se tento bod do programu. Všichni členové koalice-nekoalice se zdrželi. Jeden jediný byl proti – Libor Turek.
Městské teplo a volné teplé místečko
Turka doplňuje Jan Tvrdík, někdejší policista, který má k náměstkovi Madarovi historicky blízko a je jeho pevným podporovatelem.
Na kandidátce se objevil už v roce 2002, tehdy to bylo za Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu. O čtyři roky později kandidoval za Alternativu pro Ústí a převlékání kabátů dovršil vstupem do ODS. V posledním volebním období byl starostou centrálního obvodu. Stejně jako Turek ale po volbách 2014 skončil. A i když se skoro dva roky vedou průběžně různá jednání, aby se do vedení centrálního obvodu mohl vrátit, stále sedí v opoziční lavici.
Nedávno se ovšem uvolnilo místo jednatele Tepelného hospodářství města Ústí nad Labem. Firmu, kde má město menšinový podíl (ten většinový má ČEZ Teplárenská), čeká ještě v září valná hromada. Můžeme si tipnout. Bude novým jednatelem právě Tvrdík?
Schopnost ODS domluvit se s kýmkoli ilustruje třetí do klubu – Miroslava Lazarová.
Dlouholétá členka ODS, v období 2010 až 2014 starostka obvodu Střekov. Ani na ni po posledních volbách nezbylo místo a radnici ovládlo ANO a PRO! Ústí. Když zastupitelé loni na začátku jara odvolali kvůli místostarostu Jiřího Němečka z PRO! Ústí, Lazarová neváhala, navrhla na toto místo komunistu Viktora Malinkoviče a sama pro něj hlasovala. Co na tom, že ODS s komunisty nemluví.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Kdo se umí dobře orientovat v ústecké politice, musí konstatovat, že tato analýza velmi slušně vystihuje, jak to v Ústí chodí, pane redaktore, palec nahoru. Největším zlem je ale to, a to platí všeobecně pro drtivou většinu politiků, nejen v Ústí nad Labem, že se politika stala pro drtivou většinu zvolených lidí výnosným zaměstnáním. A to bez ohledu na skutečné zájmy lidí – voličů. Což je zásadně špatně, bohužel.
Děkujeme za reakci, pane Kubíne.
A k tématu politiků, pro něž se služba veřejnosti stala výnosným zaměstnáním, už v příštím díle znovu, tentokrát o zbytku klubu ANO ve službách UFO.
RM