Promítání filmu Barbie v Dubaji. Foto: Profimedia

Tradiční muslimské hodnoty v ohrožení. Barbie jako měřítko pokrokovosti na Blízkém východě

Napsal/a Tereza Engelová 17. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco v amerických a evropských kinech sklízí film Barbie finanční úspěch, na Blízkém východě budil už před uvedením velké vášně. V několika zemích požadují politici jeho zákaz. Vadí jim údajná propagace témat genderu a LGBT. Paradoxně se tak film o blonďaté panence stává v mnoha zemích lakmusovým papírkem pokrokovosti a otevřenosti místní společnosti. Kuvajťané musí za Barbie do kina vyrazit do Saudské Arábie a zákaz snímku řeší i dříve pokrokový Libanon.

„Film Barbie zpochybňuje vedení otce, omezuje a zesměšňuje roli matky a zpochybňuje nutnost manželství a založení rodiny,“ uvedla v prohlášení libanonská Národní tisková agentura. Proti uvedení filmu se pak postavil ministr kultury Muhammad Mortada. Politik podporovaný hnutím Hizballáh filmu vytýká „propagaci homosexuality a změny pohlaví“.

I když výzvy Mortady vláda zatím nevyslyšela a příběh panenky z „Barbielandu, která se vydá do skutečného světa“ libanonští diváci v kinech s největší pravděpodobností od konce srpna uvidí, představuje napjatá atmosféra kolem jeho uvedení i v dalších blízkovýchodních zemích zajímavý společenský fenomén. Západní filmy a témata, která řeší, se stávají pomyslným měřítkem svobodomyslnosti v arabské společnosti.

Do kina jen v cizině

Soudě dle počtu zakázaných premiér různých filmů v posledních několika měsících se zdá, že feminismus je v patriarchální, muslimské společnosti tolerován více než témata spojená s LGBT problematikou.

Uvedení Barbie do kin sice vyvolalo v arabských zemích vzrušené debaty, v Saudské Arábii i ve Spojených arabských emirátech se přesouvalo datum premiéry, což rozvířilo spekulace o zásazích místních cenzorů, nakonec ale „feministický“ film zakázala jediná země – Kuvajt. Tam v posledních letech sílí náboženští konzervativci a podle analytiků jim téma genderu, aktuálně často probírané v západní společnosti, nahrává k propagaci vlastního „správného“ pojetí rolí mužů a žen a k prosazování „čistých“ a rodinných islámských hodnot.

„Zákaz filmu Barbie zapadá do naklonění doprava, které je v Kuvajtu stále více cítit. Místní islamistické a konzervativní síly si vychutnávají tyto kulturní války, aby prokázaly svou převahu,“ okomentoval pro server Al Monitor kuvajtský historik Bader Al-Asif, čím Barbie dráždí islámské konzervativce.

Debata kolem tohoto filmu poukázala na další zajímavý fenomén. Dříve nejrigidnější islámské režimy, za jaký je považován i ten v Saudské Arábii, se alespoň naoko otevírají světu, zatímco dřívější „ostrůvky svobody“ za které byly považovány právě Libanon a Kuvajt, naopak sklouzávají k utahování šroubů a omezování občanských svobod.

V případě filmu Barbie tak došlo k dříve nepředstavitelným situacím, když někteří obyvatelé Kuvajtu jeli film zhlédnout do Saúdské Arábie. Ještě před pár lety to bylo zcela naopak a sledovat filmy do zahraničí jezdili občané Saúdské Arábie, většinou do sousedního Bahrajnu. Všiml si toho i saúdskoarabský deník Asharq al-Awsat, který v jednom ze svých komentářů napsal, že se saúdská kina „stala útočištěm pro občany Perského zálivu, kteří unikají před tvrdými omezeními“.

Trestná homosexualita

Významný posun režimu pod vládou mladého korunního prince Muhammada bin Salmána ilustruje fakt, že před osmi lety v saúdském království žádná kina nebyla, v ulicích hlídkovala náboženská policie, která tvrdě prosazovala genderovou segregaci a ženy nesměly ani usednout za volant automobilu. Zákaz řízení pro ženy zrušil korunní princ v roce 2018, letos dokonce za velké publicity vyletěla do vesmíru první saúdskoarabská kosmonautka.

Neznamená to přesto ani zdaleka, že by ženy v Saúdské Arábii měly stejná práva jako muži. Stále musí mít svého mužského poručníka, který například rozhoduje o jejich sňatku nebo spravování financí. Zákon také neumožňuje ženám, aby se staly vládkyněmi, všichni členové současného kabinetu jsou muži. Nicméně emancipace žen už není tak zásadním tabu, jakým byla dřív.

To se nedá říct o dalším tématu, které je též spojeno se dvěma nedávnými filmovými premiérami, a sice LGBT komunitou.

Homosexualita je v Saúdské Arábii a několika dalších arabských zemích (ve Spojených arabských emirátech, Jemenu a v Kataru) podle místních zákonů stále trestána smrtí. Například Rijád podle dostupných údajů naposledy uskutečnil popravu homosexuálů v roce 2019, hrozbě vězení a společenské diskriminaci však čelí členové LGBT komunity neustále.

Z některých náznaků se může zdát, že i v tomto ohledu se postoj Saúdské Arábie mírně posouvá. Například Saúdský úřad pro turistiku na svých stránkách nedávno napsal, že Saúdská Arábie vítá „všechny turisty“. Ve skutečnosti se ale postoj k homosexualitě v zemi nijak zásadně nemění, její projevy tu považují, podobně jako ve většině islámských zemí, za hříšné a nepřípustné.

Narazil i Rakeťák

Dokresluje to i případ dvou animovaných filmů, které právě kvůli údajné „propagaci homosexuality“ řada arabských zemí ve svých kinech zakázala.

Film Rakeťák z loňského roku dostal stopku od cenzorů v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, ale také v Egyptě kvůli tomu, že se v jedné scéně líbají osoby stejného pohlaví. „Propagace homosexuality“ se stala v těchto zemích osudnou také letošnímu animovanému kasovnímu trháku „Spider-Man: Napříč paralelními světy“. Film zakázali údajně kvůli tomu, že se v něm objevila duhová vlajka považovaná za symbol LGBT komunity.

Premiéru obou filmů nepovolil ze stejných důvodů ani zmiňovaný Libanon, který byl přitom ještě před pár lety považován v rámci arabského světa za neobvykle vstřícnou zemi vůči gayům a lesbám. V ulicích Bejrútu se dokonce v roce 2017 konal historicky první arabský Pride Parade.

Organizátora libanonského Pride nicméně během ročníku 2018 zatkla policie a úřady ho donutily akci zastavit. Postupně ztratil i podporu ze strany místní LGBT komunity, která kritizovala organizační nedostatky místní Pride. Zhoršující se postavení místních sexuálních menšin nicméně dokazuje nařízení libanonské vlády. Ta prostřednictvím ministra vnitra Bassama al-Mawlawího v červnu 2022 zakázala všechny akce zaměřené na údajnou „propagaci sexuální perverze“. Před rostoucími projevy diskriminace a násilí vůči gayům a lesbám v Libanonu varovala nedávno také Organizace spojených národů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)