Totalitní Československo a jeho fake news. Mandelinka, nacisté na Šumavě i americký virus
Dezinformace nejsou zdaleka jen fenoménem doby internetu. Významnou roli hrály už za komunismu a tehdejší Československo v jejich výrobě a šíření nezůstávalo pozadu. Úspěšná byla z pohledu komunistů například operace Neptun, která pomohla posunout promlčecí lhůtu nacistických zločinů v západním Německu.
„Dezinformační činnost je důležitou a nedílnou součástí činnosti československé rozvědky a kontrarozvědky v boji proti nepřátelským špionážním a kontrašpionážním službám, snažícím se získat spolehlivé informace o našich politických, hospodářských, vojenských a vědecko – technických opatřeních a zjišťovat metody a zaměření práce československých rozvědných a kontrarozvědných sil,“ píše se v dokumentu Směrnice pro agenturně operativní práci v zahraničí z roku 1964.
Hlavním cílem těchto aktivit nebyl přitom nikdo jiný než kapitalistické Spojené státy. Jelikož však nešlo o jediného nepřítele Sovětského svazu a komunistické ideologie, terčem dezinformací se stávaly také mezinárodní organizace (NATO a Evropské společenství) nebo Vatikán a jednotliví kritici režimu.
V komunistickém Československu mělo dezinformace pod palcem ministerstvo vnitra. Samostatné oddělení vzniklo v roce 1963 na takzvané První správě MV, o rok později pak vznikl samostatný dezinformační odbor, který šíření dezinformací ještě zefektivnil.
Operace Neptun
Právě v 60. letech komunistická rozvědka rozjela rozsáhlou dezinformační operaci s krycím názvem „Neptun“. Ta se později stala jednou z nejúspěšnějších akcí svého druhu provedených totalitním Československem.
Jejím cílem bylo jednak poškodit západoněmeckou a rakouskou politickou reprezentaci jejich propojením s nacistickým režimem, a zároveň zamezit promlčení válečných zločinů, ke kterému mělo dojít v západním Německu v roce 1965.
Jak konkrétně? Rok před tím, než mělo dojít ke zmíněnému promlčení válčených zločinů, komunistická Státní bezpečnost potopila na dno šumavského Černého jezera bedny s údajnými nacistickými dokumenty, které tam Němci podle estébácké legendy měli vhodit při ústupu na konci války. Po měsíci bedny StB vytáhla s tím, že v nich jsou i spisy agentů a tajných konfidentů gestapa a nacistické zpravodajské služby SS.
Místo dokumentů byly v bednách ve skutečnosti ale jen prázdné papíry. Originální nacistické dokumenty Státní bezpečnosti totiž poskytly až domácí archivy a archivy KGB z Moskvy. Na to však svět nepřišel a akce se setkala s úspěchem – vyvolala rozruch v Německu a Rakousku a způsobila prodloužení zmíněného promlčení válečných zločinů o pět let.
Americký brouk
Jednou z nejrozšířenějších dezinformací, které se v socialistickém Československu uchytily, byla zpráva o zemědělském škůdci – mandelince bramborové. Brouk se sice do Evropy dostal z USA už na konci 19. století, ale na přelomu 40. a 50. let 20. století napadl československou úrodu.
Jelikož v té době již byla u vlády komunistická strana, je pochopitelné, že brouka „ze Západu“ využila k protikapitalistické propagandě:
„Oznámila, že mandelinkou bramborovou byly zachváceny všechny západní a jihozápadní oblasti republiky, hraničící s okupačními pásmy západního Německa, a existují nezvratné důkazy, že tato kalamita nevznikla přirozeným způsobem, ale že nebezpečný škůdce byl dopraven uměle, záměrně a hromadně pomocí mraků a větrů západními imperialisty, jakož i pomocí jejich záškodnických agentů,“ připomíná tehdejší propagandu časopis Paměť a dějiny.
Ačkoli se dnes může zdát, že příběhy o „americkém broukovi“ jsou již historií, není to vždy pravda. Například Rusko v roce 2018 obviňovalo USA z úmyslného rozšíření jiného a údajně geneticky upraveného brouka – ploštice. Ta se totiž rozmnožila a napadla úrodu v Gruzii a v sousední separatistické Abcházii podporované Ruskem.
Česká linka úspěšné konspirace
Obdobný narativ lze však sledovat také u dalších dezinformací a nemusí jít pouze o hmyz, ale třeba o údajně uměle vytvořený a úmyslně rozšířený virus coby biologickou zbraň.
V případě Sovětského svazu se ještě samozřejmě nejednalo o Covid-19, ale nemoc AIDS a virus HIV, který ji způsobuje. Ten byl podle legend šířených sovětskou KGB vytvořen uměle v americké vojenské laboratoři. Ostatně, tato konspirační teorie je stále hojně šířena v různých podobách včetně toho, že virus údajně vůbec neexistuje nebo že ho lze vyléčit sexem s pannou.
Onemocnění AIDS chtěla využít i československá rozvědka v roce 1985. V Archivu bezpečnostních složek je k dispozici dobový návrh dezinformační operace plánované na území Řecka s cílem vyvolat a prohloubit odpor tamního obyvatelstva vůči americkým vojenským základnám. Rozvědka tak zareagovala na informaci, že tehdejší americký ministr obrany dal příkaz k lékařským prohlídkám zaměřeným na odhalování AIDS na základnách USA v zahraničí.
Českoslovenští tajní agenti měli v Řecku rozšiřovat falešné informace o tom, že AIDS pochází z USA a že americké základny jsou ohniskem v té době ještě zcela nezvladatelné choroby. Zároveň měli upozorňovat na to, že pokud bude nalezen lék, tak ho americké farmaceutické firmy budou draze prodávat Řecku, přestože nákazu v zemi způsobily právě USA.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Partneři v apokalypse. Jak satelity pomohly Stalinovi připravit třetí světovou válku
Petr Pithart: Jak a proč jsem slyšel v lednu 1990 trávu růst
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Na cíli operace Neptun nebylo nic špatného, když měla za cíl zamezit promlčení válečných zločinů německých nacistů, ke kterému mělo dojít v západním Německu v roce 1965. Nebo by bylo to promlčení pane Žabko žádoucí, co by „euroatlantická hodnota“ a přínos k demokracii? Máme si to vysvětlovat jako souhlas se zločinným německým nacismem, jen proto. že většinu svých zvěrstev a válečných zločinů spáchal v bývalém SSSR, dnes Rusku?
Je dobře, že ta Vámi pranýřovaná akce StB, byla úspěšná. Je to snad jedinná akce StB, se kterou lze i dnes souhlasit. Já jsem totiž, na rozíl od Vás Protektorát a válku zažil.
Jenomže k největším válečným zločinům nedošlo v dnešním Rusku, ale na dnešní Ukrajině a v Bělorusku. Kromě toho, i sovětští bolševici spáchali během války množství válečných zločinů, které po válce připsali Němcům.
Když jste válku zažil, tak co říkáte na to, že ty německé nacistické zločince (včetně vraha z Lidic) komunistická stb místo aby je stíhala a trestala, najímala a volně pouštěla do Německa v naději že tam budou fungovat jako agenti?
Když vznikla StB byli prakticky všichni němečtí nacističtí váleční zločinci v ČSR už dávno odsouzeni a ti nedopadení utekli do USA a a států Jižní Ameriky přes okupační zóny západních spojenců. Neplácejte blbiny, já jsem byl osobně svědkem jak vojáci Wehrmachtu ,třeba z Tišnova, který je kousek od Brna, ještě 8. května večer, odřezávali koně od povozů trénu na Riegrově ulici a prchali směrem do Čech (na západ). Bylo mně 12 let a kvůli trikolóře v na kabátě, mě jeden z těch prchajících málem zastřelil, proto si to pamatuji, jako by se to stalo dnes.
Totalitní Československo a jeho fake news. Mandelinka, nacisté na Šumavě i americký virus
Zprávy
Koronavirus
Zaplatí Čína za pandemii? První civilní žaloby už běží, státy vyčkávají
LUKÁŠ MAREK
Foto: Profimedia.cz
Místo, kde to celé začalo. Čínské město Wu-chan.
20. 4. 18:00
Ve Spojených státech už bylo žalob podáno několik, jinde ve světě se o nich zatím hovoří. Svět je na pokraji velké bitvy o odpovědnost za pandemii nového koronaviru. Čína bude čelit žalobám.
Článek
V USA už jsou v chodu minimálně čtyři a částky, které by podle nich Čína měla zaplatit, sahají do řádu bilionů dolarů. Stojí za nimi občané nebo společnosti, žádný stát zatím nespustil proces na mezinárodní úrovní. To se ale může změnit.
….AMERICKÝ BROUK kontra ČÍNSKÝ COVID
pozná někdo v tomto případě rozdíl mezi komunismem a kapitalismem
Jistěže to jsou historická fakta . Ale tím se dostáváme k té podstatné podmínce, že účinnou propagandu může masově šířit právě a jen ten kdo drží moc
Ten kdož, může kontrolovat masová média, instituce, bezpečnostní složky, právo, má ohromné (prakticky neomezené) prostředky atd-. Tedy samotný stát sám. Nikoliv tedy pár chudáků (důchodců), a amatérů, kteří se snaží šířit sami něco jiného..
Jenom taková poznámka k zamyšlení – zrovna nyní vyšel na HP článek s názvem Estébáci s čistým lustračním osvědčením doporučuji si ho přečíst. Že by snad taky fiktivní konspirace a žádná souvislost :)))))
Komunisti jsou mi ukradení, ale ti za 40 let nevyprodukovali tolik fake news dohromady, jako vyprodukují dnešní mainstreamová médiá za týden.
Tak proč nejste konkrétní, které mainstreamové fake news máte na mysli, ukradený komunisto?
Ideální a zároveň velmi smutnou fake news byl způsob vyvolávání války a následně uskutečněnou v Iráku od března 2003. Tragedie tam trvá dosud a to za cenu statisíců lidských životů a to jak živých tak i mrtvých. Příprava na ní byla v USA pozvolna razantně zvyšována už od nástupu prostoduchého G.W.Bushe prostřednictvím jeho našeptávačů Wolfowitze, Libbyho, Perleho, Rumsfelda, Cheneyho, atd. až po Powella (který toho později litoval, u nás třeba u V.Havla..) Ono už vůbec věřit, že Bush prohlásil, že Irák představuje ohrožení národního bezpečí pro USA, ale zároveň to, že asi 91% občanů USA v té době nevědělo kde se „ten Irák nachází“, a krásně mu to národ (USA) zbaští, je “ Ideální“ stav pro vyvolání fake news, který ale v tomto případě byl, je a ještě zřejmě ještě bude smutně krvavý… Ti původní „vyvolávači“ fake news už jsou sice mimo funkce, ale nikdo je ke spravedlnosti neposílá …
V BRD nemělo dojít k promlčení válečných zločinů, které jsou nepromlčitelné, nýbrž k promlčení zločinů vraždy po 30 letech. Aby BRD mohla stíhat nacistické zločince i nadále alespoň za vraždu, byl změněn zákoník a vražda – předtím promlčecí lhůta 30 let – se stala v BRD v roce 1963 kvůli datu nástupu nacismu k moci (leden 1933) nepromlčitelnou. Situace setrvává dodnes. V ČR je dodnes promlčecí lhůta pro vraždu 30 let.
Povinnost sbírat a likvidovat mandelinku bramborovou měli zemědělci už za protektorátu. K jejímu velkému rozšíření po válce zřejmě došlo také ve spojitosti s novými výkonnými odrůdami brambor, které byly během války vyšlechtěny.