Rok 2019 a první a dosud jediná stanice na výrobu biometanu v Česku. Foto: Stanislav Heloňa/ MAFRA/ Profimedia

Tomáš Voltr: Jak ubrat Putinovi a doma přidat plyn? Využít odpad a vyrábět biometan

Napsal/a Tomáš Voltr 13. června 2022
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Téma takřka stoprocentní závislosti na ruském plynu si už sice do vládní agendy cestu našlo, některá řešení ale pořád zůstávají trestuhodně stranou. Z biometanu lze výhledově nahradit až 20 % české spotřeby plynu. Místo toho, aby se ale biologický odpad zužitkoval, vozí se na skládky.

Čeští i evropští politici v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině začali intenzivně hledat cestu ze současné energetické nestability. Realita je ale taková, že se v současné době nelze vyhnout pokračování stávajícího energetického mixu.

Nevozte to na skládku

To ale neznamená, že nebudeme aktivně hledat efektivní sestavu alternativních zdrojů energie. Nynější cíle Evropské unie jsou v tomto smyslu vysoce ambiciózní. V rámci plánu REPowerEU je cílem vyrábět do roku 2030 v Evropské unii 35 miliard metrů krychlových biometanu.

Ten by se měl díky tomu stát lokálně vyráběnou a přitom udržitelnou alternativou ke zhruba dvaceti procentům zemního plynu dováženého z Ruska.

Vize je jedna věc, realizace jiná. Zní to banálně, ale abychom ubrali na závislosti na ruském plynu a přidali na biometanu (tedy zemním plynu z biologicky rozložitelných odpadů), musíme především rozběhnout bioplynky, které ho vyrobit umějí…

Z vlastní zkušenosti se stavbou doposud jediné takové stanice v Česku, kterou jsme postavili v Rapotíně, vím, že nejde o snadnou záležitost.

Jedním z klíčů k problému je oblast odpadového hospodářství. Místo současného převažujícího skládkování by měl přijít příklon k energetickému využití a recyklaci. Ze dvou milionů tun biologicky rozložitelného odpadu může vzniknout 90 až 100 milionů metrů krychlových plynu ročně. Bohužel ale nevzniká. Biologicky rozložitelný odpad místo toho končí na skládkách.

Jak podpořit investory

Výstavba bioplynek, které produkují biometan, je náročná technologicky i investičně. Na úrovni podpory rozvoje obnovitelných zdrojů energie v Česku i proto zůstáváme spíše v teoretické než praktické rovině.

Pro dotace na provozní podporu biometanu chybí rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o její výši a podobný stav panuje v oblasti investičních podpor.

Pro investory v oboru se nejistota v oblasti dotační a investiční podpory stává břemenem. Někteří investoři svoje podnikání staví na stabilitě dotačního prostředí. Pokud však prostředí stabilní není, vyčkávají. A čekání je něco, co si v současné situaci nemůžeme dovolit. Času na řešení přílišné energetické závislosti na Rusku jsme už promrhali dost.


Autor je výkonný ředitel EFG, investiční skupiny zaměřené na investice do moderních energetických projektů

Nová kniha HlídacíPes.org

Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.

Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.

Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.

Více o knizePořídit knihu
QR kód
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)