TikTok není jen „bizarní“ zábava pro děti, ale i zajímavý informační prostor. Třeba o podvodech na internetu

Napsal/a -pes- 20. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Redakce HlídacíPes.org je nominovaná na Novinářskou cenu za rok 2021 v kategorii inovativní online žurnalistika za svůj účet na sociální síti TikTok. Informuje tam o podvodech na internetu a učí uživatele, jak ověřovat falešné informace. Videa o problematice deep fake, falešných profilech či o zinscenovaných záchranách zvířat mají desítky tisíc zhlédnutí.

Čínská sociální síť TikTok si vybudovala popularitu na krátkých, maximálně minutových videích, na kterých uživatelé tančili či „přezpívávali“ známé hudební hity. Dnes jde i v České republice o jednu z nejrychleji rostoucích sociálních platforem, kterou využívají téměř dva miliony lidí.

Se zvyšujícím se počtem uživatelů se proměňuje i obsah videí, na které při prohlížení narazí. Z digitálního prostoru pro zábavu se tak stala i platforma pro čerpání informací v oblasti vědy, politiky a společnosti.

Redakce HlídacíPes.org tam přes půl roku vzdělává o médiích a dezinformacích. Se svým populárně-naučným tiktokovým účtem se teď dostala do užšího výběru nominovaných novinářských projektů Novinářské ceny 2021 za inovativní online žurnalistiku.

Sto šedesát slov o hlubokých „fejcích“

HlídacíPes.org není jediná ani první v Česku, která TikTok využívá. Svůj účet tam má Česká televize, Televize Nova, portál Flashnews nebo Refresher. Rozdíl je však v typu obsahu, jaký média na této síti většinou nabízí.

Zatímco u většiny médií jde výhradně o účet propagačního charakteru, na kterém zveřejňují již hotové části reportáží či rozhovorů, HlídacíPes.org tvoří unikátní obsah přímo pro tuto sociální síť a na konkrétní téma.

V jedné minutě autor videí Jan Žabka šíří osvětu o fungování médií a o manipulacích, s nimiž se člověk může setkat na internetu. Zároveň ukazuje nástroje a postupy, jak tyto manipulace odhalit.

Při srozumitelném tempu řeči jde o maximálně sto šedesát slov, což vede k tomu, že jednotlivá témata nelze probrat do hloubky. Je však možné ve stručnosti popsat základní fakta a nechat diváka rozhodnout, jestli si k tématu dohledá doplňující informace.

Redakce HlídacíPes.org tímto způsobem například popsala fenomén deep fake, neboli hlubokých „fejků“. Podívat se můžete zde:

@hlidacipes Deepfake videa jsou stále lepší a lepší. Začala se využívat v pornografii a dnes se o nich mluví jako o hrozbě. Viděli jste už nějaký deepfake? #FactFeed #Deepfake #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Nebo informovala o databázi fotografií lidí, kteří neexistují a jejichž podoba byla vytvořena pomocí algoritmu. Tyto profily lze zneužít k vytvoření falešných účtů na sociálních sítích a nepravdivé digitální identity:

@hlidacipes Lidé, kteří neexistují. Generátor falešných lidí ThisPersonDoesNotExist je děsivý, ale zatím ne dokonalý. Více ve videu. #FactFeed #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Fungují profláknuté zajímavosti i zvířátka

Dosud nejsledovanější video s téměř sto padesáti tisíci zhlédnutími popisuje téma, se kterým se studenti a žáci – což je stále nejpočetnější publikum na této síti – setkávají pravidelně v hodinách zeměpisu. Jde o vysvětlení nepřesného zobrazení kontinentů a zemí v mapách.

Jan Žabka ve videu popisuje takzvané Meractorovo zobrazení světa, které způsobuje, že velikost kontinentů a zemí na mapě neodpovídá skutečným poměrům a že země dál od rovníku vypadají větší, než jsou.

Grónsko je tak například zobrazeno zhruba stejně velké jako celá Afrika. Ve skutečnosti je však svou rozlohou přibližně čtrnáctkrát menší. Reálný rozdíl ve velikostech jednotlivých zemí lze interaktivně ověřit díky aplikace The True Size.

@hlidacipes Celý život nám (mapy) lžou. Proč? Podívejte se na video. #fyp #factfeed ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Populárním se stalo také video o falešných „záchranách“ zvířecích mláďat v nesnázích. Ta na sociálních sítích sbírají miliony sdílení, pozitivních reakcí i komentářů. Mnoho z nich je však zinscenovaných a místo šťastného příběhu divák ve skutečnosti sleduje scénu, které předcházelo týrání zvířat.

Před negativním internetovým fenoménem varuje mezinárodní organizace na ochranu zvířat World Animal Protection a HlídacíPes.org o něm informovala na konci loňského roku právě na TikToku. Video vidělo přes čtyřicet tisíc uživatelů a šlo o jedno z neúspěšnějších videí redakce v roce 2021.

@hlidacipes Pozor na falešná videa zvířecích záchran. Často jde o týrání zvířat. Příště si ukážeme, jak je odhalit. Sleduj nás. #factfeed#stars4media ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)