TikTok není jen „bizarní“ zábava pro děti, ale i zajímavý informační prostor. Třeba o podvodech na internetu
Redakce HlídacíPes.org je nominovaná na Novinářskou cenu za rok 2021 v kategorii inovativní online žurnalistika za svůj účet na sociální síti TikTok. Informuje tam o podvodech na internetu a učí uživatele, jak ověřovat falešné informace. Videa o problematice deep fake, falešných profilech či o zinscenovaných záchranách zvířat mají desítky tisíc zhlédnutí.
Čínská sociální síť TikTok si vybudovala popularitu na krátkých, maximálně minutových videích, na kterých uživatelé tančili či „přezpívávali“ známé hudební hity. Dnes jde i v České republice o jednu z nejrychleji rostoucích sociálních platforem, kterou využívají téměř dva miliony lidí.
Se zvyšujícím se počtem uživatelů se proměňuje i obsah videí, na které při prohlížení narazí. Z digitálního prostoru pro zábavu se tak stala i platforma pro čerpání informací v oblasti vědy, politiky a společnosti.
Redakce HlídacíPes.org tam přes půl roku vzdělává o médiích a dezinformacích. Se svým populárně-naučným tiktokovým účtem se teď dostala do užšího výběru nominovaných novinářských projektů Novinářské ceny 2021 za inovativní online žurnalistiku.
Sto šedesát slov o hlubokých „fejcích“
HlídacíPes.org není jediná ani první v Česku, která TikTok využívá. Svůj účet tam má Česká televize, Televize Nova, portál Flashnews nebo Refresher. Rozdíl je však v typu obsahu, jaký média na této síti většinou nabízí.
Zatímco u většiny médií jde výhradně o účet propagačního charakteru, na kterém zveřejňují již hotové části reportáží či rozhovorů, HlídacíPes.org tvoří unikátní obsah přímo pro tuto sociální síť a na konkrétní téma.
V jedné minutě autor videí Jan Žabka šíří osvětu o fungování médií a o manipulacích, s nimiž se člověk může setkat na internetu. Zároveň ukazuje nástroje a postupy, jak tyto manipulace odhalit.
Při srozumitelném tempu řeči jde o maximálně sto šedesát slov, což vede k tomu, že jednotlivá témata nelze probrat do hloubky. Je však možné ve stručnosti popsat základní fakta a nechat diváka rozhodnout, jestli si k tématu dohledá doplňující informace.
Redakce HlídacíPes.org tímto způsobem například popsala fenomén deep fake, neboli hlubokých „fejků“. Podívat se můžete zde:
@hlidacipes Deepfake videa jsou stále lepší a lepší. Začala se využívat v pornografii a dnes se o nich mluví jako o hrozbě. Viděli jste už nějaký deepfake? #FactFeed #Deepfake #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org
Nebo informovala o databázi fotografií lidí, kteří neexistují a jejichž podoba byla vytvořena pomocí algoritmu. Tyto profily lze zneužít k vytvoření falešných účtů na sociálních sítích a nepravdivé digitální identity:
@hlidacipes Lidé, kteří neexistují. Generátor falešných lidí ThisPersonDoesNotExist je děsivý, ale zatím ne dokonalý. Více ve videu. #FactFeed #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org
Fungují profláknuté zajímavosti i zvířátka
Dosud nejsledovanější video s téměř sto padesáti tisíci zhlédnutími popisuje téma, se kterým se studenti a žáci – což je stále nejpočetnější publikum na této síti – setkávají pravidelně v hodinách zeměpisu. Jde o vysvětlení nepřesného zobrazení kontinentů a zemí v mapách.
Jan Žabka ve videu popisuje takzvané Meractorovo zobrazení světa, které způsobuje, že velikost kontinentů a zemí na mapě neodpovídá skutečným poměrům a že země dál od rovníku vypadají větší, než jsou.
Grónsko je tak například zobrazeno zhruba stejně velké jako celá Afrika. Ve skutečnosti je však svou rozlohou přibližně čtrnáctkrát menší. Reálný rozdíl ve velikostech jednotlivých zemí lze interaktivně ověřit díky aplikace The True Size.
@hlidacipes Celý život nám (mapy) lžou. Proč? Podívejte se na video. #fyp #factfeed ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org
Populárním se stalo také video o falešných „záchranách“ zvířecích mláďat v nesnázích. Ta na sociálních sítích sbírají miliony sdílení, pozitivních reakcí i komentářů. Mnoho z nich je však zinscenovaných a místo šťastného příběhu divák ve skutečnosti sleduje scénu, které předcházelo týrání zvířat.
Související články
Falešná videa „zachráněných“ zvířat. Prší lajky, srdíčka i peníze, divák přitom sleduje týrání
Před negativním internetovým fenoménem varuje mezinárodní organizace na ochranu zvířat World Animal Protection a HlídacíPes.org o něm informovala na konci loňského roku právě na TikToku. Video vidělo přes čtyřicet tisíc uživatelů a šlo o jedno z neúspěšnějších videí redakce v roce 2021.
@hlidacipes Pozor na falešná videa zvířecích záchran. Často jde o týrání zvířat. Příště si ukážeme, jak je odhalit. Sleduj nás. #factfeed#stars4media ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
To je ale opeavdu, opravdu smutne. Uz z toho titulku „Cely zivot nam (mapy) lzou je videt spise bulvarizace toho tematu. Mapy pochopitelne nelzou, Meractorovo zobrazeni je proste jednim z moznych, pouzivanych zobrazeni na mapach, ale to mely naucit ty deti ve skole .Mozna to zapomnely, ale titulek „nudne opalkovani zemepisu ze skoly“ by se asi ani v tiktoku, ani v jinych mediich neprosadil. Asi tak podobne ze samotnou informaci, ze ve filmu se da animacne (ale i jinak) menit postavy, popripade cokoliv, uz asi neohromi ani ty male deti..:) Takto by se dalo pokracovat dal, i treba s tim ze nektere vyslovene kriminalni pripady (tedy ucelove podvody i na netu ) patri spise do cerne kroniky, a nikoliv do zpravicek detem..To je spis pro ne na depku.
.Ono tedy obecne to ze v realnem svete muze cloveku i nekdo lhat, snazit se ho podvest, zneuzit,.(i vzdalene, ideologicky), a jak se tomu muze ci ma branit,to je soucast vyvoje cloveka skutecne od toho detstvi pres mladi a po cely zivot, to se ani v 60 sec zrychleneho prednesu na videu vysvetlit neda..
Ono tedy dokonce aktualne, to ze prave podal demisi ministr skolstvi , ktery ale uz ohlasil od zari spoustu zmen (budou, nebudou?), mimo jine ze se ma nejak napresovat navic do skol asi 150 000 deti z Ukrajiny,bude mit na vzdelani tech deti mnohem vetsi vliv, nez nejake video na TikToku..
Ta velikost se dá, pochopitelně, najít na mapách pana Googla.