Institut pro politiku a společnost, předvolební debata kandidátů na pražského primátora 2022. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Think-tank ANO opustil liberály. V nové frakci ho místo analýz čekají konspirace

Napsal/a Vojtěch Berger 29. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Od evropských liberálů odešel po hnutí ANO a jeho mládežnické organizaci i respektovaný stranický think-tank Institut pro politiku a společnost. I zde je důvodem odchod hnutí Andreje Babiše z liberální evropské strany ALDE a založení nové frakce Patrioti pro Evropu. Stranické think-tanky nových Babišových partnerů z Rakouska či Maďarska však mají zcela jinou agendu – například konspirují o covidu nebo jsou hlásnou troubou režimu Viktora Orbána.

Evropské liberální fórum (ELF), které se označuje za „oficiální síť think-tanků liberální rodiny v Evropě“, oznámilo odchod Institutu pro politiku a společnost 16. července. Krátce předtím svou rezignaci potvrdil i šéf správní rady institutu Jan Macháček.

Vedení ELF vzalo rozhodnutí think-tanku ANO na vědomí „ve světle odchodu ANO ze strany ALDE a frakce Renew Europe, a jeho politováníhodného rozhodnutí přidat se k Patriotům pro Evropu vedle maďarského Fideszu a dalších evropských krajně pravicových stran“.

Orbánovi blízký think-tank byl zapojen do několika volebních kampaní ve střední Evropě – asistenci měl poskytovat i současným slovenským vládním stranám Smer a Hlas nebo polskému opozičnímu Právu a spravedlnost.

Spolu s ukončením členství samotného institutu rezignovala ze správní rady ELF i výkonná ředitelka think-tanku Šárka Shoup.

Jak popsal HlídacíPes.org, podobný krok provedla v červenci i mládežnická organizace Babišova hnutí Mladé ANO, která ukončila své členství v liberální evropské mládežnické asociaci LYMEC.

Blízko ANO, ale s odborností

Institut pro politiku a společnost je politickým institutem hnutí ANO. Jako takový má podle zákona nárok na státní příspěvek, který se odvíjí od volebních zisků strany a počtu mandátů. Vzhledem k síle ANO je tento think-tank dlouhodobě nejštědřeji dotovaným politickým institutem. Například předloni mu stát poslal skoro 12,7 milionu korun.

Think-tank podle poslední zveřejněné výroční zprávy v roce 2022 zorganizoval 199 akcí včetně debat, konferencí, pracovních snídaní a kulatých stolů. Vydal 53 publikací, komentářů a analýz a mezi ostatními stranickými think-tanky má dlouhodobě největší mediální zásah.

V některých případech mezi přednášejícími byly i tváře německo-rakouské krajně pravicové scény. Na jedné z letošních akcí think-tanku Svobodných vystoupil německý lékař Sucharit Bhakdi, který tam očkovací program Světové zdravotnické organizace označil za „satanistický“.

Profilovou akcí institutu je tradičně konference Digitální Česko s mezinárodní účastí, kterou think-tank dosud spolupořádal právě s Evropským liberálním fórem.

„Pro ELF je nanejvýš důležité chránit integritu a konzistentnost svých členských organizací a zajistit, aby všechny členské organizace byly v souladu se zásadami a cíli liberální politické rodiny,“ dodává Evropské liberální fórum. U hnutí ANO už tento soulad zjevně nefunguje.

Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by ze svého liberálního hodnotového či odborného směrování na rozdíl od hnutí ANO uhnul sám institut. Ostatně i mládežnická organizace Mladé ANO sama sebe do poslední chvíle před odchodem od evropských liberálů označovala (a na webu stále označuje) jako „klasicky liberální“ a „pragmaticky pro-evropskou“.

Institut pro politiku a společnost se navzdory stále silnějšímu tíhnutí Andreje Babiše k populistickým lídrům typu Viktora Orbána dokázal kriticky věnovat například situaci v Polsku, na Slovensku nebo právě v Maďarsku (viz například předloňský seminář Deliberativní demokracie v zemích V4). Právě tam však nyní hnutí ANO definitivně našlo své evropské partnery.

„Satanistické očkování“

Je proto užitečné srovnat, čemu se věnují think-tanky stran, s nimiž Andrej Babiš založil novou europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu – tedy maďarského Fideszu Viktora Orbána a rakouské strany Svobodných (FPÖ).

Odbornou líhní Svobodných je organizace Freiheitliches Bildungsinstitut (zkratka FBI). Ta v posledních letech výrazně posílila svůj program seminářů a kurzů, zřejmě i s cílem posílit odbornost stranických kádrů před teoretickou účastí ve vládě, v niž Svobodní po zářijových volbách doufají.

V některých případech však mezi přednášejícími byly i tváře německo-rakouské krajně pravicové scény. V posledních měsících se také FBI snažil oživit téma odporu proti anticovidovým opatřením, které Svobodným přineslo během pandemie koronaviru sympatie části voličů. Jindy se zase během semináře institutu konspirovalo o „silách za kulisami politiky“ nebo svobodných zednářích.

Na jedné z letošních akcí think-tanku Svobodných vystoupil německý lékař Sucharit Bhakdi, který tam očkovací program Světové zdravotnické organizace označil za „satanistický“. Bhakdi v Německu stál před soudem a čelí dalšímu vyšetřování kvůli antisemitským výrokům právě v souvislosti s covidovou pandemií.

Loni think-tank vyhrál vládní tendr na konzultace za 24 milionů forintů (zhruba 1,5 milionu korun). Podobnou sumu vláda poslala i do dalšího provládního think-tanku Nézőpont.

Právě antisemitiská a obecně xenofobní rétorika dlouhodobě kazí pokusy Svobodných o vytvoření dojmu, že už nejsou krajně pravicovou stranou. Současný šéf strany Herbert Kickl například před čtrnácti lety v televizi polemizoval o tom, zda na jednotky SS lze kvůli jejich zločinům uplatnit kolektivní vinu.

Čerstvým rasistickým přešlapem v souvislosti s nedávným mistrovstvím Evropy ve fotbale pak byl výrok člena mládežnické organizace FPÖ ve Vídni. Ten na tiktokovém videu fanoušky lákal do strany i se slovy, že „se stará o to, aby rakouská reprezentace nevypadala za pár let jako ta francouzská“, v očividné narážce na hráče tmavé barvy pleti v obou týmech.

Vídeňský primátor Michael Ludwig video ostře odsoudil jako rasismus, sama strana Svobodných označila „zvolenou formu kritiky za nešikovnou a nešťastnou. Zároveň ale své mládežníky podpořila s tím, že v otázce migrace je cílem FPÖ „pevnost Evropa“ a „nula azylových žádostí“.

Analýzy placené vládou

V Maďarsku se vládní strana Fidesz Viktora Orbána může v odborných analýzách spolehnout na několik vládě blízkých think-tanků. Jedním z nejznámějších je Századvég, založený už v roce 1993, tedy v době, kdy byl Viktor Orbán mladý nadějný liberální lídr a miliardář George Soros nebyl jeho úhlavním nepřítelem, ale mecenášem, který platil i Orbánovo oxfordské studium.

V době covidové pandemie například Századvég vydal seznam zpravodajských zdrojů, které označil za „fake news nebo za potenciálně zavádějící výroky, které mají potenciál strašit“. Mezi zdroji však byly také texty z médií kritických k Orbánově vládě, článek na webu maďarské akademie věd nebo příspěvky ze sociálních sítí opozičních politiků.

Právě blízkost k vládě a nekritické šíření jejích záměrů a obsahu je hlavním deficitem maďarského think-tanku. Orbánův kabinet si také u Századvég objednává štědře placené služby a analýzy.

Loni think-tank vyhrál vládní tendr na konzultace za 24 milionů forintů (zhruba 1,5 milionu korun). Podobnou sumu vláda poslala i do dalšího provládního think-tanku Nézőpont.

Századvég však podle všeho svou působnost neomezuje jen na Maďarsko. Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi letos s odvoláním na vlastní zdroje napsal, že Orbánovi blízký think-tank byl zapojen do několika volebních kampaní ve střední Evropě – asistenci měl poskytovat i současným slovenským vládním stranám Smer a Hlas nebo polskému opozičnímu Právu a spravedlnost.

Z toho všeho je zjevné, že k nezávislé odborné činnosti, jakou doteď i přes zjevnou blízkost k hnutí ANO a v mantinelech stranického think-tanku vykazoval Institut pro politiku a společnost, mají jeho nové protějšky z Patriotů pro Evropu na míle daleko. Mnohem spíše jde o účelové nástroje ke zvyšování volebních zisků příslušných stran – často navíc s využitím nepravd nebo manipulací.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)