Tendr na nové jaderné bloky nebude. Strategického partnera pomůže vybrat nový „jaderný výbor“
O tom, za jakých okolností postaví Česká republika nové bloky jaderných elektráren, do značné míry rozhodne nový vládní výbor pro jadernou energetiku.
„Bude koordinovat rozvoj jádra v Česku,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a spoluautorka Aktualizované státní energetické koncepce Lenka Kovačovská. Vznik výboru je de facto prvním krokem k zahájení hledání strategického partnera pro stavbu nových bloků jaderných elektráren v ČR.
Klasické výběrové řízení vypsáno nebude. „Tendr se neosvědčil. Byli jsme v podstatě jediná země na světě, která hledala partnera pro stavbu jaderné elektrárny otevřeným výběrovým řízením,“ připomíná Kovačovská předloni zrušený tendr na dostavbu Temelína.
Vládě by měl výbor konkrétní soupis požadavků na strategického partnera i s možnostmi financování stavby předložit do konce letošního roku.
Kdo bude pan Jádro?
Ve výboru pro jádro budou náměstci všech dotčených ministerstev – průmyslu, financí, zahraničí, životního prostředí i pro místní rozvoj. Členem má být i Dana Drábová z Úřadu pro jadernou bezpečnost a tajemník Úřadu vlády Tomáš Prouza. V čele výboru má stát ministr průmyslu.
Vláda zároveň hledá i nového zmocněnce pro jadernou energetiku. Kdo jím bude zatím není jasné. Termín ke jmenování zmocněnce byl původně 30. červen 2015, poté se – bezvýsledně – posunul na září.
Jak už vloni v září napsal HlídacíPes.org spekulovalo se například o tehdejším náměstkovi ministra průmyslu, nyní jeho poradci, Pavlu Šolcovi i o členovi dozorčí rady ČEZ Jiřím Tycovi. Ten se podílel na energetickém programu ANO, je i ředitelem divize ETE společnosti ČEZ Elektroservis. „Žádné jméno na stole není. Navrhujeme, aby byl zmocněnec vybrán na základě výběrového řízení,“ říká náměstkyně Lenka Kovačovská.
Nový vládní zmocněnec by měl být koordinátorem mezi státní správou, jednotlivými ministerstvy a úřady, dodavateli a ČEZ. V portfoliu by měl mít ale i vědu a výzkum spojenou s jadernou energetikou či radioaktivní odpady a stávající bloky jaderných elektráren.
„Vnímám to jako důležitou funkci a myslím, že nebude snadné najít univerzála, který by byl energetik, zároveň diplomat a člověk znalý státní správy. Bude tam i vztah k Rakousku, Německu, bude nutné jednat v Bruselu ohledně státní podpory, bude toho hodně,“ řekl pro HlídacíPes.org už dříve ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský.
Funkční období nového zmocněnce pro jadernou energetiku má být čtyřleté. Mezi úkoly oficiálně vytyčené akčním plánem je například „jednat jménem ČR s mezinárodními partnery v oblasti rozvoje jaderné energetiky, včetně strategických partnerů a zájemců o spolupráci“, případně „koordinovat orgány státní správy a samosprávy během přípravy a výstavby jaderných elektráren.“
Dukovany i Temelín
Zmocněnec by měl úřadovat na ministerstvu průmyslu, kde kvůli tomu vznikne nové oddělení o zhruba pěti lidech, další členy týmu mají dodat ostatní ministerstva. „Potřebujeme experty ministerstva financí například kvůli dopadům různých typů zvažovaných garancí,“ podotýká Kovačovská. Zástupci společnosti ČEZ opakují, že bez garantovaných výkupních cen energie se nová jaderná elektrárna stavět nevyplatí.
Zatímco ještě před dvěma lety se chystala dostavba nových bloků Temelína, nyní mají v úvahách vlády i ČEZ prioritu Dukovany. V maximalistické variantě ovšem Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá až se čtyřmi novými reaktory – dvěma v Dukovanech a dvěma v Temelíně.
„Přípravu Dukovan a Temelína bude probíhat paralelně. Dukovany si jen musejí více pospíšit s ohledem na to, že přípravy jsou více pozadu a zároveň životnost skončí pravděpodobně o deset let dříve než jsme předpokládali. Příprava jak Dukovan, tak Temelína nám dává větší flexibilitu i vyjednávací pozici vůči partnerům,“ říká náměstkyně Kovačovská.
Vládní koncepce předpokládá, že po dostavbě dvou bloků jaderných elektráren by podíl jádra na výrobě elektřiny v roce 2040 mohl vzrůst asi na 50 procent.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Hlavně ať Jaderný výbor není dražší než nové jaderné bloky. Já bych to vyřešil jednoduše. S dnešní porodností stejně vymřeme, tak nemá cenu jaderné elektrárny stavět. Raději bych zdvihl penze důchodcům. Ten příplatek 40 Kč na důchody je odporný.
Škoda, že stejnou nebo vyšší prioritu nemá důraz na energetickou efektivitu a obnovitelné zdroje. Pro tuhle progresivní část energetiky tu podobné nástroje jako je vládní výbor nebo dokonce zmocněnec chybí. Když už něco takového má být.
Mimochodem ve statutu je, že jednání Stálého výboru pro jadernou energetiku jsou neveřejná.
Ve výboru musí být hlavně dostatek lidí loajálních k ČEZu, protože jinak by to neprošlo. Kdo by potom zajišťoval, aby se neschopnost ČEZu vůbec vyrábět elektriku platila z našich kapes (viz poslední chlívek v Dukovanech)
Kdysi to byl Ustredni vybor, ted to bude Jaderny vybor, to by mohlo fungovat 🙂
V toku času to ironické je, ale na řízení takových projektů soudruzi jmenovali odborníky, kteří už měli za sebou několik bloků. Mladí pravděpodobně nenajdou odvahu koupit pouze projekt, transfer technologií,garance atp. Varianta pořízení „na klíč“ vyvolá extrémní náklady a také potřebu dotovaných cen. Mnoho zásadního je zřejmé již nyní, proč tedy výbor?
Neopakovat stejné chyby jako v případě zrušeného tendru, bohužel ustanovení výboru který pravděpodobně pojede dle původních pravidel poptávky nepovede k úspěšnému projektu.. lidé se nepoučí.
Není pravda, že nemá smysl nové bloky stavět. České jaderné elektrárny se významně podílejí na energetickém mixu země (přibližně ze 40 %), je třeba, aby byla zajištěna jejich náhrada. Energie z jádra je spolehlivá a bezemisní, vzhledem k naší lokalitě nemáme takové možnosti jako Německo nebo Rakousko, proto bych se soustředila právě na tuto oblast. Upřímně se obávám toho, kdo nový post vládního zmocněnce obsadí. Pokud se na pozici dostane člověk, který nebude nad dostavbou nových bloků uvažovat racionálně, mohlo by se nám stát, že se původní projekt opozdí a několikanásobně prodraží. Což rozhodně není žádoucí. Obě elektrárny se osvědčily s ruskými reaktory VVER, proč tedy nevsadit opět na Rusko?
Bohužel to už tu bylo s Temelínem a nedopadlo to dobře. Nové bloky potřebujeme o tom snad ani nemůže být řeč, ale cesta tendru je dost nešťastná a jenom minimum nových bloků ve světě vzejde z tendrů. Ukazuje se, že je lepší vybrat přímo dodavatele, domluvit se s ním a ušetří se hned 10 let papírování. Stačí se kouknout třeba na Maďary. V roce 2014 se dohodly s Rosatomem a za deset let už budou mít elektrárnu postavenou. Myslím si, že podobná cesta by byla rozumná i pro Česko. Navíc u Rosatomu je obrovská výhoda velmi široká spolupráce s naším průmyslem, která by mohla celkové náklady na výstavbu posunout dosti dolů.