Kdo teď řídí CEFC? Tvrdík odmítá spekulace o převzetí státní čínskou agenturou
Čínská společnost CEFC popírá, že by vedení a každodenní provoz firmy převzala investiční agentura spadající pod vládu v Šanghaji. Informace se objevila den poté, co vyšlo najevo, že šéf CEFC Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřová zřejmě kvůli hospodářské kriminalitě. Jie Ťien-ming je zároveň čestným poradcem prezidenta Miloše Zemana. Hrad si proto k pohovoru předvolal i čínskou velvyslankyni v Praze.
O tom, že CEFC, která je byznysově velmi aktivní i v Česku, převzala státní agentura, informoval v pátek s odvoláním na dva informované zdroje hongkongský list South China Morning Post.
Mluvčí CEFC China Energy podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.
Dojem, že firma funguje normálně, podporuje přes svůj twitterový účet i hlavní výkonný manažer CEFC v Česku Jaroslav Tvrdík.
Související články
CEFC v úzkých: Jak souvisí zatčení Zemanova čínského poradce s globálním korupčním skandálem?
I Tvrdík pak sdílel například zprávu, že čínská velvyslankyně Ma Kche-čching musela kauzu vysvětlovat na Pražském hradě.
„Mohu potvrdit, že paní Ma Kche-čching spekulace o zatčení čestného poradce pana prezidenta pro ekonomickou spolupráci s Čínou nepotvrdila. Obě strany dále jednaly i o prioritách česko-čínské spolupráce,“ komentoval schůzku kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Agentury však již nemluví o zatčení, nýbrž o vyšetřování prezidentova čestného poradce.
CEFC má v Česku hlavní sídlo svých evropských aktivit. Od září 2015 zde uskutečnila řadu investic, včetně kapitálových vstupů do J&T Finance Group, mediálních společností Médea a Empresa Media, strojírenské společnosti ŽĎAS, letecké společnosti Travel Service nebo společnosti Pivovary Lobkowicz Group.
Upadl šéf CEFC v nemilost?
O vyšetřování (podle prvních zpráv zatčení) Jie Ťien-minga ve čtvrtek jako první informoval server uznávaného časopisu Cchaj-sin. Podle deníku South China Morning Post s odvoláním na čtyři dobře informované zdroje vše začalo na přímý pokyn generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga těsně před oslavami čínského nového roku 16. února.
Agentura Reuters jako důvod vyšetřování uvedla hospodářskou kriminalitu. Podle sinologického think tanku Sinopsis je také možné, že CEFC upadla u čínského vedení v nemilost kvůli korupčnímu skandálu, do kterého se měla zaplést v Africe, a poškodila tak renomé prestižního čínského projektu – iniciativy Pás a stezka.
Podle Financial Times se v zainteresovaných kruzích o vyšetřování CEFC hovoří již přes týden.
Mezi „zainteresované kruhy“ informované o klesající hvězdě Jie Ťien-minga s předstihem zřejmě patří i majitelé investiční skupiny J&T Finance Group.
Ta totiž začala v minulých dnech podle zprávy Českého rozhlasu pečetit majetek CEFC v Praze, který vzala do zástavy jako záruku za desetimiliardovou půjčku pro tuto společnost.
„CEFC si opravdu dovolila “drzost”. Vzala si standardní krátkodobý úvěr na posílení svého rozvoje jako drtivá většina českých firem. Standardně ho zaručila, dokonce přezajistila . Nikdo nás nežaluje. Zadlužení nepřesahuje 25% aktiv. To je v ČR asi u firem zločin,” napsal k tomu 28. února Tvrdík na svůj Twitter, na němž se jinak obvykle věnuje hlavně dění ve fotbalové Slavii, kde je předsedou představenstva.
„Šedí nosorožci“
Na co si musel největší čínský „investor“ v ČR od J&T půjčovat, není jasné. Úvěr je nicméně jedním z hlavních zdrojů financování společnosti, zejména formou půjček od čínských státních bank, jako je China Development Bank.
Podle Jieova vlastního vyjádření pro Cchaj-sin představuje celkové zadlužení CEFC přes 60 miliard RMB (asi 9,5 miliard USD).
Podle odhadů agentury Bloomberg dosahuje zadlužení ve skutečnosti výše 119 miliard RMB. Více než polovina tohoto dluhu připadá na státní China Development Bank. Celková aktiva se přitom mají pohybovat kolem 160 miliard RMB.
Cchaj-sin naznačuje, že CEFC zveličovalo údaje o obchodním obratu, aby mohlo získat vyšší bankovní půjčky:
V interview z roku 2017 Jie popřel, že by CEFC falšovala obchodní transakce kvůli bankovním půjčkám, ale současně prohlásil, že společnost od takových obchodních operací upustí docela.
Čínské vedení v poslední době přijalo řadu opatření na oddlužení čínské ekonomiky. Zvýšenou pozornost věnuje velkým čínským společnostem, které provádějí riskantní akvizice v cizině (v Číně se takovým skrytým rizikům uvnitř systému říká „šedí nosorožci“).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
S p.Tvrdikem jdou mlhovky, vždy to odnesou prostí lidé.