
Tchajwanský křemíkový štít. Šance pro český průmysl a vědu i riziko odlivu mozků
Tchajwanská továrna na čipy za 250 miliard korun v Drážďanech by mohla podpořit i český průmysl a výzkum. Zejména Ústecký kraj by rád zapojil místní ekonomiku do dodavatelských řetězců pro novou továrnu. Česko je pro Tchaj-wan zajímavé především jako základna pro rozvoj vztahů s ekonomicky silnými zeměmi EU. Drážďanská továrna má však klíčový význam i pro celou Evropu na cestě k vlastní technologické soběstačnosti.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Investici do výstavby továrny v Drážďanech loni v prosinci potvrdil světově dominantní výrobce čipů, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) společně s německou vládou.
Pro Tchaj-wan je stavba továrny u Drážďan otázkou národní bezpečnosti. Ostrovní stát totiž svou výrobou pokrývá až 90 procent celosvětové spotřeby nepokročilejších čipů, které jsou nepostradatelné pro technologický rozvoj. Právě dominantní postavení na trhu s pokročilými čipy Tchaj-wanu po dekády poskytovalo takzvaný „křemíkový štít“, který měl Čínu odradit od invaze na ostrov.
Křemíkový štít
Podle teorie „křemíkového štítu“ si Čína nemůže dovolit ohrozit čipový průmysl na Tchaj-wanu, protože by tím sabotovala vlastní technologický pokrok. Spojené státy by zase – znovu v teoretické rovině – nenechaly padnout produkci čipů do čínských rukou a Tchaj-wan by v případě čínské invaze bránily. „Křemíkový štít“ tedy měl zaručit, že obě velmoci budou mít zájem udržet v Tchajwanské úžině status quo.
Na první pohled se tak může zdát, že Tchaj-wan investicemi do produkce čipů v zahraničí oslabuje vlastní bezpečnost. Kritici přesunu výroby čipů z Tchaj-wanu do Evropy a USA se obávají, že západní země nebudou dostatečně motivovány postavit se čínské agresi, pokud svou poptávku po čipech uspokojí domácí produkcí.
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
Skutečný dopad drážďanské čipové továrny na českou ekonomiku ale ukáže teprve čas. Výroba má začít v roce 2027, TSMC už ale do Drážďan začala nabírat zaměstnance a odborníky se specializací na polovodičový sektor. Tento odliv expertů se může odrazit i na českém pracovním trhu.
Například opoziční tchajwanská strana Kuomintang dlouhodobě varuje před „darováním TSMC Americe“. Čínský nacionalistický web Global Times označuje snahu rozšířit produkci do západních zemí za snahu „vyprázdnit“ Tchaj-wan.
Hlavní výrobce čipů TSMC a stávající tchajwanská vláda ale tyto obavy nesdílejí. Podle politologa z tchajwanské akademie věd Academia Sinica Wu Ťie-mina, produkce čipů v Drážďanech „křemíkový štít“ nenalomí, ale naopak ho posílí.
Bezpečnost Tchaj-wanu je podle něj totiž nejlépe garantována vzájemnou ekonomickou integrací s Evropou, a ne její jednostrannou závislostí na tchajwanských čipech. Čím více budou ekonomiky provázané, tím větší bude mít Evropská unie zájem na stabilitě v Tchajwanské úžině.
S Tchaj-wanem k evropské soběstačnosti
Příkladem takové rostoucí ekonomické integrace je Německo. Podle nedávné studie jsou právě dodávky německých technologií klíčové pro výrobu pokročilých čipů. „Závislosti v globální čipové produkci proto nejsou jednostranné, ale vzájemné,“ popisuje ekonomka Lisandra Flach.
V důsledku této vzájemné závislosti roste zájem Německa o tchajwanskou bezpečnost. V září 2024, tedy během jednání s firmou TSMC o stavbě továrny v Drážďanech, dvě lodě německého námořnictva propluly Tchajwanskou úžinou.
Zásadní pro sblížení obou stran jsou ale geopolitické zájmy. Evropa je ochotná riskovat výrazné zhoršení vztahů s Čínou, protože Tchaj-wan je pro Evropskou unii nyní strategickým partnerem k dosažení technologické soběstačnosti. Klíčovou součástí této snahy je právě plánovaná továrna TSMC u českých hranic.
Také Evropská unie jako celek se v poslední době hlasitěji zastává Tchaj-wanu. Rezoluce Evropského parlamentu z října 2024 reagující na vojenské provokace Číny ve vodách okolo Tchaj-wanu například zdůrazňuje, že Evropa na „pokus změnit status quo v Tchajwanské úžině vojenskou sílou nebo zastrašováním důrazně odpoví“.
Evropa zatím nemá vojenské možnosti efektivně Tchaj-wan bránit. Přesto se jedná o jasné signály Číně, že útok na Tchaj-wan bude mít důsledky. V éře nepředvídatelného amerického prezidenta Donalda Trumpa je pro Tchaj-wan spolupráce v Evropou strategicky výhodná.
Užší vztahy evropských politiků s tchajwanskými protějšky a německé námořní manévry v okolí Tchaj-wanu však také vyvolaly ostrou reakci Číny.
Po proplutí německých lodí Tchajwanskou úžinou v září 2024 mluvčí čínské armády Li Si ohlásil připravenost čínského námořnictva „důrazně odpovědět na jakékoli provokace“. Čínský ministr zahraničí Wang I zase prohlásil, že Evropa „zaplatí“ za přijetí tchajwanské ex-prezidentky Cchaj Jing-wen v Evropském parlamentu.
Celkově se počet interakcí mezi Evropou a Tchaj-wanem během posledních let zněkolikanásobil. Za úspěchem stojí efektivní tchajwanská kulturní diplomacie, pomoc Evropě během pandemie i skutečnost, že Tchaj-wan je na rozdíl od autoritářské Číny liberální demokracií.
Odpoutat se od Číny
Zásadní pro sblížení obou stran jsou ale geopolitické zájmy. Evropa je ochotná riskovat výrazné zhoršení vztahů s Čínou, protože Tchaj-wan je pro Evropskou unii nyní strategickým partnerem k dosažení technologické soběstačnosti. Klíčovou součástí této snahy je právě plánovaná továrna TSMC u českých hranic.
Poté, co svět během pandemie covidu v roce 2020 pocítil závislost na čínských produktech, začaly se velké světové ekonomiky od Číny odpoutávat (podle anglického termínu „de-couple“). Evropa navázala kvůli větší technologické samostatnosti partnerství s jinými státy, mezi kterými byl klíčový právě Tchaj-wan. Zatímco Čínu Evropská unie nyní oficiálně označuje za „systémového rivala“, Tchaj-wan má od Bruselu označení „demokratický partner“.
Válka v Tchajwanské úžině by znamenala celosvětovou technologickou a hospodářskou krizi. Obzvlášť Evropa, která se na celosvětové produkci čipů podílí pouhými deseti procenty, potřebovala zajistit svou technologickou soběstačnost.
Podobně jako vláda předchozího prezidenta USA Joea Bidena i Evropská Unie začala motivovat tchajwanské výrobce čipů, aby část produkce přesunuli do Evropy. V roce 2023 takzvaný European Chip Act umožnil evropským vládám produkci čipů dotovat.
Ve snaze přilákat tchajwanské producenty čipů začali Američané i Evropané firmám jako TSMC nabízet dotace ve výši desítek miliard dolarů.
Například Německo tak přispěje částkou pět miliard eur (125 miliard korun) na zmíněnou továrnu u Drážďan. Ta má zajistit stabilní přísun čipů pro německé automobilky.
Šance pro Česko nebo odliv mozků?
V Drážďanech se nebudou produkovat nejmodernější čipy, jejichž produkci TSMC nadále ponechává na Tchaj-wanu. Přesto budoucí drážďanská továrna výrazně posílí evropský čipový průmysl.
Těžit by z její výstavby mělo i Česko. Díky vstřícné politice vůči Tchaj-wanu z posledních let, včetně přelomové návštěvy šéfa Senátu Miloše Vystrčila v roce 2020, nyní tchajwanští představitelé uvažují o Česku jako o budoucí základně pro tchajwanský byznys v Evropě. „Z Prahy do Drážďan je to blíže než z Berlína, čehož by mohly využít naše firmy,“ konstatoval loni jeden z tchajwanských ministrů.
Univerzita Karlova společně s tchajwanskou Národní univerzitou Čcheng Čch‘ založila centrum pro výzkum dodavatelských řetězců v čipovém průmyslu a v Brně se české technické univerzity podílí na výzkumu polovodičů.
Skutečný dopad drážďanské čipové továrny na českou ekonomiku ale ukáže teprve čas. Výroba má začít v roce 2027, TSMC už ale do Drážďan začala nabírat zaměstnance a odborníky se specializací na polovodičový sektor. Tento odliv expertů se může odrazit i na českém pracovním trhu.
Autor je absolventem studia moderních dějin na London School of Economics
Tento text vznikl v rámci projektu EthProMedE. Spolufinancováno Evropskou unií. Vyjádřené názory jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Opravdu jsem zvědavý na to, co se z toho nakonec vyvine.
Jo, ták, takže jak uvedeno „..Německo zaplatilo 5 miliard eur jako vlastní dotaci aby se ta fabrika postavila u nich, a potom si vedení té firmy udělá základnu u nás v Praze?
To si snad v Tchaj-wanu myslí že jsou v Evropě národní politici prosťáčci, nebo co?