„Takže Stalin měl víc koncentráků než Hitler?“ Unikátní projekt přibližuje žákům, co to byl gulag
ROZHOVOR. Stojím v místnosti vybavené jen několika dřevěnými pryčnami. Uprostřed nehostinného prostoru je ještě dřevěný stůl. Nikde ani živáčka. Snažím se dostat k východu, abych se podívala, jak vypadá „apelplac“ gulagu. Zmáčknu ale špatné tlačítko a ocitám se v malé místnosti, kde se pekl chleba. Podobně intenzivní zážitek čeká už brzy na žáky českých škol, které se zapojí do mezinárodního programu Gulag XR. Ten sovětské represe přibližuje i prostřednictvím virtuální reality.
„I v devítce, kde nám učitelé říkali, že děti už nic nezajímá, byly tři hodiny plně soustředěné,“ shrnuje dojmy z testování projektu na českých školách předseda Gulag.cz Štěpán Černoušek. Na programu GulagXR pracoval několik let spolu s kolegy ze Slovenska, Německa, Polska, ruského Memorialu a české společnosti Scio. Výsledkem je komplexní výukový materiál, který studentům unikátním způsobem přibližuje období sovětských represí.
To pro ně bylo velké překvapení. Kolik bylo obětí. Třeba v jedné třídě reagovali: „Aha, takže Stalin měl i víc koncentráků než Hitler.“
„Připravili jsme pro studenty a učitele více verzí toho, jak můžou v rámci projektu Gulag XR používat rozšířenou nebo virtuální realitu. Pokud školy mají brýle na virtuální realitu, přenesou se žáci jejich prostřednictvím přímo do prostředí gulagu. Ale i s pouhými mobily se můžou v rámci rozšířené reality a komiksového příběhu dozvědět plno věcí,“ přibližuje nabídku pro školy, která bude k dispozici od letošního září.
Češi v gulagu
Projekt Gulag XR vznikl na základě vašich osobních zkušeností s opakovanými expedicemi do gulagů nebo toho, co z nich zbylo. Co je jeho cílem?
Ano. Gulag XR vzniknul na základě výsledků 15leté práce, která začala expedicemi do gulagů, potom pátráním po osudech českých obětí v Sovětském svazu a pátráním po obětech z dalších zemí. Díky spolupráci s ruskou nevládní organizací Memorial (v Rusku byly její zastřešující pobočky soudně zakázány v prosinci 2021 – pozn.red.) se nám povedlo dohledat několik příběhů a také najít potomky obětí v Česku. Téma sovětských represí je u nás často vnímané pouze jako ruská historie, ale ukazuje se, že těch spojitostí s Českem i dalšími zeměmi středoevropského prostoru je hodně a je dobré na ně upozorňovat jako na naši společnou evropskou historii. O čemž mluví i historici v jiných zemích.
Povědomí o tom, co byl gulag, měli, ale zaznívalo třeba, že si mysleli, že to byl jeden velký tábor. Překvapivá pro ně byla spojitost s Českem. O té nevěděl nikdo.
Proč by se to tak mělo vnímat?
Za prvé se sovětské represe dotkly mnoha lidí z evropských zemí. V případě Čechů to byli buď migranti, kteří přišli do Ruska ve dvacátých, třicátých letech minulého století nebo se v Rusku už narodili v přistěhovaleckých komunitách. Ale represe se týkaly i velkého počtu Poláků nebo Maďarů, jichž byla spousta odvlečena do Sovětského svazu. Ze Slovenska tam bylo na konci války deportováno deset tisíc lidí. Týká se to ale také Němců, kteří žili v Sovětském svazu a z nichž jich bylo přes 800 tisíc buď deportováno, posláno do gulagů nebo popraveno. Němci to moc nevnímají jako součást své historie, protože nejsou zvyklí stavět se do pozice obětí, ale faktem je, že sovětské represe se dotkly obrovského množství lidí z evropského prostoru.
Takže jste spolupracovali na vývoji výukového programu tak, aby jej mohly použít školy ve všech zmiňovaných zemích?
Ano, je to mezinárodní projekt. Vychází sice z našich expedic, nápadů a dat, která jsme nasbírali během cest do gulagů. Z toho jsou vytvořeny v rámci programu 3D modely a virtuální realita, ale spolupracovali jsme na tom s partnery ze Slovenska, Polska a Německa. Oni dodali příběhy obětí ze svých zemí, které jsme v materiálech použili, takže se děti dozví o represích v širším evropském kontextu. Výsledný výukový materiál je ve všech čtyřech jazycích a bude se používat ve školách všech čtyř zemí.
Zaznamenali jste o to téma ze strany škol větší zájem v souvislosti s válkou na Ukrajině? Přece jen se přesah s ruskou historií odráží i do současného vývoje v oblasti.
Myslím, že díky tomu, co se děje na Ukrajině, se téma sovětských represí stává aktuálnější. Válka na Ukrajině je důsledkem toho, že se Rusko nevyrovnalo s vlastní historií. Že jednoznačně neodsoudilo stalinský teror a státní represe jako něco špatného. V Rusku neproběhl žádný „Norimberský proces“ se zločiny stalinismu nebo komunismu, takže ruská společnost je zmatená, jak se k minulosti stavět. I když jim možná někdo jako Memorial, říká, že to bylo špatné a zločinné, tak jiní se zase odkazují na Stalina jako velkého manažera. Vzniká zmatek. Jednoznačně se neodsoudilo, že to byly zločiny, a naopak Putinův režim teď odkazuje na období Stalina jako na časy rozkvětu ruského imperialismu. Důsledkem toho je i současná válka na Ukrajině, která se nese v duchu rozšiřování ruské říše.
Na školách už proběhlo testovací kolo projektu. Jakou jste udělali zkušenost? Co děti věděly o této části historie nebo třeba o samotných gulazích? A jaký byl z jejich strany zájem?
Testovali jsme na několika základních i středních školách v Praze i mimo ni. Zkušenosti se liší. Jiné znalosti mají třeba deváťáci v Kolíně, jiné studenti třetího ročníku pražského gymnázia. Povědomí o tom, co byl gulag, měli, ale zaznívalo třeba, že si mysleli, že to byl jeden velký tábor. Překvapivá pro ně byla spojitost s Českem. O té nevěděl nikdo. Oceňovali hodně, že je ten program koncipován tak moderně a oni tak vidí i „cítí“, jak to v táborech vypadalo, jaké tam byly podmínky, jaká tam byla zima, hlad. Díky tomu si můžou vše mnohem lépe představit.
Žáci škol hodně navštěvují například Terezín, díky čemuž mají představu o holocaustu, ale u gulagů tohle chybí. Nic podobného v Evropě není. Tohle je první možnost, která dětem umožní získat zážitek, včetně emocí, z návštěvy takového místa.
Jak je tedy program koncipovaný? Skládá se z animovaného komiksu, krátkých videí a virtuální reality?
Primárně jsme vycházeli z toho, co jsme měli před projektem. Protože na expedice jezdíme od roku 2009, měli jsme velké množství fotografií. Také 3D model lágru a 3D modely předmětů. Ty jsme si vytvořili pomocí speciální technologie zvané fotogrametrie. Věděli jsme, že chceme udělat velký vzdělávací balík, tak aby děti bavil. Nejdříve jsme ale museli udělat analýzu, jestli o téma mají učitelé zájem a jaký prostor mu věnují ve výuce. Vyšlo z toho, že jak v učebnicích, tak ve výuce je to téma obsaženo velmi okrajově a to byl první krok, ze kterého nám vyšlo, že maximální rozsah, na který můžeme mířit je projektový den. Projektové dny jsou dnes ve školách už poměrně běžné a hlavně se v nich můžou věnovat jednomu tématu víc do hloubky.
Jediný odstavec o Stalinovi
Takový den dá často studentům víc než měsíc u studia z učebnic, řekla bych…
My jsme věděli, že v učebnicích je třeba jeden odstavec o Stalinovi a tam je zmíněno i slovo gulag. Tudíž jsme vycházeli z toho, že téma je to nepokryté a že musíme začít víc ze široka a uvést téma v kontextu. Zároveň jsme věděli, že ne všichni učitelé jsou nakloněni moderním technologiím a věděli jsme, že když tam dáme jen ultramoderní technologie a na nich bychom stavěli, zasáhneme méně učitelů. Takže výsledkem je komplexní materiál, ze kterého si můžou učitelé vybírat dle potřeby. Můžou se tématu věnovat buď jednu hodinu a použít jen videa, kde pamětníci vyprávějí své příběhy, nebo můžou využít vše v rámci třeba celého projektového dne.
V dnešní generaci jsou děti z videoher zvyklé na značné násilí, často byly k vězňům agresivní. Nechtěli jsme dopustit, aby se takové věci děly.
Plný program začíná desetiminutovým filmem o tom, co to byl gulag a sovětské represe, protože je třeba vysvětlit, že za Velkého teroru bylo téměř milion lidí popraveno, přes šest milionů lidí deportováno. Je potřeba represe představit v celku. Po úvodním filmu navazuje deset příběhů obětí. Z každé země jsou dva příběhy muže a ženy.
Tedy z Česka, Polska, Slovenska a Německa?
Ano a pak také z Ruska. To jsme nechtěli vynechat, protože Rusů, respektive národů Sovětského svazu, se to téma týká nejvíc. Takže ještě dva příběhy z Ruska. Každé video má sedm minut. Učitel si může vybrat, jaké mu vyhovuje. Všechna jsou otitulkovaná, takže může pracovat s jednotlivým příběhem nebo více příběhy, je na něm, jak chce výuku pojmout. Další součástí je badatelský deník s komiksovým příběhem a rozšířenou realitou. Přemýšleli jsme, jak rozšířenou realitu zakomponovat do toho příběhu, aby nebyla úplně izolovaná, a došli jsme k závěru, že skvěle funguje film a zážitky z expedice. To máme ověřené už z debat, které jsme pořádali dříve. Takže příběh v komiksu je vlastně mým příběhem a mé cesty k tomu tématu. Děti se mnou procházejí cestu do gulagu. Do komiksu jsou zakomponované vzpomínky, které jsem si poznamenával do deníku. Je to inspirováno skutečným příběhem.
Co vás k tomu tématu tak táhlo a jaké byly největší zážitky?
Já původně ani nechtěl, aby to byl můj příběh, ale nakonec kolegové říkali, že příběh expedic bude u dětí nejlíp fungovat. Je v tom aspekt dobrodružství. Nějaký kluk dostane nápad, že existují gulagy, že se o nich moc neví, a tak se tam vydá. Postupně zjišťuje, jak v nich vězni žili, co to bylo za lidi. Nakontaktuje se na některé z nich. Nakontaktuje se s lidmi z Memorialu v Rusku. Ti zas zprostředkují přístup do archivu. Tohle jsem dělal. To teď dělají i děti v rámci plnění úkolů v komiksu, který je navíc doplněn rozšířenou realitou. Pomocí jednoduché aplikace na mobilu se tak k videím a příběhům z tábora dostanou i v rámci plnění úkolů v komiksovém deníku.
Na co nebo na které z příběhů děti nějvíc reagují?
Hodně je zajímají podmínky života v gulagu. V komiksu navštěvují jednotlivá místa v táboře prostřednictvím dvou postav – Štěpána a dívky Niny. Jejich zážitky jsou zhuštěnými reálnými zážitky z asi pěti expedic, které jsme podnikli. Skrz tablet si můžou pustit vyprávění pamětníků, třeba o tom, jaké to bylo na samotce, za co se tam dostávali, jaké měli příděly jídla a tak dále. To děti hodně zajímá. Říkali jsme si, že třeba u videa vydrží tak 20 vteřin, ale koukají i klidně tři minuty v kuse. Dělají si poznámky. Zkrátka je to dokáže vtáhnout.
Děti, tady nejste ve střílečce
Co se týká virtuální reality, ta je do příběhu zakomponována jak?
S rozšířenou realitou funguje také komiks. Jak jsem ale zmínil, dá se použít i bez ní. Pokud škola brýle na virtuální realitu má, tak se žáci v určitém momentu komiksového příběhu dostanou na stránku, která je do virtuální reality vyšle. V ní pak prožívají několik scén ze života v gulagu. Nejsou tam ale jako přímí účastníci, vystupují pouze v roli neviditelného pozorovatele. V podstatě se procházejí po lágru.
Řešili jsme dlouho etický rozměr jiného pojetí, tedy například jejich zapojení do příběhu, ale neměli jsme dobrou zkušenost z dřívějšího testování, kdy se děti zapojili do „hry s vězni“. V dnešní generaci jsou děti z videoher zvyklé na značné násilí, často byly k vězňům agresivní. Nechtěli jsme dopustit, aby se takové věci děly. Protože někteří mají pocit, že jakmile nasadí brýle na hlavu, ocitli se v nějaké střílečce. To jsme nechtěli, takže je necháváme být čistě v pozorovatelské roli.
Školy, které virtuální brýle nemají, ale i tak můžou pracovat s příběhem v komiksu a s tablety nebo mobily?
Ano. Průchod lágrem si můžou přehrát i v jednoduché aplikaci na tabletu nebo mobilních telefonech. Materiály budou od září pro učitele ke stažení na webu, a stejně tak aplikace, kterou si děti stáhnou do mobilů. Takže ani v případě, že nemají brýle, nepřijdou o podstatnou část materiálu. Nedávno jsme pořádali prezentaci pro ředitele škol a překvapivě dost jich říkalo, že už brýle na virtuální realitu mají. Pro školy teď pořádáme sérii workshopů, kde učitelům celý projekt představujeme a ukazujeme jim, co se dá v jeho rámci dělat, aby se nebáli používat všechny jeho komponenty.
Na jak staré děti projekt cílí?
Žáky 9. tříd a výš. Ale záleží na učiteli. Dá se použít i pro mladší děti. Vycházeli jsme z toho, ve kterém ročníku se probírají v dějepise moderní dějiny, ale zároveň se části projektu dají použít i v zeměpise, občanské výchově, výuce literatury. Zakomponovali jsme do příběhu například knihy od Alexandra Solženicyna nebo Varlama Šalamova, aby děti, které mají chuť dozvědět se o tématu víc, věděly, kam jít dál.
Co bylo v rámci pilotních projektů pro děti nejzajímavější?
Kolik těch lágrů bylo. To pro ně bylo velké překvapení. Kolik bylo obětí. Třeba v jedné třídě reagovali: „Aha, takže Stalin měl i víc koncentráků než Hitler.“ Přirozeně se odpichují od toho, co znají, tedy od nacismu, a srovnávají to. Děti také vítaly, že pracujeme s konkrétními vzpomínkami, že získají jasnou představu, jak to v lágru chodilo. Baví je, že se věnujeme autentickým příběhům. Chtěly by jich víc. Také velmi pozitivně hodnotí, že mají možnost vidět artefakty ze života v lágru. Dává jim to nějaký emocionální rozměr, než když by se jen řeklo: Byla tam zima a bylo to hrozný. No a sympatická je jim samozřejmě forma využití moderních technologií. I v devítce, kde nám učitelé říkali, že děti už nic nezajímá, byly tři hodiny plně soustředěné. Chtěly si o tom povídat a nebyl to zájem předstíraný.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Útok Německa na polský poloostrov Westerplatte. Tak začala druhá světová válka
Petr Pithart: Vlny emocí a jak to bylo doopravdy s mazáním protiruských nápisů
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Znamená snad titulek, že Hitler byl menší stvůra než Stalin? Doufám že nikoli. Ovšem láska k pravdě mě vede k tomu, že když se mluví o vynálezu koncentráků není jejich vynálezcem ani Hitler, ani Stalin, alébrž – Britové. V burské válce prý zavedli takové koncentráky, které byly horší než ty hitlerovské. Takže když je řeč o západních hodnotách není dobré zabrousit do dob kolonialismu.
Ten titulek znamená, že byli oba stejní. Kdyby vás do některého tábora zavřeli, bylo by vám zcela jistě jedno, kolik jich který z těch dvou diktátorů má.
Doporučuji lásku k pravdě zaměnit za studium faktů, abyste se příště zase neztrapnil. Faktem je, že koncentrační tábory v bůrských válkách zdaleka nebyly první. V čase je daleko předstihla carská sibiřská katorga. GULAG byl jen bolševickým rozšířením tohoto staletého zrůdného rusáckého systému nákládání s lidmi. Nemluvě samozřejmě o tom extrémně hloupém blábolu o tom, jak byly byly „koncentráky“ v bůrské válce „horší“.
Že o tom mluvíme, ony se dají najít i informace o zajateckych táborech z občanské války v USA, a ty podmínky, byly taky dost brutální. To si jeden nevybere.
Nicméně, co se týče té výuky ono je dost složité určit co se vlastně mají ty děti určit a co mají umět – že školy. Že ty tábory byly a kde? Naučit se jejich počty, nebo jen porovnávání států dle jejich počtû? Jenže i to je fakt, který, se ty děti mají našprtat, což jim určitě zápal do učení – celkové nepřidá. Takže já fakt nevím. Pořád mam predstavu, že jsou nějaké zaklady které ta škola dětem dát musí – ale že spoustu dalšího nemusí a pokud je to zajímá (nikoliv nutné) tak si o tom pustí pár dokumentarnich filmů na YouTube.Sice není ani tak zaručený že to z toho pochopí a nauci správně, ale to v té škole taky ne..
V knize „Války, vojáci, fotografie“ je snímek vězně ze zajateckého tábora z doby války Severu proti Jihu. Je srovnatelný se snímky vězňů z Osvětimi.
Knihu jsem neviděl, ale dovedu si představit, že při tehdejší úrovni pokusů o fotografování (1861 – 1865) byste na takové fotografii vypadal stejně Pergille/Šimůnku.
Wikipedie: Suchý želatinový proces je historický fotografický proces, který vynalezl Richard Leach Maddox v roce 1871. Tento vynález přinesl do fotografického průmyslu lehké bromostříbrné suché želatinové desky.
Předtím se fotografovalo na mokré desky. Skleněné desky byly preparovány na jedné straně kolódiem (roztok střelné bavlny v éteru) a po jeho vyschnutí se deska máčela v roztoku dusičnanu stříbrného s pomocnými látkami a hned se na ni, ještě mokrou, fotografovalo.
Proto existují snímky jak z občanské války v USA, tak i z války Krymské, byť citlivost nebyla valná, takže se fotily hlavně statické scény (např. bitevní pole, pokryté mrtvolami). A nebo scény, kde aktéři spolupracovali a zůstali na sekundu dvě (na plném slunci) nehybní (scény z obvazovišť, vojenských štábů, ale i z toho zajateckého tábora).
MMCH, před několika lety byl řešen na ČAV projekt rekonstrukce této technologie (protože v historických receptářích jsou zapsány principy a obecné postupy, ale nikoli know-how), projekt skončil úspěšně, což bylo doloženo fotkami mj. ženských aktů (ty jsou v černobílé fotografii, spolu s dětskými, nejnáročnější na techniku zobrazení škály odstínů šedé). Tenkrát proti tomu protestovaly jakési pochybné feministky a tehdejší šéf ČAV, jakýsi Drahoš, místo aby se řešitelů zastal, zrušil výstavu výsledků jejich práce na půdě ČAV (proběhla pak jinde). Byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem ho později nevolil v presidentských volbách.
To co píšete, že jejich citlivost nebyla valná, pouze potvrzuje, jak byste na takových fotografiích vypadal vy Pergille/Šimůnku.
Byly to citlivé materiály, které umožňovaly expozici v sekundách, za dobrého světla i pod jednu sekundu. Byly citlivější než stříbrné destičky, zcitlivělé parami jódu (daguerrotypie) a papír zcitlivělý máčením v roztocích dusičnanu stříbrného a bromidu draselného (kalotypie). Přitom jak daguerrotypie tak i kalotypie se na portrétní fotografie užívaly, byť musel být portrétovaný „přišroubovaný“ ke hlavodržce, aby se během expozice nepohnul.
Mokrý kolodiový proces už hlavodržku nepotřeboval.
Mrkněte se na fotografie Eugène Atgeta (třeba přes Wikipedii), sice ta uvádí, že fotografoval na suché kolodiové desky, ale to je nesmysl, ty jsou ještě méně citlivé než materiál na kalotypii nebo daguerrotypii. V Součkově „Jak se světlo naučilo kreslit“ se jasně píše, že z finančních důvodů fotil mokrým kolodiovým procesem (tedy tím., jímž se fotilo za války Severu proti Jihu i za Krymské války). A L. Souček toho měl o fotografii nastudováno opravdu hodně, takže se na informace z jeho děl dá spolehnout.
Na těch fotkách E.A. uvidíte, co vše se dalo tímto procesem fotit.
Aha, tak ti vyfotografovaní zajatci z války severu proti jihu museli mít přišroubované hlavy ke hlavodržce. Opravdu autentické a věrohodné fotografie k pohledání Pergille/Šimůnku.
Tedy jestli bych si dovolil drobné vysvětlení. Ono totiž nejde jen o ty fotografie (z těch se to třeba přímo nepozná), ale dochované zprávy z tehdejších médií a úředních zápisů.
Pan Souček, když psal tu zmíněnou knihu „Války, vojáci, fotografie“, psal tehdy souběžně další, jmenovala se Rakve útočí, kde popisoval dost podrobně okolnosti občanské války v USA. Mimo jiné se zde tedy zmiňuje a cituje tyto brutální podrobnosti ze zajateckých táborů.
Pergill/Šimůnek se odvolává a staví na jakýchsi tehdy pořízených fotografiích petříku, o panu Součkovi a jakési knize nepadla nepadla zmínka. To, že se v každé válce zabíjí vím i bez vás a bez pana Součka. To vše vám zdá se opět nějak uniklo.
Tedy že bych si dovolil upozornit na jednu dnešní zprávu
„..Obvodní soud pro Prahu 6 ve čtvrtek zprostil obžaloby bývalou učitelku M. B. obviněnou z popírání války na Ukrajině, čehož se měla dopustit při výuce na základní škole. Podle soudu ale žalovaný skutek není trestným činem a žena selhala jako učitelka, za což byl dostatečným trestem vyhazov.“..
Ergo, a protože víme, že jí nahráli a nahlásili její vlastní žáci během „diskuze“, tak z toho vyplývá, že dnešní žáci, jsou o nebezpečí totalitního Ruska informovaní velice dobře, a dá se předpokládat, že včetně Stalina a gulagů.
Tudíž, jistě že proti VR výuce téhož nic, ale pak by se mohlo s pomocí téže techniky vyučovat i řada jiných předmětů. Co třeba taková matematika, fyzika,a další? Joj, tyhle předměty kdyby chápali ti žáci stejně dobře jako zločinnost ruského režimu, joj to bychom si žili jako ve Švejcarech..
Matematika, fyzika a chemie jsou šíleně ideologicky nekorektní předměty. S jejich pomocí lze vyvrátit téměř vše, co hlásají ekologové.
Doporučuji novelu Jeden den Ivana Děnisoviče
Mám, četl jsem. Doporučuji také Souostroví Gulag. Je stále k dostání.
…. V Rusku neproběhl žádný tzv. Norimberský proces ….
U nás proběhl kdy?
Neni tam zminka o vynalezu soudruha jmenem Beria. Soudruh Berija byl spoluvyanlezcem tkzv. DUSEGUBKY prekladem VRAH DUSI, ano to byly nakladni auta
se vzduchotesnou kabinou ve ktere byli zabijeni „nepratele“ SSSR. Zvenku ty automobily byly reklamy na dovoz chleba a ty projizdely ranni ulice Moskvy.
Tato auta byla použita k usmrcení „rasově nevhodných“ dětí z Lidic. Jeden z výsledků sovětsko – nacistické spolupráce před napadením SSSR Německem.