Tak kdo to nakonec „nezvládá“? Češi v německých nemocnicích jako důkaz selhání Babišovy vlády
KOMENTÁŘ. Když česká vláda tváří v tvář katastrofálním covidovým číslům konečně připustila, že požádá o pomoc Německo, uzavřel se tím absurdní kruh. Na jeho začátku stál zhruba rok starý výrok Andreje Babiše o tom, že kancléřka Merkelová vyvolává paniku tvrzením, že se koronavirem může v budoucnu nakazit až 70 procent Němců. Dnes to naopak vypadá, že se něco podobného může pod Babišovým vedením „podařit“ v Česku.
Loni touhle dobou byla pandemie koronaviru na samém začátku. Březen 2020 byl ve znamení prvních lockdownů a evropské státy vesměs brzdily nákazu podobně. Roušky, rozestupy, omezení sociálních kontaktů. Některé země dílčí opatření zavedly později, jiné dříve. Některé také lépe dokázaly dodržování zákazů a pravidel lépe vynucovat.
Česko se vrhlo do šití roušek, jejichž nošení bylo od začátku povinné, a v tuzemských médiích či na sociálních sítích probleskovaly udivené až mírně pohoršené poznámky na adresu Německa, které z českého pohledu nebylo vůči viru dost razantní. Viz třeba titulek serveru Novinky z 22. dubna loňského roku: „Německo se rozhoupalo k zavedení povinných roušek v MHD“.
Urychlovače nenávisti
Názor, že Němci reagují na pandemii oproti Čechům laxně, podporovaly i některé výpovědi tuzemských pendlerů, například zdravotních sester pracujících v německém pohraničí, podle kterých se na německé straně dívali na Čechy nosící roušku trochu skepticky, ne-li s posměchem, jako na panikáře.
Podobné pochyby, jestli to Německo „zvládne“, zaznívaly z Česka i během migrační krize o pět let dříve. Že to zvládnou, slíbila tehdy Němcům v památném výroku kancléřka Merkelová – právě v souvislosti s uprchlíky. Čeští „experti“ z řad anonymních internetových diskutérů, ale i některých veřejně známých osobností však věděli své – o migrantech a později i o covidu: „Německo to nezvládá“.
Vedle fanoušků srůstání českých a německých pohraničních regionů a dobré mnohaleté přeshraniční spolupráce – nezřídka lidí, kteří v pohraničí žijí a vidí fungující sousedství na vlastní oči – je totiž v Česku stále nezanedbatelná skupina těch, kdo nevynechají příležitost, jak si do velkého souseda kopnout.
Záminek je víc, kromě migrace jako urychlovač nevraživosti či dokonce nenávisti stále dobře fungují i sudetší Němci anebo nepříliš konkrétní, ale zato obecně použitelný hejt, že „Česko je německou ekonomickou kolonií“. A jak bylo řečeno, nejnověji posloužil i covid.
Babišovy langoše vs. klidná Merkelová
Jestliže po loňské první covidové vlně bylo ještě příliš brzy na to soudit, zda svým přístupem ke covidu víc životů zachránila vláda v Praze nebo ta v Berlíně, dnes už není pochyb. Česko je na tom násobně hůř než osmkrát lidnatější Německo (viz srovnávací grafy sedmidenního přírůstku nakažených i celkového počtu úmrtí na covid v přepočtu na milion obyvatel).
Uplynulý covidový rok také potvrdil dlouhodobý trend, viditelný hlavně v době krizí – zatímco v Německu vláda s emocemi šetří, v Česku se podle nich naopak vládne.
A tak když se český premiér Babiš loni střídavě vychloubal („jsme best in covid“) a vyhrožoval („žádné hloučky nikde!“), podle toho, jak se pandemie vyvíjela, německá kancléřka se držela ve veřejných výrocích dlouhodobě zpátky, aby její apel vyzněl o to silněji, až to bude opravdu potřeba. Ta chvíle přišla loni v prosinci, kdy Merkelová v Bundestagu pronesla mimořádně emotivní projev. Obhajovala přísnější restrikce proti covidu a mimo jiné řekla:
„Do vánoc zbývá 14 dní – 14 dní! A my musíme udělat všechno pro to, aby nepřišel další exponenciální růst nákazy. Chci jen říct: Když budeme do vánoc mít příliš mnoho sociálních kontaktů a pak to budou ty poslední vánoce s našimi prarodiči, tak jsme něco zanedbali. A to bychom neměli dopustit.“
A co se v té době dělo v Česku? Vláda dočasně uvolnila covidové restrikce, pustila Čechy do restaurací a do obchodů. Andrej Babiš obvinil Pražany i vedení hlavního města z nedodržování protiepidemických opatření a zajímal se o to, kdo „povolil prodej trdelníků a langošů na Staroměstském náměstí“. Příběh o tom, že za šíření covidu můžou hlavně nezodpovědní občané, Babiš použil jako omluvu pro vlastní chaotická rozhodnutí.
Němci, pomozte
Jen o dva měsíce později Česko situaci nezvládá a na vládu míří návrh požádat Německo o pomoc. Dlužno podotknout, že po dlouhém naléhání západočeských okresů zasažených nákazou nejvíce, které ministr zdravotnictví dlouho odmítal:
„Je jasným signálem pro občany této země – postará se o vás Česká republika,“ řekl Blatný v únoru při návštěvě těžce přetížené nemocnice v Chebu a dal přednost přesunům pacientů ve vážném stavu v mrazech a na vzálenost stovek kilometrů do jiných českých měst.
Pokud nakonec někteří čeští covidoví pacienti skutečně skončí v německých nemocnicích a díky jejich péči přežijí, bude to po odeznění nejhoršího náporu nákazy nepochybně jeden z argumentů pro závěrečné „vidíte, zvládli jsme to“ v duchu nejlepších tradic Babišova marketingu.
V tomhle případě ale platí, že jen díky ochotě Německa, na které se u nás řada lidí, některé politiky nevyjímaje, stále dívá skrz prsty. A do kterého si při příští krizi nepochybně znovu rádi kopnou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Samozřejmě, že to nezvládá vláda. Každý ministr by měl každého občana navštívit a nasadit mu respirátor. Hlavně těm, co si říkají chcípl pes. Tam by musel přijít ještě k tomu psycholog. Pokud to ministři nedělají a neobjíždí každého člověka zvlášť, tak za to může vláda.
Protože ale vláda počítá s gramotností obyvatelstva, tak vyhlašuje nařízenío ochraně zdraví. A pokud si někdo svůj vlastní pysk nezaklryje, tak je to jeho odpovědnost a ne vlády.
Co se týká Německa, ve srovnání s ním jsou tresty za porušení vládních nařízení k smíchu. A to je ten problém. Kdyby dávala naše Policie, která sice všechno monitoruje ale nezasahuje, tučné pokuty řádově v desetitisících, tak by vláda byla stejně úspěšná jako v Německu. Takže za tento hrozivý stát není odpovědná vláda ale nezodpovědní hloupí a sobečtí občané.
Nelze nevzpomenout na působení MUDr. Tomáše Julínka (ODS) jako ministra zdravotnictví, jehož hlavní zásluhou bylo, kromě zavedení 30 Kč poplatku při každé návštěvě lékaře (třeba jen pro předpis), významné omezení lůžek v nemocnicích všeho druhu a to o několik tisíc lůžek celkem. Některá se rušila vůbec a větší část byla převedena na následnou péči, převážně LDN. Dnes se nadává na nedostatečné lůžkové kapacity a hledá viník.Pravda, je to už dávno, co jsme měli MUDr. Julínka a jeho „melody boys“, v čele zdravotnictví (4. září 2006 – 23. ledna 2009), ale jejich stopa a ideje zůstay, ještě před necelým rokem živé, jen někteří novináři zapomněli. Viz:
„Ministerstvo zdravotnictví chce v příštích pěti letech seškrtat počet nemocnic s akutní péčí, a to až o třetinu. Ze zhruba 160 zařízení akutní péče by jich mělo v Česku zůstat kolem stovky, kopírovaly by nově budovanou síť urgentních příjmů. Zbylé nemocnice by se měly proměnit třeba na zařízení následné péče, která teď podle resortu kapacitně nestačí. Podle zdravotnických odborů to ale není dostatečné řešení, uvedla jejich šéfka pro Radiožurnál. Praha 11:25 29. května 2020“
A teď škemráme o akutní lůžka v Německu.
Oskare ,to ,si myslíme skoro všichni ovšem jako všude a ve zdravotnictví zvlášt ,nejsou lidi,v Letnanech tu polní nemocnici zrušili ,protože neměli personál a přeshraniční spolupráce není škemrání když spolu hasí hasiči ,policie je v součinosti tak proč ne nemocnice při výjmečných situacích?
Nemám nic proti přeshraniční spolupráci a vůbec nic bych nenamítal, aby mě přezli na léčení do Německa, kdyby to bylo potřeba.
„julinkovny“ byl kazdopadne dobrej krok, ktery zvysil spoluucast lidi na zdravotni peci a snad aspon nekoho primel k tomu, ze si sveho zdravi vic vazi.
tim ze to nasledna populisticka vlada zrusila, tak zabrzdila reformu zdravotnictvi na mnoho let dopredu.
po 8 letech vlady babise nejdriv jako ministra financi a ted premiera se spoluucast v rozvracene zemi opet zavede.
zlatej julinek
zlatej kalousek
Jestli ono to nebylo právě naopak? Že si svýho zdraví vážil eště míň, takže kvůli těm poplatkům nechodil k doktorům včas, preventivně .s menšími příznaky, pro recepty a tak, takže pak na poslední chvíli už mu šlo o kejhák?
To je nesmysl! Platit 30 korun za položku na receptu snad byla spoluúčast na zdravotnictví, když ta třicetikoruna zůstala majiteli té lékárny?
a kdyz populisti tricetikacku zrusili, tak si lekarny vymohly kompenzaci. vzdycky je ale lepsi kdyz to plati konkretni clovek nez kdyz to jde anonymne z pojisteni.
navic julinek zaved maximalni limit spoluucasti – u duchodcu a deti 2.5tis rocne, u ostatnich 5tis rocne.
2 stovky mesicne spoluucast u duchodcu – to jsou 2 krabicky cigar mesicne, jedno cigaro denne. kolik toho prumernej duchodce vyhuli ???
nova vlada bude muset spoluucast opet zavest, prinejmensim za stravu, protoze po babisoj zustane spalena zem a zdravotnictvi pudje setrvacnosti dolu i pote, co tahle vlada nemeh skonci.
a pritom jsme v 2013 za necase a kalouska meli tak dobre naslapnuto.
Nesmysl. Jsme na 3. místě v počtu lůžek v nemocnicích na počet obyvatel v celé Evropě. Za Rakouskem a Německem. Skutečně vám to přijde málo?
Za to, že odborná a urgentní pracoviště v nemocnicích jsou na hraně kapacity skutečně nemůže Julínek.
Bohužel, to že to Babišova vláda řídí špatně a chaoticky, je naprosto zřetelné. Ovšem porovnávat mezi sebou různé státy je těžší, protože v nich různá opatření platila a platí v různých časech. I to šíření viru se projevuje (mělo by se projevit) s nějakým zpožděním, atd.
Protože, ono je sice hezké, že paní Merkelová v prosinci pronášela svůj emotivní projev “ zbývá 14 dní – 14 dní“, jenomže jak vidno, těch 14 vůbec nestačilo, a i v tom hodném Německu ta drastická omezení fungují a musí fungovat dál, jsou nyní prodlužována až někam do dubna. A i v Německu už se ozývají politické hlasy, že takto to dál, trvalým uzavřením společnosti nepůjde a musí se urychleně najít jiné řešení.
Je samozřejmě pravda, že Němci mají mnohem lepší výsledky v počtu zemřelých a nakažených na covid než u nás – když ovšem v obou státech platí velice přísná omezující pravidla, u nás vlastně mnohem delší (už od října) a tvrdší.. Takže ten důvod musí být jinde -a měl by se najít.
Těch pár dní otevřených obchodů u nás před Vánocemi (aby si lidi mohli nakoupit aspoň oblečení na zimu a pár dárků) v tom zase nemohlo hrát tak velkou úlohu a na tak dlouhou dobu (další 2 měsíce).
Ale jestli ano, potom jsou vlastně jakékoliv teorie epidemiologů o nějakých krátkodobých lockdownech na pár týdnů mylné, ta drastická opatření musi prostě trvat dlouhodobě, bez jakýchkoliv slibů o zlepšení situace až skončí. Ovšem, na tom by se měla shodnout jak vládní koalice, tak i opozice – a na tom se sjednotit. Ale třeba v tom, že mít v takové době „politickou vládu“ je nemístný luxus. To by potom chtělo dojednat nějakou „krizovou apolitickou vládu , která by měla – pod dohledem parlamentu jen za úkol minimalizovat škody pandemie, a veškeré další další své pravomoce měla drasticky omezené.
No vliv i vlemi krátkodobé události, v případě zavlečení jihoafrické mutace viru SARS-CoV-2 do ČR, před kterým, podle dosud publikovaných údajů, vakciny nechrání, je zdokumentováno – šlo o krátkodobý dovolenkový pobyt konkretních (ale, z pochopitelných důvodů, veřejně nejmenovaných) tří osob. Tomu vláda nemohla zabránit sebelepším opatřením. Už se ovšem ozval Čedok (má polské vlastníky), že mu okamžitý zákaz cestování, který vláda ihned po vědeckém ověření případu vyhlásila, přinesl ztrátu 10 milionů Kč, které bude po ČR, nejspíše soudně vymahat a jistě u nezávislého českého soudu, „přejícího“ vládě, uspěje.
Mimochodem v případě té jihoafrické mutace doufám že ty nakažené zachytili ještě v karanténě hned po příletu. Takže se vlastně „nešíří“.. Pokud je pustili dom, a až pak se zjistilo, že jsou nakažení (a touhle mutací), tak je to díra jak řešeto a za to už vláda zodpovídá
Zachytili, ale rozčíří se. To je zichr.
Ona je vláda poslala na Zanzibar? Vy jste věděl, že se tam nakazí? Pokud ano, je to na trestní oznámení, že jste na to neupozornil.
duvod je neschopna a neduveryhodna vlada vedena trestne stihanym premierem babisem, spolupracovnikem StB
Špatná vláda. Ještě horší opozice. Tak to vidím já.
Že by cenzura nepustila tento příspěvek? To jsme to dopracovali….
Tak určitě…:)
zemi ridi vlada v cele s premierem
opozice muze jenom mlet pantem, ale nic platnyho ji to neni.
babis je ten kdo ridi tuhle zemi a ridi je tedy hodne mizerne
Tuhle zemi řídí vláda a její úřednická mašinérie. Vláda tedy nutně odpovídá za stav do kterého nás všechny dostala svým diletanstvím a neschopností. Tak to bohužel je a není co vysvětlovat. Slovo vysvětlovat znamená doslovně- překrucovat pravdu. To je třeba mít na mysli zejména s blížicími se volbami.
Na zavedení nového textu náhrobních nápisů, třeba: „Zemřel na covid-19, dle nálezu Ústavního soudu v souladu s Ústavou“, není třeba krizové apolitické vlády“, na to stačí senát ÚS v čele s Rychetským. Jinak souhlasím s Vámi, že v této době je politická vláda s „demokratickou“ parlamentní opozicí, skutečně luxus. A to velmi drahý luxus, placený lidskými životy, zvláště, když k té opozici patří i všechny soudy, včetně toho Ústavního.
Ne, že to Babišova vláda řídí špatně a chaoticky ale Babiš špatně a chaoticky řídí vládu!
Vy řídíte vše, je to vidět podle vašich všech příspěvků na netu. Jste jen hulvát, provokatér, stěžovatel adminovi … jen urážíte diskutéry co nemají váš dogmatický názor. Vy budete komunistický učeň nebo snad učitel ?
Na adresu Němcu bychom měli vážit slova,nemachrovat,ale taky nepodejzat ,jak toho jsme svědky u Číny.V CHebu a celkově Sudetech už nepanuje nevraživost ,vychytralost spolupráce policistu hasiču,starostu je na každoročně stoupající urovni,proto lidi v pohraničí zaráží přístup vlády a MZ k jejich problémum .Bydlím v pohraničí a vím 65 letech jak se z pohraničí jen bralo ,ale jinak se považovalo za zastrkov a to od r.1918.Jen prumysl vyrubat co se dá-na závěr lidi toho maj v pohraničí dost pozor na to jsme v Unii a stěhování zakázaný není,aby zas nebylo vylidníno.
za poslednich par dni jsme v zebricku umrti na cinsky virus v prepoctu na 1mil obyvatel poskocili vyrazne dopredu:
17.02.2021:
1. 2583 gibraltar
2. 2119 san marino
3. 1872 belgie
4. 1801 slovinsko
5. 1735 UK
6. 1734 czech
25.02.2021:
1. 2702 gibraltar
2. 2148 san marino
3. 1892 belgie
4. 1850 czech
5. 1829 slovinsko
6. 1787 UK
podle vseho do 1. brezna preskocime i belgii a kdyz si odmyslime mestske statecky gibraltar a san marino, ktere maji tolik obyvatel co okresni mesto (33tis), tak konecne dosahneme babisuv sen ktery sni, kdyz nahodou spi a budeme first in covid.
dekujeme babisi, dekujeme StBaku.
clovek aby se stydel, ze zije v tyhle zemi
dnesni zebricek:
26.02.2021:
1. 2731 gibraltar
2. 2148 san marino
3. 1893 belgie
4. 1865 czech
5. 1832 slovinsko
6. 1762 UK
naskok belgie jsme ze vcerjesich 42 snizili na dnesnich 28.
takze pozitri (28.2.) budem na urovni belgie.
a z normalnich statu budeme first in covid.
jestli se teda da rict, ze pod vladou nemehel vedenou babisem jsme normalni stat…