Nechte si „svůj“ virus i uprchlíky, my jsme nejlepší na světě, vzkazují Češi do Německa
KOMENTÁŘ. Koronavirus opět ukázal, jak to dnes Češi mají s Německem: podobně jako při migrační krizi. I nyní Německo nedůvěřivě sledují a při pochybách o tom, jestli vláda v Berlíně zvolila proti pandemii (či dříve proti uprchlíkům) správnou strategii, neváhají radit a kritizovat. Rozdílovým faktorem v postupu v obou zemí jsou přitom emoce. Zatímco v Německu se s nimi šetří, v Česku se podle nich otevřeně vládne.
„Německo se rozhoupalo k zavedení povinných roušek v MHD“, psal server Novinky 22. dubna. V tónu titulku však kromě aktuálního dění v Německu byla ukrytá i zpráva o tom, jak řada Čechů vnímala postup Německa v boji s koronavirem v týdnech předcházejících – jako laxní, nedostatečně rychlý a podceňující situaci.
Proč? V českých médiích a na sociálních sítích se v době šířící se nákazy objevily výpovědi pendlerů, například zdravotních sester pracujících v německém pohraničí, podle kterých se na německé straně dívali na Čechy nosící roušku trochu skepticky, ne-li s posměchem, jako na panikáře.
Vztahům s Německem nepomohla ani menší diplomatická roztržka, když středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová obvinila Německo, že zadrželo dodávku zdravotnických pomůcek pro Českou republiku.
Německý velvyslanec v Praze věc nenechal být a ukázalo se, že Německo nic nezadrželo, ale Jermanové se omlouvat příliš nechtělo. Materiál se každopádně někde ztratil, možná byl ukraden, věc řeší policie.
Nechte si „svůj“ virus i uprchlíky
Ukázat prstem na Němce je v Česku oblíbená taktika, vyzkoušená úspěšně už v době migrační krize v roce 2015 a v letech následujících. „Německo to nezvládá“ je mantra, která v Česku funguje, nejen na voliče menších, populisticko-extrémních stran typu SPD či Trikolóra, ale i na příznivce vládnoucího hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.
Ostatně, příspěvky na sociálních sítích či pod články o Německu na zpravodajských serverech doporučující, ať si Německo nechá „svůj“ virus, či dříve „své“ uprchlíky, si může každý dohledat sám.
Když 11. března kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že se koronavirem může nakazit v krajním případě až 70 procent Němců, Babiš to odmítl jako „vyvolávání paniky“ s odkazem na to, že Česko je napřed v ochranných opatřeních v porovnání s řadou jiných zemí Evropy.
Stejně jako u migrace byly i při koronaviru v komunikaci české a německé vlády rozdílovým faktorem emoce.
Zatímco v Německu se tiskovky či projevy kancléřky nesly ve věcném duchu, český vicepremiér Hamáček začal na veřejná vystoupení dočasně nosit místo obleku červený svetr a lidovost nezapřel ani když mluvil o obřím letadle s dodávkami zdravotnických pomůcek z Číny: „Pokud přistane Ruslan, jsme z nejhoršího venku.“
Nemluvě o obsahu i dikci veřejných vystoupení samotného premiéra Babiše, jako třeba: „Žádné hloučky nikde, u výdejních okének, na návsích nebo na náměstích. Žádné kolující panáky.“
Řada lidí tak mohla snadno podlehnout dojmu, že zatímco česká vláda s vypětím všech sil dělá první poslední, aby zachránila národ, na Západ od nás situaci podceňují.
Emotivní vládní management v českém podání přitom zakrýval to, že stát nebyl na vypuknutí podobné pandemie vůbec připravený a v jeho skladech chyběly zdravotní pomůcky.
Merkelová: Jen kritizujte
O pár týdnů později už byl červený svetr zapomenut, zbyly jen dohady o to, jak rychle a jak přesně ochranná opatření proti šíření nákazy zase uvolnit.
„Jsme nejlepší na světě, inspirujeme ostatní,“ chválila se česká vláda. To vše v době, kdy nezávislá česká média, řada právníků, neziskových organizací i ekonomů, nahlas zpochybňovala nutnost přísných opatření typu dlouhodobého uzavření hranic. Babiš se však divil, proč ho média kritizují, když to „Česko zvládlo“.
Jako z jiné reality pak ve srovnání s Českem působilo prohlášení kancléřky Merkelové z 23. dubna. Mimo jiné řekla, že Německo není na konci pandemie, ale na jejím začátku, a že omezení práv a svobod kvůli koronaviru jsou akceptovatelná jen tehdy, pokud jsou pro ně transparentní a pochopitelné důvody. A také když kritika je nejen povolena, ale i požadována a vyslyšena – oboustranně. „A to za pomoci svobodných médií,“ dodala Merkelová.
Není překvapením, že v tu chvíli z české vlády na Německo neukázal nikdo, zato v deníku Lidové noviny z holdingu Agrofert premiéra Babiše vyšel pochvalný článek šéfredaktora o tom, že má Česko schopnou vládu, která zemi provedla krizí.
Je ale třeba připomenout, že velké, federální Německo se řídí jinak než malá Česká republika. A tak zatímco kancléřka Merkelová ve zmíněné řeči také kritizovala jednotlivé spolkové země za to, že ochranná opatření navzdory vládní linii uvolňují příliš rychle, český premiér měl situaci jednodušší. Národ si nasadil roušku a poslechl.
Německý tanker a česká bárka
Podobnost pandemie koronaviru s pět let starou migrační krizí je v česko-německém srovnání evidentní.
Velká sousední země dnes podobně jako tehdy jede setrvačností tankeru, zatímco kapitáni české bárky v jeho těsné blízkosti zmateně otáčejí kormidlem sem a tam. Když se jim zdá, že se německý tanker nehýbe, nebo když mají naopak pocit, že českou loďku příliš rozhoupává, kritizují ho.
Je příliš brzy na to, říct, jestli svým postupem víc lidí zachránil český nebo německý stát – přičemž Češi se navíc přinejmenším v prvních týdnech nouzového stavu zachraňovali sami, když celá země šila doma roušky a ti, co měli víc, je rozdávali potřebným. Nemluvě o nepřímých „obětech“ koronaviru mezi podnikateli a živnostníky, kteří v Česku kritizovali stát za pomalou či nedostatečnou pomoc v krizi.
Jedna věc je ale zřejmá už teď – v době krize se v Česku stává osvědčeným postupem ukazovat na Německo jako na „viníka“ nebo aspoň jako na toho, kdo „to nedělá tak dobře jako my“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Rusové drží Arménii v šachu. Země ale stojí za návštěvu
Petr Pithart: Ze slov může téct i krev. Raději spolu zkusme mluvit
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
k tomu ze jsme nejlepsi jak tvrdi babis – pocet mrtvych na 1mil obyvatel:
zeme V4: madarsko 44, cesko 26, polsko 21, slovensko 5,
a treba litva 18, lotyssko 10, ukrajina 9, somalsko 3, kldr 0
asi nejde jednoduse placnout kdo na tom je nejlip a kdo nejhur bez dalsich souvislosti (vek zemrelych, prumerny vek populace, vyhodnocovani umrti, casova souslednost, taktika ..)
ale babisovym kobliham to evidentne staci
Máme podstatně méně mrtvých na milion obyvatel než to Německo, Belgie, Švédsko a další státy, které by nás chtěly mistrovat. Ten rozdíl je až o jeden řád.
Svou dikcí „kteří by nás chtěli mistrovat“ dokládáte (možná nechtěně), že přesně o vás je tento komentář 😉
Německo má aktuálně cca 93 mrtvých na 1 milion obyvatel. Dosud jsem si nevšiml, pravda žiji na jižní Moravě, že by někdo dával, v souvislostí s covid-19, něco za vinu Německu. Možná v Praze je to jinak.
Poznámka : Je obtížné porovnávat úmrtnost, když není jednotná definice v tom, kdo zemřel přímo na nemoc covid-19 a komu k úmrtí jen pomohla.
Tak tak …. Alespoň tu jednotnou metodiku mohla ta spící EU s desetitisícovou armádou úředníků připravit a prosadit.
No ale, počkejte, až se začne porcovat ten balík peněz z EU na pomoc zemím postižených koronavirem. Pak bude platit, že nejvíce dostane ten, co má nejvíce mrtvých na milión obyvatel. Takže je dobré do této kolonky započítat co nejvíce zemřelých dušiček. Třeba když mám COVID-19 a cestou z testování mne srazí auto….
babis tvrdi jak jsme na tom dobre a porovnava nas s tema horsima a nejhorsima , ale uz nerekne, ze polsko na tom je +- stejne, a nam nejblizsi slovensko vyrazne lip.
babis tvrdi jen to co se mu hodi a na to sem ja reagoval konkretnimi cisly.
tak jak se chova babis sem se choval na zakladce kdyz sem dostal trojku a doma tvrdil jak to je dobry, protoze pulka tridy dostala petku. priste sem si to uz nedovolil…
kazdopadne bude konecnej ucet az to nekdo za par let vyhodnoti, proc na Zapade bylo 5-15% mrtvych z celkoveho poctu nakazenych, ale treba v rusku jen 1%.
paradoxne za to mozna muze lepsi zdravotni pece na Zapade, diky ktere se lidi na Zapade dozivaji o 10-15 roku vyssiho veku nez napr. v rusku, takze nejaky vetsi problem je pak skoli, kdesto vetsina rusaku uz je davno po smrti
Pro úplnost : Německo 90 mrtvých na 1 mil. obyvatel. A např. Bavorsko téměř dvojnásobek. A reprodukční koeficient momentálně za poslední dny opět vzrostl z 0,65 na 1,13. Zdroj Bild. Ale ano, jinak vcelku souhlasím i s článkem. Němci to mají odjakživa postavené jinak. Disciplína a úcta k autoritám je jim vlastní. On je taky zajímavý i fenomén rozdělení nákazy podle původní NDR a NSR. Jestli to souvisí s povinným očkováním třeba proti TBC v NDR bude určitě předmětem dalšího bádání.
Počet uzdravených v procedntech : Česko 55%, Německo 78%, Rakousko 82%. Reprodukční číslo R : Česko 0.9, Rakousko 0.8, Německo 0.7%. Náš milovaný vůdce nikdy nelže, nikdy, nikdy. A včely milují tu řepku.
Vzhledem k tomu, že žádná epidemie, natož pandemie neřádí, je naprosto bezpředmětné porovnávat, kdo ji „lépe zvládá“. Na příležitost lidi vystrašit naskočili politici celého světa a není divu, že toho využili. Lidi je potřeba pořád něčím strašit, jinak nebudou poslouchat. Pekla už se nebojí ani zbylí křesťani, na globální oteplení taky věří čím dál méně lidí, bylo potřeba vytáhnout těžší kalibr.
Pandemie je jasně definovaná (obecná definice z dílny WHO) a covid tuto definici splňuje.
Ano , splňují , ale tato právě platná definice , byla v celkem nedávné době upravována bývalým předsedou zdravotnické organizace na popud jisté farmaceutické společnosti , která v té době krachovaly , po úpravě pravidel mnela najednou obrovské zisky ,a bývalý pan předseda po vypršení mandátu předsednictví , nastoupil k výše jmenované společnosti kde zastává významnou funkci , a vydělává no odměnách a různých bonusech nemalé finanční částky , prostě malá domů
Historickým faktem zůstává, že z Německa nepřišlo od jeho vzniku v roce 1870 vůbec nic dobrého, takže obezřetnost je zcela na místě.
Historickým faktem zůstává, že současný mír a prosperita Evropy je postavena na poválečné spolupráci Německa, Francie a Beneluxu.
Podle je nejvetsi rozdil v pristupu k obcanum. Zatimco u nas Babis vsechny povazuje za hloupe ovce, ktere rozumeji jen prikazum a zakazum, v Nemecku vedi, ze nema smysl lidi oblbovat/obelhavat a kazde opatreni je treba vysvetlit a podlozit fakty.
To je právě omyl . Jak si jistě pamatujete, i u nás se na každé vládní konferenci od začátku pandemie zubil pan profesor (podplukovník) Prymula ve funkci šéfa krizového štábu, aby tím bylo dáno, že rozhodnutí vlády jsou vysvětlitelné a podložené právě – jím dodanými vědeckými fakty a názory.. Což – jak doufám nepopřete, bylo i médii ovčanům dostatečně hororově na vědeckých modelech šíření vysvětleno.
A počítám že ani v Německu to nebylo jinak, jak ostatně vyplývá i z citátu paní Merkelové že prý „.. se může nakazit v krajním případě až 70 procent Němců“, na další argumenty se už ani nikdo neptal, a i ty německé zákony Němci dodržovali..(i ty pokuty za porušení jsou tam vysoké)
Ale to podstatné v čem je v Německu rozdíl, jak uvedeno, že „.. jednotlivé spolkové země mohly jednat jinak než dle příkazů Berlína“. Pravda, tuto možnost u nás legislativně nemáme, ale o tom se rozhodlo dávno předtím než přišel nějaký Babiš, ještě za Občana Havla. Ani toho taková „svoboda“, ani nenapadla,,,
Hamáček nosil červenou mikinu tak dlouho, že už v ní musel smrdět. Merkelová s uprchlíky udělala obrovskou chybu ale omlouvá ji, že je žena. Nový nebezpečný vir se přenáší očima. Roušky byla jen nějaká útěcha na bezmocnost a neschopnost boje proti tomuto viru. Jako chovatel psů tvrdím, že přežívá jen silný jedinec nebo ten kdo má štěstí , že se zrovna nenachází v nesprávný čas na nesprávném místě. V tom jsme mistři světa.
Tedy, kulantně řečeno, docela jste mne pobavili, ale prosím, když už rozšiřujete rubriku Psí uši i o příspěvky ze zahraničí, zdůrazněte její označení, aby lidé poznali že jde o ironii.
Ono by šlo analyzovat a komentovat řadu uvedených informací, ovšem ta jedna je na vtip roku – leč ve skutečnosti souvisí i s mnohým dalším.
…Totiž zmíněná citace z projevu paní Merkelové „..A také když kritika je nejen povolena, ale i požadována a vyslyšena – oboustranně. „A to za pomoci svobodných médií,“..“
A to akurát v Německu, kde od roku 2017 platí nechvalně známý NetzDG , který byl i mezinárodně označován za úřední, nekontrolovanou cenzuru?
A to akurát v Německu, kde je opoziční (protiimigrační) AfD označována za extrémistickou a otevřeně pronásledována?
A že by akurát Mutti Merkell která se svým vlivem likviduje všechny potenciální oponenty a kritiky i ve své vlastní partaji?
Že by se snad akurát v případě covid situace v Německu tak změnila?
Tak spíše si přiznat, že skutečně Německo jako evropská velmoc (a její kancleřka tuplem) může jednat jinak než malé státečky kolem, ovšem někdy právě na jejich úkor..
A proč adorujete Německo? To se začíná zase stávat největší brzdou demokracie a svobody v Západní civilizaci, jako vždy!!!
Ano , splňují , ale tato právě platná definice , byla v celkem nedávné době upravována bývalým předsedou zdravotnické organizace na popud jisté farmaceutické společnosti , která v té době krachovaly , po úpravě pravidel mnela najednou obrovské zisky ,a bývalý pan předseda po vypršení mandátu předsednictví , nastoupil k výše jmenované společnosti kde zastává významnou funkci , a vydělává no odměnách a různých bonusech nemalé finanční částky , prostě malá domů