Tajné služby budou školit české firmy o rizicích špionáže. Varují hlavně před Ruskem a Čínou

Napsal/a Robert Břešťan 27. září 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Případ čínské špionáže u české firmy, na který před časem upozornil HlídacíPes.org, se stal jedním z důvodů, proč nyní BIS spolu s Ministerstvem průmyslu plánuje pořádat pro tuzemské firmy bezpečnostní školení právě o rizicích špionáže.

První školení by se v případě dostatečného zájmu firem podle mluvčího BIS Ladislava Štichy měla rozběhnout od počátku příštího roku.

Experti BIS by měli zástupce informovat o rizicích špionáže, zejména ty české společnosti, které disponují unikátními postupy, jedinečnými technologiemi nebo originálním know-how. 

Bezpečnostní informační služba už několik let pravidelně informuje o rostoucím zájmu rozvědek zejména z Číny a Ruska o unikátní know-how.

„Každý rok odhalujeme případy, kdy se zpravodajské služby cizích států snaží získat cenné informace o moderních technologiích a výrobních postupech v českých firmách,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka. „Velká část českých firem riziko průmyslové špionáže podceňuje a my jim chceme v této oblasti nabídnout pomoc,“ dodává.

HlídacíPes.org už vloni na podzim upozornil na podezření ze špionáže u české společnosti HE3DA, která má patentovaný revoluční typ lithiových baterií. „Je to jeden z varovných příběhů,“ připouští mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Vzít si černý prášek

O co v případu šlo? Čínská společnost se sídlem v Německu CDC Germany Investment GmbH se v roce 2016 dohodla s českou společností HE3DA na investici ve výši pět milionů eur do další práce na prototypu unikátních baterií.

Autorem patentu je český vynálezce a spolumajitel společnosti HE3DA Jan Procházka. Právě on pro HlídacíPes.org popsal události, po nichž z česko-čínské spolupráce sešlo.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


Radovali jsme se, že máme strategického partnera, ale tenhle sen se postupně rozplynul. Bohužel jsme v rámci investičních dohod odkryli veškeré účetnictví, odkryli jsme i technické detaily baterií, jediné, co jsme si naštěstí nechali pro sebe, byl náš černý prášek (jde o materiál pro katodu, která je součástí originálního řešení baterie, pozn. red.),“ řekl tehdy vynálezce baterie a ředitel firmy Jan Procházka.

A popsal i to, jak se čínští zájemci pokusili opatřit onen „černý prášek“ bez ptaní – během prohlídky si jej jeden z čínských návštěvníků jednoduše nabral rukou a strčil do kapsy od saka.

CDC Germany Investment se prezentuje jako „dceřiná společnost silné čínské energetické společnosti, která vyhledává nové energetické projekty v Evropě“.

Prostřednictvím mediální agentury AMI Communications se až letos v květnu veřejně ohradila, že se žádný pokus o špionáž a krádež nekonal. Do kontaktu s práškem podle CDC během prohlídky přišli všichni a nešlo prý o utajovaný materiál.

Podle CDC se HE3DA pasuje do role oběti údajně proto, aby „odvedla pozornost od neuspokojivých výsledků testů“ a toho, že baterie „nejsou vhodné pro masovou výrobu.“

O zákazníky nouzi nemáme

To Jan Procházka jednoznačně odmítá; o kvalitě svého projektu je pevně přesvědčen. Lithiová baterie má podle něj unikátní konstrukci se speciálním chlazením, má vysokou kapacitu i bezpečnost a přitom menší nároky na velikost. Principem jsou silné elektrody a zcela nové konstrukční pojetí.

Procházka se už nyní k tématu údajné špionáže vracet nechce. Opatrný je ve svých formulacích i investor a hlavní akcionář HE3DA Radomír Prus.

„To se řeší i na úrovni rozvědek a jako investor a většinový akcionář se k tomu nechci vyjadřovat. Podnikli jsme nějaké ochranné kroky, aby firmě nebylo ublíženo a zabránilo se nějakému dalšímu poškozování firmy, ale dále se do toho sporu nechci pouštět,“ říká Prus.

„Nechci to veřejně komentovat. Ale mám svůj jasný názor na to, co je to za lidi a o co tady jde,“ dodává.

Firma HE3DA, respektive Magna Energy Storage už vloni v polovině října položila základní kámen linky pro sériovou výrobu v Horní Suché u Havířova v Moravskoslezském kraji. Stavba pokračuje a firma počítá se zahájením sériové výroby na konci příštího roku.

„Celkově je o naše baterie už předem takový zájem, že ani nemáme obchodní oddělení, jsme vlastně vyprodaní na sto let. Neřešíme obchod, řešíme jen kvalitu výroby,“ odmítá Prus jakékoli problémy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)