Tajné hlasování a kolektivní ztráta paměti. Ústecká koalice hledá dno politické kultury
ANALÝZA. Když už si člověk pomalu zvyká, že Ústí nad Labem nemá zbytku republiky co dát a stává se pozapomenutou periferií s rozmlácenými silnicemi, zastoupením fašistické parlamentní strany v městské radě a rozpadající se zatopenou betonovou dírou na hlavním rynku, město vždy znovu překvapí a vyšvihne se do čela pelotonu politického bizáru. A jde právě o onu léta nedostavěnou díru, kterou se teď zastupitelé rozhodli koupit za skoro 74 milionů, cenu podle opozice dvojnásobně převyšující znalecký posudek.
Průběh pondělního jednání zastupitelstva, na němž bylo hlasy koaličního hnutí ANO, SPD a dvou přeběhlíků o odkupu rozhodnuto, stojí za bližší prozkoumání. HlídacíPes.org totiž už před jeho zahájením vydal článek, v němž předpověděl následující:
Zastupitelé budou o odkupu hlasovat tajně, opozice se hlasování nezúčastní, bude vydáno dvacet hlasovacích lístků, z nichž 19 (nejtěsnější většina) bude pro a jeden se zdrží nebo bude proti.
Vyplnilo se to do posledního puntíku.
Primátorská lež
Tajné hlasování navrhl přímo během jednání zastupitelstva primátor Petr Nedvědický (ANO). Doslova řekl:
„Já s ohledem na upozornění, které tady díky panu občanovi Vodvářkovi máme, že tedy hrozí eventuelně za hlasování jednotlivým zastupitelům trestní oznámení, tak si dovolím navrhnout tajné hlasování o předloženém usnesení.“
Související články
Laboratoř politiky: Kdo jinému jámu jámá, sám do ní sám
Je to lež. Koalice byla připravena jednat tajně už předem, HlídacíPes.org měl tyto informace ze zdrojů uvnitř koalice a vycházel z nich při přípravě zmíněného článku „Laboratoř politiky: Kdo jinému jámu jámá, sám do ní sám“.
Když víme, že koalice sehrála v tomto bodě s veřejností i opozicí jen úhybný manévr, podívejme se, jak postupovala dál. Ke schválení tajného hlasování byla potřeba většina 19 hlasů, sešlo se jich dvacet. Šlo o všech 13 zastupitelů hnutí ANO, pět zastupitelů SPD a dvou přeběhlíků, Věry Nechybové (ex UFO) a Pavla Tošovského (ODS).
Následovalo samotné hlasování. Jak plyne z oficiálního záznamu, který má HlídacíPes.org k dispozici, bylo vydáno dvacet hlasovacích lístků. Opozice, tedy hnutí UFO, Vaše Ústí, PRO! Ústí a ODS, si lístky nevyzvedla. Jmenný seznam hlasujících je na následujícím obrázku, devatenáct z nich bylo pro odkup, jeden se zdržel. I toto byl předem dohodnutý postup, jak ostatně HlídacíPes.org znovu upozornil ještě před zahájením jednání zastupitelstva.
Ve zmíněném článku jsme v pondělí doslova psali:
„Matematika je jasná – koalice ANO + SPD + přeběhlíci Věra Nechybová (dříve UFO, předtím ANO) a Pavel Tošovský (exODS) má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů. Otázka zbývá jediná – jakým mechanismem odkup projde. S velkou mírou jistoty je možné říct, že kvůli obavám z možné trestněprávní dohry bude hlasování tajné, což koalici zajistí beztrestnost. Proč?
Čistě hypoteticky, mrk mrk: Koalice na prohlasování nepotřebuje 20, ale jen 19 hlasů, nejtěsnější většinu. I kdyby opozice (PRO! Ústí, Vaše Ústí, UFO a ODS) protestně odešla ze sálu a nehlasovala, 20 koaličních zastupitelů zůstane a jeden předem instruovaný hlasovat nebude. Zůstává těsná většina 19 hlasů, která stačí. Nikdo, včetně policie, už nikdy nezjistí, kdo jak hlasoval. Ostatně s hromadnou ztrátou paměti už máme v Ústí nad Labem zkušenost. Kvůli předražené rekonstrukci muzea chodili tehdejší zastupitelé opakovaně vypovídat na policii, která musela případ nakonec odložit. Nepovedlo se jí prokázat, jak který zastupitel hlasoval a město připravil o desítky milionů.“
Kolektivní amnézie
O co šlo ve zmíněném případu rekonstrukce ústeckého muzea?
Policie došla v roce 2014 k závěru, že pět let stará rekonstrukce byla předražená o 53 milionů korun. „Trestný čin se stal, ale nepodařilo se identifikovat, jak hlasovali jednotliví zastupitelé,“ řekla tehdy policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Policisté kauzu museli odložit.
Už tehdy byla v praxi vyzkoušena metoda kolektivní ztráty paměti, ke které směřuje i nynější odkup „díry“ na Mírovém náměstí.
Tehdy ještě nebyl na ústeckém magistrátu k dispozici záznamový systém hlasování. Jak věcně zrekonstruoval Ústecký deník, ze 37 zastupitelů bylo podle prezenční listiny na jednání přítomných 31. Pro bylo podle zápisu 27. „I když lze například z novinových zpráv vysledovat, kdo při hlasování ruku nejspíš zvedl, politici při výpovědích uvedli, že už si na hlasování nepamatují. Policie tak v ruce nemá jasný důkaz,“ napsal v roce 2014 Ústecký deník.
A bylo.
Jak bylo řečeno v úvodu, Ústí nad Labem umí překvapit. Ale nic není úplně nové, historie se opakuje. Jen vždy v trochu jiných kulisách.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Podívejte se na Nedvědickýho čím si uspěšně prošel ,skupování pozemku jedna ruka s Matoušem z Krupky jak lidi mohli někoho takovýho volit? Zastupitelstvo tam občané nesedí pro vás ale pro prachy a výhody a ted si to vylepšilibeztrestností .Mužete si za to samy kdo a jaký strany v Ustí vládnou nebojte až si nahrabou odejdou ,ale jsou i jiná řešení jako v Děčíně SPD byla k ničemu jen sát prachy a výhody.
Toto je třeba nasvecovat, aby voliči znali, kdo je okrádá v přímém přenosu. Co to je za arogantni lůzu společnosti. Co na to říká budoucí premiér?
Projel jsem celou republiku. Zdaleka nejhorší silnice má Středočeský kraj. Redaktor zřejmě nikdy nebyl v Ústeckém kraji. Nechápu, proč spojuje problémy v Ústí s celým krajem. Nejsem patriot, ale přesto, že politika kraje se mi nelíbí, tvrdím, že Ústecký kraj patří k těm našim nejhezčím.
Za 34 let jste nebyli schopni udělat páteřní “třináctku”. Z Chomutova do Ostrova když to hezky vyjde jedete celou dobu 60km/h bez možnosti předjetí. Vaši ODS si necháte v Kadani dotovat ženou mafiána, které za odměnu dáte prima funkci. Těch věcí se najde hodně
Jak výstižné. Mafiáni se rozlezli po celé republice a vtině se infiltrovali do všelijakých zastupitelstev. Pod záštitou subsidiarity mají obce neomezenou moc a není proti nim žádné dovolání. Říkám tomu novodobý feuadalismus, ale mohla by to být i stará totalita. Cosa nostra bledne závistí, co tu dokázali vytvořit pánové jako Raad či Novák s podporou státu.
Ti komunisti, to byli ale zločinci, že?