Svazarm je zpátky. Obrana rozdělí 275 milionů na brannou výchovu lidu
Ministerstvo obrany rozdělí v následujících letech 275 milionů korun na přípravu lidí k obraně státu. S návrhem novely zákona o zajišťování obrany ČR v pondělí souhlasila vláda. Příjemcem peněz by měly být mimo jiné branné spolky, otevírá se tak cesta i pro tzv. domobrany. Těm chce obrana účast ztížit prostřednictvím akreditačních komisí.
Střelecké spolky, radioamatéři, spolky zabývající se zdravovědou či sebeobranou nebo kynologové. Podobné spolky, ale třeba i církve a náboženské společnosti by mohly v budoucnu žádat o příspěvek na činnost, které v době míru připravují občany na válku.
Mezi takové spolky ovšem patří i domobrany, které chce stát naopak zakázat, nebo jim aspoň výrazně znepříjemnit život. V lednu v tomto smyslu vláda přijala návrh zákona – který teď stejně jako první zmíněnou předlohu posoudí poslanci.
Vláda schválila úpravu zákona o zajišťování obrany ČR. Je to důležitý krok k zapojení branných spolků do přípravy občanů k obraně státu. Posilujeme vazby s veřejností v této oblasti a motivujeme ji, aby měla možnost se angažovat, a to i jinak než třeba vstupem do Aktivní zálohy.
— Lubomír Metnar (@metnarl) May 18, 2020
Radikální jedinci se vztahem ke zbraním
Ministerstvo obrany na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že žadatelé o příspěvek budou muset být akreditováni u speciální ministerské komise.
„Ta bude posuzovat nejen formální stránku žádostí, ale také bezúhonnost, důvěryhodnost, odbornou, technickou a materiální způsobilost branného subjektu, dále pojetí, obsah, cíle a plán daného programu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) či záruky řádného provedení tohoto programu,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Vala. Dodal, že akreditační komise si může vyžádat také stanovisko policie.
Před domobraneckými spolky dlouhodobě varuje Bezpečnostní informační služba. Ve své zprávě za rok 2018 napsala, že riziko představují zejména jednotlivci, kteří mají sklony podléhat konspiračním teoriím a mají radikální sklony. „Ve spojení s kladným vztahem a přístupem ke zbraním šlo o potenciálně rizikové jedince, jejichž chování nelze předvídat,“ tvrdí zpráva BIS.
Podle odhadů sdružují domobranecké skupiny v Česku až kolem dvou tisíc lidí. Procházejí výcvikem, cvičí střelbu, jsou prý připraveni zapojit se do obrany země tam, kde stát – podle jejich názoru – selhává. Uvnitř domobrany je ale i jádro, které volá po tvrdším hierarchickém uspořádání. I na to upozornila zpráva kontrarozvědky BIS za rok 2018.
Polovina peněz na obsluhu systému
Podle návrhu nového zákona by měl stát ročně na přípravu lidí na válku vynaložit kolem 275 milionů korun. 200 milionů by rozdělovalo přímo ministerstvo obrany, zbytek by připadl na samosprávy.
Zhruba polovina celkových nákladů by byla rozdělena mezi spolky a přibližně stejnou částku má stát obsluha celého systému.
Podle návrhu zákona jsou právě spolky, církve či náboženské společnosti vhodné k výchově občanů – mají dobře organizovanou členskou základnu a mají k dispozici i materiální a odborné zázemí. Ministerstvo připouští, že v tuto chvíli nemá žádné relevantní informace, jak jsou lidé k obraně České republiky připraveni.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
14 komentářů
To podstatné je napsané v poslední větě: ministerstvo míru netuší, jak jsou lidé na případnou obranu Českomoravskoslezska připraveni, což je s ohledem na zákon 585/2004 Sb. docela problém. (Podotýkám, že nejen pro mírmini – kolik osmnáctiletých občanů, tedy chlapců a děvčat ví, že se na ně tato povinnost vztahuje?)
Branné spolky nejsou v principu špatný nápad, jenže to jako vždy dopadne špatně, takže raději dál od nich. Pokud by si chtěly hrát na paralelní armádu, je to v principu špatně a nácvik obecných dovedností pro přežití v době výpadku zásobování toaletním papírem lze zvládnout i bez státních subvencí.
Trochu tady cítím známou vůni peněz.
Nebylo vše špatné co se zrušilo.
Řekl bych, že je to černý humor a výplod chorobných mozků. Čtvrt miliardy za hraní si na vojáky v době krize, kdy Vláda ČR udělala 300 miliardovou sekeru a přitom současně nechala zkrachovat své vlastní živnostníky a podnikate?
Pokud to je bráno vážně, vyjděme občané do ulic.
Pokud Vláda ČR vypouští mlhu, ať tím zakryjí něco veledůležitého, tak Novináři konejte!
Štěstí přeje připraveným. To Domobrana už je. Jen ji chybějí prověřené kádry oddané EU a spolku NATO. Možná až se EU rozpadne tak se z Bruselu vrátí generál Blažko a prezident Zeman ho jmenuje předsedou akredetační komise , kádři se najdou. Já bych dal peníze do školství a změnil na školách výuku tělocviku.
Já bych poslal hochy na vojnu aspoň na devadesát dní, tak jak to dělají ve Švýcarsku a pak každý rok na cvičení až do 40. nebo 45. roku stáří. My jsme přežili dva roky, tak proč by mladí nepřežili tři měsíce vojny?
Jsme členy NATO. Švýcarsko nikoliv.
Srovnaváte nesrovnatelné!
1. NATO nám nemusí vždy přijít na pomoc (jako třeba nepřišlo na pomoc Řecku, když ho napadlo Turecko).
2. Budeme-li se schopni bránit a způsobit nepříteli citelné ztráty, bude menší pravděpodobnost, že budeme napadeni „Chceš-li mír, připravuj se na válku“.
OMG, WTF… když děcka chtěji umět survival, nějakou sebeobranu, zastřílet si ze vzduchovky později z malorážky.. proč ne jako? Chce to systém a bohužel ten starý za komančů fungoval, děcka se mohli vyprofilovat, teď se bude hledat zase něco co se dávno vymyslelo, aktivní zálohy na co jako ? Na povodně? Ke zbraním se dostane každej i bez zbrojáku, a když vyznává islám ani BIS nezabrání pomatenci, bomba není problém, zase lidi nestrašte. Základem je něco co bylo před vojenskou službou, třeba „Svazarm“ svaz armády a mládeže, pak vojna, a kdo chce podepíše basta.Vymýšlet a ohánět se miliony ale jděte. Jeden systém, jedna armáda jedna země.Ende.
Bohužel, už tím co je uvedeno v první větě nadpisu ukazuje že je to celé další nesmysl na vyhazování peněz. Protože původní Svazarm – jak vyplývá i z jeho názvu existoval jako odborná připrava pro nasazení v armádě-a vojenská povinnost tehdy byla povinná. Zatímco dneska a zcela zásadově naprostá většina lidí vůbec nepočítá s tím, že by za valky bojovat šla..Takže proč by jim stát měl platit jejich technické nebo sportovně-branné koníčky? K čemu mu pak – za války jako civilisti budou?
Jediné využití by bylo právě pro tu domobranu-která je ovšem (podle pohledu našich tajných služeb) krajně podezřelá., a cílem státu je – jak psáno „..zakázat, nebo aspoň výrazně znepříjemnit život…“
Takže proč potom nějakou brannou výchovu, když celá koncepce naší obrany je založena na předpokladu, že sveřepé útočníky zadrží naše miniaturní profi – armáda, než dorazí četné pluky našich spojenců z NATO?
Je třeba si uvědomit, že naprostá většina lidí neví, jak se chovat v krizové situaci. Ani to nemusí být nečekaný válečný úder nebo teroristický útok, stačí živelná pohroma většího rozsahu. Na vojně se kluci (a holky v branné přípravě) naučili i první pomoc a další dovednosti, vhodné i v takových situacích.
Nehledě k tomu, že tyhle branné spolky mohou fungovat i při řešení nejrůznějších problémů (povodně, požáry, havárie průmyslových zařízení většího rozsahu atd.) paralelně s dalšími složkami státu a dalšími dobrovolníky. A budou tu, nebude se čekat, až se „všichni tři“ vojáci vrátí z mise někde v urundi – burundi.
Jistěže dát organizační strukturu, spojení atd. občanům může být fatální pro různé extrémistické spolky, které v současnosti žijí hlavně z toho, že postupují jako organizované skupiny proti neorganizované mase normálních lidí. V momentě, kdy se tito lidé proti nim budou schopni zorganizovat (např. svolat daleko početnější antidemonstrace) bude jejich vliv na společnost silně umenšen.
Jenomže, pokud by šlo o to zasahovat při zmíněném řešení nejrůznějších problémů, tak toto toto už přece se přece dávno organizuje, a stát na to platí. Ať to jsou dobrovolní hasiči, Červený kříž, Horská služba, taky řada neziskovek které poskytují pomoc ve zdravotnictví, nebo při výchově dětí (včetně školení jak se mají chovat při krizi, atd.) atd.. Takže, takto by je platit vlastně 2x, Jednako z hlediska jejich činnosti (jako dosud), druhak „pro potřebu obrany státu“..
Ostatně taky je v článku zmíněno. že stát poskytne tu peníze již existujícím spolkům které nějak písemně zdůvodní, že jejich činnost může souviset s obranou státu.
No a tím se dostáváme k meritu věci. V těchto dobrovolných spolcích už nějaké procento lidí organizováno je – a jsou ochotni v případě ohrožení ( v době míru) pomoci. Nedá se předpokládat, že by se jich touto cestou podařilo“zlanařit“ nějaké větší množství za té podmínky že by je pak mohl stát povolat v době války až se začne střílet a padat bomby. Pak se všichni, jako správní vlastenci půjdou schovat do sklepa:)))
Jenže je potřeba mít určité minimum znalostí a dovedností plošně u celé populace, tam ty dobrovolné spolky (zejména ve městech) moc nepomohou.
Je to prostě jednoznačně krok správným směrem.
No to asi nepůjde. Jistě – určité znalosti dostávají všichni, děti už ve škole, dospělí v rámci bezpečnostních školení v zaměstnání.
Ovšem povinné školení všech pro potřebu obrany v případě války, s tím si neodváží politici přijít, to by bylo na úrovni dávno zrušené povinné vojenské přípravy.
Takže, pro ně jednodušší je tento návrh, rozfrcat to spolkům, ale koho a jak a na co budou ty spolky připravovat (a samozřejmě to nebude povinné), se radši neptat.. A taky na konci žádné seznamy, aby stát nemohl ty vyškolené lidi v případě potřeby povolat..:)))
Jsem toho názoru, žer spousta těchto lidí se v takovém případě bude hlásit jako dobrovolníci.