Suma sumárum, aneb jak Marek Dalík nakupoval a prodával
V uplynulých dnech přinesl HlídacíPes.org informaci o podezřelé transakci s byty Marka Dalíka. Nyní předkládáme detailní analýzu majetkový poměrů tohoto kdysi vlivného lobbisty. Co, kdy, a za kolik nakupoval tehdejší klíčový muž bývalého premiéra Mirka Topolánka, v době, kdy podle verdiktu soudu žádal o půlmiliardový úplatek v kauze Pandur? A jak se mu dařilo v období, kdy jeho hvězdná kariéra skončila?
Bývalý politický zákulisní hráč Marek Dalík se poté, co se vytratil s odchodem Mirka Topolánka z politické scény, dostal znovu do centra pozornosti rozsudkem městského soudu v Praze. Ten jej nepravomocně odsoudil k 5 letům vězení a 5 milionové pokutě za to, že si řekl o půlmiliardový úplatek. Redakce HlídacíPes.org se proto rozhodla zmapovat z otevřených zdrojů, jaké příjmy vlastně Dalík měl, a jaké transakce za svoji kariéru po boku tehdejšího premiéra Mirka Topolánka učinil.
Od chvíle, kdy tehdy jako 19-tiletý mladík – jedináček, přišel z Brna do Prahy a odstartoval svoji kariéru kuloárního hráče, nakoupil Marek Dalík postupně až do dnešního dne šest nemovitostí v celkové hodnotě 54,1 milionů korun. Přičemž necelou čtvrtinu částky (11,1 milionů korun) hradil z hypotečního úvěru. Vyplývá to z dokumentů, které má HlídacíPes.org k dispozici.
Dalších osm milionů zaplatil Dalík za poloviční podíl ve firmě VIS Teniscentrum. Celkem mu tak z účtů odteklo 62,1 milionů korun. Přičemž v konečně sumě nejsou započteny další miliony za investice, které nelze z otevřených zdrojů dohledat – jako například nákup luxusních aut, zahraničních dovolených, umění, nebo za stavbu nové luxusní chalupy v Jeseníkách.
Naopak 27,5 milionů korun inkasoval Dalík z prodeje dvou bytů. O transakci se dočtete ZDE. Po odečtu této příjmové položky je zřejmé, že Dalík musel vydělat minimálně 35 milionů korun, aby na zmíněné nákupy měl.
Pokud ovšem porovnáme Dalíkovy výdaje s příjmy firem, ve kterých působil, jen těžko lze dojít k závěru, že si na zmíněné transakce mohl touto cestou vydělat.
Peníze mohl inkasovat ještě jako živnostník. V tomto případě ale nelze z otevřených zdrojů získat relevantní informace o zisku. K dispozici jsou pouze údaje o obratu, který Dalík za celou dobu podnikání vykazoval v řádu desítek milionů korun.
Nicméně podle detektivů, kteří se případem zabývali, existuje hypotéza, že bývalý lobbista mohl získávat peníze ještě třetím způsobem – “bokem” skrze anonymní společnosti, nebo tajné účty v zahraničí.
„Marek Dalík byl klíčovým lobbistou Mirka Topolánka, doslova jeho pravou rukou a figuruje v nejrůznějších podezřelých případech,“ podotýká Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci. „V kauze Marka Dalíka by vyšetřovatelé měli zkontrolovat a prozkoumat všechny moderní metody praní špinavých peněz. Ne náhodou do poloviny příštího roku musí všechny členské země EU přijmout novou evropskou směrnici proti praní špinavých peněz.“
Pozvolný rozjezd
Marek Dalík, klíčová postava éry Mirka Topolánka začal s nákupy nemovitostí pozvolna – první si pořídil rok po svém vstupu do ODS, kdy byl jeho politický druh Topolánek senátorem a předsedou ODS. Tehdy na jaře roku 2004 si pořídil rozpadlou chalupu v Jeseníkách za 200 tisíc korun. Částku zaplatil v hotovosti před podpisem smlouvy. (pozn. red.: dnes na jejím místě stojí luxusní rekreační novostavba, jejíž cena je odhadována na miliony.)
S každým dalším rokem po boku Mirka Topolánka se Dalíkovi dařilo čím dál tím lépe. Stejně tak stoupala i Topolánkova politická hvězda.
Ještě na konci téhož roku 2004 si Dalík kupuje další nemovitost. Tentokrát investuje 4 miliony do řadového domku v Brně – Žabovřeskách. Peníze zaplatil ve dvou splátkách – 1,7 milionů korun před podpisem smlouvy a zbývající 2,3 miliony pak do měsíce od uzavření kontraktu.
Transakce se uskutečnila poté, co byl Dalík obviněn z nabízení 10 milionového úplatku tehdejšímu poslanci Zdeňkovi Kořistkovi. (pozn. red.: Dalík byl následně obvinění zproštěn, Vrchní soud v civilním řízení ale dospěl k závěru, že Kořistka prokázal pravdivost tvrzení o nabízení úplatku)
Necelý rok po nákupu brněnského domku si Dalík pořizuje první byt v Praze – ve stejném domě a na stejném patře, jako měsíc před ním Mirek Topolánek. Kupní smlouvu na luxusní byt na Hradčanech v ulici Na Valech za 8,5 milionů korun podepisuje na podzim 2005. Část ceny 5,4 milionů korun uhradil před podpisem smlouvy, na zbývající 3,1 miliony si vzal hypotéku. V daném roce, kdy se transakce uskutečnila, vykázala Dalíkova tehdy jediná firma New Deal Communications zisk pouhých 139 tisíc korun.
Necelé dva měsíce po nástupu Topolánka na post předsedy vlády si Dalík kupuje další nemovitost – mezonetový apartmán se dvěma garážovými stáními ve Špindlerově Mlýně za 8,3 milionů korun. Většinu sumy – 6,3 milionů korun, uhradil Dalík ke dni podpisu smlouvy, zbývající částku 2 milionu se zavázal zaplatit z hypotečního úvěru.
Rok na to si podle verdiktu soudu řekl o půlmiliardový úplatek při vyjednávání nákupu obrněnců Pandur.
Cesta do ráje
V té době si Dalík dává s nákupem nemovitostí čtyřletou pauzu. Mezitím se objevily spekulace, že právě Dalíkovi patří vila v Toskánsku, kde byl zachycen společně s Topolánkem a lobbisty na dovolené. Dalík tehdy předložil smlouvou o pronájmu vily. Spekulace, že vila patří Dalíkovi, se ale nikdy neprokázaly.
Nicméně v roce 2010 Dalík své majetkové portfolio v Česku zužuje a zbavuje se jak pražského bytu, tak horského apartmánu. Ve stejný den prodává byt na Hradčanech za 14,8 milionů i apartmánu za 12,7 milionů korun.
Zároveň se vrhá do nového podnikání. Poté, co skončila politická kariéra Mirka Topolánka, pokusil se v roce 2010 rozjet nové podnikání. S vkladem 100 tisíc korun založil s Radkem Mašínem firmu Ráj 7 a stal se tak podílníkem v restauraci Riva Bella.
Dva roky na to se ale z firmy stáhl a svůj podíl prodal ve výši vstupního vkladu Mašínovi. Ve stejném roce kupuje za 8 milionů korun poloviční podíl ve společnosti VIS Teniscentrum, kde působí dosud.
O rok později se znovu vrací k realitním transakcím – v roce 2011 kupuje třetinu vily se zahradou na Hradčanech za 26 milionů korun. Tehdy vykazuje Dalíkova firma zisk necelých 900 tisíc korun. Nicméně většinu částky ve výši 20 milionů korun uhradil Dalík podle údajů v kupní smlouvě ještě před jejím podpisem. Zbývajících šest milionů se zavázal zaplatit prostřednictvím hypotečního úvěru.
V roce 2012 jej policie obvinila z přijetí úplatku v kauze Pandur. Rok na to Dalík uskutečňuje další – zatím svůj poslední realitní nákup. Za 7,1 milionů korun koupil byt 1+kk o rozloze 84,6m2 s terasou 14m2 v moderním novostavbě v Brně pod Špilberkem. Tentokrát k zaplacení hypotéku nepotřeboval a celou částku složil ještě před podpisem smlouvy. Svoje nové útočiště si vybral v patře nad bytem bývalého ředitele Českých drah a dlouholetého přítele Petra Žaludy.
Lodě, pohledávky, obrazy
Nyní tedy Dalíkovi patří “pouze” brněnský byt, třetina vily v Praze, chalupa a k tomu poloviční podíl ve firmě VIS Teniscentrum provozující sportovní halu a hotel ve Vestci u Prahy. Firma je ale – oficiálně – už druhým rokem v červených číslech. Tady tedy na své transakce bývalý lobbista vydělat nemohl.
Oficiálně Dalík figuroval v celkem čtyřech firmách – New Deal (dnes Marco International), New Deal Communications, Ráj 7, VIS Teniscentrum. Ani jedna ale – podle oficiálních údajů – zázračně nevydělávala, spíše naopak.
Zisková byla pouze Dalíkova PR firma New Deal Communications, která vykázala za 11 let zisk celkem přes třináct milionů korun, přičemž Dalík vlastnil ve firmě – alespoň podle oficiálních údajů – poloviční podíl. Jeho zisk (odhlídneme-li od možnosti, že si vyplácel mzdu) by tak za dané období mohl tvořit necelých 7 milionů korun, což by nestačilo ani na nákup jeho prvního pražského bytu s výhledem na Pražský Hrad.
Další příjmy z podnikání bývalého lobbisty, nelze z otevřených zdrojů dohledat. Lze získat pouze hrubé informace o obratu, který vykazoval coby podnikatel na živnostenský list, který vlastní od roku 2002. Za období 2007-2016 vykázal Dalík coby živnostník obrat v rozmezí 47-124 milionů korun. Kolik z toho ale tvořil čistý zisk, spočítat nelze.
Sám Dalík na opakované žádosti o schůzku, kde by mohl okolnosti svých transakcí a příjmů osvětlit, nereagoval. Před soudem však konstatoval, že měsíčně mívá nepravidelný příjem zhruba 300-400 tisíc korun, a že pracuje v oblasti prodeje lodí. Současně poznamenal, že se živí skupováním pohledávek a prodejem obrazů. Oficiálně ovšem figuruje pouze v jediné, již zmíněné společnosti VIS Teniscentrum.
Miliony bokem?
Vzhledem k tomu, že v minulosti Vrchní a Nejvyšší soud konstatovaly, že Dalík skutečně učinil korupční nabídku ze strany Dalíka tehdejšímu poslanci Kořistkovi, a vzhledem k faktu, že byl Dalík nyní odsouzen za požadování úplatku, má policie za to, že obdobným způsobem mohl Dalík jednat častěji a peníze tak mohl získávat “bokem,” skrytě před zraky veřejnosti a policie.
Podle zdroje blízkého vyšetřování proto existuje hypotéza, že Dalík mohl inkasovat peníze prostřednictvím offshorových firem, či skrze společnosti s anonymní vlastnickou strukturou. Stejně tak policisté nevylučují, že Dalík může vlastnit tajný účet v zahraničí. Dosud se jim ale nepodařilo jej s žádným z kont spojit. Proto se policie v případě kauzy Pandur soustředila především na prokázání skutečnosti, že si Marek Dalík o úplatek řekl, což se detektivům podle verdiktu prvoinstančního soudu podařilo.
Článek vznikl za podpory Nadačního fondu proti korupci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Paní Bártová blízké zdroje vyšetřování si nechte pro sebe a napište něco až policie něco konkrétního vyšetří a soud rozhodne. Konspirační teorie a nebo, že jedna paní něco povídala jen hraje na temné pudy společnosti což se odráží ve volbách. Také spojování jmen Topolánek, Dalík se značkou ODS je minulostí a odvátí to pozornost od pana Babiše a jemu podobných dnešních temných lidech. Třeba Ptačí hnízdo. Musíte jít s dobou.
O Čapím hnízdě už Psisko psalo a ještě dnes vydá velmi zajímavé pokračování….